Muž a žena

Nejznámější český spisovatel se ve dvou novelách vrací k tomu, co na něm jeho čtenáři oceňují nejvíce. Svůj humorně ironický pohled na vztahy mezi muži a ženami propůjčuje v novele Family Frost zkrachovalému restauratérovi, který si z nutnosti a trochu i na truc pronajme mrazící vůz známé firmy a živí se jako řidič. Během několika dní se jeho zbabraný život dostane do spirály událostí, které skončí až na svatbě jeho bývalé manželky (která si bere jeho bývalého společníka). Vincent se potká i s otcem, kterého nikdy předtím neviděl, a setkání proběhne vpravdě nečekaným způsobem. Druhá novela, Čarodějka z Křemelky, si pohrává s mírně fantastickým námětem. Krásná Dominika má celý život smůlu na muže a svou přitažlivost považuje spíš za prokletí. Jako dar naopak chápe svou schopnost číst lidem myšlenky. S přibývajícími lety a vztahy to ale vypadá, že i to druhé je spíš na obtíž – dokud nepotká ve vlaku známého spisovatele a nezamiluje se do něj. Ale dá se žít se ženou, která doopravdy ví, co si její muž myslí?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/374672/muz-a-zena-jlF-374672.jpg 3.2118
Novely, Literatura česká
Vydáno:, Ikar (ČR)

dagsvob
předevčírem

Přečteno poměrně rychle, bavila jsem se - jen mě otrávilo pár nepřesností jako třeba utrazvuk v Čechách v 60. letech apod.

dagmar0959
předevčírem

Ale jo, hlavně druhá povídka o čarodějce, tu jsem si užila. Výborný nápad a dobře zpracovaný, trošičku Steven King style.
Dvě faktické připomínky: v 60. letech nebyl ultrazvuk, aspoň v českém zdravotnictví ne, to až o 20 let později (první povídka). A dítě velké 62 cm má cca 3 měsíce, ne 4 roky (vložená povídka jak se Oskar zmenšil).

annettka1098

Bohužel malm z knihy rozporuplné pocity. Vzala bych z knihy Prolog a spojila s 2.částí druhé povídky. Trochu více rozpracovala a bylo by to přesně ono! Tam jsem autora našla. To byl on ve svém starém dobrém “kabátě”. Povídka Vincenta také nebyla špatná, ale vulgarní otec mi bohužel neseděl. Bez něj by to byla také zajímavá a hezká povídka. Začátke povídky o Dominice mě někdy až iritoval. Vyprávění z ženského pohledu mi moc nesedělo. Až když se na scéně objevil starý dobrý Oscar, bylo to ono! Autor by se měl vrátit ke starému dobrému psaní o sobě, o svém životě, o tom dobrém i zlém, zajímavém i možná nudném a všedním.

Frakira

No, nebylo to tak úplně nejhorší (jak jsem čekala), ale tento spisovatel už mi nemá co nabídnout...

VeruB

Kniha má krásné desky i obal, ale obsah trochu pokulhává. První povídka je nevkusně vulgární, druhá trochu sexistická. Kniha mě zklamala, čekala jsem víc.

Jarmila97

Knihu jsem si koupila na autogramiade Viewegha a jsem naprosto uchvacena kniha byla naprosto skvělá četla se sama stačili na ni jen 2 dny.Oba příběhy jsou opravdu skvěle až k zamyšlení ;) mohu jen doporučit aby jste si ji přečetli

Irkamod

Knihu jsem dostala k narozeninám, takže jsem neměla žádná očekávání. Prvni povídku jsem četla velmi dlouho, přemlouvala jsem se k dočtení. Druhá povídka mne už zaujala. Mnohem nápaditější, vtipná, pobavila mě...fajn čtení na léto.

Anička.pa

Na tuto knihu jsem se těšila, kort poté veškeré propagaci. Je to takové oddechové čtení, které zfouknete během jednoho dne. Jak již bylo několikrát zmíněno, v první novele bylo až moc vulgarismů. Druhá byla o dost lepší, četla se a i mě bavila daleko více.

Pitbullka

Příjemné letní čtení, které ve Vás ale nezanechá nějaké hlubší dojmy. Děj hezky plyne, četba je nenáročná. Obě povídky se mi líbily ale ta druhá byla lepší.

sachista

První povídku hodnotím jako průměr až slabší průměr s několika zábavnými vstupy, druhou povídku hodnotím vyloženě kladně, protože jsem se náramně bavil, zasmál se a tematicky zavzpomínal na Nápady svaté Kláry.

