Američtí bohové

Američtí bohové https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1188/bmid_americti-bohove-abH-1188.png 4 1381 226

Američtí bohové série

Stín trávil tři roky ve vězení, kde se držel zpátky a snažil se přežít. Všechno co chtěl, bylo vrátit se do náručí své milující ženy a po zbytek života se vyhýbat malérům. Několik dní před svým propuštěním se však dozvídá, že jeho manželka zahynula při automobilové nehodě. Svět se pro něj změnil v chladné místo. V letadle, cestou na pohřeb, se Stín setkává s postarším mužem, který si říká pan Středa, ten mu nabídne práci. Stín, muž, který už nemá co ztratit, ji nakonec přijme. Pracovat pro tajemného Středu však není bez rizika a Stín brzy zjistí, že jeho místo ve Středových plánech je mnohem nebezpečnější, než si kdy představoval. Podniká rušnou cestu tajemným světem Ameriky, jak ji nezná, a jeho společníky jsou mimo jiné i vražedný Černobog, charismatický pan Nancy nebo půvabná Easter – ti všichni vědí o něm víc, než on sám. Postupně se Stín dozvídá, že minulost neumírá, že každý – jeho ženu nevyjímaje – má svoje tajemství a že sázky jsou vyšší, než si kdo dokáže představit. Schyluje se k bouři epických rozměrů. Stín a Středa se stávají centrem konfliktu starého jako lidstvo samo. Pod povrchem každodenního života se schyluje k válce – a bojovat se bude o samotnou duši Ameriky... 1. vydání. Dotisk v roce 2007 a 2010.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Polaris

American Gods , 2001

Sandy007
27.05.2017 5 z 5

Dala bych 4*, ale pátá je za ten nádherný monolog. Taky tomu všemu věřím.

MorriconeTheGod
09.05.2017 3 z 5

Ten nápad mi přišel strašně zajímavý, ale zpracování mě dost nudilo a zdálo se mi, že autor nedokázal vůbec využít potenciál vlastního námětu. Možná je to i tím, že jsem od toho čekal něco jiného, než to nakonec bylo.

lucie0951
04.05.2017 5 z 5

Opět překrásná kniha z pera N. Gaimana. Nabízí nesčetně témat k zamyšlení. Lituji, že mohu dát jen pět hvězd.

Mayaku
11.04.2017 4 z 5

Mám z mého čtvrtého setkání s Gaimanem poněkud smíšené pocity. Převážně pozitivní, avšak smíšené. Na začátku mě kniha okamžitě vtáhla do děje a já si říkala, že mám před sebou konečně Gaimanovo dílo, s nímž budu ideálně souznít. Námět je výborný, ze začátku příběh šlape jak hodinky a já obracela jednotlivé stránky hnána myšlenkou "chci vědět víc!". Nijak mě nerušily ani minipříběhy o jednotlivých bozích, ba právě naopak dodávaly hlavnímu příběhu větší hloubku a zázemí. Jenže asi tak ve třetině knihy se z mého pohledu dobře promazané ozubené soukolí prostě nějak zadrhlo a do konce už jen dokodrcalo setrvačností. Ani mi nějak zvlášť nevadilo, že hlavní hrdina Stín působí poněkud odosobněně a ploše, spíš jako pozorovatel, než hrdina zmítaný emocemi. To, co ovšem knize hrozně škodí, je špatná gradace příběhu, resp. její praktická absence. Od počátku knihy je víceméně jasné, k jakému vyvrcholení příběh směřuje, jenže k němu jde konstantním, neměnným a nepříliš vysokým tempem bez většího napětí (čemuž často napomáhá princip deus ex machina) a když se k tomu předpokládaně epickému finále konečně dostaneme, je šmahem odbyto.

Když srovnám svá očekávání na začátku četby a pocity po dočtení, nemohu se bohužel ubránit určitému zklamání a jsem z výsledku trochu na rozpacích, ale i tak musím přiznat, že to v zásadě bylo příjemné čtení. Rozporuplná to kniha.

barlow
10.03.2017 5 z 5

Úžasný námět, který je mistrně zpracovaný. Současní bozi si hájí svou pozici proti středověkým reliktům. Vždyť konflikt generací probíhá dnes a denně, tak proč by nemohl zasáhnout také božské jedince.

Hadati
03.03.2017 3 z 5

Tuto knihu jsem po letech přečetl znovu, abych zjistil, proč je považována za kultovní. Ani napodruhé jsem to však nezjistil. Nápad, na kterém je děj postaven, je sice originální, ale styl vyprávění mi moc nesedl. Je totiž vhodnější spíše do komiksu než do románu, protože Gaiman neustále odbíhá od hlavního tématu a vypráví příběhy, které s hlavním příběhem nijak nesouvisí. Hlavní postava pak má ten problém, že díky stylu vyprávění vypadá dost ploše a jako by byla bez emocí, přestože to není pravda. Občas jsem měl pocit, že se Stín chová jako neosobní pozorovatel. Přestože jsem příznivcem Sandmana, Dobrých znamení a Nikdykde, tohle mi na Gaimana přišlo slabé, bez šťávy.

hanak_v_exilu
02.02.2017 3 z 5

Jakoby mi knížka celou dobu slibovala, že za pár dalších stran vychytá všechny chybky a pak bude už jenom skvělá. A najednou přišel konec a zlepšení se jaksi nedostavilo. Příběh mi připadal nedotažený, chvílemi napínavý, chvílemi nezajímavý. Jako jednohubka to není špatné, ale tímhle mě Neil Gaiman o svých kvalitách nepřesvědčil.

