Koralina

Malá Koralina Jonesová je chytrá a zvědavá holčička, která nenávidí, když si lidé pletou její jméno a oslovují ji Karolíno. Poté, co se rodina přestěhuje do nového domu, musí jej Koralina ihned celý prozkoumat. Objeví dvacet jedna oken a čtrnáct dveří, přičemž jen třináct z nich se dá otevírat a zavírat. Čtrnácté jsou zamčené a zůstávají pro Koralinu záhadou. Když se jí jednoho dne konečně podaří je otevřít, dostane se do jiného bytu v jiném domě, který se tomu jejich náramně podobá. Žije v něm ovšem Druhá matka, s knoflíky místo očí, která Koralinu považuje za své dítě a nehodlá ji pustit zpět... méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/1180/koralina-1180.jpg 4.3675

Coraline (2002)

Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Polaris

Viky007

Zvláštní pohádka. Nejsem si jistá, jestli bych ji zařadila do dětské literatury. Hororové prvky, téma smrti, knoflíky místo očí a celková bizarnost příběhu,...
Doufám, že z toho nebudu mít noční můry :-D.

rybizka

Krásná hororová pohádka.
Pohádky jsou víc než pravdivé: ne tím,že nám tvrdí,že existují draci,ale proto,že říkají,že draky je možné porazit.

Jane007

Nádherná, strašidelná a napínavá pohádka s úžasnými ilustracemi. Líbilo se mi, že na konci knížky byl rozhovor s autorem.

banánovépyré

Koralina je boží. Gaiman je boží. Tak to je.

toni-az

Už jsem se bál, že mě čtení přestalo bavit, když jsem nemohl dát ani dobře hodnoceným knížkám víc než 3*, ale očividně to bylo výběrem. V tomto případě moc pěkná pohádka. Film si už moc nepamatuji, ale vím, že mě nějak nezaujal. Knížka naopak výborná, nic jí v podstatě nechybělo - děj, napětí, atmosféra, spád, popisy, skvělé dialogy, prostě kniha jak má být. Oproti Stardust trochu méně komplexní, ale jako krátká jednohubka ideál.

bubblebut

Jednoduchá stylistika, ale film má větší kouzlo a tajemnější atmosféru

Vincik
25.12.2016

Film byl lepší, ale i tak si zaslouží 5*.

romansolar
12.12.2016

priemerne 2/5

avel
16.11.2016

Je to hezké, jednoduché čtení prodchnuté trochou strachu. Jsem velká holka, ale přesto mě podobné knihy vždy trochu děsí :)

mora.nocna
04.10.2016

luskacik a mysi kral + alica za zrkadlom :) velmi pekne

JosefW
01.10.2016

Ke čtení Koraliny jsem se vlastně dostal tak trochu náhodou, ačkoli byla připravena v záloze již poměrně dlouho. Cestou ve vlaku mne nějak nenapadalo, co číst. Chtěl jsem něco krátkého a ne moc složitého. No a Koralina splňovala přesně tyhle požadavky. Kilometry ubíhaly, kapitoly také a za chvíli mě mrzelo, že musím vystupovat a přestat na chvíli ve čtení.
Nuže, filmem nepoznamenán jsem byl ze začátku trochu nedůvěřivý a nevěděl, co očekávat, ale budiž, jedná se o knihu pro děti. Postupem času se však příběh přitemňoval a doslova mě vtáhl. Nemohu jinak, než udělit plný počet, jelikož takhle knížka si jej plně zaslouží. :-)

AllyKumari
25.09.2016

Zpočátku mi kniha připadala až příliš dětská (což není chyba knihy cílené na děti, ale moje jako dospělé osoby čtoucí knihy pro děti), ale jakmile se Koralína vrátí do druhého světa, aby nalezla své rodiče, je z příběhu jedna děsivá jízda hodná dospěláckých hororů. Neubránila jsem se srovnání s filmem, který miluji. Film má zajímavější atmosféru, ale na druhou stranu nedosahuje děsivosti knihy.

Hoshi
10.09.2016

Jako první jsem viděla film, který se mi neskutečně líbil a zamilovala jsem si jej. Dlouho jsem pátrala po knize, až jsem si jí konečně koupila. Kniha je nádherná, strašidelná a není to kniha výhradně pro děti - bát se u ní bude i dospělý člověk. Vřele doporučuji :)

buccaneerka
01.08.2016

Zajímavý příběh, který je však pro děti trochu temný. Líbí se mi myšlenka, že nespokojené dítě chce vyměnit rodiče za nějaké lepší, ale splnění přání je po čase celkem kruté. Ale je to pohádka...a ty mívají dobré konce... teda většinou. :)

Jaehyun
22.06.2016

Knížka se mi určitě líbila a ni jsem od ní popravdě moc nečekala, ale překvapila. Jen abych byla upřímná mi přišla trochu.... ehm.... jaké je to správné slovo? Depresivní? Dětem bych ji asi do ruky nedala :D Koukala jsem že je podle ní natočení i film, na který se určitě podívám :-)

MartinaF
12.06.2016

Kdybych měla deset let, tak se budu strašně moc bát. Kniha je napínavá od začátku do konce a autor nenechá ani na chvíli svého čtenáře oddechnout.

