Temný les

Temný les https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345285/bmid_temny-les-VCP-345285.jpg 4 1150 226

Vzpomínka na Zemi série

Dlouho utajovaná pravda o chystané mimozemské invazi, k níž má dojít za čtyři sta let, byla konečně odhalena a Země se vzpamatovává ze šoku. Zrádci a kolaboranti byli sice rozprášeni, na Zemi však působí sofony, subatomární vyzvědači Trisolaranů, před nimiž není úkrytu a jejichž prostřednictvím se nepřítel okamžitě dozví i o těch nejtajnějších obranných plánech lidstva. Existuje jen jedno místo, kam sofony nedohlédnou do lidského nitra. Organizace spojených národů proto světu představí čtyři jedince, do nichž vkládá svou poslední zoufalou naději: tři uznávané myslitele, vojevůdce a stratégy a jednoho obyčejného, druhořadého sociologa. Luo Ťi se ocitá v centru celosvětové pozornosti, aniž tuší, proč byl vybrán a co se od něj čeká. Ví jen, že je jediným člověkem na Zemi, kterého se Trisolarané bojí.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Host

三体II黑暗森林 (The Dark Forest) , 2008

tsal
16.10.2019 4 z 5

Temný les se oproti prvnímu dílu série liší hned v několika bodech. Po rozvláčnosti, která byla patrná hlavně v první polovině Tří těles, zde není ani stopy. Časové skoky tu sice pořád jsou a mnohem markantnější, není jich ale tolik a lépe se v nich orientuje. A byť je alfou a omegou knihy stále matematika a fyzika, v Temném lese spíše vytvářejí prostředí, v němž se odehrává kolize, než že by byly kolizí samou. Forma je o něco lepší, přesto v zásadě stejná. Sterilní a studená jako vesmír sám, bez jakýchkoliv uměleckých ambic. Přesun k poněkud akčnějším záležitostem ale onu pustotu mrtvé pouště naštěstí trochu přebil a vyloženě poznámkových pasáží jsem si tu nevšimla. Celkově mi text přišel čtenářsky přívětivější, a proto dávám o hvězdu navíc.

Pokud bych se měla vyjádřit k obsahu, našla jsem v něm několik témat, která mi již byla mnohem bližší než matematicko-fyzikální jevy (ha, konečně trocha sociologie!). Myšlenka Temného lesa je jednoznačně fascinující, a to i přesto že nebylo až tak těžké ji odvodit. Vlastně jsme návod dostali hned na začátku a každý, kdo se alespoň trochu zamyslel, musel dospět k základní ideji bez obtíží. Dost se mi také líbil střet humanismu a pudu přežití, který byl v prvním díle vcelku snadno a rychle uzavřen. Ve druhém díle nám však znovu nastupuje na scénu a výsledek již není tak přímočarý a nevinný. Rozhodně je však uvěřitelnější.

Na druhou stranu díky přesunu ke mně srozumitelnějším tématům začínají vyplouvat na povrch díry v autorově logice, na které někteří upozorňovali již u matematicko-fyzikálních pasáží dílu prvního. Třeba mediátoři. Hlavně ten nejgeniálnější z nich. Přestože plány prvních tří jsem nebyla schopna prohlédnout (hlavně proto, že nám do nich autor nenechal téměř vůbec nahlédnout), řekněme, že jsem si pod plány elity lidstva představovala něco… elitnějšího. Vedle Luo Ťiho však stále vypadali jako géniové, protože jeho plán byl naprosto průhledný a jeho následné odhalení pak dost směšné.

Takže závěr? Čte se to lépe, baví to více, ale už to nedokážu brát tak vážně.

Jizi
15.10.2019 3 z 5

Druhý díl přinesl překvapivě drtivou většinu odpovědí na drtivou většinu otázek, které postuloval první díl. Ubral na technických popisech, přidal na politikaření, posunul hodiny o pár (set) let vpřed a celé to pocukroval vizí budoucnosti, v níž jsou lidé jiní a vlastně pořád stejní, ve které jsme se jako živočichové posunuli, ale vlastně se nehnuli moc z místa.
Na scéně se objevují nové postavy i staří známí, jejich vývoj a motivace jsou tentokrát (pro mě) podstatně pochopitelnější a srozumitelnější, byť k ději pár výhrad mám (a rozebírat je tu nebudu, protože bych musela zbytečně vyzrazovat děj a o to nikdo nestojí). Kromě zajímavé ústřední zápletky a toho, že autor bravurně zvládl její vysvětlení (což se mnohým nezdaří - vystaví oblouk a po pár stech stranách z něj pak žuchnete tvrdě na zem a nechápete, která bije a že tohle je jako všechno?), mě velmi, velmi baví posunuté epicentrum pohledu do Říše středu, je to jiné, je to zajímavé, je to, řekněme, osvěžující. Stejně jako absence autorovy sentimentality vůči postavám a překvapivé tahy.
Velký palec nahoru za skvělý překlad Aleše Drobka, na knize je vidět obrovská porce práce.
Otázkou je, o čem bude opět o něco rozsáhlejší třetí díl, když už vlastně víme, jak to dopadlo. Nebo nevíme?

