Temný les

Temný les https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345285/bmid_temny-les-VCP-345285.jpg 4 1150 226

Vzpomínka na Zemi série

Dlouho utajovaná pravda o chystané mimozemské invazi, k níž má dojít za čtyři sta let, byla konečně odhalena a Země se vzpamatovává ze šoku. Zrádci a kolaboranti byli sice rozprášeni, na Zemi však působí sofony, subatomární vyzvědači Trisolaranů, před nimiž není úkrytu a jejichž prostřednictvím se nepřítel okamžitě dozví i o těch nejtajnějších obranných plánech lidstva. Existuje jen jedno místo, kam sofony nedohlédnou do lidského nitra. Organizace spojených národů proto světu představí čtyři jedince, do nichž vkládá svou poslední zoufalou naději: tři uznávané myslitele, vojevůdce a stratégy a jednoho obyčejného, druhořadého sociologa. Luo Ťi se ocitá v centru celosvětové pozornosti, aniž tuší, proč byl vybrán a co se od něj čeká. Ví jen, že je jediným člověkem na Zemi, kterého se Trisolarané bojí.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Host

三体II黑暗森林 (The Dark Forest) , 2008

puml
13.05.2019 5 z 5

Pro mě nejlepší díl, který je originální především svou vizí "temného lesa". Celkově mi tento díl přijde nejpropracovanější a i postavy a jejich psychologie mě bavila víc než v prvním a třetím díle. Jedna z nej sci-fi knih, co jsem kdy četl. Doporučuji.

letadlosknihou
10.05.2019 5 z 5

Tak tenhle díl mě naprosto dostal. Sice se ze začátku pomalu rozjíždí, ale nakonec je to větší jízda než jednička. To, jak si autor pro potřeby příběhu rozvíjí základní fyzikální zákony, nemá chybu.

Mirbu
09.05.2019 5 z 5

Lepší než jednička. Opět jsem se dobře bavil.

martin6849
16.04.2019 5 z 5

Opět jsem velmi spokojen a už se těším, až se vrhnu na třetí díl. Navíc jsem díky závěru docela v lese z toho, co se v něm bude dít. Za to jednoznačně palec nahoru.

Kniha podle mě obsahuje nějaké logické díry, minimálně je to něco, o čem by se asi daly vést dlouhé debaty, ale nevadí mi to. Přece jen je to sci-fi a já jsem šťoura a rýpal. A debaty by to mohly být zajímavé.

Co se úvah nad možnými výsledky střetů různých vesmírných civilizací týče, autor se myslím docela shodl s názory Ondřeje Neffa, skoro to je, jako by od něj někdy něco četl :-D.

!!!MOŽNÝ SPOILER!!!
Trošku vadilo (a vadí mi to i u spousty jiných knih), že se postavy občas chovají jako banda vypatlaných idiotů. Konec, jaký nakonec flotila dostala, si plně zasloužila. Ne proto, že byla slabší, než jediná trisolaranská sonda, ale za tu idiocii. Chápu, že to má sloužit příběhu, ale už jen za tohle by si lidstvo vyhlazení plně zasloužilo.

Okoslav
03.04.2019 4 z 5

„Vesmír je temný les. A každá civilizace je ozbrojený lovec, který se krade podrostem tiše jako stín, opatrně odhrnuje větve před sebou a našlapuje jako kočka.“

Zajímavý mix hardcore sci-fi, naivní sociologie, dějových nelogičností, nezapamatovatelných jmen a zřejmě toho nejdivnějšího milostného vztahu, o jakém jsem v poslední době četla. V porovnání s jedničkou plyne dvojka, především v první půlce, výrazně poklidněji, až na doktorovo „kouzlo“ navíc v Temném lese téměř chybí tajemství a záhada, které jedničku dějově posouvaly vpřed (a jakmile byly rozluštěny, děj začal výrazně napadat na jednu nohu). Pokud vás bavil Problém Tří těles, je Temný les každopádně povinnost.