Eviik16

Kniha se mi četla hezky, žádné zásadní výhrady nemám. Vulgarismu bylo hlavně v první části dost, ale to se od autora celkem čeká. Za mě zajímavější druhá povídka.

Dagros

Hrozně jsem se těšila, až si knížku MUŽ a ŽENA přečtu. Popravdě musím říct, že u první novely Family Frost, jsem se hodně přemlouvala, abych knížku nezavřela a abych četla dál. Tahle novela mi totiž moc nesedla, vulgarismy mi nevadí, ale v téhle povídce jich bylo až moc. Celkový námět povídky se mi líbil, ale celkově se mi nelíbila. Ovšem- ještě, že jsem vydržela a četla jsem dál, protože druhá novela Čarodějka z Křemelky se mi naopak líbila moc! Bylo to svižné vtipné čtení, mělo to příběh. Do novely Čarodějka z Křemelky je ještě vložená povídka o trpaslíkovi (nebo o zmenšeném muži), ta se mi také moc líbila! Má rozhodně myšlenku, kterou třeba každý z nás pochopí jinak. Dávám 4 hvězdy a jsem opravdu ráda, že jsem knihu dočetla i přes to, že v první části jsem měla chuť jí zavřít. :)

lagina

Když se člověk odprostí od děl "mistra", které již vydal, je to osvěžující, vcelku humorné čtení. Za mě krok vpřed i oproti minulým, depresí prozářeným, dílům

1alena1

Ironie, sebelítost, ukřivděnost, leckdy zbytečné vulgarismy a opakující se křestní jména postav - toto vše spojuje poslední díla Michala Viewegha, připadá mi, že sám sebe vykrádá, že všechno je tak trochu si něčím podobné.
Ale abych nezapomněla, tak musím pochválit grafickou úpravu.

Janniska

Oddechovka typu NEURAZÍ-NENADCHNE ,skoro mi přijde zme tento spisovatel řekl už vše podstatné.Naschle!

prochajda

Knihu jsem vůbec neměla začínat číst, ale dočetla jsem, .... rozhodně nikdy víc. Druhý příběh byl o něco málo zajímavější.

KláraJurdová

Ani výborná, ani špatná. Budu si pamatovat, že jsem jim četla, ale žádné velké pocity z ní nemám....

tildasusane

Mě zcela otrávila zásadní chyba hned na začátku druhé kapitoly - vycházejíc z údajů, že hlavní hrdina první části je 55 letý, dejme tomu, že je to opět autobiograficky pojatá postava, tak jeho matka rodila v roce 1962 (autor je ročník ´62) a v té době u nás nemohla jít na ultrazvuk, kde by jí sdělili pohlaví dítěte. Ultrazvuk se u nás začal používat v polovině 80. let a pohlaví dítěte se nesdělovalo. Také se výše zmiňovaná matka nemohla rozhodnout, že by šla na potrat, musela o něj žádat a předstoupit před posudkovou komisi, která by ho s nejvyšší pravděpodobností zamítla. Pro mladé čtenáře je to dost zavádějící informace zkreslující obraz života a možností v popisovaných letech. Podobný nesmysl je (o pár stránek dál) vaření mořských plodů v letech 70. Kde by se tu vzaly! :-D

Ankavi

Opět velké zklamání. Od tohoto autora již nevezmu do ruky žádnou novou knihu. Vulgarismy, sex, vše stále dokola... Invence žádná, myslím, že je nejvyšší čas, aby se autor konečně stáhl, nebo aby zkusil osvěžit témata pro nové knihy. Toto je značně vyčpělé. Nedá se srovnávat s Účasníky zájezdu ani s Románem pro ženy, což sice také nejsou žádné perly, ale aspoň místy vtipné. Toto je vážně úpadek české literatury, bohužel.

netty

Je to brak. První povídka je plná vulgarismů a celkově příběh nedává moc smysl. Ve druhé povídce jsou muži vybarveni jako sebestředná prasata. Nelíbila se mi ani jedna a popravdě.. ani jsem tu knížku nedočetla. A to jsem se tolik těšila! Nejlepší na té knize je obálka. Jinak nic. Bohužel.

