Nikdykde

Hlavním hrdinou je obyčejný mladý muž Richard Mayhew, který se potácí svým spořádaným, nudným životem. Jednoho dne ovšem na ulici pomůže otrhané dívce, která ho zavede do tajného světa o němž se mu nikdy ani nesnilo. Jedná se o Podlondýn, jakési město naruby, jehož pravidla se řídí podle sítě londýnského metra. V tomto světě se Richard setkává s velikými inteligentními krysami, tajemným markýzem de Carabas či padlým andělem, který uprchl ze zničené Atlantidy. Londýnské podzemí se převrací v úžasnou zemi se spletitou mytologií a kde ani ty nejobyčejnější věci nejsou takové, jaké se na první pohled zdají. Nové, autorem doplněné vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/1179/nikdykde-9lf-1179.jpg 4.51439

Neverwhere (1998)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Polaris

Kniha Nikdykde

Naraca

Dočteno a vlastně ani nevím, co sem napsat. Čekala jsem něco úplně jiného. Nikdykde se mi dobře četlo, příběh byl vcelku jednoduchý, o to složitější ale bylo prostředí Podlondýna (chvílemi jsem nevěděla, jestli jsme zrovna ve stoce, metru, na povrchu nebo v tajemné uličce z 18. století, to pro mě bylo trochu rušivé).
Velmi se mi líbili obyvatelé Rubu, postavy dvou hlavních hrdlořezů mě bavily asi nejvíc. Že vše nebyo vysvětleno mi nijak nevadilo, stačí zapojit vlastní fantazii a doplnit si díry v příběhu sám.

Peskal

Čítal som to jedným dychom každú voľnô chvíľku. Pre mňa to bola veľmi pútavá knižka, aj keď súhlasím s hodnotením tých, čo vravia že je to preplácané, nezapadá to do seba, chýba tomu posolstvo a vysvetlenie súvisostí. Ano, je to tak! A napriek tomu som si pri knižke oddýchol, bavila ma a dávam jej plný počet.

Addie

Nikdykde je hezká kniha.
Nějaký čas po dočtení ovšem musím říct, že jde spíše o jakousi “povinnou četbu” s ohledem na mého oblíbeného autora. Postrádám nějaké hlubší poselství.
Takže ano, Gaiman napsal věci, které mi učarovaly mnohem více, ale promarněný čas to zase nebyl, pokud se tedy rádi touláte Londýnem jako já...

Atlantis

Gaiman se musí dávkovat po kapkách. Ano, já vím, že dnes je moderní považovat se za jeho skálopevného fanouška a vše, co vytvoří je skvost, ale na mě je Gaimanova tvorba až příliš fantasmagorická a nebojím se říct, že přeplácaná. Stejné je to s Nikdykde. Věci naprosto nedávají smysl, nefungují, nezapadají do sebe a mnohdy nejsou ani vysvětleny. Příběh je tuctový a za měsíc si z něj nebudete pamatovat ani Ň.

anmaride

Tohle byla jízda. Perfektní únik do jiných světů. Příběh je jednoduchý, ale o to víc si člověk může vychutnávat Podlondýn a tu skvělou atmosféru. Postavy jsou vykreslené naprosto skvěle, nejdokonalejší je Vandemar a Croup.
“Richard si všiml, že události jsou zbabělé: nikdy nechodí samy. Vždycky se jich nahrne celá řada a zasypou ho najednou.”

azzies

Až na konci knihy je poznámka vydavatele - pan Gaiman dostal zakázku na napsání seriálu pro BBC z prostředí Londýna. Souběžně se scénářem psal (a postupně upravoval) i knihu. Netvrdím, že to mělo na knižní podobu negativní dopad, ale být to tak mohlo. První polovina knihy se čte pomalu (dokonce jsem uvažoval, že knihu odložím) ,a děje se spousta věcí které nejsou vysvětleny (některé později ano, jiné bohužel vůbec) a to platí i pro principy celého světa Podlondýna vůbec. To je pro mě velká změna oproti jiným Gaimanovým dílům, kde je fungování světa jaksi automatické (resp.jeho pravidla jsou vysvětlena přímo nebo mezi řádky). Např.nikdy není vysvětleno, proč Richard propadl do Podlondýna. Protože pomohl Dvířce? Nebo to byl trest za jeho hříchy z mládí?
V druhé polovině knihy příběh nabírá spád a Richardovi už jsem nemohl nefandit, aby tu svoji odyseu dotáhl do konce živý (a celý -doslova). A přitom mi začalo stačit, že tak to v tom podzemním světě prostě je a bavil jsem se. Průchod labyrintem je už ta správná Gaimanovsky napsaná zábava. Zábava v pochmurném světě, kde člověk neví dne, ani hodiny...ale přesto ví, že to tak je správně.

petrulka

Bezva fantasy jednohubka, sfouknutá za dva večery. Četlo se to samo, bavilo, líbilo. Super nápad, fajn postavy, žádné nudné a zdlouhavé pasáže. Klidně by mohla být delší.

