Koralina

Malá Koralina Jonesová je chytrá a zvědavá holčička, která nenávidí, když si lidé pletou její jméno a oslovují ji Karolíno. Poté, co se rodina přestěhuje do nového domu, musí jej Koralina ihned celý prozkoumat. Objeví dvacet jedna oken a čtrnáct dveří, přičemž jen třináct z nich se dá otevírat a zavírat. Čtrnácté jsou zamčené a zůstávají pro Koralinu záhadou. Když se jí jednoho dne konečně podaří je otevřít, dostane se do jiného bytu v jiném domě, který se tomu jejich náramně podobá. Žije v něm ovšem Druhá matka, s knoflíky místo očí, která Koralinu považuje za své dítě a nehodlá ji pustit zpět......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1180/big_koralina-2Tg-1180.jpg 4.31114
Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež

Vydáno: , Polaris

Coraline, 2002

Kniha Koralina

Varjohukka

Přečteno znovu po letech a stále je to pecka!

misatrix

Jelikoz jiz nejsem cilova skupina, bylo pro me misty narocne ze začíst. Presto jsem si pribeh uzivala (domnivam se, ze zejmena diky delce knihy).
Ackoliv filmove zpracovani se mi libi vice, nemohu rict, ze by pro me kniha byla zklamanim. Jiz jsem precetla tri knihy od Gaimana a bohuzel pouze tato ma pro me uspokojivy konec.

lukas5944

Viděl jsem napřed film než četl knihu. Z filmu jsem si doslova sedl na prdel a úplně mě dostal. U knihy jsem se jen průměrně ale příjemně bavil. Moc krásná temná pohádka. Musel jsem si koupit 17cm figurku. Já tu holku prostě zbožňuju :-D

zandu

Kniha je fajn, ale film je mnohem lepší.

vikaa

Poměrně útlá knížka, která podněcuje dětskou fantazii. Příběh je určen primárně pro děti, ale i my dospělí si na něm "smlsneme". Fantasy žánr v mírně hororovém kabátku přináší čtenářům nejen dobrodružství, ale i možnost se bát nejen o Koralínu... Viděla jsem film, který bych myslím doporučila o něco starším dětem než knihu. Film byl úžasný a tvůrci příběh dotvořili k lepšímu. Film tentokrát knihu převálcoval, přestože kniha rozhodně nebyla špatná.

twigxi

I po letech ma sve kouzlo. Precteno do ctenarske vyzvy a porad se mi libi!

Marcela14

Je to kniha pro děti, ale stejně. Já miluju film coralina a musela jsem si přečíst i knihu, ale ta mě docela zklamala, děj byl velmi stručný a nedokázala jsem si poradně představit některé věci (asi mám málo fantazie). a taky mi tam chyběl coraliny kamarád z filmu.

HerrPilot

Jako první jsem hodil očkem na film. Byl jsem docela zvědavej, co onen režisér s vzezřením sériového vraha vymyslel pro tenhle titul.
No a teď jsem se dohrabal ke knížce. Ještě včera, před 24 hodinami bych nevěřil, že něco takového dokážu vypotit na své klávesnici, ale tadyhle film převálcoval knížku stejným způsobem, jakým by to učinil parní válec s Večerníčkovou hučkou.
Zatímco film byl asi nejstrašidelnějším dětským filmem s českou jazykovou verzí (přece jen Adventures of Mark Twain jsou kapku ostřejším střelivem), jaký jsem za dlouhou dobu viděl – a zvláště tak poslední 1/4 byl a riadne sädomäso – knížka byla tak nějak... plytká.
Věřím, že číst ji jako první, dal bych asi víc *, ale stalo se jinak.
Porovnávat film a knížku je za normálních okolností blbost (odlišná média, odlišné postupy), přesto u Koraliny to celkem jde. Tvůrci filmu si pouze přidali jednu postavu, lépe rozehráli kontrasty Rodiče x Druzí Rodiče, Druhou Matku urvali ze řetězů a lépe vykreslili Druhý Svět. Gaiman naproti tomu se s tím nepáře, děj rychle ubíhá (stránek je přitom docela pomálu), ale po dočtení jsem neměl ty emoce, jako z filmu. I nějaké ty hlubší myšlenky mi v té knížce nějak zapadly...

3* dávám za svižnost, čtivost a poměrnou originalitu.