Ales.BD Ales.BD komentáře u knih

Příliš dlouhá swingers party Příliš dlouhá swingers party František Kotleta (p)

Kvalitní brak. Akce, násilí, porno, hlášky, trocha vtipu, magie jako bonus.

12.03.2019 3 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Velká věc. Někam do dvou třetin jsem si myslel, že se zcela vyrovná třeba Irvingovým Pravidlům moštárny. Bohužel ke konci se mi zdálo, že ztrácí dech. Kdyby kniha skončila uzavřením příběhu Samuela Hamiltona, byla by dokonalá. Dojezd s Aronem a Calebem se mi zdál násilně protahovaný. I tak ale rozhodně stojí za pozornost.

10.03.2019 4 z 5

Hadohlavec Hadohlavec Peter May

Trochu se to cyklí. Margaret by mohla Li Jena přestat mlátit a oslovovat ho hajzle. Je inteligentní doktorka, už by jí mohlo dojít, že osudu neuteče. Likvidace vztahových konkurentů nějakou strašnou smrtí začíná být monotónní a použití šíleného vědátora je autora trochu nedůstojné. Li Jenovo rodinné shledání na druhém konci světa za nepravděpodobných okolností nepůsobí důvěryhodně a vadily mi oslavné řeči o Americe, od rodilého Skota marketingově podbízivé. Jinak to docela ujde.

25.02.2019 3 z 5

Zlatá liška Zlatá liška Wilbur Smith

Trochu připomíná Forsytha, ale myslím, že nedosahuje jeho kvality. Autor by si mohl odpustit sáhodlouhé popisování rybolovu a psích závodů a raději se věnovat spádu a logice děje. Konec se mi zdál morálně pochybný a rozhodně bych ho neoznačil za dobrý.

13.02.2019 3 z 5

Sámo - Velký vládce Čechů a tajný vyslanec krále Chlothara Sámo - Velký vládce Čechů a tajný vyslanec krále Chlothara Josef Bernard Prokop

Z prdu kulička. Nikoho nepřekvapí, že si autor kromě samotné Sámovy existence, počtu žen a dětí a jedné bitvy všechno vymyslel. Zdálo se mi, že možná lehce přehání "státní vyspělost" tehdejších Čechů, ale trocha vlastenčení nikoho nezabije. Jinak u mě celkem převládla spokojenost i jistá dávka obdivu k tomu, že téměř z ničeho je docela dobrý příběh.

25.01.2019 4 z 5

Jatka Jatka Lee Child

Průměrný thriller. Přečtete, za pár dní už nevíte, o čem to bylo. Vztahová linka s Roscoe se mi zdála vyřešená uspěchaně a násilně.

12.01.2019 3 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Američani nám severskou mytologii pokazili vulgárním zkomiksovatěním. Gaiman se to buď snaží napravit nebo vycítil kšeft. Že by jako prodával jednoduchý výcuc z Eddy těm, co bez obrázků normálně nic nechápou. Napsal to jakž takž. Příběhy jsou zajímavé, ale to není jeho zásluha. Na druhé straně, kdo viděl filmy, těžko se zbavuje vizuálních projekcí do hollywoodských herců. A představa filmového Lokiho, jak rodí osminohé hříbě je zábavná.

07.01.2019 3 z 5

Suttree Suttree Cormac McCarthy

Čet jsi Suttreeho? - Jo. - A vo čem to je? - Pořádně se nepamatuju. Akorát vim, že už v druhý polovině jsem pomalu zapomínal, co bylo na začátku. Ale bylo to skvěle přeloženo do češtiny.

07.01.2019 3 z 5

Exorcista – Souboj s ďáblem Exorcista – Souboj s ďáblem William P. Blatty

Možná, že šokující v roce 1971. Dnes se mi jeví jako trochu přihlouplá duchařina s náboženskými prvky a nechutným popisováním nechutností. Nebýt svérázného detektiva, byla by to i nuda. Doufám, že tvrzení o "nejdramatičtějším hororu všech dob" není pravdivé. To by ten zbytek vypadal.

