Kruh

Mae Hollandová získala práci v Circlu, nejsilnější internetové společnosti na světě, a nemůže uvěřit svému štěstí. Otevřely se jí tím nejen dveře do světa milých a pracovitých lidí, ale i sportovních klubů, skvělých restaurací a luxusu. Zaměstnanci Circlu používají nejmodernější technické vymoženosti, nosí nejkvalitnější oblečení, stojí u zrodu nových trendů a dokážou svými nápady a oddaností obrátit běh světových událostí k lepšímu. Navíc ve všech situacích drží pospolu a o každém svém kroku se informují na sociálních sítích. Mae tak víří v kruhu pracovních povinností, virtuálního přátelství, rostoucí sebedůvěry a stále větší zodpovědnosti a ani si nevšimne, jak se vzdaluje běžnému kontaktu s rodiči a přáteli… Opravdu chceme jeden o druhém vědět všechno, nebo je to na škodu? Máme ve světě sdílení informací ještě právo na tajemství a soukromí?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/245787/kruh-6gF-245787.jpg 3.9151

The Circle (2013)

Vydáno:, Plus

tteerriinnaa

Kniha naprosto dech beroucí. Styl autorova psaní naprosto dech beroucí. Hlavní hrdinka... Nevím co o ní říct. Prostě velká pí. Hlavní téma a motiv knihy naprosto geniální. Člověk čte se zatajeným dechem a s husí kůží...

Hoshi

Jsem zmatená. Opravdu by se něco takového mohlo stát? Doufám, že ne, protože jinak bych se stala asociálem na okraji společnosti.
Ačkoliv jsem knihu četla poměrně dlouho, byla velmi čtivá a mrzí mě, že jsem si na ní neudělala tolik času, jako si zaslouží. Velmi se mi líbí komentář od YA-girl, Mae byla velmi inteligentní a mrzí mě, že i takto inteligentní mladá dáma ... Měla vymytý mozek. Konec mě opravdu zamrzel. Přála jsem si a ještě teď si přeji, aby příběh skončil jinak, aby se některé události nestaly. Cítím úzkost při pomyšlení, že bych kvůli "divákům" přetrhala vazby s lidmi, na kterých mi záleží. Kniha na mne zapůsobila a ještě dlouho o ní budu přemýšlet a vysním si konec, který dopadne jinak.
Viděla jsem i film, ale nezanechal ve mně tolik, jako kniha.

Anne42

No. Mohlo to být polioviční. Nicméně, za ten konec 4*

Brambu

Tak tohle byla pecka. Úplně mě to dostalo! Internetová společnost, která zažívá obrovský boom a neustálý progres. Jde si za svým skrz všechny překážky. Ta aktuálnost, člověka to až děsí, co všechno je pomocí internetu možné. Výborný nápad, jen mohla být kniha o malinko kratší.

Kicka

Ze začátku jsem byla z tématu nadšená, čekala jsem, že to pořádně vygraduje. Ale čím víc se blížil konec, tím víc jsem se nutila k přečtení. Zhruba za půlkou přišla stagnace, kdy jsem se přemáhala číst. Ubrala bych tak 100 stran, dala i lepší konec, který byl na mě dost osekaný. Celkově zajímavé téma, čtivě napsané, ale místy zdlouhavé. Musím však uznat, že pár brouků mi to do hlavy nasadilo :)

Nefilim

Dobrý námět ještě nedělá dobrou knihu. Kruh pro mě byl příliš dlouhý a plný líčení pokrokových technologií na úkor příběhu. Nepovedená filmová adaptace jen potvrdila, jak je vlastně na kniha prázdná, i když má přes 400 stran.

