Směšné lásky

1. souborné vydání. Soubor povídek, které jsou ve třech ,,sešitech", jsou vydávány v jedné knížce. Popisují muže a jejich komické zážitky s láskou a ženami. Povídková sbírka, kterou autor po jejím třísvazkovém vydání v šedesátých letech podrobil přísné kritické revizi, přichází znovu na český čtenářský stůl, aby oboh... celý text

1. souborné vydání.
Soubor povídek, které jsou ve třech ,,sešitech", jsou vydávány v jedné knížce. Popisují muže a jejich komické zážitky s láskou a ženami.
Povídková sbírka, kterou autor po jejím třísvazkovém vydání v šedesátých letech podrobil přísné kritické revizi, přichází znovu na český čtenářský stůl, aby obohatila své starší i nové příznivce autorovou radostí z vyprávění, z fabulování a kombinování a přiměla k zamyšlení nad situací soudobého člověka opuštěného bohy a zanechaného truchlivým pokusům řídit vlastní i cizí osudy.
Vyřazeny texty Sestřičko mých sestřiček a Zvěstovatel. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/404/smesne-lasky-gkX-404.jpg 4.21115
Žánr:
Povídky, Literatura česká
Vydáno:, Československý spisovatel
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (94)

Přidat komentář
Adelajda_4
18. července

Moje první a rozhodně ne poslední setkání s Kunderou. Povídky jsou hravé, hořko-sladké a rozhodně nutí k zamyšlení.

Haňáček
27. června

Povídky jsou hravé a zábavné. Líbí se mi styl i promyšlenost Kunderova humoru. Je tu i pár myšlenek k zamyšlení. Pro příklad uvádím tuto: ,,Pravá hodnota člověka je v tom, co ho přesahuje, čím je v jiných a pro jiné. "

zanetkov77
20. června

Co dodat, Kundery styl psaní mě prostě okouzlil. Některé byly trošku oddychovější, jiné mě donutily více přemýšlet. Nejvíce mě zaujal Falešný autostop a Eduard a Bůh.

martina.culik
30. května

Směšné lásky mě moc směšné nepřišly. Víceméně mě nijak zvlášť nezaujala žádná z povídek.

amaenium
24. května

Velmi pěkné a čtivé příběhy. Některé mě příliš nebavily (například povídka s doktorem Havlem) a jiné mi ještě doteď zůstali v hlavě - například tu hodně vyzdvihovaný Falešný autostop nebo pak Ať ustoupí staří mrtví mladým mrtvým. Povídka s názvem Já truchlivý bůh, jenž mi v mém vydání zrovna chybí, nám s přítelem byla předčítána v divadle (na Směšné interpretaci brněnské Husy na provázku - doporučuji) a nemělo to chybu.

jan14s
23. března

Vtipné, dobře se čte. Až na Falešný autostop, dějově není špatná. Hlavní hrdina mi ale až moc připomíná mne. Mám pocit, že bych se zachoval stejně a z toho nemám moc dobrý pocit.

ellyem
13. března

Četla jsem jen povídku Falešný autostop a mám tedy na ni odlišný názor, než všichni ostatní. Buď se mi nešlo vcítit do role holky, nebo jsem tak bezcitná, ale vůbec bych ji nelitovala a ani mi nepřišlo, že by to týpek nějak přehnal. Holka si začala sama, měla prostě říct dost a ukončit to. Možná to je i tím, že já jsem úplný opak jí. Nenechala bych se takhle ponížit a když už, tak bych našla slabinu muže a zaútočila bych mu na ni. Třeba, až se mi to časem rozleží, nebo si povídku přečtu za pár let, změním názor...

marketaddd
18. února

srdcovka

suezie
23. ledna

Kdybyste se mě zeptali dneska ráno, jak se mi Směšné lásky líbily, tak bych vám nejspíš řekla něco v tom smyslu, že to jako docela šlo, že jsem neustále čekala nějaký překvapivý konec s pointou, která mi vyrazí dech a ono nic. Prostě knížka, která se ničím zvláštním od jiných neliší.

Kdybyste se mě zeptali teď- dnes večer, jaký mám na Směšné lásky názor, tak bych tvrdila, že je to zvláštní kniha, která se tváří nevinně. "Obyčejné" povídky, které se vám nejprve jeví jako: "a co jako" se po zamyšlení nad nimi a prolistováním některých pasáží mění na tiché poselství. Uvědomila jsem si, že Kundera dokázal vyjádřit některé mé myšlenkové pochody a pocity, u kterých jsem se domnívala, že jsou jen moje a že není možné, aby je někdo jiný mohl sdílet.

