Severská mytologie

Jak získal Thor své proslavené kladivo Mjölnir? Kolik světů spojuje vždyzelený jasan Yggdrasil? Kdo postavil zeď kolem Ásgardu a co bude následovat po konci světa zvaném Ragnarök? Severská mytologie převyprávěná Neilem Gaimanem nejenže odpovídá na všechny tyto otázky, ale navíc je váže do souvislého, obšírného vyprávění, v němž ožívají bohové i obři, medovina teče proudem, vlci mluví a jabloně rodí jablka nesmrtelnosti. Naprosto nepostradatelná kniha pro všechny milovníky severských mýtů, seriálu Američtí bohové i tvorby Neila Gaimana obecně....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/338515/big_severska-mytologie-UpD-338515.JPG 4.11166
Literatura světová, Mytologie, Příběhy

Vydáno: , Argo

Norse Mythology, 2017

Kniha Severská mytologie

sarekaslukova
24. listopadu

Nejspíše jsem od knihy očekávala trošku něco jiného, něco hlubšího. Ale pro rychlou orientaci o koho se jedná, je kniha dostačující.

R.A

Asi jsem přepálila očekávání. Příběhy jsou krátké, dobře napsané, dle možností na sebe navazují. Vadí mi, že se neumím rozhodnout, jestli je to knížka vhodná pro seznámení se severskou mytologií (na to mi přišla dost "rychlá") nebo na přečtení někým, kdo o tématu už něco ví (na to je zase málo obsáhlá). Nejspíš ji zařadím mezi "náladovky" na toto téma.

("čteno" anglicky, jako audio přímo od autora i jako kniha. Český překlad možná pořídím časem.)

Calwen89

Tak po tomhle Lokiho miluju ještě víc, ačkoliv je to příšerná krysa :D

teratera

První setkání se severskou mytologií - skvělé, vyprávění od Neila Gaimana má šťávu, je to spádné, rázné, žádné obkecávky a zdlouhavé popisy a spousta humoru i u těch nejabsurdnějších situací. (čteno v angličtině a nyní znovu poslouchám jako audibook)

elyonka9643

Severská mytologie je skvělá v jakémkoliv podání. A tohle je navíc od úžasného Neila. Co si přát víc?

wyrda8

Nikdy jsem před tím od Gaimana nic nečetla a přiznám se, že se mi ani moc nechce číst něco dalšího..Možná jen ze zvědavosti, jestli bude autorská věc lépe napsaná, s hezčí větnou skladbou a slovosledem...? Asi jsem měla velká očekávání a knihy, které jsem četla před přečtením téhle, mě příliš zmlsaly...Nevím. Třeba je to překladem a v angličtině by to znělo líp...? Mám trochu strach to zjišťovat... Ale pro nadšence Gaimana je to určitě příjemná oddechovka, o tom žádná!

Murphy722

Na severské mýty od Gaimana jsem se dost těšil. Možná, že až příliš. Jak už tady bylo zmiňováno, příběhy mají svoje mouchy, ale pro mne trochu větší, než jsem předpokládal. Na to jak jednotlivé příběhy květnatě začnou, tak ihned skončí bez nějakého dalšího rozuzlení či pokračování a hledání nápravy viníka, nebo hrdiny. Dalším faktem jsou postavy se kterými se čtenář, pokud není zrovna nerd na seveřany a death metal, ne úplně lehce sžívá a po pár stránkách už ani neví jak se jmenují. To je právě ten problém, když jsem knihu dočetl, tak jsem dlouze vzpomínal co jsem četl a jestli mi v té makovici něco utkvělo. Bohužel moc toho nebylo a tento pocit u knížek nemám moc rád.
Každopádně se k této knize určitě vrátím. Buďto sám, nebo ji budu předčítat později svým dětem. Třeba to chytne zase úplně jinačí spád...

Ninjer

Neil Gaiman, uznávaný autor fantasy, si nastudoval nějaké ty severské mýty a rozhodl se některé z nich převyprávět. Čtenáře čekají příběhy o bozích a dalších nadpřirozených bytostech jsou obři či skřítkové.

Knížka je opravdu pohodové čtení - jsou to v podstatě pohádky. Jen jaksi ty pohádky nemají žádný edukativní prvek, žádné ponaučení na závěr. Hlavní hrdinové jsou bohové, nejčastěji Thor a Loki, které nyní díky Marvelu každý zná. Jak to tak ovšem u původních bohů bývá zvykem, tihle jsou dost sobečtí, náladoví a zlomyslní. Ale je s nimi sranda.

Gaiman nijak zvlášť nevysvětluje kontext a prostě vypráví. V tom se liší od Stephena Frye a jeho moderního vyprávění řeckých mýtů, které je mnohem propracovanější. Zdejší mýty jsou ale podobně bizarní a občas také postrádají logiku. Gaiman nevyužívá tolik své fantazie, spíš se dost zarytě drží originálu (resp. originálů, verzí bylo často víc) a jde mu především o zábavnost.

Čtivé a stručné příběhy, díky kterým zjistíte, co si tak kdysi dávno Vikingové vyprávěli u ohně.

Sedm malicherných bohů z deseti.