02.01.2019 2 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Dobře vystavěný příběh nikoliv o válce a holokaustu, ale o životě s vědomím viny. Ocenil jsem střízlivý popis válečných zkušeností bez jednoznačných soudů a utloukání čtenáře emocionálními popisy hrůz. Konec podle mě neodpovídá kvalitě předchozího textu, vyšel do ztracena a mohl být lepší.

10.12.2018 4 z 5

Vyzvědačka Vyzvědačka Paulo Coelho

Příběh bezdůvodně přeceňované prolhané psychopatky, kterou zabila vlastní namyšlenost. Téma je zpracováno pěkně, ale převládl spíše dojem, že za zpracování nestálo. Důležitým kladem knihy asi je, že není moc dlouhá.

29.11.2018 2 z 5

Taková normální rodinka Taková normální rodinka Fan Vavřincová (p)

Ke knize jsem se vrátil díky audioverzi. Seriál i kniha jsou poklady nadčasového českého humoru. Za nejlepší považuji hned první díl - Ženich. Škoda, že takových není víc.

19.11.2018 5 z 5

Achilleova píseň Achilleova píseň Madeline Miller

U podobných knih jde o způsob vyprávění. Nikdo nebude překvapen jak dopadli Achilleus a Patroklos. Tento příběh je autorčinou představou o jejich vztahu. Pověst myslím neříká nic víc, než že byli věrní přátelé. Nejvíc oceňuji samozřejmou nenucenost, bez potřeby poukazovat na to, že by mělo jít o něco zvláštního.

14.11.2018 4 z 5

Noční pád Noční pád Nelson DeMille

Příliš velká dávka americké paranoii a strašení terorismem. Konec mi nepřipadal šokující, spíše se mi zdálo, že znehodnotil to málo, co na příběhu bylo pozitivní.

06.11.2018 2 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Knihy o zaklínači jsou nejlepší slovanská fantasy a možná, že nejlepší fantasy vůbec. Kdysi jsem četl původní povídky vydané ve 3 knihách, později román, pak znovu povídky ve dvoudílné sérii s malými přídavky, dále nové povídky v Bouřkové sezóně a nakonec jsem s velkým potěšením přeposlouchal audioverze od toho všeho. Velmi si cením skvělých postav a nepřítomnosti těžkého patosu a velikáštví, kterými se vyznačuje anglosaská fantasy. Další přednosti nemá smysl vyjmenovávat. Nejvyšší kvalita.

01.11.2018 5 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Autor chápe co znamená "Sci" v té divné marketingové zkratce Sci-fi a dělá hodně proto, aby tomu dostál. Velmi zajímavé.

24.10.2018 4 z 5

Devět princů Amberu Devět princů Amberu Roger Zelazny

Až příliš fantaskní. Nedostatečnost příběhu je kompenzována divokými kreacemi prostředí a rekvizit, ale to na udržení pozornosti nestačí.

18.10.2018 2 z 5

Dům z karet Dům z karet Michael Dobbs

Politici, politika a politikaření jsou samé odpornosti. Přesto mě docela zaujal americký seriál House of Cards s Kevinem Spaceyim. Se čtením předlohy jsem váhal, ale rozhodně nelituji. Jen můj odpor k politice zase o něco vzrostl a s ním i údiv nad tím, jak voliči politikům opakovaně skáčou na špek.

18.10.2018 4 z 5

Každá věc ať dospěje na své místo Každá věc ať dospěje na své místo Sylvie Richterová

Poměrně fádní retrospektiva, jakých je už víc než dost.

01.10.2018 3 z 5

Musím to vědět Musím to vědět Karen Cleveland

Tento pokus o špionážní román pro hospodyňky vznikl asi tak, že někdo z vládní agentury USA se ozval paní Cleveland: napište nám něco na podporu "protiteroristických opatření", ano? A výsledkem je neuvěřitelně důvěřivá zaměstnankyně CIA, která má speciální výcvik a stejně jí opakovaně nic nedochází. Ďábelsky lstiví zlí Rusové, nelogické chování postav, naivní představy o fungování státu, atd. Děj se pořád zdržuje (natahuje, vycpává) nesouvisejícími triviálními popisy partnerského života a problémů s dětmi. Korunu všemu nasazuje očekávaný laciný konec.

01.10.2018 1 z 5