Schary
02.10.2019 5 z 5

Skvělé pokračování Problému tří těles. Začátek se odehrává ještě v současnosti a ukazuje reakce lidstva a lidí na hrozbu z Trisolaris. Druhá půlka nas pak přenese dvěstě let do budoucnosti a tady dojde k rozhodujícím událostem. Autor má velkou představivost a umí každou drobnost promyslet do důsledku. Hlavně ty technické a vědecké věci mě dost udivovali...

Laféeverte
01.10.2019 5 z 5

Už v samotném prologu se čtenář dozví základní axiomy kosmické sociologie, jejichž fungování je následně hlavním tématem knihy. Autor líčí různé fáze vývoje společnosti připravující se na soudný den, kterému pravděpodobně nebude moci zabránit. Zbrojení a zoufalství střídá optimismus a víra v mírové řešení, aby se ukázalo, že dle postulovaných axiomů, je zničení konkurenční civilizace jediným možným výsledkem....anebo taky ne. Kromě oficiálních orgánů se o přežití lidstva starají také tzv. meditátoři v rámci projektu Mandala, jenž vychází z podstaty lidské komunikace, která sice neumožňuje přímý přenos přesné myšlenky (a tím je částečně méně efektivní), ale zato dává prostor pro klamání nepřítele.
Stručně řečeno, trilogie se oproti prvnímu dílu posouvá zase o kousek dál, přináší další zajímavé myšlenky a zkoumá jejich uplatnění v makroměřítku. Stejně čtivé jako první díl, jen je zde pracováno s větším množstvím postav, zejména v první části věnované projektu Mandala. Řada z nich ovšem není nijak zvlášť propracovaná a v této části jejich příběh také skončí, takže slouží jen jako namátková sonda do života běžných lidí v dané éře, zatímco postup hlavního hrdiny zdánlivě stagnuje. Nejdřív mi to proto přišlo divné, ale posléze jsem pochopila, že i tato část měla v knize své místo. Zbylé části už čteny jedním dechem.

KubaHanzelin
30.09.2019 5 z 5

Nikdy by mě nenapadlo, že mě bude kniha od asijského autora takhle bavit, sci-fi mám rád, hard sci-fi už tolik ne, ale tohle..tohle se fakt povedlo! Čtu a slýchám, že tohle se jednou zařadí mezi klasiku a můžu tu myšlenku jedině podpořit, parádní četba

Mr.Donut
30.09.2019 1 z 5

Vydržel jsem nějakých 90 stránek, a to jen kvůli úžasnému prvnímu dílu. Být to jiná kniha, přestanu číst daleko dřív - nic se neděje, ani čtivé to není.

PavelA820
19.09.2019

Vrhl jsem se na Temný les hned po přečtení prvního dílu. Zpočátku mi druhý díl přišel moc rozvleklý, děj se rozebíhá hodně do šířky, chvílemi připomíná více nějakou akční knihu bez hloubky prvního dílu. Ale to se pomalu začne měnit. Kniha je zajímavá psychologickým rozborem chování lidstva, můžeme polemizovat s tím, že je místy pesimistický jindy naopak ale takové lidstvo prostě je. Autor už v druhém díle nezastírá svou inspiraci Asimovem a jeho Nadaci ostatně se o ní ústy dvou postav zmiňuje. Takže člověk, začne malinko tušit kam se bude závěr ubírat. I ta je ale závěr strhující a překvapivý. A vlastně i dojemný. Za mě jedna z vůbec nejlepších knih nejen žánru sci-fi. Hodnocení 10/10. Nemůžu najít, kde se dávají hvězdičky každopádně maximum.

david8843
19.09.2019 5 z 5

Předčilo očekávání.