Lukasss

Tak jsem se přes FB zaregistroval, abych mohl okomentovat knihu popisující budoucí nadvládu sociálních sítí.
Myšlenka se mi líbila. Jen to bylo roztahaný...

kazatell

Ke knize: přes dlouhý seznam knih, jsem se konečně dostal k tomuto titulu, na který sem se těšil, protože téma je perfektní a dlouho jsem na podobu Orwellovky v moderním pojetí čekal. Bohužel zpracování má své ale. Není to příběhem i když už na konci "první knihy" byl konec a některé "zapletky" jasné. To ale je ve způsobu vyprávění. Někdy se autor rozepsal do nejmenších detailů a jindy přeskočil důležitý děj v jednom odstavci, někdy ani to ne. Dokázal bych si to představit jako poutavou trilogii se všemi důležitými detaily. I tak ale stojí za přečtení
Ke komentářům: už v průběhu čtení jsem pročítal některé komentáře, které to přirovnávají k 1984 a zároveň píši že je to varování a že se toho snad nikdy nedočkáme. Ale "první kniha" už tady v podstatě je, jen se to nejmenuje the Circle, ale apple Google a facebook.... vždyť už tím že píšu komentář ke knize a koukám komu se líbila a komu ne, jsem součástí circlu. Tak až knihu dočtete nezapomeňte taky okomentovat, protože tajemství je zločin

whiolet

Umím si živě představit, svět, který je propojen s virtuální realitou a zmagořené příznivce, kteří nikdy nepochopí, že ne všichni chtějí takto žít.
Kniha přišla se zajímavým tématem, byla čtivá místy až groteskní (jsem smutný, že jsi nepotvrdila pozvánku na mojí party....Cítíš se tu dobře, Mae? Co pro tebe můžeme udělat, aby jsi se cítila lépe atd.)
Hlavní hrdinka mi však v půlce knihy začala silně vadit a její někdy nepochopitelné jednání mě vytáčelo,ale chápu autorův záměr, kde se mělo názorně ukázat jak tahle ideologie dokáže změnit myšlení...

YA-girl

Za mě jednoznačně jedna z nejlepších knih, co jsem v poslední době četla. Především námětem a poselstvím, ale i zpracováním - pořád jsem se při čtení vyloženě ošívala, jak nepříjemně mi z toho "smajlíkovsky přesocializovaného" života v Circlu bylo... Nesouhlasím s komentáři níže, dle kterých byla hrdinka nesympatická a hloupá: mně právě přišlo, že tu bylo nádherně ukázáno, že i inteligentní, "normální" (= průměrné) ženě umí šikovný manipulátor vymýt mozek... a to pomalu, plíživě, aniž by to ona vůbec zaregistrovala... A to všechno lze dokázat skrz dobře promyšlená mocná hesla, díky vyladěné "firemní politice" a samozřejmě především díky neustále sílícímu přesvědčení, že "takhle uděláme svět lepším"... Těmto zmanipulovaným, "poblblým" lidem pak přišlo, že "život na síti" (tj. život tvořený neustálou komunikací přes devět monitorů, dva náramky a přes jakési sítnicové rozhraní), s všudypřítomnými kamerami, čipy a bez soukromí je ten jediný správný, a na lidi s jiným názorem znepokojeně pohlíželi jako na nemocné, kterým je potřeba pomoct a "socializovat" je... Celým románem prostupovala strašně tenká linka mezi tím, co ještě je/mohlo by být dobré a prospěšné, a tím, co už je zvrácené a nepřijatelné... Mercerovy a případně Kaldenovy postřehy ohledně nebezpečí a vlastně i nezajímavosti tohoto moderního života by podle mě měly zářit na přihlašovacích stránkách všech těch facebooků, instagramů a podobně, aby se lidi aspoň trochu zamysleli... No, snad v reálu nikdy těch posledních pár kroků, které nás dělí od "uzavření kruhu", nepřekročíme :).
P.S.: Viděla jsem poté i film - ztráta času, bohužel! Knihy bývají lepší než filmy, ale v tomhle případě je ten rozdíl opravdu nechutně velký. Z celého potenciálu knihy, z toho, co mělo z děje vyznít a co si měl čtenář/divák odnést, zůstalo ve filmu snad 5 %... zbytek předělali tak, aby to bylo asi vizuálně zajímavější... a aby hlavní hrdinka byla víc za hrdinku a míň za blbku... Podle mě ten, kdo viděl jenom film, nemá nejmenší šanci pochopit, proč tolik čtenářů ještě dlooouho po dočtení nepříjemně mrazilo v zádech...

karel0684

Neskutečná kniha, která ve mne vyvolala mnoho emocí, skoro až strach. Všemocné sociální sítě jsou pro mne skoro noční můrou. A představa, že někdo, dobrovolně, bude dělat to co je v této knize popsané... při četbě jsem si vzpomněl na 1984 od Orwella. Z této knihy by měl radost...

