Američtí bohové

Američtí bohové https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1188/bmid_americti-bohove-abH-1188.png 4 1382 226

Američtí bohové série

Stín trávil tři roky ve vězení, kde se držel zpátky a snažil se přežít. Všechno co chtěl, bylo vrátit se do náručí své milující ženy a po zbytek života se vyhýbat malérům. Několik dní před svým propuštěním se však dozvídá, že jeho manželka zahynula při automobilové nehodě. Svět se pro něj změnil v chladné místo. V letadle, cestou na pohřeb, se Stín setkává s postarším mužem, který si říká pan Středa, ten mu nabídne práci. Stín, muž, který už nemá co ztratit, ji nakonec přijme. Pracovat pro tajemného Středu však není bez rizika a Stín brzy zjistí, že jeho místo ve Středových plánech je mnohem nebezpečnější, než si kdy představoval. Podniká rušnou cestu tajemným světem Ameriky, jak ji nezná, a jeho společníky jsou mimo jiné i vražedný Černobog, charismatický pan Nancy nebo půvabná Easter – ti všichni vědí o něm víc, než on sám. Postupně se Stín dozvídá, že minulost neumírá, že každý – jeho ženu nevyjímaje – má svoje tajemství a že sázky jsou vyšší, než si kdo dokáže představit. Schyluje se k bouři epických rozměrů. Stín a Středa se stávají centrem konfliktu starého jako lidstvo samo. Pod povrchem každodenního života se schyluje k válce – a bojovat se bude o samotnou duši Ameriky... 1. vydání. Dotisk v roce 2007 a 2010.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Polaris

American Gods , 2001

makovec.h
07.09.2014 5 z 5

Je to první kniha, kterou jsem od tohoto autora četla, a ještě k tomu jsem ji dostala k svátku. Tedy bez jakýchkoliv doporučení, očekávání nebo alespoň představy, co přibližně očekávat. Nakonec jsem byla nesmírně nadšená. Kniha byla místy možná maličko zdlouhavá (možná proto, že jsem měla rozšířené vydání vydané k desátému výročí), ale i přesto by nakonec bez jakéhokoliv kousíčku nebyla úplná. Dokonce i poslední dodatečná část, která je až na konci knihy, ačkoliv se vztahuje k dřívějšímu ději, skvěle zapadla. Děj byl zajímavý a hlavně velmi nápaditý (možná jsem četla zatím příliš málo knih, ale myslím, že s ničím podobným jsem se doposud nesetkala), kniha byla krásně čtivá a nikde nebyly žádné zbytečné opisovačky míst nebo lidí nebo podobných věcí, kapitoly knihu krásně dělily a vsuvky z dávnější Ameriky krásně doplňovaly děj. A nakonec to je ještě jedna z mála knih, u kterých mi připadá, že se tím příběhem snažil něco říct, něco co si musí každý přečíst mezi řádky a sám rozmyslet. Takže vlastně skvělá kniha, kterou bych každému vřele doporučila :)
PS: Když jsem si před samotným příběhem četla, jaké všechny ceny kniha vyhrála, připadalo mi dost zvláštní, že to bylo v tolika různých a především dle mého názoru odlišných kategoriích. Teď už mi je zcela jasné, jak se něco takového mohlo stát :)

Vhrsti
31.08.2014 3 z 5

Nejspíš jsem taky čekal víc. Jiné Gaimanovy knížky mě zasáhly nesrovnatelně víc. I tak dobrý čtenářský zážitek.

novass
16.07.2014 3 z 5

Možná jsem od téhle knihy čekal až moc, protože jsem pořád od známých slyšel jak je skvělá. Proto mě nakonec velmi zklamalo, že se jedná o, podle mě, naprosto průměrnou knihu, která se neuvěřitelně vleče. Možná to je i tou obrovskou pasivitou hlavního představitele. Ani to finále není nijak epické nebo napínavé. Knihu jsem dočetl v podstatě jen z povinnosti a rozhodně si dvakrát rozmyslím, jestli si ještě někdy přečtu něco od Gaimana

Modrina
30.05.2014 4 z 5

Nemám ráda fantasy, ale tenhle autor je výjimka. Jen v téhle knížce přecejen fantasy složka příliš čněla, takže se mi nečetla tak lehce, jako ostatní. Ale i tak to bylo fajn čtení.

medvěd
28.01.2014 4 z 5

Kniha, která vydá za deset.

