Severská mytologie

Severská mytologie https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/338515/bmid_severska-mytologie-UpD-338515.JPG 4 1480 321

Jak získal Thor své proslavené kladivo Mjölnir? Kolik světů spojuje vždyzelený jasan Yggdrasil? Kdo postavil zeď kolem Ásgardu a co bude následovat po konci světa zvaném Ragnarök? Severská mytologie převyprávěná Neilem Gaimanem nejenže odpovídá na všechny tyto otázky, ale navíc je váže do souvislého, obšírného vyprávění, v němž ožívají bohové i obři, medovina teče proudem, vlci mluví a jabloně rodí jablka nesmrtelnosti. Naprosto nepostradatelná kniha pro všechny milovníky severských mýtů, seriálu Američtí bohové i tvorby Neila Gaimana obecně.... celý text

Literatura světová Mytologie Příběhy
Vydáno: , Argo

Norse Mythology , 2017

Vitan24
05.02.2021 4 z 5

Pěkná čtivá kniha, pro seznámení se severskou mytologií ideální, i když jsem možná očekával, že se o severských bozích dozvím ještě trochu více (mám na mysli i jiné bohy, než Odin, Thór a Loki okolo kterých se točí většina příběhů). Co mě ale velmi zklamalo je český překlad různých jmen, myslím že měl překlad zůstat blíže angličtině, velice zvláštní pro mě bylo číst o Thórovi jako o Tórovi a hodně bytostem či věcem v překladu zmizelo "r" na konci slova (Mjolni vs Mjolnir, Fenri vs Fenrir, Tý vs Tyr, Sleipni vs Sleipnir, Surt vs Surtr, atd.). Podle mě naprosto zbytečně. Za to dávám hvězdičku dolů.

DarthSoren
02.02.2021 4 z 5

Severská mytologie je jednou z nejzajímavějších, takže jsem byl velice rád, že jsem se ke knížce od Gaimana dostal. Nebylo to přesně to, co jsem čekal, ale sbírka kratších příběhů byla rozhodně čtivá a zajímavá. Ano, nachází se zde několik nepřesností, možná by neuškodilo víc propracovat postavy a pozadí příběhů, ale celkově spokojnost.

Joliko
20.01.2021 3 z 5

Popravdě asi jsem čekala něco jiného. V knize jsou kratší povídky ze severské mytologie. Představovala jsem si, že děj i postavy budou víc popsané a vykreslené.

Fancy99
20.01.2021 5 z 5

Velice čtivá a celkově poutavá knížka. Kniha není psaná jako výklad nějakého náboženství, ale je tvořená několika příběhy, které obsahují doopravdické kouzlo seveřanů. Autor je stručný, místy možná až moc, ale rozhodně se nejedná a rychle odfrknuté historky. Doporučuji pro milovníky seveřanů!
Sköl

Medasek
19.01.2021 3 z 5

Bylo to takové zvláštní. Nevím, asi mi mesdl styl autora, ale moc mě to nebavilo a to mytologii miluji.

vlkodlaq
15.01.2021 5 z 5

Po druhém přečtení jsem zaregistroval další a další rozpory a drobné nedostatky, například tu hodně haprují poměry velikostí, asi nemá ani cenu uvádět příklad, je to na skoro každé stránce, pak jsou to drobnosti, jako že na začátku knihy byl Loki Ódinův přijatý syn, pokrevně Laufyho syn a na konci už Ódinův bratr, časově to taky zrovna vždy nesedí, přesto všechno nechám plné hodnocení, protože to je pořád krásná kniha plná (zjednodušených a zkrácených) severských bájí a nesnaží se brát příliš vážně, narozdíl od jiných náboženských textů a také po lidech nežádá žádné povinnosti, poslušnost, oběti, striktní dodržování pravidel atd. Bohové si tak žijí svým životem a čekají na Ragnarök, který není ani tak úplným koncem jako koncem před novým začátkem. Gaiman to pojal jednoduše, trochu bajkově, ale celkově uceleně a velmi čtivě. Za pochvalu stojí i český překlad.

HloupýHonza
10.01.2021 5 z 5

Kniha není samozřejmě nějak monumentální, jako Edda a nenaleznete zde úplně vše z mytologie, jen hrstku příběhů, které se ale hezky čtou a jsou i vtipné. Pro milovníky severské mytologie jako dělané a slouží také i jako průřez základních pojmů pro začátečníky, jenž teprve otevírají brány do tohoto světa.

mataj
10.01.2021 5 z 5

(audiokniha)
Jak již název knihy napovídá jedná se o různé mýty a legendy ze severu o bozích, obrech, trpaslících a dalších stvořeních. Jednotlivé příběhy jsou velice zajímavé, plné tajemných předmětů s magickou mocí, úskoků a vychytralosti. Bylo to zábavné a milé poslouchání.

Selve
04.01.2021 5 z 5

Jako milovník severské mytologie a prolnutí reálného světa s fantasy jsem si knihu užíval od A do Z. Příběh mě nadchl a téměř hned vtáhl do děje. tyto knihy mám rád.

P. S. Pokud by někoho napadla podobná kniha, nechám si doporučit ;)

MayaBu
25.12.2020 3 z 5

Jako ochutnávka severských mýtů se tato kniha zřejmě osvědčí (ještě lépe s nějakými vikingskými zpěvy do sluchátek pro lepší atmosféru). Já ale čekala víc, nejen jednoduché podání jednotlivých příběhů. Špatné čtení to ale určitě není. /čteno v originále/

AlenaŠ1
20.12.2020 4 z 5

Autor zachoval ponuré kouzlo Ódina, bohů a jejich životních příběhů. Čte se to příjemně, pokud vám nevadí občasné obětování nějakého orgánu. Ale čekala jsem více. Více ,,povídek'', více informací. Chtěla bych si to barvitěji představit a dostat se hlouběji. Tahle kniha vás vezme po okraji. Dá vám ochutnat severskou mytologii, ale ponořit se do ní budete muset jinde.

plutoking
02.12.2020 5 z 5

Geniální, tihle bohové jsou občas krutí, ale lidštější než kterými se prezentují jiná náboženství.

