Nikdykde

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Hlavním hrdinou je obyčejný mladý muž Richard Mayhew, který se potácí svým spořádaným, nudným životem. Jednoho dne ovšem na ulici pomůže otrhané dívce, která ho zavede do tajného světa o němž se mu nikdy ani nesnilo. Jedná se o Podlondýn, jakési město naruby, jehož pravidla se řídí podle sítě londýnského metra. V tomto světě se Richard setkává s velikými inteligentními krysami, tajemným markýzem de Carabas či padlým andělem, který uprchl ze zničené Atlantidy. Londýnské podzemí se převrací v úžasnou zemi se spletitou mytologií a kde ani ty nejobyčejnější věci nejsou takové, jaké se na první pohled zdají. Nové, autorem doplněné vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1179/nikdykde-9lf-1179.jpg 4.41700
Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno, Polaris

Neverwhere, 1998

Kniha Nikdykde

E_Lan

Příjemná originální fantasy. Hlavní hrdina se chová přiměřeně situaci, autor prokazuje skvělou fantazii a v audio verzi pak především pan Ruml předvádí neskutečně příjemný výkon. Bravo. Hezky se to poslouchalo!

evismaior

70% - Klasika Neila Gaimana, tak jsem se dost těšila. A četlo se to dobře, ovšem nutno říct, že pár týdnů po přečtení si knihu zas tak úplně přesně nevybavuji, což se mi u dobrých knih nestává. Samozřejmě veliké plus za stvoření Podlondýna nacházajícího se ve starých kanálech, tunelech metra a vůbec dalších podivných místech, která se pod chodníky Londýna nacházejí. A další dobrý nápad s tím propadnutím se škvírou, kdy se člověk či jiná bytost stane součástí tohoto urban fantasy místa a pro obyčejné lidi tam nahoře se stane takřka nepostřehnutelným. Ujetí vrahouni pan Croup a pan Vandemar. Tajemná dívka Dvířka s prazvláštní schopností. A markýz de Carabas, který dokáže zařídit prakticky cokoli. Ovšem samotný děj byl takový nemastný neslaný, zřejmě i vinou hlavní postavy Richarda, který propadl škvírou a prochází rádoby bouřlivým přerodem z nudného obyvatele Londýna v ... v podstatě téměř stejně tak nudného obyvatele Podlondýna.

verden

Musím sa priznať, že mi na Nikdekoľvek prekážalo niekoľko vecí.

V prvom rade Richard ako hlavná postava ma dosť výrazne nebavil. Neviem, či mal byť akože vtipný element alebo som sa s ním mala stotožniť ako s trápnučkým nie-hrdinom, faktom však je, že som pri každej jeho replika, myšlienke alebo konaní v duchu prevracala očami a nemohla som sa ubrániť porovnávaniu s Bellou Swan a jej podobnými postavami z YA.

V druhom rade to bola skutočnosť, že aj napriek románovej podobe do textu často presakovali prvky scenára, veľmi citeľné to bolo napr. v časti so snami.

A v neposlednom rade (pozor SPOILER) to bolo Brownovské rozuzlenie zápletky, kde sa objednávateľ záporákov po celý čas prezentuje ako kladná postava, aby na konci došlo k dramatickému odhaleniu.

Ale inak je Nikdekoľvek celkom príjemné a nevšedné počítaníčko. Osobne ma najviac bavili páni Croup a Vandemar, pre nich aj nakoniec pridávam jednu hviezdičku.

Eicherik

Fantasy běžně nečtu. Výjimkou je podžánr urban fantasy. Mám rád ten fenomén "druhého města", tady je nazýváno Podlondýnem. Navíc ještě vítám, že je zde významným způsobem zapojeno londýnské metro. Už tradičně ubírám jednu hvězdu za příliš přehnaný děj. Vím, jedná se o fantasy, ale myslím si, že někdy méně znamená více. Celkově se jedná o dobrý pohádkový příběh. Jestli někdy pojedete do Londýna, tak si dejte pozor, ať nepropadnete nějakou tou škvírou.

alexLytton

Nepatřím mezi čtenáře, kteří Nikdykde nekriticky obdivují, na to mám příliš velkou možnost srovnání s jinými fantastickými díly. Samozřejmě že nikdo neupře Nikdykde status klasiky městské fantasy, jenže...
Je tu pár dobrých postav, které se snadno pamatují: pan Croup a pan Vandemar, dívka Dvířka a hlavně padlý anděl Islington, záporák jedna báseň. Tyto postavy jsou pro mne největším kladem knihy.
Ale pak je tu Richard, který stojí v centru dění, a je to postava tak neslaná a nemastná, bezpohlavní, až je to k pláči. Děj románu se tváří ponuře, ale Gaiman se do něj nikdy neopře natolik, aby překročil hranici strašidelné historky a stvořil hororovou noční můru.
Nikdykde je krotké a Gaiman se drží zpátky, proto je to příběh pro masy. Problém s Gaimanem je, že je až moc nezávadný, politicky korektní, nechce nikomu šlápnout na kuří oko a vždy stojí na správné straně barikády. Nikdy nešel do extrému jako jeho kamarád Clive Barker.

tuommo

Je to psané pro film/seriál... příběh má solidní tempo a stránky ubíhají, až to šustí... fajn fantasy jednohubka, která ale nerozvinula potenciál Podlondyna, charaktery postav popsal autor jednoduše a černobíle...3,5*

stanislav1789

Ultimátní fantasy zážitek. Vtipné, napínavé, tajemné, prostě kultovní příběh.

pazdy15

Shoduji se se spolučtenáři níže... Kniha velký potenciál, co se týče prostředí, avšak zaostává ve vykreslení postav a napínavosti (a odsejpání) děje. Knihu jako takovou - koncept příběhu - jsem moc nepobral. Nevím jestli ty léta, co Gaiman psaním této knihy strávil, se dají počítat za veliký přínost do sekce urban fantasy. Chtěl jsem dát 2 ale dávám 3 z 5.

Nádherná temnota
Nádherná temnota