FillisDilla
10.01.2014 5 z 5

Musím předeslat, že Gaiman se pro mě už v zásadě vyčerpal. Nikdykde mě v době svého vydání nadchlo, stejně tak Hvězdný prach. A i po letech mají obě tyto kniho své kouzlo, i když už si je znovu asi nepřečtu (popáté? pošesté?). Koralina byla pěkná jednohubka a Sandman, dokud nepodlehl své vlastní velikosti a rozvleklosti (třetí/čtvrtá kniha), byl velmi kvalitní komiks. Jeho povídky považuji za slabé, psané pro efekt, zbytečně přeplácané "nápady" a "obrazy". Anansiho chlapci jsou opakováním úspěšné formule, Mezisvěty teenagerská slátatnina. Vrcholem Gaimanovy tvorby je tak pro mě jeho temná, božska road-story Američtí bohové. A že se jedná o road-story je jasné už ze synopse. Celý děj se totiž dá shrnout v zásadě do tří vět. Ale o děj jako takový ani nejde. Ústředním motivem celé knihy je však pohyb, pohyb vynucený, pohyb z prostoru do prostoru (a i mimo něj), pohyb od známého k neznámému, pohyb od bezpečného k nebezpečnému. Road-story jak se patří.

LuciusWlk
23.12.2013 4 z 5

Dle mého jedna se slabších Gaimanových knih. Přesto jde o originální příběh a Gaiman je bezpochyby mistr moderní městské fantasy!

Liyz
24.09.2013 4 z 5

Na začiatku ma knižka trošku sklamala, pretože od Gaimana som očakávala skvelú knižku. A čítala som ďalej len preto, že knihu napísal ten, kto ju napísal. Asi niekde v prvej tretine som jej začala prichádzať na chuť a na konci som bola rada, že som vydržala. Objavila som v nej myšlienky hodné zamyslenia sa, príbeh, ktorý obsahoval zvrat (čo ja milujem) a postavy, ktoré hoci neboli hlavné boli fascinujúce.
Aj keď som mala prvoplánovo chuť napísať, že táto knižka sa mi od autora nepáčila tak, ako tie ostatné čo mám od neho prečítané, v konečnom dôsledku musím povedať, že má svojské čaro a stojí za prečítanie.

Standa Šebek
13.09.2013 5 z 5

Jedinečný román, který by si neměl nechat ujít žádný příznivec kvalitní literatury. Tajemný, napínavý, místy hororový a fantastický příběh plný známé i neznámé mytologie a imaginace, kterou vládne jenom Gaiman.
Vikingové, Indové, Slované, Afričané...Každý národ, který kdy vstoupil na břehy Ameriky, si s sebou přinesl své bohy. Bohové nikam neodešli, pořád žijí zde. Staří, zapomenutí, vyřízení, naštvaní, odhodlaní. Moderní doba však přinesla nové modly a stvořila nové, nemilosrdné bohy. Blíží se bouře...

Vironey
22.07.2013 4 z 5

Z knihy mám trochu rozporuplný pocit, kvůli kterému váhám mezi třemi a čtyřmi. Na jednu stranu se jedná o úžasně propracované fantasy, ve kterém vystupují originálně vykreslené charaktery z panteonů celého světa. Na stranu druhou je tam ale všeho trochu přespříliš, až to v člověku budí dojem eklektického bizarního panoptika, kde je vše strašně umělé a laciné (což byl ovšem možná Gaimanův záměr), ve kterém se pohybuje hlavní postava Stín, který svým charakterem (paradoxně?) připomíná "stín" - nevýrazný, nevyhraněný, plochý, opomenutelný a nudný. Za tohle mě možná ukřižujete, ale všemi opovrhovaný vyprázdněný vzor průměrné puberťačky v podobě Belly z "tvajlajtu" se mi při popisování Stínova charakteru trochu vybavil - do Stína se také může promítnout kdokoli, jeho jedinou konkrétní vyhraněnou vlastností je totiž to, že je hromotluk, jinak je stejně neurčitý jako stín prasete, jemuž na hřbetě sedí želva s cylindrem.

Přestože je celý příběh poměrně kompaktním a propracovaným dílem, tak jeho jednotlivé části mi občas přišly do příběhu křečovitě napasované, jakoby chtěl Gaiman jejich prostřednictvím předat nějakou velkou multi-kulti "indie" myšlenku - viz. například intermezza s (ehm) "queer" tématikou (obecně řečeno). Právě tyto ne příliš souvsející odbočky od hlavní příběhové linie mi přišly až příliš strojené, dávající jasně najevo Gaimanovo nezdolnou toleranci ke všem a ke všemu, a tudíž dost otravné. Hlavní příběh ovšem stojí za to, i když od začátku víte kdo je kdo a pokud se trochu vyznáte v severské mytologii, tak patrně budete tušit i to velké rozuzlení na závěr, přesto si myslím, že stojí za to si knihu přečíst. Gaimanův zkratkovitý a roztříštěný styl mně sice občas vadí, ale je to holt už jeho takový "trade mark", který v záplavě současné unifikované románové tvorby ostře vyniká.