Chytuš

Skvělá, originální a britským humorem prošpikovaná fantasy. Skláním se před fantazií Neila Gaimana, která je zcela zjevně bezbřehá. Po dočtení stále hledám správná slova, nacházím jen obdivná citoslovce... Tak jen pro ukázku:

"Richard v duchu psal zápis do deníku.
Milý deníčku, začal. V pátek jsem měl práci, snoubenku, domov a život, který měl smysl. (Tedy, do té míry, do jaké má nějaký život smysl.) Pak jsem našel na chodníku krvácející zraněnou dívku a snažil jsem se být milosrdný samaritán. Teď nemám ani snoubenku, ani domov, ani práci a procházím se půl kilometru pod ulicemi Londýna s předpokládanou životností sebevražedné jepice."

Ve vydání z roku 2017 navíc potěší bonus v podobě povídky "Jak markýz získal zpátky plášť"

1bublina
30.12.2018

Moje nejoblíbenější kniha. Četla jsem ji několikrát, stejně jako Hvězdný prach a pokaždé jsem unesená. Líbí se mi, jak autor rozepíše několik dějových linek, které se pak všechny protnou a teprve pochopíte, proč se o nich před tím zmínil. Richard mi byl velice sympatický, hlavně jeho "nepřizpůsobivost" v Podlondýně. Kniha byla často i vtipná.

ThrisaManx
28.12.2018

Uff, tato kniha mi dala opravdu hodně zabrat. Četla jsem ji opravdu dlouho, předlouho. Než jsem se prokousla prvními šedesáti stránkami, uběhl měsíc. Nešlo to. Po stech stranách jsem váhala, zda knihu neodložit, jak jsem se u ní trápila. Naštěstí jsem to neudělala, protože příběh se pak rozjel a dostal šílené grády. To byla jízda! Užívala jsem si každou stránku, každou větu! Konec byl opravdu takový...krásný. Jo, skončilo to krásně. Snad dám knize v budoucnu ještě jednu šanci, abych si ji mohla užít ještě jednou, ale od začátku.

Epes
27.12.2018

Knihu jsem odložil v polovině, příběh mě nedokázal strhnout.

Paluska
15.12.2018

Gaiman má bezesporu výbornou fantazii,ale některé situace pro mě byly málo rozvinuté nebo dotažené.. Každopádně Dvířka byla moc sympatickou hrdinkou. Pánové Croup a Vandemar dle mě nejzajímavější postavy. Markýz de Carabas - nevěděla jsem, kam přesně ho zařadit. Velmi nenápadně mi přirostl k srdci a byla jsem fakt ráda za to vejce ????????. Richarda jsem velkou část knihy litovala a říkala si, že bych nikdy nechtěla, aby se mi něco podobného stalo.. Ovšem na konci jsem změnila názor a věděla jsem, že nic lepšího ho potkat nemohlo. Kniha rozhodně stojí za přečtení.

Dymond
09.12.2018

Nebylo to špatné, ale čekala jsem víc...

tru32
27.11.2018

Chvíli mi trvalo než jsem se do příběhu začetla. Ale potom už mě kniha nepustila. Krásné fantasy přesně takové jaké dokáže vymyslet jen Neil Gaiman. Velice jsem si oblíbila vedlejší postavy např. Markýze de Carabase nebo Dvířku a o záporácích nemluvě. Rozhodně stojí za přečtení.

kika_
26.11.2018

Bezesporu krásné a originální fantasy. Ovšem... Místy mi to přišlo jakoby nedomyšlené, resp. měla jsem z toho pocit, jakoby tam byla chyba a nedokážu říct jaká. Jakoby mi stále něco unikalo. Každopádně chytlo mě to opravdu hodně a konec byl výborný, takže 4 hvězdy za mě jsou na místě. :)

MartinaF
31.10.2018

Do poslední věty jsem nevěděla, jestli se mi kniha líbí nebo ne. Po přečtení mám sice stále rozporuplné pocity, ale posledních šest řádků mě dostalo. Nebyla úplně perfektní, ale přečetla jsem ji a je to prostě Gaiman. :-D

evilunicorn
24.10.2018

Proč??Proč mi tahle naprosto fantastická kniha unikala tak dlouho?? Bavil jsem se od začátku do konce, autor zabydlel Podlondýn spoustou fantaskních postav a jeho anglický humor mi občas připomínal knihy pana Pratchetta.Dávám plných pět hvězd,ale klidně si jich domyslete kolik chcete navíc,tohle bylo zábavné a napínavé a já se nenudil ani chvilku :)

raffi
27.09.2018

Krásna rozprávka pre dospelých... boj dobra a zla v zaujímavých kulisách. Aj s typickým britským humorom, ktorý sa vďaka slušnému prekladu z knihy nestratil.
A mňa to tak bavilo!
Úprimne nahlas priznám, že závidím Gaimanovi jeho fantáziu.

