Američtí bohové

Stín trávil tři roky ve vězení, kde se držel zpátky a snažil se přežít. Všechno co chtěl, bylo vrátit se do náručí své milující ženy a po zbytek života se vyhýbat malérům. Několik dní před svým propuštěním se však dozvídá, že jeho manželka zahynula při automobilové nehodě. Svět se pro něj změnil v chladné místo. V letadle, cestou na pohřeb, se Stín setkává s postarším mužem, který si říká pan Středa, ten mu nabídne práci. Stín, muž, který už nemá co ztratit, ji nakonec přijme. Pracovat pro tajemného Středu však není bez rizika a Stín brzy zjistí, že jeho místo ve Středových plánech je mnohem nebezpečnější, než si kdy představoval. Podniká rušnou cestu tajemným světem Ameriky, jak ji nezná, a jeho společníky jsou mimo jiné i vražedný Černobog, charismatický pan Nancy nebo půvabná Easter – ti všichni vědí o něm víc, než on sám. Postupně se Stín dozvídá, že minulost neumírá, že každý – jeho ženu nevyjímaje – má svoje tajemství a že sázky jsou vyšší, než si kdo dokáže představit. Schyluje se k bouři epických rozměrů. Stín a Středa se stávají centrem konfliktu starého jako lidstvo samo. Pod povrchem každodenního života se schyluje k válce – a bojovat se bude o samotnou duši Ameriky... 1. vydání. Dotisk v roce 2007 a 2010....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1188/big_americti-bohove-abH-1188.png 4.11172

Američtí bohové 1.

Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Polaris

American Gods, 2001

Kniha Američtí bohové

OlafSveinsson

Tahle kniha asi není to nejjednodušší čtení, co si může člověk vybrat. Přece jenom je děj docela zamotaný, se spoustou odboček do minulosti i současnosti, ale celkově mě ten nápad s bohy, dovezenými do Ameriky ze všech možných koutů světa, úplně nadchnul. Navíc prim hraje jeden jednooký šejdíř, z mého oblíbeného panteonu.
Konec je sice trochu zbytečně urychlený, ale stejně je to kniha, kterou si jednou za pár let rád přečtu znovu.

dohnálci

Knihu jsem poslouchala jako audio, což bylo obrovské plus. Jako papírovou bych ji nejspíše nedočetla. Díky zdlouhavému rozjezdu, různým odbočkám a v některých místech detailním až zdlouhavým popisům, v určitých pasážích popisování toho samého dvěmi osobami hned po sobě, kniha opravdu působí nudně a ne příliš záživně. Příběh, téma a provázanost jako celku je opravdu precizní, ale musíte vytrvat do konce.

Libušš

Radeji se podivejte na prvni serii serialu a uzijte si otevreny konec serie. Dal nekoukat a ani necist knihu.
Kniha je klasicky prumer, nejspis zasluhou toho, ze jsem videla driv serial, jsem knihu uspesne docetla.
(Jindy by to bylo na skodu, nemit moznost si postavy predstavovat).
Posledni tretina knihy je hruza. Tak usekany a hnusne zakonceny pribeh knihy jsem dlouho nevidela...

Mirin1349

Už dlouho mě žádná kniha nenudila tolik jako tato. S autorem to mám prostě jako na houpačce, některé jeho knihy jsou dokonalé a jiné (včetně této) jsem dočetla pouze silou vůle. Přitom začátek mě i celkem bavil, pak jsem ale přestala stíhat autorovy myšlenky, postavy byly vykresleny veskrze dobře, sympatická mi ale nebyla ani jedna. Vsuvky mi přišly zbytečné, celé to bylo takové rozvleklé. Další šanci už autorovi dávat nebudu.

Lubošovo

Moje třetí čtenářské setkání s Gaimanem a pravděpodobně asi poslední. U Hvězdného prachu a Nikdykde jsem měl pocit, že filmová či komiksová verze autorovým knihám sluší víc než jejich rozsáhlé knižní předlohy. U Amerických bohů seriálovou verzi asi ani nepotřebuju. Kniha je opravdu hodně rozsáhlá, ale většinu textu tvoří popisy a odbočky, které s hlavní dějovou linií nemají mnoho společného. Hodně mi to připomínalo styl Stephena Kinga. Na tomhle díle určitě za pochvalu stojí barvitost jazyka, propojení různých kultur a scény v podsvětí, jinak mě to bohužel moc neoslovilo a musel jsem se do dalšího čtení hodně nutit.

Ales.BD

Válka bohů, jejich závislost na věřících a výlučná role božího syna, je mnohokrát obehraná písnička. I to, že nadpřirozené bytosti žijí skrytě mezi námi. Příliš dlouhé, čekal jsem něco lepšího. Snad si to víc užije Američan kvůli domácímu zeměpisu. Pochvalu zaslouží Kajetán Písařovic za výborné načtení pro audioknihu.

TaNya_

Vlastně jsem si American Gods přečetla protože ji doporučil King - myslím, že v jedné z knih ze série Dark Tower. A našla jsem poklad. Další autor, co si nenechá srát na hlavu a rozjede to na plný pecky.

Hellrampage

Po druhej dočítanej knihe pána Gaimana zisťujem, že to asi nie je úplne autor pre mňa. Americkí bohovia je jedna z jeho najúspešnejších kníh a aj u nás ma vysoké hodnotenie. Takže som mal vysoké očakávania. Začnem prekladom - čítal som slovenskú verziu z roku 2013 - keď som knihu kupoval, česká sa kúpiť nedala. Preklad bol otrasný, všade plno chýb, chýbajúce písmená v slovách a aj rozhovor medzi postavami akoby v celku nesedel. Niektoré vety boli preložené celé zle, akoby to prekladateľ hodil do google translate. Radšej by som knihu čítal v angličtine. Preto aj také nízke hodnotenie.

Príbeh inak začínal celkom sľubne a aj obálka knihy predznamenávala, že sa neskôr budú diať veľké veci, no to je omyl. Zápletka starých bohov - nórskych, egyptských proti novým - internet, televízia, masmédiá, atď., je zaujímavá, no v podaní Gaimana je nudná a nikam sa príbeh neposúval. Stále som čakal, že kniha začne gradovať do spomínanej búrky, no hlavná postava len chillovala v jednom zastrčenom meste a nič sa nedialo. Potom chodila hore-dole, stretávala postavy a čitateľ si z nijakých indicií mal dať dokopy, že to je ten a ten boh. Za mňa veľké sklamanie + príšerný preklad.

Seriál vyzerá oveľa zaujímavejšie než bola kniha, tak si ho možno niekedy pozriem.