Američtí bohové

Stín trávil tři roky ve vězení, kde se držel zpátky a snažil se přežít. Všechno co chtěl, bylo vrátit se do náručí své milující ženy a po zbytek života se vyhýbat malérům. Několik dní před svým propuštěním se však dozvídá, že jeho manželka zahynula při automobilové nehodě. Svět se pro něj změnil v chladné místo. V letadle, cestou na pohřeb, se Stín setkává s postarším mužem, který si říká pan Středa, ten mu nabídne práci. Stín, muž, který už nemá co ztratit, ji nakonec přijme. Pracovat pro tajemného Středu však není bez rizika a Stín brzy zjistí, že jeho místo ve Středových plánech je mnohem nebezpečnější, než si kdy představoval. Podniká rušnou cestu tajemným světem Ameriky, jak ji nezná, a jeho společníky jsou mimo jiné i vražedný Černobog, charismatický pan Nancy nebo půvabná Easter – ti všichni vědí o něm víc, než on sám. Postupně se Stín dozvídá, že minulost neumírá, že každý – jeho ženu nevyjímaje – má svoje tajemství a že sázky jsou vyšší, než si kdo dokáže představit. Schyluje se k bouři epických rozměrů. Stín a Středa se stávají centrem konfliktu starého jako lidstvo samo. Pod povrchem každodenního života se schyluje k válce – a bojovat se bude o samotnou duši Ameriky... 1. vydání. Dotisk v roce 2007 a 2010....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1188/big_americti-bohove-abH-1188.png 4.11293

Američtí bohové 1.

Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Polaris

American Gods, 2001

Kniha Američtí bohové

Ivan F

Kniha, ktorá mi po dlhom čase skutočne ulahodila, a to som jej približne päť rokov odolával, tak dlho stále neprečítaná na poličke v knižnici. Totiž, predtým som od Gaimana prečítal tri knihy a nesadli mi, celkový dojem z nich bol taký nijaký. Lenže kniha trpezlivo čakala, až príde jej čas a ja ... ja som jej čaru v podstate bez odporu podľahol. Celkovo mám z knihy dojem, akoby ju napísal niekto iný, než Gaiman alebo Gaiman napísal túto knihu a tie tri, ktoré som čítal predtým, napísal niekto iný. Ono je to v podstate fuk, pretože si ma príbeh Tieňa úplne podmanil - od prvej stánky po poslednú a už teraz sa teším na to, keď sa k jeho príbehu o niekoľko rokov opäť vrátim. Napriek tomu, že budem vedieť, do čoho idem, to bude stáť za to - pretože táto kniha je nefalšovaná road story. Skrátka a dobre, táto kniha je u mňa jednou z adeptiek na pomyselný súkromný piedestál výbornej literatúry, hoci je to fantasy. A ešte niečo, o dej v tejto knihe vôbec nejde, je len potrebnou kulisou na to, aby sme zistili, že americkí bohovia neexistujú, a že sú to naši bohovia európsky.

marvarid

Je zajímavé, jak i dospělé postavy NG v sobě mají něco dětsky upřímného. Kniha je dost obsáhlá a Stínova přítomnost mi byla po celou dobu příjemná. Líbí se mi myšlenka, že mytologie našich předků tu je stále s námi, máme ji vepsanou v podvědomí a chtě nechtě ji stále vláčíme s sebou i moderním světem. A mohou nastat chvíle, kdy se s ní musíme nějak popasovat. Pro plynulé čtení je potřeba mít poměrně obsáhlé znalosti (nejvíc asi ze severské mytologie), já musela leccos dohledat, aby mi neunikly důležité souvislosti. Ale stálo to za to.

Bustedka

Víte co se stane s bohy, ve které lidi přestanou věřit? Chodí dál po světě a živoří. Vydělávají si všemi možnými způsoby, legálními i nelegálními a vzpomínají na staré dobré časy. Zároveň ale bojují proti bohům novým. Bohům internetu, kreditních karet a digitalizace.

Jedinou výtku, kterou jsem k tomuhle neskutečně vystavenému fantasy románu měla byla místy hluchá místa způsobená velkým rozsahem románu (v audio verzi to mělo 23 hodin). Ale jak jsem posléze zjistila, tak se jednalo zrovna o nezkrácenou verzi románu.

PS. Zápletka smrti mladých dětí by vydala na super samotnou detektivku.

iskovsky

Gaiman povedal, že chcel napísať knihu, ktorá by bola "zvláštní, dlouhá a spletitá"... myslím že sa mu to podarilo...
škoda že nechcel napísať knihu, ktorá by bola zaujímavá...

Chmur
28.12.2022

Mám rád Gaimana i mytologii různých národů. Přes výše uvedenou atraktivní kombinaci však považuji Americké bohy za slabší dílo z Gaimanových knih. Vystupuje zde mnoho postav, z nichž některé člověk snadno zapomene. Mnohé jsou potencionálně důležité, ale čtenář nemá šanci si k nim vytvořit vztah, protože se vyskytují v ději příliš krátce. Děj je hodně kostrbatý a překombinovaný. Chybí zde ta přitažlivá imaginace typická např. pro Nikdykde.

zdenda75
24.11.2022

(+ SPOILER) Hodně zvláštní kniha. Stylisticky dokonalá, která vás nutí stále číst dál. Ale to puzení stále číst je možná jen očekávání, že se konečně začne něco dít, nebo že se čtenář něco dozví. Nedozví se nic, ta hezká kniha totiž nemá žádný příběh. Je jako velikonoční vajíčko, barevná skořápka bez obsahu.
PS Stín byl Ježíš nebo co??

lištička1998
12.11.2022

Jediná kniha od Gaimana, kterou jsem přečetla několikrát. Nádherně budovaná mytologie, spojení dávných bohů s moderními technologiemi... trochu mi to zkazil nepovedený seriál, ale za to kniha nemůže.

Morbid06
19.08.2022

Neila Gaimana mám velice rád, a i proto jsem se rozhodl tuto knihu přečíst. Nezklamala. Moc se mi líbí koncept starých bohů v moderním světě. Líbí se mi propojení reálného světa s mytologiemi. Na podobném konceptu doporučuji i sérii Kroniky Železného Druida - má srdcovka. Jedním slovem: fantastické! (jak druid, tak bohové :D)