Problém tří těles ekniha

První díl trilogie s rozmachem Duny a stejnou dávkou akce jako Den nezávislosti. V Říši středu zuří Velká kulturní revoluce a Číňané, kteří nechtějí zůstat pozadu za Sověty a Američany, se v rámci tajného vojenského projektu pokoušejí navázat kontakt s mimozemskými civilizacemi. Třicet let poté začnou na Zemi umírat významní vědci a vznikají sekty, které vybízejí k návratu k přírodě. Objeví se nová počítačová hra pro virtuální realitu, zvláštní, čarovná a znepokojivá, která jako by ani nepocházela z tohoto světa. A pomalu se začíná vyjevovat pravda o tajném projektu z éry Kulturní revoluce. Problém tří těles obdržel prestižní ocenění Hugo za román roku 2015. Třetí díl (s anglickým názvem Death’s End) je na tutéž cenu nominován letos. Následující dva díly trilogie vyšly v letech 2008 a 2010, jejich české vydání připravuje nakladatelství Host na podzim 2017 a léto 2018. V roce 2017 bude také do kin uvedena filmová adaptace Problému tří těles. Série uchvátila čtenáře nejen v Číně, práva byla prodána téměř do čtyřiceti zemí světa....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/346208/problem-tri-teles-07o-346208.jpg 4.1548

Vzpomínka na Zemi (1.)

The Three-Body Problem (三体) (2008)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno: (ekniha), Host

Kniha Problém tří těles

hanak_v_exilu

Nedokážu určit, co je v knize specifické pro čínskou literaturu a co je výsledek autorova literárního stylu. Můžu jen říct, že mě tahle zvláštní směska nadchla. Příběh kombinoval neuvěřitelnou imaginaci, hard sci-fi a občas je protknul pasáží, která mi připoměla, že vypravěč patří k jiné civilizaci. Sice ne mimozemské, ale dostatečně odlišné, aby působila cize. Předestřený styl komunikace, v němž se zdánlivě nelogicky střídá ledová strohost a racionalita s emocionálními výbuchy, dává zážitku nový rozměr. Přirovnání k Duně je přehnané, protože tak bohatý a promyšlený svět kniha neobsahuje. V ostatních věcech zvěsti nelhaly. Problém tří těles je opravdu výborný a pekelně čtivý. Á propos, pokud někdo bude tvrdit, že je kniha propagandou Čínské lidové republiky, nevěřte mu. Určitě ji nečetl a nejspíš ji ani neotevřel.

martin6849

Po dlouhé době první díl trilogie, u které nejen že si koupím ten druhý, ale i se na něj těším :-). Začátkem knihy jsem byl docela nadšený, ke konci se mi zdálo, že už tomu trošičku dochází dech, ale úplný konec mě zase navnadil. Takže hurá do knihkupectví pro další díl.

OUTbrain

Mnoho zajímavých námětů, ale velká část knihy se vyžívá v technickém popisu a ve výsledku nudí.

sarekaslukova

To byl tedy pro mě velký oříšek, takhle s přímo s sci-fi jsem se ještě nesetkala. Trochu jsem se místy ztrácela a první část jsem myslela že to odložím, což by byla škoda. Na konec se mi děj líbil, je dobře promyšlený a nejvíc mě zaujala ta VR. Jsem zvědavá co se z toho vyvrbí dál.

Jacck

Knize dám 4 hvězdy, protože byla velice čtivá a zajímavá. Neodpustím si ale pár komentářů k tomu, že se jedná o "hard scifi", tj scifi založeném na tvrdé vědě. Je tam hned několik vědeckých nesmyslů. Prvním z nich je amplifikace toho radiového signálu skrze slunce. Nic takového neexistuje. Druhým a pro mne závažnějším je popis těch sophonů ke konci knihy, kdy trisolarané byli schopni rozmotat 11-ti rozměrný proton do jedno, dvoj či trojrozměrné struktury a pak na něj vyleptat integrované obvody, znovu smotat a vytvořit tak počítač, navíc ještě kvantově provázaný s jiným podobným protonem. Chápu že autor se inspiroval strunovou teorií, ale toto je prostě hloupost. Protony se rozmotat nedají ani teď ani nikdy v budoucnosti, jsou složeny z kvarků a gluonů, které popisuje kvantová chromodynamika. Taky celá ta civilizace trisolaranů na mne nepůsobila moc věrohodně. Chápu že autor má rád problém tří těles, ale ten není tak neřešitelný, jak v knize tvrdí. Nemá pouze uzavřená analytická řešení (tj co by bylo možné vyjádřit uzavřeným algebraických vzorcem), ale ten problém je poměrně snadno řešitelný pomocí numerických metod. Navíc na takovém typu planety jako trisolar by se život nikdy nerozvinul. Navíc civilizace trisolaranů až příliš připomíná tu pozemskou. Chtělo by to trochu víc fantasie. Tj. hard-scifi to dle mého není, ale čtivé, dobře napsané a napínavé je to hodně.

Belisima

Já nevím co si mám myslet. Knížku jsem chtěla několikrát odložit na jindy, ačkoliv vím že už by nikdy žádné jindy nebylo. Ale přinutila jsem se dočíst a možná proto to pro mě bylo utrpení. Mimozemšťané byli neuchopitelní, třeba knížka Xenogenesis: Úsvit, byla krásně napsaná, nechci porovnávat, ale nejde mi nežasnout nad hodnocením a popularitou. No každopádně toto mi nesedlo. A to jsem si knížku odkládala na horší časy až budu trpět, že nemám co číst.

DuncanIdaho

Podobnou knihu jsem ještě nečetl. Autor se v ní často vrací zpět časem. Promíchává zde dvě hlavní postavy i dva různé světy. Je to dobrý námět, který lze hodně rozvést. Autor s tímto rozvedením tématu začal velmi dobře. Působivý je i závěr knihy, je velmi fantasktní, fantas-magorický a skvělý. Určitě co nejdříve přečtu další díly.

Prince_of_book

SCIFI pro náročné a to doslova. Jsem milovník scifi a chtěl jsem zjistit jakým stylem může napsat scifi čínský autor a nevím co říct. Je to neskutečně propracované, zpočátku opravdu těžké, protože čínská jména se vám pletou a není to sranda, navíc se zde prolíná více dějových linek od linky z minulosti přes současnost až po dějovou linku z jiného světa. Zpočátku jsem byl docela skeptický, ona čínská jména, scifi vlastně nikde a složité čtení vyžadující hodně pozornosti, ale postupně jak jsem se knihou proplétal,zjistil jsem, že kniha mě vtáhla tak moc, že jsem nad ní přemýšlel všude, i mě onen "problém tří těles" nedal spát. Myslím že můžu v klidu říct, že u mě bude aspirovat na jednu z letošních nejlepších mnou čtených knih.

Netřeba dodávat, že díl 2 a 3 koupím hned jak to bude možné. 9,5/10