Ziriath
02.04.2019

Pokračování Tří těles je, abych pravdu řekla, v první polovině značně rozvleklé až bezprominutí ukecané, pořád je to ale o třídu výše než mnoho jiné sci-fi produkce. Prostě je zde pětihvězdičková možnost hodnocení nedostačující, bylo by to tak 9/10. Premisa je taková, že trisolarané nejsou schopni lhát, což je, zdá se jediná výhoda lidí oproti nim. První polovina se zabývá teoriemi a nápady, jak této výhody využít. Od poloviny se to po hibernaci hlavního charakteru konečně řádně rozjede - zjistí že se svět velice změnil, a navíc trisolaranská flotila klepe na dveře. No, klepe. Řekněme že to co se stane, je netradiční a samozřejmě velmi scénické.

Jacck
02.04.2019 4 z 5

První půlka knihy byla trochu nudná. Od časového skoku 200 let do budoucnosti to však začalo být velmi napínavé. Osobně mi na té knize vadí nejvíc různé logické nesrovnatelnosti, např celé chování trisolaranů. Kdyby se svou technologií chtěli, tak mohli lidstvo vyhubit dávno. Např. jim nedělalo problém navrhnout biologickou zbraň specifickou pro Luo Ťiho genom, proč potom lidstvo nevyhubili nějakým virem a nepřiletěli si jen vyzvednout prázdnou planetu? Apod. Radši na tím moc nepřemýšlet.

Samarkand
31.03.2019 5 z 5

Temný les mě uchvátil. Tak jak mi většinou druhé díly přijdou horší, tak v případě této série mi přišel asi nejlepší ze všech tří dílů. Knihu bych si časem rád přečetl znovu, minimálně kvůli Bitvám soudného dne, Bitvě v temnotách a charismatické postavě meditátora Luo Ti.

jaroiva
27.03.2019 4 z 5

Tři čtvrtě knížky mě moc nebavily, ale protože ani začátek prvního dílu mě moc nebavil, vytrvala jsem v očekávání, že konec to napraví. A nemýlila jsem se, stálo za to vydržet.
Kdybych měla vypíchnout jen jednu věc, která mě zaujala, pak by to bylo to, že autor výborně dokázal zprostředkovat představu obrovského vesmírného prostoru, na jehož přehlédnutí nestačí ani několik generací lidského života.
Byla jsem přesvědčená, že Vzpomínku na Zemi už číst nebudu, ale zdá se, že budu muset pořídit i třetí díl.

Tamten
21.03.2019 3 z 5

Rozhodně lepší než první díl. Rychlejší tempo, zajímavější děj a méně historických popisů nezajímavých věcí. Ale i zde se najdou vleklé pasáže a celkově knížka neodsýpá tak, jak by mohla.

Vesmich
16.03.2019 5 z 5

Problém Tří těles jsem četla už před časem, takže jsem si ho musela přečíst ještě jednou, abych vplula do Temného lesa a srovnala si v hlavě, o co vůbec jde. Jakmile jsem vplula, už se plulo hladce. Autorovy nápady ve vědecké rovině mi přijdou pozoruhodné a popsané docela srozumitelně. Jestli to "jde" nebo ne, je mi jedno. Vesmírná meziplanetární sociologie je poutavá vědní disciplína a všechno, co kniha popisuje v této rovině, rozhodně "jde".

polmari
13.03.2019 3 z 5

Nevím, proč autor zcela vynechal hlavního hrdinu první knihy. Nevím, proč se zapletl do podivného milostného příběhu s představou, nicméně závěr knihy to jakž takž zachránil.

toni-az
10.03.2019 5 z 5

Konečně zase po nějakém čase knížka, od které jsem měl problém se odtrhnout. Ač předchozí díl byl zpočátku nudný, v tomto případě až na drobná zadrhnutí ve spádu děj letí jako splašený vesmírný skůtr a člověk nepřestává žasnout nad nápady, které autora postihují.

Princip sofonů mě poměrně vadí (čti: je to pěkná blbost), ale když už se člověk smíří s neustálým odposloucháváním všeho na Zemi, připadá mi projekt Mandala jako geniální nápad. Popis dění je pak naprosto uvěřitelný a pravděpodobný.