Phoenix16.cz
16.09.2019 3 z 5

První díl ve mně nadšení úplně nezanechal, i když jsem ho hodnotila více méně pozitivně. Pokračování je z mého pohledu slabší. Tady jsem se při čtení dostávala do stavu, kdy jsem si říkala, že mě to vlastně moc nebaví a přitom je to ještě tak dlouhé. No, třeba se něco víc dít začne později. Ale ono moc nezačalo. Ve výsledku bych z knihy vybrala několik událostí důležitých pro posunutí děje a zbytek vynechala. A tím bych knihu zkrátila aspoň o polovinu, která byla jen omáčkou okolo hlavního děje. Prostě a jednoduše, přišlo mi to celé zbytečně rozvleklé. Možná je to ale jen "problém prostředního dílu".

Adhara
16.09.2019 4 z 5

Kým prvý diel, Problém troch telies, vysvetľuje, ako a prečo došlo ku konfliktu, druhý, Temný les, sa ním už priamo zaoberá. A ten sa mi páčil viac. A najviac ma zaujala pasáž, ktorú by ste v príbehu o medzihviezdnej vojne očakávali asi najmenej – o tvorbe literárnych postáv. So všetkým, čo autor o tejto téme napísal, nadšene súhlasím.

(možný spojler) Pravidlá sveta načrtnuté v prvom dieli sú neúprosné, o to som bola zvedavejšia, kde autor nájde trhlinku a poskytne ľudstvu šancu. Ako celok je riešenie vcelku vydarené, rušila ma v ňom iba jedna dosť zásadná otázka: Prečo by na niečo také mohol prísť iba jeden jediný človek? Miliardy ľudí vedeli o útoku mimozemšťanov, miliardy mozgov mohli celé stáročia uvažovať nad problémom. A napriek tomu nikto nič? Iste, ak by bežný človek z ľudu prišiel s nápadom, ako mimozemšťanov poraziť, asi by ho vrchní predstavitelia štátov hneď nepočúvali. No máme predsa internet. Mohol by svoje názory šíriť, vybudovať si skupinu zástancov a zmocnieť natoľko, že by taká možnosť aspoň stála za vyskúšanie. Takže príbeh jedného spasiteľa je síce pôsobivý, no nie presvedčivý.
(/možný spojler)

Petok
19.08.2019 5 z 5

Moc dobrý. Popis chování civilizace je skučně realistický, také obraty a spády ve vývoji. Byť člověk tak trochu čekal, že to skončí nějak tak, přesto si není až do samého konce jist.

salamandrina
13.08.2019 5 z 5

Dokonalý. Stejně jako první díl. To jsou takový knížky, který nechcete odložit a chcete je pořád číst a číst, ale zároveň se bojíte, že jednou skončí. Vrhám se na třetí díl.

E_Lan
29.07.2019 5 z 5

Znovu fantastické dílo. A zase kompletně jiné než předešlý díl ságy. Tentokrát je to sociologický průzkum toho, co by se mohlo na Zemi dít po událostech první knihy. Překvapivými momenty a dechberoucími scénami se to v knize docela hemží, tak ani o kus štědřejší délka (než by měla) ani tolik nevadí. Dílo je to v pravdě geniální! Sem s třetím dílem...

katerina3716
26.07.2019 5 z 5

bomba... pro fanousky scifi bomba!

Toffee
15.07.2019 5 z 5

U prvního dílu jsem vzpomněla na Asimovovu Nadaci a Temný les teď můj dojem, že po letech čtu něco skoro srovnatelného, prohloubil. Ostatně se v něm na Nadaci přímo odkazuje.

Teorie temného lesa je úžasná, stejně jako řetězec podezření a projekt Mandala jsou po všech stránkách úžasné.

Tempo se měnilo podle situací od pomalé idyly, vojenské rutiny, až po bleskové akce, u nichž člověk skoro nedýchá („setkání“ s kapkou, řešení problému uprchlých lodí...). Na rozdíl od mnoha čtenářů (komentářů) tady nepovažuji ani první část knihy za nudnou a zbytečnou. Sledovat, jak se lidstvo snaží vyrovnat s tím, že budoucnost je velmi a nepříjemně konkrétní, boj s defétismem a eskapismem, snahu přijímat opatření s tím, že jejich efekt se projeví až za 400 let, plány jednotlivých meditátorů a jejich motivaci, co s lidmi dělá vědomí, že je konec na dohled... bylo to velmi uvěřitelné a v mnoha ohledech aktuální.

