Koralina

Koralina https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1180/bmid_koralina-2Tg-1180.jpg 4 1387 235

Malá Koralina Jonesová je chytrá a zvědavá holčička, která nenávidí, když si lidé pletou její jméno a oslovují ji Karolíno. Poté, co se rodina přestěhuje do nového domu, musí jej Koralina ihned celý prozkoumat. Objeví dvacet jedna oken a čtrnáct dveří, přičemž jen třináct z nich se dá otevírat a zavírat. Čtrnácté jsou zamčené a zůstávají pro Koralinu záhadou. Když se jí jednoho dne konečně podaří je otevřít, dostane se do jiného bytu v jiném domě, který se tomu jejich náramně podobá. Žije v něm ovšem Druhá matka, s knoflíky místo očí, která Koralinu považuje za své dítě a nehodlá ji pustit zpět...... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Polaris

Coraline , 2002

Komentáře 235 Recenze 2

dia.riedl
dia.riedl
06.02.2024 4 z 5

Neil Gaiman je pro mě naprosto bravurní vypravěč. Jeho styl psaní a skladba vět je mezi jinými díly tak ojedinělý (a to jsem zatím četla jeho spíš pohádkovější díla - Hvězdný prach a Koralínu).

Řekla bych, že je to přesně ten správně poutavý a zábavný styl vyprávění pro děti, zároveň jsem při čtení Koralíny měla někdy sama tak nahnáno, že bych s předčítáním dětem asi váhala.

Příběh Koralíny jsem doteď neznala a byla jsem proto zvědavá a napnutá, co se za pověstnými dveřmi v jejich domě skrývá. Jakmile se Koralína dostane do světa za dveřmi a setká se se svou druhou rodinou, můžu vám říct, že jsem byla vystrašená až za ušima. Fantazie mi jela na plné obrátky, atmosféra příběhu gradovala, nebezpečí přibývalo a já si, stejně jako Koralína, přála, ať už jsme z té hrůzy venku. Autor vymyslel tak neskutečně znepokojující scény, které by mě jakživ nenapadly, a zároveň na mě příběh nepůsobil příliš předvídatelně.
Koralíně dal navíc neskutečný důvtip a bystrost a ta, na svůj věk, malá holčička si mě hned získala.

Za mě skvělá knížka.

Pokud jste Koralínu ještě nečetli a máte rádi znepokojivé a hororové příběhy, tak s touto určitě neváhejte.

tereza0319
tereza0319
03.02.2024 1 z 5

(SPOILER) Neměl se otírat o moji milovanou Alenku, ne neměl to dělat. Motivace k tomu, proč se vrátit k rodičům, kteří mě evidentně emočně zanedbávají, má znít „co by to byla za legrace, kdybych jednoduše dostala, co chci", tomu nějak nemůžu uvěřit. Celé mi to přišlo takové odbyté a nahodilé. A to jídlo! Tatínek uvařil „recept", regulérní zapečené brambory s pórkem, a Koralina si jde v mikrovlnce ohřát zmraženou pizzu s hranolkama, přičemž rodiče neřeknou ani popel!!! Jsem v šoku. Jestli tam měl být jako jinotaj narcistický vztah matky k dceři, tak jsem z toho měla aspoň něco málo.

sgjoli
sgjoli
21.01.2024 4 z 5

Mé druhé setkání s Neilem Gaimanem a jsem moc ráda, že tentokrát se to povedlo. Četla jsem od něj kdysi Hvězdný prach, který mne bohužel moc nebavil, ale audioknižní podoba Koraliny mi přišla výborná.
Jde o skvělý a nápaditý příběh, s neotřelou zápletkou, která mne vtáhla rychle do sebe. Styl psaní byl příjemný - jasně, je to uzpůsobené mladšímu čtenáři, ale je to jazykově tak pěkné, že to umí zaujmout i dospělého. Skvělé taky je, že ta hororová linka tu je sice patrná, ale přitom to je udělané tak, aby mladý čtenář neměl vysloveně trauma. :-D
Je to tajemné, napínavé, občas skličující a melancholické, ale přitom se tu odráží notný kus odvahy a naděje v podobě hlavní hrdinky.
Celkově se mi to moc líbilo. A škoda, že jsem neměla možnost si to přečíst jako mladší, protože myslím, že tole by mne fakt bavilo ještě víc.

Anavi8912
Anavi8912
15.01.2024 5 z 5

Krásný pohádkový příběh s prvky hororu. Za mě super! Přečteno za dva večery.

hungryreader00
hungryreader00
12.01.2024 5 z 5

Skvělá kniha, takový horor pro odvážné děti. Jako u každé autorovy knihy, nemůžu dát méně něž 5*.

roman9276
roman9276
11.01.2024 4 z 5

Překvapil mě rozdíl mezi filmem a knihou. Film mám velice rád a odteď mám rád i knihu. Pro mladší ročníky určitě strašidelné, pro malé děti to musí být horor, ale Gaimana zbožňuju a píše skvěle, proto jsem rád, že mám Koralínu ve své knihovně, je to neobyčejná knižní postava, která si pozornost rozhodně zaslouží.

Marquis
Marquis
02.12.2023 3 z 5

Ak budete Coralinu čítať pred Oceánom na konci uličky, kľudne si pridajte hviezdičku naviac.

Ja som bol pravdepodobne výnimočne naladený inak, než Gaiman-pozitív, pretože príbeh šiel úplne mimo mňa a tiež mi trvalo, kým som sa do neho začítal.

