Problém tří těles

od:

Problém tří těles https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/346208/bmid_problem-tri-teles-07o-346208.jpg 4.1 1562
Koupit Koupit eknihu Bazar

První díl trilogie s rozmachem Duny a stejnou dávkou akce jako Den nezávislosti. V Říši středu zuří Velká kulturní revoluce a Číňané, kteří nechtějí zůstat pozadu za Sověty a Američany, se v rámci tajného vojenského projektu pokoušejí navázat kontakt s mimozemskými civilizacemi. Třicet let poté začnou na Zemi umírat významní vědci a vznikají sekty, které vybízejí k návratu k přírodě. Objeví se nová počítačová hra pro virtuální realitu, zvláštní, čarovná a znepokojivá, která jako by ani nepocházela z tohoto světa. A pomalu se začíná vyjevovat pravda o tajném projektu z éry Kulturní revoluce. Problém tří těles obdržel prestižní ocenění Hugo za román roku 2015. Třetí díl (s anglickým názvem Death’s End) je na tutéž cenu nominován letos. Následující dva díly trilogie vyšly v letech 2008 a 2010, jejich české vydání připravuje nakladatelství Host na podzim 2017 a léto 2018. V roce 2017 bude také do kin uvedena filmová adaptace Problému tří těles. Série uchvátila čtenáře nejen v Číně, práva byla prodána téměř do čtyřiceti zemí světa.... celý text

Série:

Vzpomínka na Zemi 1.


Žánr:
Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: (ekniha) , Host
Originální název:

三体 (The three-body problem) , 2008


více info...

Komentáře (377)

Komentáře 377 Recenze 11

TomHagen
TomHagen
07.09.2023 2 z 5

Problém tří těles má problém hlavně ten, že ve snaze najít něco nového, převratného a z tajemného a exotického dálného východu, se tohle dílo strašně přehypeovalo. Není to nezajímavé, ale je to nezáživné.

nero 13
nero 13
06.09.2023 4 z 5

Problém tří těles se při čtení ukázal že je velkým problémem i pro mně, protože už na základce mně fyzika moc nebavila a tato jinak úžasná kniha je jí doslova prošpikovaná takže mně vlastně nejvíce bavily ty části které se odehrávaly za Velké kulturní revoluce, která pro normální Číňany určitě moc zábavná nebyla.
Viděl jsem že se už toho chopily nějací filmaři, tak rád zkusím filmovou verzi, i když preferuji většinou knihu, tak v tomto případě už podle ukázek by hraná verze mohla být pro mne lepší.


artepeli
artepeli
02.09.2023 2 z 5

Tohle mě teda moc nechytlo. Nějak mi přišlo, jako by to bylo vícero knih slepených do jedné, přestože tam ta linka mezi nimi byla. Ale celé to bylo takové rozvláčné, zdlouhavé. Ale nedá se tomu upřít, že to bylo něco nového.

zuzi.d
zuzi.d
14.08.2023

Nečekala jsem, že to zhltnu tak rychle. A ještě včera večer bych neřekla, že mě autor donutil k nějakým úvahám. Ale teď mi tráva venku přijde zelenějši, obloha modřejší a nejsem si jistá, jestli bych lidstvo nezradila, pokud bych věděla, že ten kdo místo něj přijde si toho všeho bude vážit víc než my. Zítra vstoupím do temného lesa

honys
honys
07.08.2023 4 z 5

Nevím, jestli to tu už nezaznělo, ale autor mi vzdáleně připomíná Murakamiho. Jinak pecička, doporučuji k četbě všem bláznům, co milují nadpřirozeno. :-)