I když jsem si taky občas všimla nějaké nelogičnosti, celkově to bylo skvělé čtení. Jediné, co jsem fakt nepochopila, byli ti mravenci.

jean_ralphio
03.07.2019 5 z 5

za me jednoznacne nejlepsi dil serie (a to znamena hodne, protoze vsechny dily povazuji za nadmiru skvele).

a pritom zacatek knihy je tak frustrujici, jakoze lezouci mravenci po hrobe... neco tak silne artove podbizive, ze naprosto kazdeho musi nastvat, ze to stejne funguje :D

a autor se bez vysvetleni zbavi hlavniho hrdiny a vezme si jine(ho). ale po par strankach na toho puvodniho stejne bez milosti zapomenete, prostoze proc se zaobirat postavama? tahle serie je ma skvele, ale nestoji na nich ani trochu.

ted jsem si precetl par recenzi a nestacim se divit: vytrhat polovinu, vydrzet prvni pulku, protoze pak to zacne atd... to mi prijde strasne kratkozrate, je to vzpominka na zemi, ne jednolity pribeh.. anebo jinak, napsat neco takoveho je primo kacirstvi ;)

psychousek
26.06.2019

Po přečtení knihy Problém tří těles jsem neměla chuť se do této knihy pouštět (viz komentář k prvnímu dílu). Dala jsem si velký časový odstup, a nakonec jsem se do Temného lesa pustila.

Musím uznat, že tento díl je podstatně lepší jak jednička - provázaný děj, komplexní motivace postav, skvěle uchopené, vysvětlené, skoro vše dávalo smysl (pokud teda pomineme setkání s kapkou, kdy vesmírná strategie mi přišla stupidní, v této pasáži měl autor buď víc rozepsat vnitřní motivace k takovému kroku, nebo naopak vyzdvihnout hloupost lidstva budoucího).

Sama teorie temného lesa mi přijde zcela bravurní, stejně jako konečná strategie Lua. Možná i chápu proč byl první díl napsán tak, jak byl napsán. Přeci jen nemůžete pochopit frustraci z konce vědy pokud nejste sami frustrovaní z její komplexnosti a neuchopitelnosti. (I přesto ale na svých názorech na první díl trvám).

DuncanIdaho
22.06.2019 5 z 5

V tomto díle se více prosadila psychologie. Pěkně je tu také zobrazen rozdíl mezi "současnými" a budoucími lidmi. Stále se tu projevuje vědecká fantaztičnost. Kniha se dobře čte, stále se tam něco děje. Je tu ale i trocha soukromí několika postav. Škoda jen, že jsem neměl tolik času číst, přečetl bych ji dříve a více spojitě.

Prince_of_book
12.06.2019 4 z 5

Musel jsem si vzít skoro 24hodin nato,abych se rozmyslel co napíšu, jednak jsem knihu dočetl v 11 večer a jednak jsem byl plný emocí, že jsem vlastně ani nevěděl co bych psal.

Kniha je pokračováním knihy Problém tří těles,kdy lidstvo již ví, že se blíží flotila Trisolaris, a musí jednat. Začátek je poměrně nudný a táhlý, hodně podobně, jako u prvního dílu. Prvních 80 stran pro mě bylo až utrpením, ale ze zkušeností s prvního dílu jsem je přetrpěl....a dočkal jsem se. Jakmile se v knize objevil projekt Mandala, kniha začala nabírat na obrátkách a já ji začal hltat plnými doušky. Některé nápady a zvraty v knize byli dosti originální a překvapivé, některé bohužel nikoliv. Kniha má asi 600 stran a dle mého, je to pro běžného čtenáře ba dokonce i scifi milovníka moc. V knize je dosti částí které mi přijdou až zbytečné, nebo nedůležité a děj by se bez nich obešel. Na druhou stranu, hlavní dějová linka mi ubíhala rychle a nějaká ta omáčka okolo hlavního příběhu musí přeci být, i když ji bylo asi moc.

Až do samotného závěru knihy jsem o ni přemýšlel jako lehce nadprůměrném scifi, kde je až příliš táhlý děj. Právě závěr mě však donutil si toto tvrzení trochu poupravit. Byl totiž (pro mě) překvapivý, až šokující a za mě velmi velmi dobrý.

Kniha byla krapet horší než první díl a srazilo ji to, že je asi o 150 stran delší(oněch 450 stran by temnému lesu bohatě stačilo) a já už se tak trochu bojím,co se mnou uděá poslední díl této trilogie, jenž nese název Vzpomínka na Zemi a má 750 STRAN.

Dle mého názoru si zaslouží hodnocení 8,5/10.

Juggernautus
25.05.2019 4 z 5

Kniha je psána ve stejném duchu jako 1. díl, nicméně je o trochu horší (Stále však fascinující kniha!). Její problém tkví v roztahanosti, tedy že kdybych z té knihy vytrhal 200 stran, zážitek by byl víceméně stejný. Její hlavní přínos je v představení myšlenky TEMNÉHO LESA, která mě jak uchvátila, tak i pěkně vyděsila. Hodnotím 8/10.