Filmová adaptácia je o pol hviezdičky lepšia. Určité diela proste lepšie znesú celuloid...

Pert
Pert
12.11.2023 1 z 5

Mně to přišlo pro děti strašidelné a pro mládež až moc dětské, dětská jména, dětský styl psaní.
Koralina mi moc sympatická nebyla, vlastně asi nikdo z knížky.
Nemohla jsem se začíst ani mě to moc nebavilo, ke čtení mě nic netáhlo.

ArwenAragorn
ArwenAragorn
16.10.2023 4 z 5

80%
Výborný fantastický příběh. Občas jsem se s Koralinou i bála. Ale byla to moc odvážná a chytrá holčička.

Doporučuji, ale myslím, že pro děti je to moc složité, tu mládež už beru.

tereziehl
tereziehl
13.10.2023 4 z 5

Příjemně překvapena. :)

PetulaNovotna
PetulaNovotna
02.10.2023 5 z 5

Pohádky jsou víc než pravdivé: ne tím, že nám tvrdí, že existují draci, ale proto, že říkají, že draky je možné porazit. Velice poutavý a napínavý příběh.

Selket
Selket
10.09.2023 5 z 5

Dohánění restů. Protože ji znám jen z filmové verze. Kniha mi přišla o dost temnější a jako fíha, ty dveře v knize vůbec nejsou malý?? :-)

Falka280
Falka280
20.08.2023 5 z 5

K téhle knize jsem se dostala přes film - který nám pouštěl náš úžasný učitel asi v osmé třídě. Filmové zpracování miluju a ačkoliv se od knihy liší i v několika zásadních věcech (například do filmu přidali Hubíka jako výplň) mám moc ráda obojí. Je pravda, že knižní ani filmové zpracování není tak úplně pro děti, ale na druhou stranu dnešní děti jsou otrlé a řekla bych, že se to může zalíbit naopak každé věkové kategorii. Pár podobností s Alenkou v říši divů - malá dvířka, mluvící kočky, nějaká ta záporácká ženština...Najdeme tu pár úžasných citátů a skvělou zábavu. Já ke Koralíně tíhnu vždy na podzim nejvíce, ale pouštím si jí / čtu, klidně několikrát do roka, protože to je i má srdcová záležitost :) 5/5

Šárušš
Šárušš
16.08.2023 5 z 5

Koralina je pro mě srdcovka. Když jsem byla malá jeden z mých oblíbených filmů byla právě Koralina a svět za tajemnými dveřmi. Když jsem tedy Koralinu viděla v knihkupectví, neváhala jsem, a musela si ji koupit. Nejvíc se mi líbí, z jakého důvodu kniha jako taková vůbec vznikla.

Kate3003
Kate3003
17.07.2023 3 z 5

Toto pro mě bylo první setkání s Koralinou, protože světe div se ... Film jsem neviděla. Jedná se o takový milý pohádkový i když svým způsobem trochu strašidelný příběh. Kniha je primárně určena pro děti a jelikož já už do téhle kategorie úplně nespadám tak jsem si příběh až tolik neužila. Rozhodně si, ale nemyslím že byto bylo protože by byl špatný. Spíš už jsem s toho prostě vyrostla. Věřím, ale že pro správnou věkovou kategorii to může být velmi poutavý příběh.
Příběh jako takový byl čtivý a kniha byla během chvilky přečtená což rozhodně beru jako velké plus. Škoda, že jsem na knihu nenarazila dříve.

Taťka Hraboš
Taťka Hraboš
19.04.2023 5 z 5

Knížka určená tak pro děti na prvním stupni základní školy, takže jsem ji půjčoval hlavně pro mladšího syna. Ten ale nakonec dříve vzal do ruky první díl série Mistborn od B. Sandersona, tak se asi k téhle knize hned tak nedostane. Nakonec jsem si ji tedy přečetl sám, když je tak slavná. Je to vlastně s podivem, protože na první pohled to žádné převratné arcidílo není; prostě takový milý pohádkový příběh se sympatickými kladnými postavami, jasným poselstvím a jemnými horrorovými prvky. Kdyby byl zamýšlen pro dospělé a podán nějak tak, jak to umí třeba mistr King, pak by to byla síla, i když v doslovu se píše, že někteří dospělí čtenáři z něj i v této podobě mají mrazení v zádech a děsivé sny (za všechno asi můžou knoflíky :-) ). Na mě to takové účinky nemělo, ale i tak mě to bavilo a věřím, že i děti si tenhle malý klenot vychutnají.

Lexie321
Lexie321
14.04.2023 5 z 5

Televízne spracovanie som videla už dávnejšie čiže dej som viac menej poznala ale aj napriek tomu sa kniha čítala dobre a bola zaujímavá. Taká rozprávka s hororovými prvkami s hlavnou hrdinkou v podobe jedinečnej zvedavej a odvážnej Koraliny.

zaru0878
zaru0878
12.04.2023 5 z 5

Pěkná kniha.

B4LU
B4LU
10.04.2023 5 z 5

Krátká pohádka neodolatelně prorostlá hororovými prvky, která ihned evokuje můj oblíbený Oceán na konci cesty, případně počiny Tima Burtona. Jednoznačných pět hvězd.

Hanys_
Hanys_
09.03.2023 4 z 5

Krátký příběh, který zhltnou za pár odpolední i menší děti, zároveň horrový tak akorát, aby z toho neměli traumata. A vlastně to čtení dost bavilo i mě. 8/10