Američtí bohové

Stín trávil tři roky ve vězení, kde se držel zpátky a snažil se přežít. Všechno co chtěl, bylo vrátit se do náručí své milující ženy a po zbytek života se vyhýbat malérům. Několik dní před svým propuštěním se však dozvídá, že jeho manželka zahynula při automobilové nehodě. Svět se pro něj změnil v chladné místo. V letadle, cestou na pohřeb, se Stín setkává s postarším mužem, který si říká pan Středa, ten mu nabídne práci. Stín, muž, který už nemá co ztratit, ji nakonec přijme. Pracovat pro tajemného Středu však není bez rizika a Stín brzy zjistí, že jeho místo ve Středových plánech je mnohem nebezpečnější, než si kdy představoval. Podniká rušnou cestu tajemným světem Ameriky, jak ji nezná, a jeho společníky jsou mimo jiné i vražedný Černobog, charismatický pan Nancy nebo půvabná Ester – ti všichni vědí o něm víc, než on sám. Postupně se Stín dozvídá, že minulost neumírá, že každý – jeho ženu nevyjímaje – má svoje tajemství a že sázky jsou vyšší, než si kdo dokáže představit. Schyluje se k bouři epických rozměrů. Stín a Středa se stávají centrem konfliktu starého jako lidstvo samo. Pod povrchem každodenního života se schyluje k válce – a bojovat se bude o samotnou duši Ameriky... 1. vydání. Dotisk v roce 2007 a 2010....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/1188/americti-bohove-uxD-1188.jpg 4.1886

Američtí bohové (1.)

American Gods (2001)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Polaris

Kniha Američtí bohové

LordP
předevčírem

Fantasticka knizka, precetl jsem ji myslim za den nebo dva a nemohl se odtrhnout.

Denisa153
předevčírem

Asi po 150 stranách jsem zjistila, že je to v podstatě o ničem a vůbec mě to nebaví. Čtu stránky, ale nevnímám obsah, tak na co se budu přemáhat číst něco co mi nic nedá a nebaví mě to. Začátek byl super a pak to šlo jen z kopce.

dedliipf

Mám problém s Gaimanem, že mi jeho jazyk neplyne hlavou až tak plynule. Začíst jsem se prakticky nutila. Motivoval mě příběh, postavy. Věděla jsem, že mě to baví, ale ten jazyk mi prostě drhne. Ale tak je to prostě u každé jeho knihy. Pokud tenhle dojem z počátku sdílíte, zkuste to fakt překousnout a vydržet.

Tenhle koncept božství je mi blízký. Napadá mě, že Gaiman ví dost o západní magii od 70. let.

Jinak se pozastavím jen nad hlavním hrdinou, Stínem. Líbí se mi, že je skutečně hodný. Komplikovaný, ale skrz naskrz hodný. A další je jeho pasivita. Nebojuje z osudem. Naopak se mu snaží podlehnout. Dokončit svůj život. Nemá plán, tak může přijmout to, co se namane, nebo přikáže. Přitom není jen figurkou, má i vlastní rozhodnutí. Prostě jen nejsou lepší varianty. Cítím z jeho osobnosti smír a svobodu v tom, že nebojuje se svou nesvobodou. Při čtení mě to nějak vedlo k letmým úvahám nad egocentrismem a ambicemi dnešních lidí...

A taky se už konečně mohu začít dívat na seriál!

Ladyhawke1983

Neil Gaiman a mytologie, to jde vždycky dohromady, líbil se mi příběh, postupné odhalování starých i nových bohů, odpočítávání do jejich střetu. Moc hezká pohádka v Gaimanově stylu. Proto jsem shlédla i seriál, byť se odchyluje od předlohy, i tak se mi líbil.
Jediné, co mě zklamalo (a dost často se mi to u Gaimana stává), je konec, který vystavený příběh prudce a nudně sváží dolů, očekávala bych větší drama a vzrušení, vzhledem k vystavěnému napětí v příběhu.