kanitsuj

Klasická Vieweghovina - lítostivé, ironické a sebemrskačské čtení, které má vyšší ambici, ale bohužel na ni nedosáhne. Paradoxně se mi možná nejvíce líbila povídka o tom trpaslíkovi, která byla napínavá a jejíž vydařený konec mne pobavil. V prvním i ve druhém příběhu jsou témata ze současného života, která nepotěší, ale ani neurazí. Vulgarismy někde sedly, jinde ne, žádnou čtenářskou extázi jsem ostatně neočekávala. A když se nad tím tak zamýšlím, možná, že to, co mně a mnohým dalším čtenářům na Vieweghovi vadí jednou vstoupí do literárních dějin, protože těžko hledat autora s podobným osudem a vlastně i odvahou "vypsat se z toho".

Clara del Valle

Obvykle knihy, které mě nezaujmou a nebaví, bez milosti odkládám, ale tady jsem spokojená dočetla, dostala jsem víc, než jsem od autora, kterému fandím a jehož osud mě svým způsobem dojímá, čekala - tři velmi slušné povídky v jedné knize, u mě fakt dobrý. Je fajn, že se to zlepšuje, držím palce!

xxxvodnikxxx

Dvě povídky, v podstatě nezávislá, první tak trochu ze života, a druhá vlastně taky, Čarodějka obsahuje scifi prvek v podobě schopnosti číst myšlenky.
Bavily mne obě, ovšem zdá se to jako recyklát, ovšem okořeněný vulgarismy a autorovým specifickým humorem. První povídka odkrývá typické paradoxy až absurdity života, zatímco druhá odkrývá tak říkajíc přírodní stránku charakteru lidstva. Docela dobré čtení.

hs777

Dvě povídky, z nichž druhá je o trochu lepší. Stejně jsem se ale nemohla zbavit dojmu, že všechno už jsem v jiné Vieweghově knize četla, že je to zase jen recyklace jeho života. Možná by pro příště stačilo opustit stále stejná jména postav (Oskar, Hedvika, Sára, Bára), ubrat vulgarit a zbavit se své ukřivděnosti.

haski

Mám pocit, že se Viewegh začíná vracet. První povídka šla, ale byla na můj vkus trochu moc plná vulgarismů. Mám radši, když se objeví vzácně a vtom okamžiku prostě sedí. Druhá povídka už se mi líbila víc, tady spisovatele poznávám, jeho rukopis a chápu, že tam opět vyplouvá jeho hořkost. No, ale už je tam cítit i trochu optimismu.

LenkaVrbatova

První povídku zkazily vulgarismy. Druhou zase vložený příběh “spisovatele” o trpaslíkovi. Celkově to ale nebylo špatné. Po dlouhé době konečně kniha od Viewegha, která mi nevadila.

mone

Ve svém subjektivním hodnocení bych se nezdráhala říct, že ten "starej dobrej Viewegh" je zpět. Líbilo se mi to a tuhle knihu beru jako autorův příslib, že se ještě máme na co těšit...

marcuswang

Skutečně zábavné čtení odhalující ženské půvaby/zbraně a mužskou mysl v naturální podobě. Ze dvou novel v knize, druhá ještě lepší než prvá. Realita, legrace, nespoutaná fantazie. Inspirující pro tvorbu všeho druhu! Kniha by skutečně měla zakotvit na poličce Fantasy, jelikož odvážné skutky se dějí zřídka a mladé sex bomby se profilují jinak, než jak popisuje autorův příběh. Za mne 5 hvězd! Těším se na další neotřelé příběhy.
Vulgarismy jsou při psaní o vztazích jistě na místě. Používáme je přece zhusta všichni, někteří na veřejnosti, ti stydlivější v ústraní a ostatní alespoň v duchu. Nebo, ne? Tak proč ty morální kecy tady kolem… :P

petula22

Knížka neurazí, taková oddechovka. Podle mě typický Vieweghův styl. Jediné co bych "vytkla" bylo vložení povídky o trpaslíkovi, podle mě zbytečné.

Ivuska.09

Další z knih, které je těžké hodnotit. Čekala jsem víc. Mnohem víc. Musím ale říct, že do příběhu autor hodně vložil. Možná dokonce kus sebe? Za mě ale snad až příliš sexistické a vulgární. Snad to příště bude lepší.