Rozhodně si dovedu představit ukončení série tímto dílem s tím, že by se vypustila linie s loďmi, které utekly, nicméně věřím tomu, že další díl bude podobná jízda a že bude založen na této události.

possekre
09.03.2019 4 z 5

Velmi zajímavá možnost řešení Fermiho paradoxu. Z pohledu naší současné fyziky ne úplně nejpravděpodobnější, ale pořád ještě dostatečně pravděpodobná. A kdo ví, kde bude naše fyzika za pár desítek let, že :)...
Třetí díl ale opravdu nečtěte. V něm je na hlavu postavena nejen zodpovědnost jedince za stupidní slabošská rozhodnutí, díky kterým zemřou miliardy lidí, ale i samotná fyzika.

JeffMusk
06.03.2019 5 z 5

Temný les se mi líbil z celé trilogie nejvíc.
Už dlouho jsem přemýšlel o tom, že budeme muset dohonit Voyagery a vrátit je na Zem. Konečně to někdo vidí stejně....

kolby
04.03.2019 5 z 5

Povinné čítanie pre každého fanúšika sci-fi a pre každého fanúšika kvalitky. Absolútne vycibrený štýl jazyka, výborný český preklad pána Drobeka. Intenzívny zážitok, kombinácia plnokrvného hard "sájfáj", filozofie, sociológie, s prekvapivo jemne a precízne vykonštruovanými postavami s detailne vykresleným a bohatým vnútorným životom. Motivácia každého z aktérov stavia "čítača" pri snahe pochopiť a stotožniť sa s jednotlivými aktérmi pred ukrutné morálne dilemy .
Pri záverečnom naservírovaní pointy (Řetězec podezření vs Teorie temného lesa) som chrochtal blahom.
F-E-N-O-M-E-N-Á-L-N-E.
Takéto niečo sme ku nám na západ asi naozaj museli iba importovať. Pán Liou Cch'-sin má za sebou 4000 rokov starú civilizáciu - kým sme my liezli po stromoch, oni zatiaľ premýšľali.
Som zvedavý čím ma ovalí Trojka.

Veruci
04.03.2019 4 z 5

Po přečtení prvního dílu jsem už tušila, co můžu očekávat. Alespoň jsem si to myslela. Autor v Problému tří těles nastavil laťku poměrně vysoko. Zde příběh dále nabírá na síle, tentokrát obohacený o něco filozofických zamyšlení. Oproti prvnímu dílu je zde také více akce, i když to pro mě primárně není to, proč knihu číst. Rozehrává se zde rafinovaná hra, jakási šachová partie, ve které má lidstvo pramalou šanci na vítězství. Kolikrát se může zdát, že leccos postrádá nějakou hlubší logiku, ale vše je do detailu promyšlené. Klobouk dolů. Naprosto úžasný druhý díl a ne, za mě by toto neměl být konec příběhu, jak tu někteří píší.

FireOfFilth
03.03.2019 5 z 5

Ve druhé knize se lidstvo snaží vzchopit a začít něco podniknout proti příchozí invazi Trisolaris. Vznikne nám tu speciální projekt Mandala, do kterého jsou vybráni čtyři lidé. Nejvíce se příběh točí okolo jednoho, Luo Ťiho. Který v průběhu příběhu provede různé věci, které si člověk myslí, že k ničemu nevedly. Nakonec se dozvíme, že v podstatě vše co vzniklo okolo projektu Mandala se zúročilo.
Přibližně první dvě třetiny knihy se odehrávají v průběhu několika let. Poté dojde k docela zásadnímu časovému skoku, kde se nám svět ukáže v dost odlišném světle. V této době také do sluneční soustavy přiletí Trisolarická sonda, se kterou si užijeme spoustu legrace.
No a také se dozvíme proč se kniha jmenuje Temný les.
Opět je tato kniha psaná dost realisticky a hlavně technologicky, kde se dozvíme vše možné.
Těším se na poslední knihu!
Celkové hodnocení 100%

LN88
23.02.2019 5 z 5

Dvojka to rozjela velmi dobře. Inteligentní sci-fi která umí překvapit.

pungoš
23.02.2019 5 z 5