Blasth

Jak by to (možná) vypadalo, kdyby bohové žili své běžné životy mezi námi? Jaký je rozdíl mezi uctíváním a obětinami pro personifikované bohy a mezi odevzdáním se dimenzi internetu a televize? V této knize autorovou rukou fantasticky ožívají zapomenutí i noví bohové, kteří v moderním světě svádí bitvu o budoucnost. Poutavý příběh, který rozhodně stojí za přečtení!

Tyet

Jsou knihy, které vám navždy změní život, knihy, které vás pobaví, poučí, osvítí, dojmou nebo vyděsí. Knihy, které vás uklidní a přesvědčí o tom, že svět je v pořádku. Knihy, které vás zasáhnou přímo do srdce. Knihy, které si zamilujete jako přítele. A jsou knihy, ve kterých chcete být. Pro mě je takovou knihou kniha Malý Velký nebo Jonathan Stragne a pan Norell a konečně také kniha Američtí bohové od Neila Gaimana. Je velmi zábavná, jednoduchá, žádný intelektuální skvost (ale ne hloupá!), a především je to krásné napínavé fantastické dobrodružství zfalšovaného boje starých bohů a bůžků s novými božstvy moderní civilizace. Ačkoliv je v knize pár blbostí, třeba že Golema stvořili v Polsku nebo Bastet je sestrou Hora, velmi jsem si čtení užila. Od začátku do konce.
Seriál, který byl podle knihy natočený, jsem neviděla a neuvidím.

„Nic z toho, o čem se tu mluví, se nemůže ve skutečnosti odehrávat. Pokud vás to uklidní, mohli byste to jednoduše brát jako metaforu. Náboženství jsou, koneckonců, metafory a priori: Bůh je sen, naděje, žena, ironik, otec, město, dům o mnoha místnostech, hodinář, který nechal svůj vzácný chronometr v poušti, někdo, kdo vás miluje - dokonce možná, navzdory všem důkazům, nebeská bytost, jejímž jediným zájmem je zajistit, aby váš fotbalový tým, vaše armáda, firma či manželství prosperovaly a vítězily nad veškerou opozicí.
Náboženství jsou místa, na nichž stojíme, z nichž se díváme a jednáme, jsou to pozice, z nichž se díváme na svět.
...
Lidé věří. A odmítají brát zodpovědnost za své víry. Vyčarovávají věci a pak těm věcem nedůvěřují. Lidé osidlují temnotu – bohy, duchy, elektrony, příběhy. Lidé si představují a lidé věří: a jejich víra, ta způsobuje, že se věci dějí.“

buster21

prenos starých európskych bohov do americkej súčastnosti , kde sa stretnú v epickom boji o život s bohmi modernej doby ... výborné čítanie, skvelé spracovanie ... krochkal som blahom ... dokonca sa točí aj seriál .. zatiaľ je to nafilmované tak do polovice, netuším či to bude mať pokračovanie .. ale musím povedať, že aj seriálové dielko je veľmi podarené ..

bara8636

Nejprve jsem viděla první dvě série seriálu "Američtí bohové" natočeného podle knižní předlohy. Bohužel, k mé nelibosti, jsem zjistila, že seriál už nebude dotočen. Proto jsem se rozhodla pořídit si knihu a ta zcela naplnila má očekávání! Rozhodně autorovi knihy zůstanu věrná a pořídím si od něj ještě něco dalšího .....

ematurku
22.12.2018

Nějak jsem se do toho nemohla zažrat, hrdina byl plochý, bez emocí jako správný viking, což ztotožnění komplikovalo. Ocenila jsem pár vtipných scén. Celkově mi to přišlo jako slepenec různých postmoderních mýtů, které se nakonec zas až tak nespojily.

postoran-CZ
17.12.2018

Nad tímto komentářem jsem dlouho přemýšlel. S odstupem pár dní od dočtení jsem se rozhodl pro 3 hvězdy. Příběh samotný není špatně vymyšlený. Kniha je čtivá a odsýpá to. Ale po dočtení jsem se nemohl zbavit pocitu, že snad některé stránky chyběly nebo jsem je nechtěně přeskočil. Nerozumím, proč autor vkládal do knihy ty mezikapitoly. Čekal jsem, že se ty postavy nějak objeví v ději. Ale to se vůbec nekonalo. Trošku škoda, že více nebyly rozebrány postavy "nových bohů". Ačkoliv ony nebyly dostatečně rozebrány ani ty hlavní. Celkově z toho mám dost rozporuplné pocity. Škoda, po prvních cca 100 stranách, které sice byly strašně rozvláčněné, jsem doufal, že o to větší jízda to bude v závěru. Nebyla.

