Kruh

Mae Hollandová získala práci v Circlu, nejsilnější internetové společnosti na světě, a nemůže uvěřit svému štěstí. Otevřely se jí tím nejen dveře do světa milých a pracovitých lidí, ale i sportovních klubů, skvělých restaurací a luxusu. Zaměstnanci Circlu používají nejmodernější technické vymoženosti, nosí nejkvalitnější oblečení, stojí u zrodu nových trendů a dokážou svými nápady a oddaností obrátit běh světových událostí k lepšímu. Navíc ve všech situacích drží pospolu a o každém svém kroku se informují na sociálních sítích. Mae tak víří v kruhu pracovních povinností, virtuálního přátelství, rostoucí sebedůvěry a stále větší zodpovědnosti a ani si nevšimne, jak se vzdaluje běžnému kontaktu s rodiči a přáteli… Opravdu chceme jeden o druhém vědět všechno, nebo je to na škodu? Máme ve světě sdílení informací ještě právo na tajemství a soukromí?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/245787/kruh-Y89-245787.jpg 3.9254
Vydáno, Plus

The Circle, 2013

Kniha Kruh

trudoš

„Léta jsme měli to štěstí, že za hlavními internetovými kanály stáli docela slušní lidé. Přinejmenším to nebyly pomstychtivé hyeny. Ale odjakživa mě to zneklidňuje. Co kdyby někdo chtěl téhle moci využít, aby potrestal kohokoli, kdo se mu postaví?“
Někoho děsí migranti ze Sýrie, jiného mocichtivost USA či Ruska. U mě jsou to sociální sítě a jejich vliv na soukromí jedince. Kdo nesdílí radosti i strasti soukromého života, jako kdyby neexistoval. Což je ještě v pořádku, dokud se však kvůli tomu nestane veřejným nepřítelem… Právě tohle téma rozebírá Dave Eggers ve svém takřka orwellovském románu Kruh. Na rozdíl od slavné klasiky 1984 ovšem nevykresluje fanatickou společnost pod totalitním dohledem, ale její pozvolný (a hlavně chtěný) pád do osidel zdánlivého štěstí, bezpečnosti a naplněnosti. V některých momentech sice autor možná až příliš optimisticky pohlíží na vřelé přijetí čtyřiadvacetihodinového sledování, ale podstata sdělení je vcelku zřejmá. A já mám postaráno o další noční můru.

_kadla_

Velice zajímavé a k zamyšlení. Četlo se to svižně. Sice nesouhlasím s chování Mae ani s koncem, ale co naprosto nechápu je její vztah s Francisem.
Kniha je zvláštní (krom děje a konce) v tom, že nemá žádné kapitoly. To při čtení nevadilo, spíš mě obtěžovalo, že 24 letá Mae používala dost nevšední a nepoužívaná slova jako povšechnější, vilné nebo venkoncem. Pak také některé popisy jako blýsknutí bělem byla trochu mimo. Nikdy jsem nikoho neviděla blýskat bělmem.

Podívala jsem se i na stejnojmenný film s Emmou Watson. Také nebyl špatný, doporučuji pro porovnání, přestože se v lecčem film liší.

kamila5406

Není to špatný

DajaF

téma velmi aktuální a zajímavé ale zpracování nudné.

los

obávám se, že právě k takovému světu spějeme

škoda ten slabší konec

už během čtení jsem přestal na netu vyplňovat zákaznické dotazníky spokojenosti, sociální sítě nevyužívám, zamrzl jsem v analogové době a digitální budu cíleně brzdit

Bakana

Souhlasím s předchozími komentáři.
Kruh není žádné velké literární dílo, jeho hodnota tkví v aktuálním tématu. Ve jménu dobra, lidských práv, ulehčení práce a všech podobných velkých keců se část populace ráda a dobrovolně, část pomalu a s odporem, vzdává své svobody a svého soukromí.
Jen málo hlavních hrdinů mi kdy bylo tak nesympatických jako Mae: narcistická, nadutá, netolerantní, zamindrákovaná, manipulovatelná i manipulativní, ambiciózní, pokrytecká, citově plochá...
A z toho konce až mrazí.

Lector
06.08.2019

Před mnohými lety jsem pracoval v počítačové firmě, jejíž vedení bylo pod vlivem scientologické církve. Chvílemi jsem z toho měl husí kůži.
Na tu firmu jsem si během poslechu Kruhu několikrát vzpomněl.
Autor si vybral zajímavé a na výsost aktuální téma. Všelijaké „dobro“ se nám po planetě line jako oxid uhličitý po dnu Údolí smrti a má podobně zhoubný účinek na ty, kteří do něho „upadnou“.
Existují různá dobra – dobra jednotlivců (od naivních prosťáčků až po vlivné a chladnokrevné „generátory“ dobra na vládních úrovních), dobra neziskových organizací (ne všech – abych nebyl špatně chápán)... Pokud se však dobra ujme nějaká korporace nebo dokonce establishment, jež mají prostředky dobro prosazovat násilím, je na happy end zaděláno.
Kalifornie, v níž se kromě Údolí smrti nachází řada high tech a největších firem současnosti, je zemí korporátnímu dobru zaslíbenou. Právě pro všechny ty Googly, Apply, Facebooky a další mají dostatek kreativity a moci dobro „generovat“ přikládat jako bonus ke svým službám a produktům a exportovat do celého světa.
Eggers mířil svým románem v zásadě dobře. Pokusil se o dystopii 21. století, kdy totalita nemusí být (a asi nebude – viz Čína) prosazována muži v tmavých pláštích prohánějících se nočními ulicemi. Ale asi nemá dostatečný literární talent a tak ten svůj kruh neuzavřel.
Podle mne z té látky mohl vytěžit více. Na několika místech naznačuje, že si je vědom potenciálu své knihy, ale většinu času se pohybuje ve čtivé plytkosti a až symbolické (přehnaně prvoplánové) plytkosti hlavní postavy. Ale rozhodně to není nezajímavé.
Dávám tři hvězdičky a knihu doporučuji, protože si myslím, že ta kniha může sehrát roli profylaktického přípravku vůči epidemii davové stupidity.
I když…

Další dojmy jsem se pokusil sepsat v recenzi:

Ales.BD
29.07.2019

Celkem předvídatelný děj, ale jinak dobře vykreslená korporátní totalita, která nás v blízké budoucnosti dost možná čeká. Jestliže tato autorova vize byla vydána v roce 2013, teď by určitě přitvrdil. Po celém světě už bylo založeno 482 diskusních skupin odpůrců této knihy, kde si miliony circlanů vzájemně potvrzují svou nenávist.

Plavý kůň
Plavý kůň