Aires

Tajemství jsou lži. Soukromý život je zločin. Sdílet veškeré své zážitky světu je povinnost. Nepošlete denně stovky smajlíků, nenapíšete desítky komentářů? Neskládá se váš život především z klikání a prohlížení příspěvků na sociální síti? Pak jste asociální a stojíte na samém okraji společnosti...
Kniha se zajímavým nápadem, která vede k zamyšlení. Má v sobě něco jedinečného. ALE. Hlavní hrdinka Mae mi lezla na nervy. Vždy mě překvapilo, že nikdo pořád nevidí, kam to směřuje a že lidé jsou ochotni nechat se ovládat za příslib toho, že získají pár followerů :) Kniha se četla pomalu, prakticky nic se v ní neřeší, závěr podivný. Ale jako realistická a děsivá vize budoucnosti je dokonalá.
Mnohem raději bych si však přečetla příběh o hrdince, která na konci dojde k nějakému prozření a začne proti uzavření Kruhu bojovat, než proti bezduché Mae, která je nadšená, když může posílat záplavy smajlíků :) :) :) :/

vendy.b.

S každým novým nápadem jsem si říkala "Jako vážně tohle někdo chce? To jim to nevadí? Chtít mít chvilku pro sebe a nesdílet každé uprdnutí, je sobeckost?"
Doufám, že podobné věci se skutečností nikdy nestanou. Oh, wait... my už na tom pracujeme.

Tánička11

Kniha na mě udělala dobrý dojem hned odzačátu, málo knih se zabývá tak pestrobarevným tématem jako je pohlcení sociálních sítí vlastně kvůli tomu jsem si taky knihu koupila. Obálka je pěkná není přeplácaná ani na ní nic nechybí je prostě pěkná. K tomu bych vám strašně ráda řekla konec který mě zaskočil a doslova škoval ale ne. Je spoustu plusů na knize ale taky spoustu mínusů, na knihu musíte mít trpělivost popisuje se tam každá vteřina a příběh i když se nezdá je velice zdlouhavý ale vše k ničemu patří a to zdlouhavé téma které vlastně ani nechápeme k čemu spisovatel napsal je tam užitečný, i já jsem knihu četla fakt dlouho k tomu se čte velice těžko, jsou tam slova která jen tak v běžném jazyce nepoužíváme ale i přesto je rozumíme nebo alespoň porozumíme. Strašně se mi líbilo že byla tam menší romance u který bylo to že nebyla přeslazená to se mi na tom líbilo nejvíc nebylo to jako YA bylo to dobrý.

Devorah

Nemůžu říct, že by se mi kniha četla lehce. Byla svižně napsaná, to ano, ale přes všechnu tu záplavu technických detailů (zingovat, mailovat, smajlovat, lajkovat, přesné počty sledujících/nesledujích, procenta, jak si zrovna stojíte v práci....ufff) jsem vždy musela knihu odložit, abych se k ní opět zvědavá vrátila. Takto jsme se obě - já i kniha - naháněly asi týden :-) Dočteno. Konec zvláštní. Zápletka poplatná k dnešní době, spíše si myslím, že od poloviny by mohla být lépe propracovaná. Neustále omílání stejných témat, která jsou neměnná s neustále více nepříjemnější hlavní hrdinkou. Ne, k této knize se již nevrátím.

zuzana4291

Kniha se nejen dobře čte, ale je velmi inspirující. Vzhledem k době, ve které žijeme i velmi poučná. Ať se jedná o nereálný příběh, tak bych ho přirovnala již k začínajícímu příběhu, kdy náš svět takto asi dopadne.

kerstyn

Autor nešetří slovem "transparentní" nebo "dává to smysl". Na čtení myšlenek už jsem jenom čekala, kdy to přijde. Vede to k zamyšlení, to bezpochyby. Ale ta druhá část mě už trochu nebavila, nebavila mě Mae a její demence. Nicméně je to hodně zajímavý příběh.