Nikdy se mi nestalo, abych během pouhého dne takovým způsobem změnila svůj názor. Jsem opravdu ráda, že jsem dokázala rozluštit to tajemství, které je pro mě v těch povídkách skryto ;).

Lady McFly
22. ledna

Z povídek mám smíšené pocity, některé i spíše zklamaly. Bohužel jsem v řadě z nich onu komičnost, kterou anotace slibovala, nenašla, ale to je možná pro to, že jsou to komické zážitky hlavních hrdinů, mužů. Ženy jsou pak, víceméně v celé knize, zobrazeny jako pouhé erotické objekty, kterých je ideálně nejlepší prozkoumat co nejvíce. Také mi chyběla ve vztazích reálnost.
Na druhou stranu Kundera skvěle vystihl mezilidské vztahy v tehdejším režimu, i jeho úskalí. Také zápletky jednotlivých povídek byly většinou zajímavé, bez nějakých větších zvratů, ale nepředvídatelné.

hellena1523
21. ledna

Knihu jsem četla na doporučení kolegyně. Šlo o moje první setkání s Milanem Kunderou a musím říct, že zklamaná jsem určitě nebyla. Jazyk, kterým píše, mi byl velmi příjemný, a tak se povídky hezky četly. Pokud jde o náměty, zaznělo zde, že některé z povídek byly zbytečné. Dovoluji si s tímto nesouhlasit. Nešlo o žádná velká témata, ani nepřišel žádný "wow moment", to je pravda, ale nemyslím, že je to špatně. Považuji Směšné lásky spíše za takovou sondu do běžných vztahů. A přesně o takových si taky ráda občas čtu.
Jsem ráda, že jsem se ke knize dostala a přečetla si ji, nicméně věrnou fanynkou autora se přesto asi nestanu. Za mě poctivé 3*

Lodja
18. ledna

Mám pocit, že tu šlo o dvě věci. Jednak si tak trošku vystřelit ze svého mladšího já (podle povahy většiny hlavních hrdinů asi nebude těžké uhodnout, jaký býval Kundera za mlada) a zároveň předat, i přes odlehčenou formu, nějaké závažnější myšlenky (třeba Eduard a Bůh a i Symposion, z toho jsem byla zvlášť nadšená). A z hlavně toho druhého poslání jsem měla obrovskou radost. Vzhledem k věcem, které jsem v té době řešila i ve svém osobním životě, sedly Směšné lásky jako prdel na hrnec a už dlouho se mi nestalo, abych se děsila, že nějakou knížku dočtu.

vaclav6690
17. ledna

Velmi zábavné a poutavé povídky. Některé lepší než jiné ale celkově má člověk z knížky jako celku dobrý pocit.

110022
13. ledna

Směšné lásky jsou pěkné povídky s hořko-sladkými příběhy.

neryan
07. ledna

Soubor povídek Směšné lásky je první kniha, kterou jsem od Milana Kundery četla a musím říct, že mě absolutně nadchla. Styl, jakým jsou povídky psané, mi neskutečně sedl a sleduji s podivem, když někteří ze čtenářů tvrdí, že jednotlivé povídky mají slabý děj. Podle mě je děj tak akorát příznačný tomu, čeho chtěl Kundera dosáhnout.
Navíc přeci nelze soudit dílo jen podle toho, kolik v sobě skrývá dějových zvratů.
Vedle mě teď leží další jeho kniha - Život je jinde - a nemohu se dočkat,až ji otevřu.:)

Rozinkazvanocky
06. ledna

Milan Kundera je můj úplně nejoblíbenější autor a to kvůli jedné věci: nikdo neumí vytvořit takové věty jako on. Jeho díla nečtu pro děj, ale pro to, JAK píše. Takže možná že příběhy Směšných lásek byly nudné, já nevím, já si prostě vždycky užívám jen toho jazyka, stylu, vět, výběru slov, výběru metafor...krása.

Adelyna
27.10.2016

Kundera to umí se slovy a i smysl pro humor má dobrý. Milé, čtivé povídky o lásce ukryté v tenké knížečce se mi moc líbily.

daniel1313
23.10.2016

Falešný autostop patří k mým nejoblíbenějším povídkám .
V tomto souborném vydání se mi líbily všechny i celkem jsem tomu rozuměl .
Z Kunderových knih nejsem tak moudrý !