tomas0851
tomas0851
01.08.2023 5 z 5

Na knihu, resp. sérii mne nalákalo spousta zmínek na sci-fi forech a podobně.
Je pravda, když se první část knihy zaobírá tématem velké kulturní revoluce v Číně a jejími vnitropolitickými důsledky, říkal jsem wtf?
Nicméně jsem ze zvědavosti vydržel a jsem vcelku rád.
Musím konstatovat, že tato kniha je více SCI jak FI. Díky tomu, že jsem ze školy úplně nezapoměl základy fyziky, mechaniky, astronomie atd. knihu jsem neodložil.
Toto je to, co knihu odlišuje od klasiky žánru a proto ji někdo vychvaluje do nebe a druhý zatracuje.
Díky mnoha technickým detailům a je kniha těžší na čtení, ale nadruhou stranu, rozvíjí velmi zajímavá společenská a vědecká témata.
Sledujeme osud vědkyně, které fanatici velké kulturní revoluce zabijí otce a která se díky tomu stane politicky nespolehlivou osobou. Sledujeme, jak díky své vědecké práci ještě na studiích, dostane možnost nastoupit do tajného výzkumného projektu. Sůedujeme jak láme hůl na lidstvem jako takovým, díky jeho chování vůči lidem samotným a k planetě Zemi.
Sledujeme jak významní vědci hrají ve virtuálním světě hru Tři tělesa, která jakoby nejde vyhrát.
Musím přiznat, že ačkoli se kniha nečte lehce, je velmi zajímavá a pro příznivce sci-fi se dá určitě doporučit. Příběh je propracovaný, vyprávění poutavé.
Je prostě jiná, je svá, ale tím je dobrá.

Lokomaster
Lokomaster
31.07.2023 4 z 5

Jako logicky smýšlejícího člověka hledající nějaké komplikovanější dílo mne kniha nadchla.
Rovnou ze startu je potřeba říci, ze to není kniha pro každého. Není jednoduchá a není psána západním autorem, proto neočekávejte typicky evropský styl psaní beletrie, nebo budete zklamaní.
Kniha zajímavá, příběh mě velmi natěšil na druhý díl, přesto dál číst nebudu. Proč? Moc se to vleče. Kdyby další díly byly už odlehčenější a příběh více odsýpal, hned jdu do toho. Jenže zase číst stovky stránek popisů, jak co funguje už se mi opravdu nechce. Přesto jsem rád, že jsem měl možnost knihu přečíst
4/5

Bratt
Bratt
02.07.2023 1 z 5

(SPOILER) Prvních 150 stran jsem měl snahu se začíst do velmi zvláštního stylu psaní autora. O tom psalo již více komentujících - kniha je sterilní. Posledních 150 stran jsem skřípal zuby. A 50 stran na úplném konci jsem přemýšlel, že knihu odložím a nedočtu. Tohle, že vyhrálo ceny za sci-fi?

Jedná se o hard sci-fi, takže člověk čeká věci jako transformaci protonu do jedné, dvou a tří dimenzí. Čeká také protonový počítač. Také čeká silnou návaznost na kvantovou fyziku, jelikož v posledních letech astrofyzika již moc netáhne a vesmír kvant je snad ještě víc zajímavý než vesmír v našem pojetí. A víte, já tyhle věci fakt rád a v poslední době je fakt málo hard sci-fi knížek.

Ale co čtenář určitě nečeká jsou absolutně de*ilní vyústění. Dám příklad z knihy - první rasa ví o druhé téměř všechno, mimochodem také to, že vnímá svět z 90 % zrakem. První rasa je o hodně vyspělejší, má také technologii, kterou by mohla velmi jednoduše oslepit celou tu druhou rasu. První rasa má také zájem na tom, aby se ta druhá rasa přestala vyvíjet a vlastně aby v ideálním případě umřela. A co s tou technologií naše technologicky vyspělá první rasa udělá? Píše a hrozí té druhé rase, že je "pouze hmyz". Panečku! To jste jim to nandali. No nejste dementní?

A takovýchto absolutních BOT je tam nespočet. Vědci, kteří dělají závěry, že jakmile je rasa technologicko-vědecky vyspělejší tak je také morálně na výši - hej? Měli jste dějepis na základce? Nebo je tam počítačová hra, která... která... co vlastně dělá? Proč v tý knize je?

Ne, trilogii šanci nedávám. Jednu hvězdu dávám za pokus o hard sci-fi.

Cimeřan
Cimeřan
14.06.2023 2 z 5

Obávám se, že mám také několik problémů s touto knihou, ze kterých převažují tyto dva:
1. Nesympatické, sterilní, neemotivní postavy, ke kterým nelze nijak přilnout,
2. Děj, který je sice občas velice chytlavý a neotřelý, ale často sklouzávající do bezbřehé nudy (něco jako hudba od Wagnera).
Myslel jsem si, že dám šanci celé trilogii, ale po prvním dílu odhazuji svůj výtisk v dál.
59/100

Hadati
Hadati
02.06.2023 3 z 5

Také mám problém tří.