Clairie123

Kiha je moc dobře napsaná, chvílemi mi to přišlo jako kdybych četla Orwellovo 1984, pořád mi znělo v hlavě ,,Velký bratr tě sleduje". Myslím že knížka dobře ukazuje na situaci, která by klidně mohla nastat. Kroutila jsem hlavou nad myšlením hlavní postavy, o tom, že sledování je v pořádku. Je to dobrá možnost si díky této knížce uvědomit na co si dneska dávat pozor.

Princezna22

Kniha se četla poměrně snadno a rychle. Děj se mi líbil,až na tu dávku tě erotiky ta mě v knize dost zaskočila. V téhle době je tahle kniha trošku náhled do budoucnosti co by se mohlo ale i nemuselo stát.. Jen mě upřímně dost lezly na nervy ty věcné čísla a statistiky.. Abych pravdu řekla tak konec knihy jsem dost nepochopila....

Arya26

Tato knížka je vyprávěna z pohledu Mae, která není nijak neobyčejná, naopak bych řekla, že se do ní člověk dokáže snadno vcítit. Mae je novou zaměstnankyní firmy Circle. Circle je na první pohled dokonalí, podle Circlu má každý právo všechno vědět podle jeho teorií, by měli všichni lidé sdílet vše o svém soukromí, měli by být neustále pod dohledem cizích očí, měli by být transparentní. Ti co se nechtějí dělit o své soukromí, musí skrývat hrozná tajemství a nebo ne? Mae je typická snaživka, chce se vedení Circlu zavděčit, přichází o svůj život, rodinu a přátele, o svoji duši, to jen proto, aby šplhala výš a výš na společenském žebříčku Circlu. Nikdo nevidí, jak je anonymita a soukromí důležité. Soukromí je vlastně určitá svoboda, na kterou má každý z nás právo, a nebo ne?
Tyto myšlenky vás provází celou knihou. Mae na konci knihy byla úplně zfanatizovaná, zvrácená a její proměna mě až děsila. Podle mě je tato knížka určitě zajímavá, řeší docela citlivé téma, každý uživatel sociálních sítí by si ji měl přečíst. Jen doufám, že takto v budoucnosti neskončíme....

Richard13

Kniha se čte velice dobře ale...

Za přečtení v každém případě stojí

vendulanovotna

Na knihu mě upozornil, jak asi mnoho z vás, trailer v kině. Působivý obal, velmi čtivá. Téma aktuální a poutavé. Překvapující, avšak na druhou stranu hodno očekávání, kam až život v zajetí sociálních sítí může dospět. Fanatismus postav "v Kruhu" versus pravý reálný život... pevně věřím, že ve realitě to dopadne jinak. Rovněž mi nepřišlo, že by byl závěr "nedotažený", směřování je jasné.

hastings

Skvělý námět který by si zasloužil být jen malinko dotaženější, avšak..... jako jedna z mála knih mě nutí se k ní neustále vracet. Bylo již mockrát řečeno, že hlavní hrdinka není z nejchytřejších. Nemůže být. A množství tleskačů a následovatelů? Jistě, skryti v bezpečí a anonymitě davu... Těším se na film.

TheMelorry

Od knihy jsem moc nevěděl co čekat, v podstatě jsem si ji půjčila kvůli filmu, který má přijít do kin (uviděla jsem obálku, vzpoměla si a bez větší přemýšlení knihu sbalila). A musím říct, že jsem byla nadšená. Nevím k čemu byhc knihu přirovnala, protože něco tak zajímavého jsem už dlouhou dobu nečetla. Hlavní hrdnika Mae mi byla poměrně sympatická a svět Circlu, ve kterém jsem se s ní ocitla mě uchvátil a zároveň vyděsil. Jak snadné by bylo, aby se něco takového stalo i v reálném světě?!?! Za mě velmi povedená knihy, kterou můžu jedině doporučit.

ajla5

Šokující, ale velmi možné. A také lidské....