Edona
15.09.2016

Ke Kunderovi jsem se dostala přes povídku Falešný autostop, kterou jsem si četli ve škole. Velmi mě zaujala a těšila jsem se na další povídky. Jenomže po přečtení musím říct, že mě více zaujaly jen dvě, a to Nikdo se nebude smát a již zmiňovaný Falešný autostop. Další povídky mě moc nebavily, do čtení jsem se musela nutit, a to by se čtenáři asi nemělo stát. Nicméně nebudu nic kritizovat, protože asi nejsem ta pravá osoba, která by mohla tohle dílo posoudit.

chary
07.09.2016

**********

Klarinet
12.08.2016

Když jsem se v roce 1970 narodila, Kundera napsal ve Směšných láskách, že smyslem života je bavit se životem. Skvělé. Po 45 letech mě spíše baví další citát z lásek: "Žít na zemi tak dlouho a prožít tak málo - to je potupné." Takže bavme se životem, prožívejme naplno naše dny. A nebuďme tak povrchní jako hrdinové "intelektuálové" Kunderových povídek, protože nezapomínejme, že staří mrtví by měli ustoupit mladým mrtvým. Kdo četl, pochopí.Top - Nikdo se nebude smát.

LanternDream
27.07.2016

Už při čtení jsem se musela zamyslet nad tím, jak bych asi knihu vnímala, kdybych byla starší. To samozřejmě nemohu vědět, ale mohu hádat.

Nebudu předstírat, že jsem ve svém věku obtěžkána zkušenostmi ze všech možných sfér lidského života, leckdo by tím pádem možná poznamenal, že knize nedokážu rozumět, že se s ní přeci nemohu ztotožnit, když nepochopím myšlenkové pochody zralých žen a mužů.

Já však musím ocenit právě to, že jsem (možná kupodivu) tyto myšlenkové pochody pochopila a při čtení (obzvláště u některých povídek) jsem se proto cítila hodně stísněně. Nejvíce nepříjemně na mě zapůsobila povídka Falešný autostop - moje podvědomí si danou situaci totiž určitým způsobem vztáhlo na sebe. Nebezpečnou hravou přetvářkou, která skončila zhnusením a odcizením, uhodil Kundera hřebík na hlavičku. Jde o povídku, která vyvolává nepříjemné uvědomění si toho, že pokud si člověk se zkusmou přetvářkou zahrává a překročí při tom určitou hranici, není již cesty zpět.

fany.fancy
22.06.2016

Nejlepší povídka byla Falešný autostop. Ostatní slabší...

Mark2000
15.06.2016

Na tuto knihu jsem přišla díky škole, kde jsme si přečetli povídku Falešný autostop, která mne šokovala, ale zároveň jsem byla zvědavá, jaké jsou ostatní povídky v této knížce. Z celé sbírky mě nejvíc zaujala asi povídka Nikdo se nebude smát, ale ostatní mi přišly zcela bezvýznamné. Asi nejsem ten správný člověk, který by to mohl posoudit, ale myslím, že by se čtenáři nemělo stát, aby se do knížky nutil, což pro mne při posledních stránkách platilo.

hana1984
08.06.2016

Nevím proč,ale nijak zvlášť mě neuchvátila.

Laduš17
05.06.2016

Knihu jsem si přečetla na doporučení třídní... a musím pochválit styl psaní, slovní obraty a širokou slovní zásobu (někdy až moc :D ). Povídky jsou realistické, někdy až drsné.. z Falešného autostopu mi bylo až špatně. :D Ale jsou zde krásně vystiženy charakteristiky různých typů lidí. :)

Kryštofka
19.05.2016

Příjemné překvapení. Chytré a vypointované. Naštěstí pro mě jen literatura a úleva, že jsem se podobným cynickým vejlupkům v životě vyhnula. Ani jednoho z těch chlapů bych nechtěla potkat. A bohužel mi autor s každým jedním hrdinou lehce splývá. Proto 4 hvězdičky.

kami16
05.05.2016

Kniha se mi vcelku líbila. Hlavně se mi líbilo, že povídky byly reálné a to oceňuji. I když to byla povinná četba, tak mě opravdu bavila.

Elodie
03.05.2016

Kundera má skvělé myšlenky, v jeho knížkách se v nějakém střípku musí najít skoro každý, ale jeho přístup k životu s jeho názory mi sympatický není. Postavy mi jsou vždy protivné a připadají mi i nerealistické. Mluví sofistikovaně, inteligentně a vzdělaně, ale jejich chování je většinou pravý opak. Kundera zkresluje pohled na lidi. Jeho postavy jsou důkladně rozebrané, liší se, ale stále tvoří ze stejného základu, tudíž na konci splývají v jednu.

Káča Máča
02.05.2016

Poměrně zajímavé a vcelku vtipné čtení, které mě mile překvapilo, když uvážím, jak skeptická jsem k povinné četbě.Autor a jeho další knihy

Milan Kundera

Milan Kundera
česká, 1929

všechny knihy autora

Uživatelé mají knihu

v Přečtených2025x
v Právě čtených24x
v Knihotéce245x
v Doporučených92x
v Chystám se číst244x
v Chci si koupit34x