První z nich jsou hlavní postavy příběhu, které jsou díky stylu vyprávění dost neosobní, takže jen málokdo bude schopný se s nimi ztotožnit nebo se do nich vcítit. Problém totiž je hlavně v tom, že (většinou) nejsou popisovány jejich emoce. Díky tomu pak působí jako roboti, přestože tomu tak není.

Druhým a třetím důvodem je pak spíše můj problém, a to neznalost reálií. První třetina knihy je čistě o revoluční historii Číny v druhé polovině 20. století, což jsem od knihy původně neočekával. Přestože mě tato část bavila asi více, než celý fantaskní zbytek knihy, trpěl jsem tím, že o této části čínské historie moc nevím. Nedokážu tedy ani odhadnout, nakolik se autor držel historických faktů, a nakolik to byla fikce.

Třetím a hlavním problémem však pro mě bylo, že tato kniha je opravdu hard sci-fi, u které je potřeba mít více než základní znalosti fyziky. Když se tedy v ději řešily fyzikální otázky, dost jsem tápal a vůbec si to neužíval. Stejně tak mě ani moc neoslovila virtuální počítačová hra, ve které se část příběhu odehrává.

Pro mě tedy byla tato kniha dost velkým sáhnutím vedle. Čtenáři, kteří jsou na tom dobře se znalostmi o historii novodobé Čínské lidové republiky a zejména se znalostmi z fyziky, by si pak mohli přidat o jednu hvězdičku více.

Alex.Barunka
Alex.Barunka
20.05.2023 4 z 5

Čtyři neosobní hvězdy.

Co vůbec říct k Problému tří těles? Líbilo se mi, nelíbilo se mi? Vlastně nevím. Cítím, že by se mi tento hard sci-fi počin líbit měl, ale určitě si na mě nesáhl. Byl odtažitý, vzdálený, neinteraktivně vysvětlující, ale přesto se naskytly momenty, kdy jsem hlas Zbyška Horáka poslouchala se zatajeným dechem a netrpělivě čekala, až se mi propojí body rozeseté po vesmíru.

Těchto momentů bylo ovšem poskrovnu. Problém tří těles je příběhem několika tváří, není ani tak příběhem postav, je jedno, koho dosadíme do rovnice, je příběhem myšlenky. Nebo myšlenek, lidstva? Jestli se někdy pustím do dvojky? To je ve hvězdách, ale třeba na mě vesmír zase jednou blikne!

Tano
Tano
16.05.2023 4 z 5

Dost dobrý, je zajímavé podívat se, jak vypadá scifi v podání jiných autorů, než převážně evropanů a američanů. Zajímavý pohled na věc, prolínání pokroku ve vědě s vývojem politické situace, která v "moderní" Číně nebyla jednoduchá. Politiky jsem se trochu bála, protože to není moje oblíbené téma, ale zde se politika s dějem prolíná nenásilně, takže jsem měla pocit, že děj skutečně spíše dokresluje a dává mu pozadí vývoje. Nápad na možné fungování jiných civilizací vzhledem k rozestavení vesmíru je originální. Konec rozhodně není žádný konec, takže čtenář prostě musí sáhnout po druhém dílu :)
Ačkoli je kniha na počet stran bohatá, nebyl žádný boj ji číst a žádné vyloženě hluché místo pro mě taky neobsahovala.

KnihomolNiki
KnihomolNiki
14.05.2023 5 z 5

Zajímavý vstup do nové série. V poslední době jsem četla více knih zasazených do asijské kultury, takže jsem si už zvykla na jejich styl života, myšlení a společnosti.

Styl psaní autora je za mě skvělý, poutavý, příběh mi rychle ubíhal. Je pravda, že se často přeskakuje v časové linii, ale ve výsledku mi to nijak nevadilo. Nejtěžší pro mě byly fyzikální jevy a jejich vysvětlování.

Ale obecně jsem si knihu užila a těším se na pokračování.