kap66
02.09.2018

V městské fantasy nejsem zběhlá (a ve fantasy jen trochu), takže jsem vzala Nikdykde do ruky bez předsudků a možnosti srovnání. A vida: nadpřirozeno a skutečno, humor a vážno, dobro a zlo, napětí a uvolnění, charaktery uvěřitelně lidské a neuvěřitelně děsivé, poetika a drsnost - to vše jsou stavební kameny příběhu, který při všech těchto protikladech drží pohromadě a při vší fantastičnosti je pro mě logický. Já na to přistoupila a opravdu si to užila.

vorenus
24.08.2018

Neskutečně napsané! Nechápu, že mi tento úchvatný autor, tak dlouho unikal.

sarka9190
17.08.2018

Má první urban fantasy a srdcovka k tomu. Čte se dobře i poslouchá se dobře.Poslouchali jsme ji jako mluvene slovo s babičkou pri obědě a bylo super vidět,ze kniha dokáže bavit i někoho,komu je 70 let.Myslim,že to o kvalitě knihy hodně vypovídá.

MortRainey
07.08.2018

Pro milovníky mysteriozního Londýna, svělý překlad, krásné obraty!

mira.k
31.07.2018

Jedna z nejlepších fantasy. Perfektní oddechové čtení. Jak si zasloužit princeznu v londýnském metru. A to před Harry Potterem.

Jane007
29.07.2018

Super knížka od skvělého autora. Nevím, co je lepší, jestli propracovaný svět Podlondýna, hra se slovy, nebo jen nápad. Jsem nadšená a doporučuji všem milovníkům fantasy.

embi
28.07.2018

Parádní jízda. Napínavé a zábavné do poslední stránky, jistě i díky překladu.

Alee
24.07.2018

Konečně přicházím Gaimanovi pořádně na chuť. Udělala jsem chybu a jako první jeho knihu jsem četla Oceán na konci uličky, který mi moc nesedl. Hvězdný prach byl lepší, ale přišel mi takový nedotažený. Nikdykde je ale skutečně skvělá, originální knižní jednohubka. Zároveň tato kniha udělá radost všem, kdo milujete Londýn, anglický humor a kulturu. I já dostala po dočtení chuť si sbalit batůžek a jet do Británie.

intelektuálka
11.07.2018

Tak jsem vyzkoušela fantasy - pohádku pro dospělé...

Autor má bezesporu velkou fantazii - představuje svébytný svět pod Londýnem
a bizarní postavičky, které tam žijí... Nic netušíc se tam dostává reálná postava Richarda - vinou dobrého skutku pro dívku jménem Dvířka...

Osnovou této pohádky je boj proti zlu a statečnost rytíře - zachránce...

A v závěru se rytíř rozhoduje - ve kterém světě chce vlastně žít ?

Liana
10.07.2018

krásna fantasy, bavila ma od začiatku do konca.

jaroiva
22.06.2018

Nevím, proč jsem si myslela, že to má být sci-fi. No, to jsem se mýlila, je to spíš taková fantasy pohádka.
První část (cca třetina) se mi líbila a líbila se mi i poslední třetina, ale ten prostředek mi nějak neseděl.
Míním však číst další autorovy knížky, příště už si přečtu dopředu, o jaký žánr jde a pustím se do toho, až budu mít náladu na příslušný žánr.
Co mě ale fakt zaujalo a líbilo se mi - jméno Dvířka. V překladu to zní podle mě zajímavěji než v originále. To oceňuji.

postoran-CZ
25.05.2018

Ke knize jsem se dostal nahodou na doporuceni od kolegyne. Prvnich cca 80 stran to bylo takove ... ehm ... nijake. Nejak jsem se do toho deje nemohl dostat. Ale pak se to docela rozjelo a ja to behem chvile docetl.
Gaiman ma rozhodne zajimave napady. Myslenka alternativniho "Londynu" mi prijde paradni. Rozhodne by ji mohl rozvest i dal a dat prostor dalsim postavam. Prostor na druhy dil v zaveru knizky tam urcite byl.
A postavy najemnych vrahounu Croupa a Vandemara maji neco do sebe. Dival jsem se i na kousek toho serialu BBC, ale tam se jim ty postavy moc vychytat nepovedli. Urcite si to pred prectenim nepoustejte. :)