Problém tří těles ekniha

První díl trilogie s rozmachem Duny a stejnou dávkou akce jako Den nezávislosti. V Říši středu zuří Velká kulturní revoluce a Číňané, kteří nechtějí zůstat pozadu za Sověty a Američany, se v rámci tajného vojenského projektu pokoušejí navázat kontakt s mimozemskými civilizacemi. Třicet let poté začnou na Zemi umírat významní vědci a vznikají sekty, které vybízejí k návratu k přírodě. Objeví se nová počítačová hra pro virtuální realitu, zvláštní, čarovná a znepokojivá, která jako by ani nepocházela z tohoto světa. A pomalu se začíná vyjevovat pravda o tajném projektu z éry Kulturní revoluce. Problém tří těles obdržel prestižní ocenění Hugo za román roku 2015. Třetí díl (s anglickým názvem Death’s End) je na tutéž cenu nominován letos. Následující dva díly trilogie vyšly v letech 2008 a 2010, jejich české vydání připravuje nakladatelství Host na podzim 2017 a léto 2018. V roce 2017 bude také do kin uvedena filmová adaptace Problému tří těles. Série uchvátila čtenáře nejen v Číně, práva byla prodána téměř do čtyřiceti zemí světa....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/346208/problem-tri-teles-07o-346208.jpg 4.21070

Vzpomínka na Zemi 1.

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno (ekniha), Host

The Three-Body Problem (三体), 2008

Kniha Problém tří těles

Luigi1

Tohoto spisovatele jsem do teď vůbec neznal,milé překvaní.

Sefira770

Tato kniha má zajímavé myšlenky a děj, nicméně na další díly se nechystám.

teacup

(+ SPOILER) Takový sci-fi Follett :D Četlo se to dobře, a když mi došlo, že není potřeba snažit se pochopit jakože "vědecké" pasáže, tak i rychle. S protagonisty jsem měla trochu problém, teda spíš s autorovým vztahem k jednotlivým charakterům. Chvilku jsem vydržela listovat na začátek na seznam postav a ujasňovat si kdo je kdo, ale pak jsem to pustila z hlavy, když autor to evidentně také moc neřešil a postavy jako prostí posouvači děje mu slouží dobře. A vůbec, koho ve sci-fi zajímají postavy a nedejbože nějaké emoce nebo dokonce vztahy? Autor řeší globální otázky na úrovni lidstva, v nichž je důležitý kolektiv a jednotlivec nehraje roli - oh, wait!

!!!SPOILER!!!Rozřezaná loď je efekt, který se bude perfektně vyjímat ve filmu - ale jako proč? A jak získali povolení na cizím území a jak se jim to na cizím území podařilo utajit, a jaktože se do toho dávno nezamíchaly Spojené státy, a jaktože to nebylo ve zprávách a co všichni ti dělníci...a kdo to pak uklidil? Nemůžu se zbavit dojmu, že Evans už v nějakém příběhu figuroval, bohatý americký synek, který který sází stromy v Číně, je veliké klišé. A co se stane, až skončí odpočet? Samé otázky. KONEC SPOILERU.

Na konci už to teda bylo trochu únavné, ale každopádně dobrý tip, když člověk potřebuje vypnout. Za čas dám i druhý díl.

mamzila

Po přečtení jmen postav, jsem si řekla - "Jsem v háji, v tomhle se nemůžu nikdy zorientovat." a hele ono to šlo. Další problém pro mě představovalo velké množství historie a fyziky - a hle, opět překvapení. Vše bylo podáno tak, že jsem se neztrácela v ději, ani v postavách a knihu hodnotím jako velmi nezvyklé a velmi zajímavé sci-fi. Je pravda, že je kniha dost obsáhlá (nemluvě o tom, že jde teprve o první díl) ale zvládne to i méně vědecky nadaný čtenář (viz Já).

DefaultAutistic

"Sci" je to naprosto tragické, ale "fi" jsem si užil.

VerJer

Tak tohle mi dalo zabrat, špatně jsem se orientovala ve jménech a do toho ty vědecké výrazy, které jsem pořád dohledávala, abych pochopila, o co jde. Kdybych na to neslyšela samou chválu, nedočetla bych.
Dala jsem to, pár věcí mě zaujalo, ale extra moudrá z toho vlastně nejsem a potřebovala bych to s někým osobně probrat... Do dalších dílů se pouštět nebudu.
Za mě dvě hvězdičky, ale “doopravdy” bodovat nebudu, protože je možné, že kdybych na gymplu dávala ve fyzice větší pozor, mohla by to třeba být pětihvězdičková záležitost.

Lostindream

(+ SPOILER) Já nevím. Na knihu jsem se hodně tešil, ale po přečtení převládají smíšené pocity. Prvních 50 stránek v knize vůbec nemělo být. Měl jsem chuť knihu zavřít a spálit. Ta část nebyla dobře napsaná a dějově úplně mimo celou knihu.

Po přelouskání začátku to začalo být konečně trochu zajímavé, ale ani tak se to nečetlo nejlépe. Na přehlednosti tomu nepřidávaly ani čínská jména, ani časté měnění postav, kdy se v každé kapitole skákalo od jedné k druhé a zpět.

Velmi zajímavá pasáž byla se vstupováním do hry. Té bych si klidně užil trochu více. Potenciál byl ale brzy zazděn a bohužel nevyčerpán. Velká škoda.

Přibližně od 300. stránky začalo do příběhu knihy konečně pronikat trochu více sci-fi, což jsem opravdu ocenil. Už jsem se bál, že k tomu nakonec ani nedojde. Rozbalování protonu mne bavilo. Škoda, že tento „náboj“ neměl příběh již na žačátku knihy. Opravdu si nemyslím, že pro děj knihy bylo tak moc důležité popisovat tehdější čínský režim.

Celkově jsem měl pocit, že je kniha spíše poslepovaná z rozdílných částí, které dohromady né úplně vždy fungují. Míchání postav a dojem, že ve světě knihy neexistují jiní lidé, než astrofyzikové a jeden detektiv (+ pár američanů), mi tuto realitu spíše oddaloval, než abych se do ni pořádně ponořil.

Nebýt pár opravdu zajímavých pasáží, knihu bych snad ani nedočetl. Řešení problému tří těles je hodně zajímavé téma. Podobně jako s protonem v 11 dimenzích. Škoda, že pak mnohé zajímavé pasáže vyšuměly do prázdna nebo byly vysvětleny tak, aby se neřeklo (viz blikající vesmír či neviditelný odpočet).

Mám sice zakoupené i další díly této série, ale konec knihy mne na jejich četbu nijak zvlášť nenalákal. Takže si před dalším dílem dám nějakou pauzu. Bylo to náročné na sledování děje, postav i technických a vědeckých zákonitostí.

[Spoiler]
P. S. Pochopil někdo tu pasáž s tankerem a nanovlákny? Přišlo mi, že tahle pasáž je v knize nějak navíc, pro děj postrádala hlubší smysl a jako by ji někdo vzal a zkopíroval z úplně jiného příběhu/žánru.

Navarro

Super, chvílema jsem byl skoro astrofyzik.