Loxias
Loxias
10.05.2023 3 z 5

Neni to uplne zklamani, ale nemuzu ani rict, ze by to dostalo ocekavani. Postavy celkem dobre vykreslene, ale moc jich vlastne neni (a motivace nekterych z nich je mi opravdu vzdalena - asi kulurni rozdily, napr obetovani dcery Jie Wen Tie pro jeji idealy). Vedecka cast vlastne neprinasi nic moc noveho a nejde ani prilis do hloubky a tim se jevi zbytecna. Stejne tak filozoficke otazky, ktere sice donuti k zamysleni, ale zaroven, alespon u me, jsou vetsinou rychle vyreseny. Co me opravdu zklamano, ze koncept civilizace trisolaranu v podstate kopiruje civilizaci pozemskou. Pro me nejak ztraci kniha smysl, kdyz autorova predstavivost narazi na jeden z prvnich mantinelu.
Dalsi dil si dam bez problemu, ale ocekavani se kterym jsem prvni knihu oteviral uz je nenavratne pryc. Dosavadni vrcholy scifi zustavaji nepokorene

VA_Krtek
VA_Krtek
10.05.2023 4 z 5

Co k tomu říct? Asijská mentalita se od té západní liší, stejně pak i literatura. To je první fakt, se kterým musí případný čtenář počítat, aby pak nehodnotil knihu jako "odpad", což si bezesporu nezaslouží. Pomáhá tomu sledovat korejskou kinematografii - po pár filmech už si na asijskou mentalitu jaksi zvyknete. Druhým faktem je to, že kniha se řadí do žánru hard sci-fi. A tohle bylo místy hodně hard. Kniha je rozdělena do tří částí, přičemž tu prostřední je snadné si splést s učebnicí fyziky a informatiky - tou jsem se celkem prokousával. Ale první a hlavně poslední část to hravě vyrovnaly. Škoda, že hodnotit lze pouze na pětihvězdičkové škále. Za mě tři jsou určitě málo, ale čtyři možná zase moc. Uvidím kam se to posune v dalších dílech.

items
items
24.04.2023 odpad!

Na sietnicu mi bol premietnutý sofonsko protonsky multidimenzionálny intergalakticko-čínsky odpad.

Mydli
Mydli
20.04.2023 4 z 5

Krátce řečeno, dobrá sci-fi se zajímavým námětem, dějově umístěna na východ a mapující historii Velké Číny.
Problém tří těles a jejich vzájemných interakcí je tu zpracován naprosto úžasně a ani bych se nedivil, kdyby soustava tří sluncí nedělala s případnými planetami podobné hry...
Konec trochu zmatečný, ale jinak jsem knihu přečetl rychle a vcelku se i pobavil.

Berg1
Berg1
13.04.2023 4 z 5

Rozhodně zajímavý námět kontaktu s mimozemskou civilizací v kulisách Číny. Vyloženě příběhové vyprávění, které neztrácí čas popisy situací nebo postav a soustředí se především na dialogy a rychlý proud děje, takové sci-fi ze staré školy. Má to svou nevýhodu v tom, že se člověk s postavami nemá možnost tolik ztotožnit a můžou mu připadat dost ploché. Naštěstí je příběh tak zajímavý, že to ani tolik nevadí. Těším se na další díly.

Aykiru
Aykiru
09.04.2023 4 z 5

Problém Tří těles má mnoho jistě mnoho kladů, originální zápletku, rychlý a přímočarý styl vyprávění, který se dobře čte, zpřístupnění vědeckých teorií laikům a hlavně tajemství Tří těles, které Vás opravdu bude bavit řešit.
Naneštěstí i přes všechny neoddiskutovatelné klady jsem po přečtení spíš zklamaná. Postavy jsou sice poměrně sympatické, ale také poněkud klišovité a příliš strohé na to, aby s nimi člověk dokázal doopravdy soucítit. Jejich záměry jsou pochopitelné a snad i omluvitelné, ale tak nějak mi v nich chybí podrobněji rozvinutá lidsko psychická rovina, která by jejich konání dodávala další rozměr.
Suma sumárum je Problém tří těles z hlediska scifi (pro mě) originálním a zajímavým počinem, leč do mé Síně slávy se bohužel nedostane.