Sarfias

Pozor, možná maličko budu spoilovat.
Dlouho jsem přemýšlela, zda dát 4 nebo 5 hvězd. Kniha jako taková se nečetla špatně, myšlenky v ní obsažené sem tam zamrazily, byla jsem při jejím čtení v podstatě nadšená. Nicméně jsem se nezbavila pocitu dvou věcí.
Za prvé..nepřišlo mi to nijak světoborné. Za druhé.. to jako fakt mohou být lidí tak slepí a hloupí, že budou následovat nějakou usměvavou holku a nechají se v podstatě šmírovat 24/7?
Vím, že autor chtěl zřejmě poukázat na možné nebezpečí sdílení dat s každým a vše a pořád.. Nicméně mi to přišlo málo reálné vzhledem k tomu, že konfliktů, které se "zametly pod kobereček" bylo až podezřelé minimum. Chci říct.. autor podle mého názoru málo psal o tom, že určitě v lidské společnosti existují i takoví lidé, kterým ústřední myšlenka "čím víc víme, tím lépe" bude tak nějak ..smrdět.
Nevím nevím, asi bych se měla soustředit hlavně na tu onu myšlenku "uzavírajícího se kruhu", která mě nápadně připomínala smyčku na krku.. Ale hlavní postava byla tak stupidní a měla tak dokonale vymytý mozek, že to asi jen tak nepřekousnu :-)
Jsem zvědavá, jaká bude filmová adaptace :-)
Autorovi rozhodně tleskám. Myslím, že se dotkl tématu o kterém zřejmě ještě uslyšíme!

sumcicka

Vzdala jsem to po 39 stranách. Nesympatičtí hrdinové mi nevadí, ti úplně blbí ano..

Kattie

Nikde není psáno, že by měla být hlavní postava všemi zbožňována. Naopak se mi líbilo, že tady tomu tak není. Kdyby se May čtenářům líbila, pravděpodobně by to vše probíhalo jinak – a o to jde. Jak snadné je manipulovat s určitým typem lidí. To, že byly některé procesy dotaženy až do absurdnosti bez toho, aby se alespoň malá skupina aktivistů bránila, je dle mého názoru nereálné. Jedině, že by Circle nějak tajně příspěvky těchto skupin nepouštěl dál, ale i tak to bylo zajímavé čtení s mnoha postřehy. Co mě mrzí je, že mě v závěru nic nepřekvapilo. Nic, ani totožnost Kaldena, ani konec „vedlejších postav“ ani celkové zakončení knihy.

RadimWiniarski

Ani nevím jak začít. V první řadě jsem si knihu našel díky blížícímu se filmovému zpracování, a tak jsem chtěl i částečně vědět, co mohu od filmu očekávat. Kniha začíná vcelku nevinným nástupem do jedné obrovité internetové firmy. Postupem času se vše dramatizuje až do takové míry, kdy vám Big Brother a podobné blbiny přijdou neskutečně primitivní. Opravdu by jsme chtěli zajít až tak daleko? Vědět o každém vše? To jsou hlavní otázky celé této knihy. Co je však pro mě hlavním trnem v oku (a modlím se, aby tak nedopadl i film s mou oblíbenou Emmou Watson) je chování hlavní představitelky. Opravdu jsem místy pociťoval tak šílenou nenávist a nechuť, až se sám divím tomu, že jsem knihu dočetl. Takže v celkovém hodnocení pořádně nevím co na to říct. Námět toho, kam až jsou schopny moderní technologie zajít je úžasný, ale stále nedokážu přemoci ten odpor, který jsem k hlavní hrdince po celou dobu měl. 65%

Veroba

Šokující kniha. Kam až to může zajít??? Hodně mi to připomíná Orwellův "1984".