Adhara
09.12.2018

Prvých pár strán bolo dobrých, navnadzujúcich. Potom mi začalo čoraz viac vadiť, že nevidíme do emócií a väčšinou ani myšlienok hlavného hrdinu, ktorý inak mohol byť sympaťák - ale absenciou jeho chápania emócií to celé bolo nemastné-neslané. A viac a viac chaotické. Pri opisoch fantasmagorických snov/svetov som sa vôbec nesústredila a spolu s filozofovaním mi pripadali zbytočné. Napodiv sa mi páčili jednokapitolové vsuvky opisujúce minulé príbehy jednotlivcov a ich bohov, no aj u nich som zmysel pre hlavnú myšlienku postrádala. Obrovské množstvo z môjho pohľadu zbytočného textu ma necháva na pochybách, či som naozaj pochopila, o čom to vlastne celé malo byť.

lugh
01.12.2018

Nebylo to špatné čtení, ale místy jsem se ztrácel. Nakonec jsem vydržel, příběh se složil a měl jsem jasno. Na mne to bylo místy rozvleklé, nepřehledné. Čekal jsem asi víc, autor je označován za velmi čtivého, ale já tento názor nesdílím. Snad jiná kniha, uvidíme.

kap66
25.11.2018

Málem jsem se nechala autorem nachytat: několik desítek stran plných faktů, které jsem nemohla propojit, a hlavní hrdina-nehrdina, pouhý pozorovatel. Vydržela jsem - a odměna byla nejen sladká, ale především mnohostranně obohacující. Vše se propojilo (no jistě, proto chaotický začátek, jak je možné, že mě to nenapadlo...), vysvětlilo (samozřejmě, ne nadarmo se jmenuje Stín - a přesně takový musí být, aby splnil svou misi...). Nic nebylo navíc, vše do sebe přesně zapadlo a já mám v hlavě ucelený barevný obraz plný světských a božských motivů, plný lásky a smrti - ne jako dvou oddělených stran, ale navzájem v sobě propletených.
Je to odvážné, tak těsně propojit obsah a formu, a je skvělé, že tolik čtenářů umí ocenit i u řekněme zábavné literatury (nemyslím to špatně) něco, k čemu se musí dostat pracněji.

Martian
22.11.2018

Po přečtení vlastně pořádně nevím, o čem to bylo. To není dobré...

Abixa
10.11.2018

Začátečních asi 100-150 stran nebylo vůbec špatný čtení, docela jsem se i bavil. Ale v určité části se všechno zpomalilo a kniha mě začala neskutečně nudit až jsem si myslel že jí snad nikdy nedočtu. Jediný důvod proč jsem nakonec knihu dočetl byla určitá touha dozvědět se jak to všechno nakonec dopadne, která slábla každou další přečtenou stranou.

Celý příběh vás vlastně připravuje na nečekaný konec, který vás má zanechat s otevřenou pusou a bradou spadenou až u kolen. Takhle přesně je to v knize popisováno, jako příchod epické bouře, která rozpoutá peklo a nebude po ní nic tak jak bylo dříve. Takže většinovou část knihy trpíte autorovi výlevy kde dlouze popisuje všechno, včetně úplně nepodstatných věcí či postav které nemají žádnou roli v celé téhle slátanině. Když už se autor takhle rozepsal tak mohl obětovat i nějakou tu kapitolu jeho novým bohům, které čtenářovi nijak nepřiblížil, nedal jim v podstatě žádný prostor a vystupují v příběhu jako nějaká skupinka Anonymous, která sem tam vypustí něco na povrch. A když už se dostanete ke konci a čekáte příchod všech těch hromů, blesků, tornád, vichřic a kdo ví čeho ještě, tak se nad vámi zatáhnou mračna a spadne pár kapek, jak to vlastně u předpovědí počasí bývá zvykem. Nakonec, po nevydařeném vyvrcholení se autor vrací k určitým pasážím, které v průběhu nakousl a snaží se je narychlo dořešit. Dost velké zklamání.