Mystifica
01.12.2020 3 z 5

Velmi jednoduchým jazykem převyprávěné severské mýty. Knížka je vhodná i pro děti - kromě některých sexuálně explicitních pasáží (haha). Překlapilo mě, jak je krátká. Je spíš opravdu jen "překladem" starých básní, než aby tam byla přidaná nějaká autorská licence a byl z toho román... pro lidi, co do teď o severských mýtech moc neslyšeli (jako jsem třeba byla já) je to super knížka do začátku, které velmi jednoduchým způsobem uvede do devíti světů Yggdrasilu a všeho okolo nich...

majc
29.11.2020 5 z 5

Hnedka, co mě jako první překvapilo na této knize, bylo, že se tak sakra dobře četla. Příběhy jsou podle mě skvěle zpracovány. Úplně se v severské mytologii nevyznám, spíš naopak, ale i tak mě tahle kniha bavila a leccos nového jsem se dozvěděla.

Vaceda
22.11.2020 5 z 5

Velmi dobrá knížka, která zpracovávaná obdobu křesťanské Bible, tedy starodávnou Eddu. Jednotlivé příběhy jsou zábavné, dobře napsané a samozřejmě velmi kruté.

Chillia
18.11.2020 4 z 5

Skvělá knížka pro milovníky nejen severské mytologie, ale i severu jako takového. Povídky o bozích jsou hezky sepsané, některé i úsměvné:-)

Renda698
07.11.2020 5 z 5

výborné

Skallarix
01.11.2020 3 z 5

Když poprvé Gaiman začal zveřejňovat informace, že chystá novou knihu o severských mýtech (dočetl jsem se tehdy na jeho Twitteru), byl jsem plný nadšení a očekávání. Dlouho trvalo, než kniha vyšla a pak ještě chvíli, než jsme se jí dočkali v překladu. Už mnohokrát jsem byl ale ponaučen, že přespřílišné očekávání, co se knih týče, převážně škodí. "Vždyť ale na ní pracoval tak dlouho, musí to být objemný svazek plný hrdinských eposů, příběhů o vychytralosti a úskočnosti mýtických bytostí, i lstech samotných bohů... a dojde i na epos o Siefriedovi (Sigurdovi, chcete-li) a pokladu Nibelungů...?" Samé otázky, které byly zodpovězeny až ve chvíli, kdy jsem se do knihy začetl. A ano, nastalo jisté rozčarování.

Neil Gaiman vybral jen některé příběhy, které možná znáte z Eddy, pokud jste již četli, ale podal je svým vypravěčským způsobem. A vlastně, vcelku strhal z nich háv oné epičnosti, tajemnosti a hlavně ... Té hloubky, kterou naleznete ve zmiňované Eddě. Vybrané převyprávěné příběhy se staly tak jednoduchým zábavným čtením, které bych asi spíše doporučil dětem. Ale i takové příběhy se dají podat zcela jinak a možná i lehce důstojněji (kupříkladu v případě řeckých mýtů mohu zmínit Staré řecké báje a pověsti od Eduarda Petišky). Nechci přímo říci, že Gaiman z tak úžasných mýtů udělal "plytkou" záležitost, ale pokud bych měl vybrat pro toto zpracování nějaké vhodné slovo, označení, pak by to bylo "zcela ploché".
Ale i přes to vše, oceňuji jistou dávku humoru, kterou autor do svého pohádkového vyprávění vložil, bylo to zábavné. Jen pro seznámení s mytologií severu naprosto... Nedostačující.
A ještě abych nezapomněl, jeho konec příběhu, kde upustil uzdu své fantazie... Nebylo to špatné.

Při hodnocení pociťuji velkou rozpolcenost. Zde, na Databázi knih se udílejí titulům celé hvězdy. Ale kdyby tomu bylo jinak, ohodnotil bych jí zřejmě třemi hvězdami a polovinou navrch.

EleanorJane
27.10.2020 4 z 5

Menší exkurz do světa severské mytologie. Spíše jsou to jednotlivé příběhy, něž ucelené povídání o bozích. Čte se dobře, člověk se i zasměje.

vlkodlaq
18.10.2020 5 z 5

Severská mytologie všeobecně, a zvláště ta od Gaimana, je krásná, nápaditá, poučná a poutavá. To ta křesťanská mytologie je proti tomu vyloženě trapná, ubohá a nudná. Severští bohové jsou prostě vymakanější, mnohem starší a svými povahovými vadami mnohem bližší lidem. Pokud bych měl brát nějaké náboženství vážně, bylo by to toto. Vezmeme-li to s logickým odstupem, většina jiných náboženství je založena na strachu, z pekla, trestu, vyloučení ze společnosti atd. Severská mytologie je od základu postavená jinak a je prostě super. Ne vždy je fér a spravedlivá, ale to není nic. Stejně jako Gaimana, i mě na tom celém fascinuje ona konečnost, Ragnarok, který není jen koncem jako takovým, ale i koncem bohů, což je, oproti jiným náboženstvím, vítaná a příjemná změna, celé to dává tak nějak víc smysl a má ateistická hlava se s tím daleko snáz srovná a příběhy si tak můžu maximálně užít.
Velice pěkný přebal jako bonus.