Severská mytologie

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Jak získal Thor své proslavené kladivo Mjölnir? Kolik světů spojuje vždyzelený jasan Yggdrasil? Kdo postavil zeď kolem Ásgardu a co bude následovat po konci světa zvaném Ragnarök? Severská mytologie převyprávěná Neilem Gaimanem nejenže odpovídá na všechny tyto otázky, ale navíc je váže do souvislého, obšírného vyprávění, v němž ožívají bohové i obři, medovina teče proudem, vlci mluví a jabloně rodí jablka nesmrtelnosti. Naprosto nepostradatelná kniha pro všechny milovníky severských mýtů, seriálu Američtí bohové i tvorby Neila Gaimana obecně....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/338515/severska-mytologie-UpD-338515.JPG 4.1949
Literatura světová, Mytologie
Vydáno, Argo

Norse Mythology, 2017

Kniha Severská mytologie

LucinkaPevensi

Se severskou mytologií jako takovou jsem se zde blíže seznámila poprvé. Kniha se četla sama (za dva dny dočteno) a byla psaná s lehkou ironií a nadhledem. Musím říct, že Ódin, Tór a další mě okouzlili mnohem více než jejich řečtí kolegové. Určitě se k těmto nadčasovým příběhům znovu vrátím.

HerrPilot

Je skvělé, když se mistři vyprávěči pustí do převyprávění starých děl a mytologií, které tvořily naší civilizaci (a tedy nejen tu naší), no a když je oním autorem takový pan Gaiman, tak to nemůže dopadnout špatně.
A taky to špatně nedopadlo. Ve formátově malé knížce se skvostným přebalem a pěkným obalem najdete výběr těch nejznámějších mýtů, z nichž většina se točí kolem Odina, Thora a Lokiho, který je hybatelem asi 101 % věcí, které se tam stanou (co jsem pak četl, tak součástí severských mýtů jsou snad i ságy o lidských hrdinech, ty zde ale nenajdete, takže kniha je opravdu jen takovým „the best-of“). V knize prakticky prosté popisů také vystupují všichni ti skřítci, hadi, polomrtvé dcery, osminozí koňští synové, magické artefakty, (všechny) vyzbrojené jmény ne nepodobnými lékům na předpis, kterými byl fascinován a inspirován pan Tolkien. A na své si přijdou i milovníci mužů v ženských šatech, či fanoušci příležitostných milostných vztahů bohů a zvířat.

Zajímavé také je, že ačkoliv všechno to jsou povídky, celé to míří k nevyhnutelnému konci a oné slovutné poslední bitvě. Takže čtete vtipnou historku, ale už víte, že ten a ten konec knihy nepřežijou.

Dávám 5 divokých * a doporučuji všem fanouškům Marvelu. Znalcům této mytologie tato knížka asi moc neřekne...

terkabed

Stejně jako autor jsem se se severskou mytologií seznámila skrze Marvel. Knížka byla skvělá. Gaiman odvedl dobrou práci. Akorát mi občas dělalo problém se dp jednotlivých mýtů začíst.

Padla Hvezda

To, co Eduard Petiška udělal s řeckou mytologií, udělal Gaiman s tou severskou.

Denitek

Hodně pohodové čtení. Úsměvné příběhy a dobře zpracovaná fakta v příběhu, který příjemné plyne. Moc se mi kniha líbila. A Lokiho už nikdy,, neuvidím" stejně jako dřív.

Knizectvi

Co tak napsat k téhle knížce ? Je to severská mytologie a napsal ji Neil Gaiman, to by asi stačilo :D Ne jasně, že je toho víc. Jsou to severské mýty jak je známe, Thor, Odin, Loki a tak dále. Gaiman převypravuje tyhle známe a fascinující mýty, trochu jiným, vtipným a jednoduše Gaimanovským způsobem. Tohle zpracování vás poučí i pobaví ať už severské mýty znáte nebo ne. Klasické příběhy o bozích z Ásgardu, obrech, álfech a mytologických stvořeních, vás v tomhle podání chytí a nepustí. Knížka je určitě povinností pro každého kdo má rád Marvelovské zpracování severských mýtů, protože asi v žádné knize není Loki tak podobný právě tomu Marvelovskému. Bonus je naprosto nádherná obálka.

Cimeřan

Hodnotím audioknihu čtenou Pavlem Soukupem.

Skvěle napsané i přeložené severské příběhy s typickou brutalitou i humorem a SKVĚLE přečtené panem Soukupem. Doporučuji k poslechu před spaním. Nebo prostě jen tak. Dohromady už jsem to (per partes) slyšel snad pětkrát a pořád mě to hodně baví. Jen těch příběhů mohlo být jěště trochu více... 89 %

ElikaS

Severská mytologie pro mě není vůbec tak známou jako třeba římská a řecká. Vlastně ji znám jen díky Riordanovi a Marvelu, takže jsem si ráda přečetla, jak to vlastně bylo původně. Zbožňuju mytologie, takže jsem si tuhle knížku moc užila a ani mi nevadilo, že nezabíhala do žádných velkých podrobností. Přííběhy byly jednoduché, jasné, čtivé, takže se mi to moc líbilo.

Silmarillion
Silmarillion