Toť můj pocit z této knihy.

michalon
23.10.2018odpad!

Slátanina. Autor vzal odvěký střet starého a moderního a zasadil ho do zvláštního pohádkového prostředí v moderní Americe. Do toho zašmodrchal spousty nezapadajících témat a postav, aby zesílil pocit důležitosti. To všechno je propleteno dlouhými únavnými rozhovory s mírou detailů jako ve scénáři, které v knize většinou nehrají žádnou roli. Pohádkový svět je nedomyšlen. Některá zvířata mluví, jiná nikoliv. Někteří mrtví mluví a chodí a jiní mrtví ne. Především to je ale nekončící nuda, oceán vyhozeného času, promarněné šance žít naplno. Je to ten typ knihy, kde vám ani nepomůže, když umře hlavní hrdina.

Brooksie
27.09.2018

Jedna z najzásadnejších fantasy kníh nového tisícročia. V každom momente originálna, zaujímavá a nepredvídateľná. Majstrovské dielo.

petgona
15.09.2018

Ja mam Gaimana rada. Napriek tomu, ze pise fantasy, su jeho knihy, pre mna absolutne prirodzene a hlavne uveritelne. Dialogy jeho postav mi nikdy nepripadaju trapne ci zbytočne honosne. Mnohí fantasy autori sa podla mna zbytocne vyžívajú v dlhych honosnych dialógoch ci skor by som mohla povedat, ze v monologoch. Gaimanove postavy su ako obycajni ludia, ktorych denne stretavame. Okrem toho, neplytva slovami na opisy a aj napriek tomu, si dokazem predstavit scenu.

Seňor-Líbik
29.08.2018

O tom, že vše má takovou hodnotu, jakou jí sami dáme

sarka9190
17.08.2018

Upravila jsem hodnocení. Z většího odstupu, když jsem poslední dobou hltala mysticky realismus děl pana Murakamiho, jsem se naučila si čtení vychutnávat jako takové. Ano, pořád je to rozvlacna a upovidana roadstory, ale zjistila jsem, ze ke své spokojenosti nepotřebuji epicke bitvy a hromadu mrtvých. Američtí bohove mají svoji myšlenku a doznívaji doteď.

hurwajz
31.07.2018

Začal jsem seriálem, dva, nebo tři díly.....líbilo se mi to, hlavně hudba, vizuál, dialogy.....Sehnal jsem si knihu, stopl sledování......, kniha mě chytla...trochu jsem se pral s popisem postav, které jsem měl díky seriálu před očima a přitom jsou napsány trochu jinak....pro mě kniha tohoto léta

MayaBu
26.07.2018

Uf, to bylo něco! S Americkými bohy jsem se na začátku dost prala, protože jsem se nemohla pořádně začíst a navíc nejsem zas tak (hm, vlastně celkem vůbec) zběhlá v cizích mytologiích, takže jsem nemohla pořádně ocenit ani ten koktejl bohů, který Gaiman namíchal. Ale byla jsem odhodlaná tuhle knihu dočíst, protože přeci jen je to Gaiman a já si prostě vtloukla do hlavy, že to určitě nakonec bude dobrý. A vlastně bylo. Jen je potřeba prokousat se začátkem a přistoupit na autorovu hru, kdy vám důležité informace dávkuje velice střídmě a na tempo vyprávění, které (snad kromě konce) není nijak převratné. Z Gaimanových knih u mě však stále vede Nikdykde.