Tatsume
03.06.2016

Udělala jsem tu chybu, že než jsem si přečetla knihu, podívala jsem se na animák. Ale jinak je to kniha výborná, chvílemi docela strašidelá a velmi čtivá. Vřele doporučuji.

niki-chan
28.05.2016

Tak po tomto příběhu jsem po dveřích vedoucích jinam přestala toužit

silvara
29.02.2016

Dveře vždycky vedou do nových prostor, které je nutné prozkoumat. Ovšem ne vždy jsou ty prostory příjemné, že? Ještě štěstí, že kočky nemají problém překonávat bariéry mezi světy :)
Hororová pohádka, příjemně mrazivé počtení a celoživotní jistota, že knoflíky už nikdy nebudou tím čím dřív :)

ziriant
28.02.2016

Když jsem knihu dočetla poprvé, byla jsem si jistá, že budu mít špatné sny. Nyní (podruhé) mám stejný pocit. Ale skoro se na ty sny těším, protože je to opět něco, co nás vrací do dětství. Místo očí knoflíky, nedejbože samotný ten proces přišívání na oční víčka, je něco, co považuju za snad nejděsivější představu ze všech příběhů, které jsem kdy přečetla. Gaiman dokáže dokonale popsat ty dětské děsy, které nyní jako dospělí už téměř nechápeme. Dokáže nás vrátit k tomu tíživému a především vnitřně zcela znepokojivému pocitu, že je něco špatně a že nám nikdo neuvěří a tudíž ani nepomůže. Jako i Oceán na konci uličky, je Koralina krásná kniha, která čtením zaplní sotva jedno půlodpolední, ale v hlavě a snech zůstane mnohem déle.

lizavett
16.02.2016

Hororová pohádka pro děti i dospělé. Na knoflíky se po přečtení budete dívat úplně jinak a možná si uvědomíte, že ten svět, ve kterém žijete není tak špatný.

Ivan F
20.01.2016

Nemohol som sa počas čítania ubrániť porovnávaniu s podstatne staršou Alicou v krajine zázrakov, pretože štýl písania je takmer identický. Ale musím podotknúť, že na rozdiel od všeobecne známej klasiky som sa dobre bavil. Skrátka, Carrollove dielo ťahá za kratší koniec. Samotnému príbehu nie je čo vytknúť, len ja som už naň trochu starý. :-) Avšak pôžitok z čítania bol kráľovský.

Pavluška33
06.01.2016

HUUU...to je pěkně zvrhlá pohádka o malé holčičce a jejích maminkách. Dokonalý minimalismus, který sklízí maximální úspěch

martiiinkajjj
29.12.2015

Prostě bomba :) Neil Gaiman je prostě spisovatel č. 1 :) Taková pohádka pro dospělé před spaním :)

trudoš
26.12.2015

Byla nebyla jedna malá holčička jménem Koralina a ta jednoho večera objevila temnou chodbu v místech, kde dřív byla pevná cihlová zeď. Na druhé straně nalezla svět velmi podobný tomu našemu, jen s drobnými rozdíly. Zvířata mluví, lidé mají místo očí knoflíky a stínům se nedá věřit…
Jsou různé druhy pohádek – a ne všechny jsou určeny pouze dětem. A právě Koralina je jednou z těch, nad kterou by i bratři Grimmové potěšeně tleskali nadšením. Nenápadná hororová atmosféra, jednoduchý příběh s rychlým spádem, vypravěčské umění a v neposlední řadě i nízký počet stran jsou zárukou toho, že knihu přečtete skutečně za chviličku. Podobně jako Alenka v říši divů či Malý princ je plná barvitých dialogů, kouzelných postav a krásných scén, což ještě umocňují stylové ilustrace Davea McKeaneho.
Krátká novelka, kterou po dočtení sice založíte do knihovny a zapomenete, ale některé motivy budou v mysli rezonovat už navždy. A takhle to Neil Gaiman hraje v podstatě vždycky.

I_love_books
19.12.2015

Koralina je moc pěkná kniha. Velice originální. Líbilo se mi, jak autor Neil Gaiman psal o strachu, odvaze a o tom, že možnost mít cokoliv není zdaleka tak dobrá, jak se zdá. Ovšem, snad poprvé v životě, musím napsat, že film se mi líbil více. Je více propracovaný a hlavně mi v knize chyběl Hubík (v angličtině Wybie), na kterého jsem byla z filmu tolik zvyklá.
Jinak ale dávám pět hvězdiček za tuhle originální, strašidelnou pohádku pro všechny věkové kategorie.

Aaliyan
12.12.2015

Já nemůžu hodnotit jinak, než všemi pěti *. Zabrala jsem se do knihy a přečetla ji doslova na jeden nádech, občas mě při tom čtení zamrazilo a občas jsem si zafilozofovala spolu s hrdinkou. Jedna z opravdu vydařených knih.

morava
07.11.2015

Tolik fantasie v tak utle knizecce, jednim slovem nadhera. Strasidelny pribeh, ke kteremu se rada vracim v tomto rocnim obdobi.

Peleus
28.10.2015

Pěkná kniha do podzimního počasí, které panuje venku za okny. Kdy jdete na procházku parkem a s každým krokem odhrnujete zlatavé listí na cestě.

P.S. Jenže pokud si nedáte pozor a budete příliš zamyšlení, riskujete, že váš labrador sblajzne něco, co nemá a kouzlo knihy je pryč! Holt chlupatý pes není černá kočka...

Lablynt
03.10.2015

Úžasné! Kniha boží, film taky. Prostě doporučuji přečíst. Avšak jediné, co bych vytkla, je autorův styl psaní. Trochu málo se rozepisoval, mnohdy jsem chtěla, aby lépe popsal, jak se Koralina tváří...