Američtí bohové

Američtí bohové https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1188/bmid_americti-bohove-abH-1188.png 4 1378 226

Američtí bohové série

Stín trávil tři roky ve vězení, kde se držel zpátky a snažil se přežít. Všechno co chtěl, bylo vrátit se do náručí své milující ženy a po zbytek života se vyhýbat malérům. Několik dní před svým propuštěním se však dozvídá, že jeho manželka zahynula při automobilové nehodě. Svět se pro něj změnil v chladné místo. V letadle, cestou na pohřeb, se Stín setkává s postarším mužem, který si říká pan Středa, ten mu nabídne práci. Stín, muž, který už nemá co ztratit, ji nakonec přijme. Pracovat pro tajemného Středu však není bez rizika a Stín brzy zjistí, že jeho místo ve Středových plánech je mnohem nebezpečnější, než si kdy představoval. Podniká rušnou cestu tajemným světem Ameriky, jak ji nezná, a jeho společníky jsou mimo jiné i vražedný Černobog, charismatický pan Nancy nebo půvabná Easter – ti všichni vědí o něm víc, než on sám. Postupně se Stín dozvídá, že minulost neumírá, že každý – jeho ženu nevyjímaje – má svoje tajemství a že sázky jsou vyšší, než si kdo dokáže představit. Schyluje se k bouři epických rozměrů. Stín a Středa se stávají centrem konfliktu starého jako lidstvo samo. Pod povrchem každodenního života se schyluje k válce – a bojovat se bude o samotnou duši Ameriky... 1. vydání. Dotisk v roce 2007 a 2010.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Polaris

American Gods , 2001

3DD!3
04.01.2012 4 z 5

Místy výborně čtivé, místy ztráceli AMERIČTÍ BOHOVÉ dech. Hlavně když někam zmizel pan Středa. Sama Gaimanova myšlenka je rozkošně hravá a originální. Mezipasáže z historie (přežívání) bohů v americe byli někdy lepší než samotný hlavní děj. P.S: Díky téhle knize jsem se naučil nějáké triky s mincí.

Rawen616
28.12.2011 2 z 5

No, tak tady asi pujdu hodně proti proudu. Tohle mi vůbec nesedlo. Pamatuju si, jak mi kamarád knihu popisoval - jako velkolepý příběh o tom že dávní bohové nezemřeli se svými kulty ale žijí stále mezi námi jako lidé a jejich místa nahradili bohové noví - bohové médií a techniky kterým obětujeme svůj čas a energii a staří bohové se s tím nechtějí smířit a chystají velkolepou bitvu která bude mít vliv na celé lidstvo. Asi si říkáte jak je to doslova "kulervoucí" námět...To sem si taky říkal a celý natěšený si to běžel pujčit.
No a co na to říct teď. Nuda, naprosto zabitý námět. Celé to spočívá v tom, že s hlavním hrdinou cestujeme z místa na místo spolu s bohem Odinem( maskujícím se jako frajerský stařík ) a pokaždé na novém místě se hrdina usadí a nějaký čas tam normálně nudně žije zatímco Odin někde přemlouvá bohy na finální střet. Do toho se sem tam objeví kapitola, která nám prozradí něco o tom jak do Ameriky staří bohové dorazili spolu s přistěhovalci z celého světa. A to je vlastně vše. Čekal jsem, že se dozvíme něco o protivnících, ale třeba bohyně médií je v knize jen chvilku, a u jiných jsem marně pátral čím vlastně jsou. Když dojde k onomu velkému finále, tak se vlastně opět nic mimořádného nestane. Možná malé oživení v podobě dvou zvratů ke konci ale jinak opravdu nic velkolepého nečekejte. Kdyby tam místo bohů byly dvě mafiánské rodiny sbírající síly proti sobě a hlavní hrdina dělal řidiče jedné z nich, vyšlo by to úplně nastejno. Zkrátka čekal jsem od toho až moc.

Ikkju
15.09.2011 5 z 5

3, 4: Dokonalé! Kdy to konečně sfilmují? Nebo ne, bude lepší když si to znovu přečtu...

Petrvs
20.03.2011 5 z 5

Jaké to je, dělat osobního poskoka bossovi severského panteonu? Opravdu si cestou po světě sebou taháme své bohy? Jak vypadá bůh internetu? Už vám někdy vyhrožovala televize tak, že jste vyklopili večeři? Je možné viset devět dní a přežít? Nebo dokonce přežít vyražení mozku z lebky masivní dubovou palicí? Kolik se mezi námi vyskytuje takových pánů Kamenů, Měst a Světů? Kolikrát se podaří proklouznout za kulisy a vrátit se v pořádku zpět?

Jedním slovem: žrádlo.

Mistrně ukuchtěná zábavná, napínavá, imaginativní a několikavrstevná bujabéza s fantasy základem, ovšem s notnými porcemi mystiky, thrilleru, dramatu, horroru a s trochou konspirační paranoie a špetkou typického gaimanovského oneroidního koření značky SandMan(tm).

Z toho možná vyplývá, že toto pochutnání není pro každého a pokud máte rádi jednoduché a jasně rozpoznatelné chutě, dejte si raději něco jiného, třeba Larssona, to teď dost frčí. Pokud máte rádi exotickou kuchyni a rádi kulinářsky experimentujete, uvažte si pořádný ubrousek.

Hlavní postavák se bude zpočátku zdát odtažitě nestravitelný, nakonec se s ním ztotožníte nejspíš proto, že je stejně jako Vy člověk - a normálích (živých) lidí se v knize vyskytuje minimum. Přesto se děj odehrává v současnosti a před pomlaskávajícím gurmánem se objevují občas zapeklitá sousta... až přijde to poslední a bude vám líto, že už nemáto dost místa na dezert.

A ještě něco: kdyby se snad někdy bohů chopil opravdu šikovný vypravěč ze svatého lesa, třeba Ch. Nolan, je v tom potenciál na biják desetiletí...

teen-a
13.02.2011

Tomu se nedá nic než tleskat, už se těším jak si ji přečtu podruhé:)

Lithin
30.11.-0001 3 z 5

Americká jízda, která od začátku do konce překvapuje. Zajímavé téma a nápad Amerických bohů je přesto poněkud zabité jakousi umělostí postav. Ani rok po přečtení nevím, jestli se mi to vlastně líbilo nebo ne.