Matyesak
Matyesak
02.04.2023 3 z 5

Po dlouhých letech jsem se rozhodl vrátit k žánru sci-fi a na popud několika tipů přátel se rozhodl právě pro Problém tří těles.
Začnu pozitivy: na první dobrou je pro našince patrná exotika autorova přístupu. Přeci jen vybudovat zápletku sci-fi na kamenech komunistické totality je neotřelý nápad. Pokračovat skrze umělou simulaci jakbysmet.
Jako další plus považuji uvěřitelnost. Aby nedošlo k omylu, nejsem kovaný fyzik, ale nějaké to povědomí o kvantové mechanice mám a až na poslední čtvrtinu knihy, kdy autor zabrouzdá do 11. rozměru jsem se ve vzpomínkách rád vracel na studentská léta.
Za největší mínus ale považuji naprostou absenci dramaturgické režie. Autor skáče od postavy k postavě, z jedné historické k další, z jednoho planetárního systému do jiného, až se mu to rozpadá do nekomplexního huh?
Sice v druhé polovině začne jednotlivé příběhové linie spojovat, ale činí tak poměrně na sílu a některé zcela opomíjí. Takže si pak čtenář říká, proč to tam jako bylo?
A literárně? Pod tou tíhou odborných výrazů dostává jazyk pěkně přes párky. Pomineme-li odborné pasáže, pak se jedná přinejlepším o průměr.
Suma sumárum, mírně nadprůměrné sci-fi, co těží především ze svého originálního zasazení a námětu.

ArkAngel
ArkAngel
23.03.2023 4 z 5

Asijská literatura nabízí jiný a kolikrát zajímavější pohled na různé situace. Problém tří těles tak zpracovává téma mimozemské invaze... nebo lépe řečeno tomu, co jí předcházelo, jelikož zde vidíme první kontakt a připravení se obou stran na případný konflikt. Do toho tu máme ideologie, počítačové simulace, hromadu vědeckých poznatků a sem tam nějaký bizár, za který by se nestyděl ani Murakami ze sousedního Japonska. Ve jménech jsem se maličko ztratil, ale když se s nimi čtenář sžije, už je to víceméně bez problému. Liou Cch'-sin mě ale autorsky zaujal a s radostí se pustím i do zbytku jeho tvorby. Dobrá práce.

rick6410
rick6410
12.03.2023 5 z 5

Veľmi dobrá a zaujímavá kniha, konečne s mimozemšťanmi nadviaže kontakt niekto iný ako Američania :D Kniha pekne ukázala čínske problémy a mentalitu, chvíľu som mal problém pamätať si mená postáv, ale nakoniec si na to človek ľahko zvykne.

cube6
cube6
07.02.2023 3 z 5

Velmi rozporuplné pocity mám z této knihy.
Tváří se to jako hard sci-fi, ale hlavně poslední 1/3 je teda plná pseudovědeckých fantasií a dokonce i totálních WTF momentů (rozhodně ne v dobrém slova smyslu), že by se za to nemusela stydět ani kdejaká braková scifárna. A to není vše... soudruh Liou Cch'-Sin sice přišel s dobrým a lákavým námětem, ve kterém použil mimozemskou civilizaci, známou úlohu nebeské mechaniky (problém tří těles) a přidal k tomu pár úžasných nápadů (např. PC hra), ale literárně je to slabé, ploché a bez nějakého hlubšího vykreslení psychologie postav, snad jen s výjimkou Velkého Š', svérázného policisty, který se s tím vůbec nepáře a ješte samotařského a geniálního "mouchy, sežerte mě" matematika (na jméno si nevzpomenu). Ostatní postavy, i když dostanou mnohem více prostoru, mi byly úplně ukradené.

Docela se divím, že emzáci řeší, jak zarazit nebo co nejvíce zpomalit technologický vývoj lidstva, ale vůbec předem neřeší ty nejmenší potvůrky, které by jim měli dělat asi největší starosti. Viry a bakterie. Navíc ještě stačí, aby povrch jejich domovské planety obsahoval větší, či menší množství nějakého vzacnějšího prvku (např. Amoniak) a už by pro ně byl v podstatě všechen biologický materiál na naší planetě jedovatý. Což je více, než pravděpodobné. Atd. Atd.
Na to, jak se to tváří hrozně odborně, tak je to děravé, jak cedník.

Jsem ovšem schopen této knize odpustit mnohé a prostě nad tím jen mavnout rukou. Přece jenom je to scífko, jen ten chladný literární přednes mi hrozně vadil. Snad jakoby to ani nepsal člověk, ale U.I. .
Každopádně, i přes všechny výtky budu pokračovat dál. Zvědavost je mrcha a když už jsem si pořídil celou trilogii, tak to prostě dám.