MaxQ
22.07.2013 3 z 5

Každé knížce dávám 100 stránek a když mě do té doby nezaujme, odkládám. Stalo se i při čtení této knihy a i když jsem se zde dozvěděl, že se děj pak přeci jen rozjede, nechce se mi do toho.

Belatris
21.07.2013 2 z 5

Postavy bohů jsou zobrazeny s výtečným citem pro mýty, z nichž si je Gaiman vytáhl. Pasáže s nimi jsou strhující. Ve dvou třetinách pro mne kniha poněkud ztratila tempo a musela jsem se trochu více snažit, ale konec už byl zase jízda. Gaiman umí, ačkoliv Dobrá znamení (spolupráce s T. Pratchettem) jen tak něco nepřekoná.

lucifuk
20.07.2013 4 z 5

Zaujímavá kniha s veľmi originálnym nápadom a prepleteným dejom. Záverečné rozuzlenie je skutočne prekvapivé

bondula
10.07.2013 4 z 5

Do čítania Amerických Bohov som šiel s pomerne veľkými očakávaniami. Musím priznať, že sa mi knižka čítala dosť ťažko. Najmä druhá tretina príbehu na mňa pôsobila pomerne nezáživne, ťažko som sa nútil do čítania... až! Až prišla posledná tretina, ktorá všetko zlé spláchla. Kocky skladačky začali do seba zapadať, dynamický dej s niekoľkými prekvapeniami a naozaj pekným záverom viac než odčinil nedostatky prvých častí. Takže - knižku treba dočítať.
Amerika ako taviaci kotol nie len národov, ale aj ich bohov je vskutku originálny nápad. Neporozumel som síce, prečo prím hrajú božstvá z Germánskeho panteónu, ale nevadilo to, mám ich rád. Neil Gaiman je pán.

bbara155
26.06.2013 4 z 5

Pro mě trochu zvláštní žánr a první setkání s tímto autorem. Určitě nebude poslední. Velkolepý zajímavý román. Nemůžu říct, že bych se od něj nedokázala odtrhnout, ale přečetla jsem ho docela rychle. Děj se nedal tak docela dopředu předvídat a na závěr si autor nechal překvapení.

Mako123123
13.06.2013 3 z 5

Rawen616 napísal: ,,Kdyby tam místo bohů byly dvě mafiánské rodiny sbírající síly proti sobě a hlavní hrdina dělal řidiče jedné z nich, vyšlo by to uplně nastejno.,,
S takýmto popisom viac-menej súhlasím.
čakal som od toho omnoho viac. Slubovalo to niečo extra ale v skutočnosti to nebolo nič extra... Prišlo mi to také suché a pesimistické. A tá ,,LSD,, jazda starčekov na kolotoči (detskej manéži) a rozprávanie sa s mŕtvolami a psami, bez toho aby to hl. hrdinovi bolo divné ako keby to bolo celkom normálna vec... no proste až šibnuté prvky v reálnom prostredí (bývalý trestanec, smrť manželky, hladanie novej práce atd)... akokeby autor nenašiel tú správnu mieru...
Mám rád fantasy a scifi (mnoho z toho žánru som už prečítal a lubilo sa mi to) ale toto bolo trocha mimo... avšak malo to celkom zaujímavý dej
u mna 3/5

BooksLucyKing
07.06.2013 5 z 5

Docela mi trvalo, než jsem se jí prokousala, ale že je to úžasná kniha, tak to je. Neil se vyznamenal. Není moc o akci, ale spíš o myšlenkách. Hlavní hrdina se vším postupně prodírá, až do sebe nakonec všechno zapadne. Neil vykreslil zajímavý pohled na bohy a víry a zasazeno do praštěné Ameriky, dobrý nápad.

malazluta
18.04.2013 5 z 5

Já už vlastně ani nevím, kolikrát jsem tuto knihu četla ... prostě ji miluju, co dodat:-)

Skip
20.06.2012 5 z 5

Čtu Gaimanovu knihu, pěkně to frčí, protože píše velmi čtivě, a najednou si říkám, že to už je snad trochu moc, jenže pak to někde v hlavě zavrtá a já si říkám, sakra, proč ne, co když je to tak...co když to fakt někde existuje? A už mi to vůbec nepřijde jako moc, ani trochu, a spíš mě to i docela znepokojí. Prostě Gaiman u mě útočí na ta místa v mé hlavě, která jsou normálně zcela v klidu. Stejně tak na mě zapůsobil v Nikdykde, i když tam šlo zase o jiný svět. No, sakra, jak on to jen dělá? U mě se mu to teda opravdu daří a nijak mi to na klidu nepřidává, ale neříkám, že by to bylo nějak nepříjemné, spíš naopak.

Eneo
03.04.2012 4 z 5

Jak trefné do dnešní společnosti, tohle by si jistě měli přečíst všichni nehledě na to, zda věří, či jsou ateisté.