Muhibbis
12.07.2018

Ťahalo sa to sopeľ a hlavný hrdina by možno potreboval trochu hĺbky (len trošilinku)... Ale inak je to kniha prakticky dokonalá. Všetko do seba zapadá, všetko dáva zmysel, metafory sú dôvtipné a ak sa práve nevlečie ako chcípajúci slimák, dej je skutočne vzrušujúci. Nagat tvrdila, že je to kniha o ničom. Ak za niečo považujete dej, a nie postavy, hlbšie témy alebo podobné veci, z 90% mala pravdu. Ale to aj knihy Orhana Pamuka. Navyše jeho knihy sú plné blbcov, kým postavy tuto dávajú aký-taký zmysel (podľa vášho významu slova). Celkovo vzaté odporúčam, ak na to len máte trpezlivosť.

PeťkaW.
09.07.2018

Po Hvězdném prachu a Nikdykde jsem čekala od další Gaimanovy knihy asi moc. Američtí bohové jsou skvělé dílo, propracované, s brilantními postavami a spoustou, spoustou narážek na mytologii a historii, které vám bohužel ne pokaždé hned dojdou a ten, kdo nemá o jiných kulturách přehled, bude ztracený úplně. Co mi ale vadilo osobně víc, bylo pomalé tempo. Gaiman dávkoval napětí a trousil střípky informací přesně po takových dávkách, aby udržel pozornost a vy měli potřebu zjistit, jak to tedy vlastně je. Ale to mi přijde málo. Občas děj plynul tak pomalu nebo byl tak neakční, že jsem po pár odstavcích zjistila, že přemýšlím nad něčím úplně jiným... Konec trochu vyvážil vlažné pocity ze zbytku knihy, ale i tak jsem čekala mnohem víc. Nějakou epickou velkolepou bitvu, o které se celou dobu psalo... Ale nedočkala jsem se. Takže čtení dobré, ale víc se ke knize vracet nebudu a můj největší dojem ze čtení je bohužel nenaplněné očekávání.

HAL
25.06.2018

Bavil jsem se velmi.
Gaimanovo opus magnum je jinde (ehm, Sandman neasi, ehm), a je hodně vidět že on je hlavně povídkář - a na mírně nesoudržném příběhu knihy se to podepisuje, a své koncepty má pořád stejné a jen je variuje - což je problém, když jste od něj četli už všechno ostatní.

Ale pořád je to spisovatelský bůh a urban fantasy guru, a nikdo na něj dnes nemá.

VesmirnaOndatra
16.06.2018

Nice try, ale Malí Bohové sú len jedni, takže udeľujem bohorúhačské 3*

Za snový kolotoč som sa prečítala až na druhý pokus, ale nakoniec som rada, že som tomu dala šancu. Gaiman píše fakt pekne to mu uznávam, len proste nie až tak pekne aby mohol písať o ničom a prechádzalo mu to u mňa.

stepulka12
17.05.2018

Od první do poslední stránky jsem knihu nechtěla odložit. Jen bohužel jsem uprostřed poslední kapitoly dojela vlakem do mé stanice, takže jsem si musela na konec počkat dalších několik minut.
Každopádně jdu nejspíš pokračovat Oceánem na konci uličky

Janičta
04.05.2018

Bylo to zajímavé a přitom nebylo... Nejsem si úplně jistá co si o knize myslet, možná to přijde časem. Už teď je mi jasné, že mi v hlavě nějakou dobu vydrží a tím mě asi zaujala nejvíc.
Dodatek: líbilo se mi, jak autor zpracoval bohy. Přesunul je do Ameriky, aniž by je z nějakého stěží pochopitelného důvodu vyhodil z Evropy. Jsou to "naši" bozi a on to jakožto angličan žijící v Americe respektoval , to je za mě slušné plus

Karcoolka2210
01.05.2018

Dávam 4. Celkom pozitívne prekvapenie. Tretia kniha od tohto autora, z dvoch predošlých jedna super a druhá divná. Táto začínala tiež veľmi podivne, miestami som tápala a veľa vecí nedávalo zmysel, ale postupne sa veci odkrývali a príbeh sa veľmi dobre rozbehol. AJ

pecka02
24.04.2018

Gaimana mám hodně ráda, ale tohle mi nějak nesedlo :( Knížka je to zajímavá, to bezpochyby, ale nemohla jsem se začíst a celkově mě to chytlo až ke konci, sama nevím proč. Nechám si ji ještě v záloze, třeba mi za čas dá více.