Hodnocení : 6/10

potok
potok
07.02.2023 2 z 5

Nepopiratelný výkvět čínské vědecké fantastiky

dr.horrible
dr.horrible
22.01.2023 4 z 5

Škola hrou.

R47
R47
21.01.2023 5 z 5

Nejlepší díl trilogie (další dva díly si podle mě zaslouží maximálně po čtyřech hvězdách). Vlastně mi pak vadilo, že se ten ústřední problém (tří těles) dál neřeší. Jinak je to typické asijské dílo, se spoustou odboček a podzápletek, které se najednou objeví a zmizí, vlastně jen pro efekt. I tak ale skvělé. Po letech mě tahle trilogie přivedla zpátky ke čtení science fiction. Podle mě podobné zjevení, jako byl kdysi Hyperion Dana Simmonse (shrnující dosavadní sci-fi tvorbu).

karel.kral
karel.kral
20.01.2023 5 z 5

Takové sci-fi jsem ještě nečetl. Geniální kniha, skvělé napsaná. A ten nápad v ní, prostě jsem nadšený. Těším se na další díly, ještě, že existují.

tomas8334
tomas8334
15.01.2023 5 z 5

Musím říct, že takovou knihu jsem ještě nečetl! Myslel jsem si, že po přečtení Kulového blesku už trochu tuším, jak autor píše a přemýšlí. Ale to jsem se teda pěkně mýlil. Úplně mě to pohltilo a vyplivlo až na poslední straně :-)

Nyxia
Nyxia
04.01.2023 odpad!

Jedna z mála knih, které jsem v životě nedočetl. Nezáživně napsáno, zmatený příběh, čínská jména v orientaci také moc nepomáhají. Dal jsem tomu šanci asi do třetiny... Ne, nedá se to.

Kamba
Kamba
02.01.2023 5 z 5

Přidávám recenzi po druhém přečtení.
Žánrově bych to nazval sci-fi detektivkou, autor postupně buduje napětí a mistrně splétá zápletku, kdy se hlavní postava snaží zjistit, co se to vlastně děje. Scény z reálného života střídají záběry z tajemné hry, která je bizarní a chytrá zároveň.
Začátek je trochu náročnější, protože je potřeba vybudovat motivaci jedné z postav, díky ní jsou její činy pak lépe pochopitelné, ale pak se to rozjede a už se od příběhu nedá odtrhnout. Fyzika v knize je docela uchopitelná, pouze v závěru knihy se posouvá do teoretické roviny mimo (mou) představivost.
Někdo tady říkal, že se jedná o čínskou propagandu, ale osobně mi to přišlo přesně naopak a byl jsem překvapený, že kniha není v Číně zakázaná. Proto jsem si vztah aktuální garnitury ke Kulturní revoluci googlil a tak jsem si ještě více obohatil rozhled :-)
Za mě super kniha.

kuruteku
kuruteku
11.12.2022 4 z 5

Zvláštní, velmi zvláštní. Takový konkrétnější A. C. Clarke. Tak nejprve bod dolů za překlad, protože vydávat za dobré matematické myšlení schopnost rozdělit přímku v poměru zlatého řezu je nesmysl. Znalci vědí. Jinak ale dobře zakomponovaná Kulturní revoluce, totální blbnutí v Číně, zajímavá počítačová hra a fyzikální problém, i ti prapodivni emzaci. Trochu jsem zase plaval v tom kvantovém počítači, přeměně protonů do11. dimenze. Plus mínus to ale bylo čtivé a zajímavé.

Milosz
Milosz
08.12.2022 3 z 5

(SPOILER) Kniha ve mně zanechala dost rozporuplné pocity. Celá první půlka je dost děsivá.
Na začátku je exkurze do čínské kulturní revoluce, která je k nepřežití.
Naštěstí se poměrně brzy přesuneme do současnosti a pomalu se začne odkrývat hlavní zápletka, která ovšem zpočátku vypadá jako naprostá pitomost, až jsem začal zjišťovat, jestli Liou Cch'-sin není pseudonym Dana Browna. Ale aspoň to bylo něco, co mě chytlo a říkal jsem si, že když už nic, bude to aspoň dobrá guilty pleasure blbost.
Jenže... pak přišla dlouhá kapitola odehrávající se v dokonalé "počítačové hře" ve virtuální realitě, kde má hráč celotělový senzorický oblek, cítí teplo a chlad a NPC s ním konverzují jako živí lidé...prostě je to jako něco z Ready Player One, což je poněkud problém u románu, který se odehrává v roce 2007 a hraje si na vědeckou uvěřitelnost a realističnost. To může připadat realistické jen někomu, kdo nikdy žádnou hru nehrál (asi případ autora). Těchto kapitol je tam ještě několik, jsou velmi nudné a debilní a vždy, když přišla další, zaúpěl jsem.
Jenže... v druhé půlce se už "hra" naštěstí přestala objevovat a všechno do sebe začalo zapadat, zjišťujete, že kniha vůbec není blbost, je jen strašně rozstříštěná a nevyrovnaná, bylo tam několik skvěle napsaných spektakulárních pasáží a skončilo to v nejlepším, výborným cliffhangerem.
Netflix už točí filmovou adaptaci a jestli to neposerou, tak to bude pecka slibující úchvatné scény, jaké jste ještě neviděli.

Acamar
Acamar
10.11.2022 4 z 5

Sci-fi, kde nehraje prim literární stránka, jako hrátky s formou, psychologií a charaktery postav, dramatičností nebo akčností děje, brnkání na čtenářovy emoce...v tomhle ohledu je kniha poněkud suchopárně bezbarvá. Působí spíše jako popularizace současných vědeckých teorií vestavěná do sci-fi příběhu, propojující reálie (pod čínskou optikou) s abstraktní imaginací, kterak by mohly být tyto poznatky aplikovány v hypotetických podmínkách kontaktu či střetu dvou planetárních civilizací. Protože astro/fyzika mne laicky docela zajímá a autor ji uměl podat (aspoň pro mne) srozumitelně, bavilo mne to. Nakolik byl kde "mimo" posoudit nedokážu, co mi přišlo v knize nelogické, se týkalo spíše věcí, které naopak autor bez vysvětlení postavil jako danost (schopnost komunikace s Trisolarany), věci kde si z praktického hlediska neumím představit, že by určité události jaksi unikly pozornosti veřejnosti (jako rozřezání lodi) nebo nevíra vědců ve vlastní civilizací spojená s naivní adorací neznámé civilizace apod. Slouží zápletce, aby dílky skládanky mohly zapadnout do celku, ale kniha díky nim působí nedotaženě. Nejsou to však tak zásadní vady na kráse, které by mi čtení zkazily nebo odradily od zájmu o pokračování.

Tintinnabulum
Tintinnabulum
07.11.2022 5 z 5

Dlouho jsem se téhle knize vyhýbal. Asi pro její začátek v kulturní revoluci, která mi uplně nesedla. O rok později jsem tuto knihu přečetl za dva dny a honem objednávám další díl.

Elea
Elea
03.11.2022 4 z 5

Poměrně dost náročné čtení a, i když nejsem přítelem fyziky, kniha se mi líbila.

lenousek.n
lenousek.n
02.11.2022 3 z 5

Dávám 3 hvězdičky, ale ne kvůli kvalitě knihy, ale kvůli tomu, že mi to úplně nepadlo do noty a bylo to na můj vkus trochu moc. Knihu jsem si vybrala na základě doporučení a ze začátku se mi líbila, ale i tak jsem se nedokázala plně vtáhnout do příběhu, čínská jména lehkosti čtení také nepomohla a některé pasáže, byly až moc vědecké. Příběh přeskakuje v časových a dějových linkách, je potřeba vnímat, ve které době se zrovna nacházíte. Další dva díly zatím nechávám stranou, třeba se k nim někdy pročtu. Ze začátku jsem si příběh v hlavě přirovnávala ke Star wars rogue one, ale to brzy pominulo. Milovníci scifi a fyziky si ale určitě pošmáknou.

Hakate
Hakate
10.09.2022 4 z 5

Vemi dobře provedené a propracované sci-fi, plné matematiky, fyziky, politiky a mimozemské civilizace. Příběh není jednoduchý a vyžaduje značnou část soustředění a trpělivosti.
Přiznám se, že knihu jsem měla rozečtenou už několikrát, ale nikdy nebyl ten vhodný čas a doba na toto dílo a tak jsem knihu vždy odložila. Je vhodné si počkat na ten správný okamžik, kdy máme čistou mysl a plně se soustředíme.
Tentokrát ten správný moment přišel a já si mohla konečně vychutnat toto skvělé dílo plnými doušky.
Byla jsem fascinována jaký obrovský přesah tento příběh má. Některé pasáže jsou nudnější, ale nutné k pochopení díla jako celek, jiné jsou zas fantastické. Jiné jsou zase trochu námětem na Enderovu hru, ale zase trochu jiným stylem.
Jelikož se jedná o trilogii, ponechám si poslední hvězdičku na další díly.

1. Díl mohu doporučit, ale opravdu za předpokladu času, čisté hlavy a schopností přemýšlet a vstřebávat každé slovo, nejedná se o odpočinkové čtení.

Hzjena
Hzjena
29.08.2022 4 z 5

Tak toto bylo opravdu hard sci-fi, při kterém musí mít čtenář jistou trpělivost, klid při čtení/poslechu a hlavně otevřenou mysl. Trochu jsem se bál, protože je to teprve má druhá zkušenost s hard sci-fi (první byl Kvantový zloděj, který byl na mě příliš hard...) a moje akademická léta už jsou pěkných pár dní za mnou (a ani nebyla příliš úspěšná :D ), ale naštěstí je vše polopaticky servírováno, takže i méně akademicky vzdělaný čtenář vše v pohodě pochopí.


Musím ale smeknou jak obrovský přesah toto dílo má. Začátek je opravdu malinko pomalejší, protože nenápadně připravuje čtenáře na to všechno co mu časem autor hodí na hlavu, a že je toho opravdu hodně (poslední kniha je tak abstraktní, že jsem při dočítání pociťoval lehkou úzkost a závrať, ale to předbíhám).


V průběhu všech tří knih děj skáče časovou osou , proto je důležité pamatovat si postavy a dějové zvraty, protože jejich rozsah a dosah se táhne všemi třemi díly. Za mě je to opravdu povedený počin, ze kterého mi ještě teď naskakuje husí kůže.

RyonMathrin
RyonMathrin
25.08.2022 4 z 5

Začátek je pomalý a na sci-fi to zprvu nevypadá, ale pozadí čínské kulturní revoluce je evidentně nutné pro základní prvek - Rudé pobřeží. Velmi zajímavé náhledy na vědu. Paralela s hrou, která má novou, neotřelou myšlenku, ale jejím účelem je lidstvo na něco připravit (ať už v dobrém nebo špatném smyslu slova) je velmi znepokojivá. Závěr je strhující. Z popisu sofonů a všeho okolo nich jsem byl fascinován, z vědeckého hlediska nevím, jak moc reálné nebo přitažené za vlasy to je, ale poslouchalo se to skvěle. Nemohu se rozepsat více, musel bych spoilovat. Nejoblíbenější postava: Ta Š'.
Vynikající čtenářský zážitek, doporučuji.

Las_T
Las_T
26.07.2022 4 z 5

Podle zdejších komentářů si vyvozuji, že lidem na téhle knize nejvíc vadí dvě věci; přílišná vědecká terminologie, která jde často až moc do hloubky a dále přehnaná a okatá propaganda ČLR. Co se týká té vědecké terminologie a vysvětlování všeho, autor to neumí podat tak hladce jako třeba Asimov, takže čtenář má vlastně dvě možnosti, buďto se to co Liou popisuje snaží s vypětím sil pochopit (a pokud mu na střední šla fyzika, tak to bude mít o poznání snazší) a může se mu to podařit a nebo v tom může jako já plavat a jen se kompletně oddat tomu, že autor ví o čem mluví a popisuje tady jeho vlastní nápad jak kontaktovat mimozemské civilizace, samozřejmě trochu okořeněné tím scifi, přeci jenom není to literatura faktů. No a co se týče té propagace Číny, tak tu jsem zde teda nepochytil vůbec. Autor občas doplňuje text poznámkami a fakty z Kulturní revoluce, které jsou spíš zajímavé a jako propagandu je může brát snad jen hloupoučký člověk. Určitě bych řekl, že on sám má na ten disaster co se tam odehrál mnohem víc kritický pohled než řadový číňan. Pátou hvězdu nedávám za docela slabý konec a některé kapitoly z Tří těles, což jsou sice kapitoly, které dělají tuhle scifi vyjímečnou, ale mě tak úplně neuchvátily. Celkově spokojenost a těším se na další díl.