25veronika3
08.01.2017

Nechápala jsem, proč vlastně čtu dál, asi abych neměla pocit nedočtené knihy. Další Gaimanovky už lepší, ale tohle? Rozhodně ne můj šálek kávy

Marllo
29.12.2016 2 z 5

Těšil jsem se. A jak! Námět perfektní, reputace autora taky a k tomu připravovaný seriál. Podle toho všeho jsem měl očekávání našponovaná. Tak proč dvě hvězdy? Kde se stala chyba? Ze začátku musím uznat že mě to chytlo, ale asi po 60 stránkách to upadlo jak už to někdo zmínil do mišmaše všeho možného a potenciál se utápěl v hromadě nápadů které neměly hloubku a nebyly dle mého zcela správně využity a stejně tak i postavy a o spádu děje ani nemluvím. S čímž se dostavila nuda, nucení do čtení a to je špatně. Nápad dobrý, ale provedení bída. Bohužel...

gonga
09.12.2016 2 z 5

Dle mého názoru velice přeceňovaná kniha, která si nezaslouží své hodnocení.

GOD-Complex
21.10.2016 4 z 5

Po mem absolutnim nadseni z Nikdykde jsem musel dat dalsiho Gaimana a Americti bohove jsou obecne povazovani za jeho masterpiece, takze ocekavani bylo nemale. O to vetsi zklamani to pro me zpocatku bylo, protoze zejmena uvod je neskutecne pomaly, ne a ne me to chytnout. Pak se to ale nastesti rozjede, jadro ktere se zacne rozvijet nekde uprostred a koncept cele knihy jsou famozni a velkou cast cteni jsem byl nadseny, ale ke konci to nadseni zase polevi, prijde mi ze Gaiman ten skvely napad neukociroval do nejake zasadnejsi, smysluplnejsi pointy a citim z toho tak trosku nevyuzity potencial. I tak je to ale ve finale velmi prijemny USA road trip s bozskou prichuti. 8/10

Aaron Lewis
04.10.2016 2 z 5

Konečně jsem to dočetla. Už jsem myslela, že to snad nedám. Taková nuda! Mišmaš všeho možného, takový blázinec, bordel a chaos a k tomu všechny charaktery stály za (víte co). Bohové? K pláči! Stín? Brr.. Už nikdy víc. Jediný, co bylo zajímavého, byl kufr.

Marshal
03.10.2016 3 z 5

Do hlavy Neila Gaimana jsem vstoupil přes Nikdykde a Knihu hřbitova. Možná právě proto se mi Američtí bohové trávili jen hodně těžko. V románu psaném výhradě pro dospělé se trochu ztrácí autorova hravost a úderná jednoduchost, se kterou dokáže říkat i složité věci. Ne že by se v Amerických bozích nenašly dobré nápady a skvělé psaní, jen se v tom dlouhém textu utápí jako osamělá nudle v polévce ze školní družiny.

Po zajímavém úvodu, který jednoho navnadí, následuje série kapitol, kde se stále chodí po návštěvách, stále se sní podivné sny, stále se předestírají nová tajemství a ve výsledku člověk jen čeká, co z toho vyleze. Až do samotného závěru nic. Teprve posledních sto stran zase nasadí tempo a čtou se jedním dechem.

Na pozitivní misku vah musím přidat skvěle prokreslené charaktery, které občas mluví dlouze a tajemně, ale vždycky lidsky. Vlastně jsem si v průběhu čtení uvědomil, že bych dokázal rozeznat každou postavu (a že jich není málo) jen podle slohu. Jako by byli... no, však víte... opravdoví :)

Asi nikdy jsem nebyl tak moc v rozpacích při hodnocení knihy a myslím, že ani jen tak znovu nebudu. Na vrub Amerických bohů musím říct toto: Je to neuvěřitelně úžasná kniha. Je to neuvěřitelně nudná kniha. A to prosím pěkně zároveň.

Ričí
01.09.2016 5 z 5

Skvělé, po přečtení některých komentářů jsem si říkal, že to asi tak dobré nebude, ale byl jsem velice mile překvapen. Opravdu příjemná, oddychová četba, která si zaslouží pozornost.

Torgal
22.07.2016 3 z 5

Táto legenda teda očakávania nenaplnila. Námet o bohov živoriacich medzi nami sa dal zužitkovať podstatne zaujímavejším spôsobom než len neustálym presúvaním z miesta na miesto. Hlavná dejová linka je potom strašne nezaujímavá a grády dostane až v poslednej štvrtine. Dej našťastie spestrujú početné historky a príbehy, ktoré síce nijak nesúvisia s príbehom, ale vďaka umnému Gaimanovmu slovotepectvu sa výborne čítajú. Stále ale prevažuje prehnane popisná hlušina, ktorá síce buduje atmosféru, ale tá nie je samospasiteľná. Chvalabohu na konci väčšina vecí zapadne na svoje miesto a konečné rozuzlenie nakopne celkový dojem z knihy vyššie. 6-/10 PS: Idea, že "modernými bohmi" sú televízia, internet, železnica alebo dokonca diaľnica je smiešna, obzvlášť keď chýba boh, ku ktorému sa klania celý svet - peniaze.

AriArenka
22.05.2016 4 z 5

Možná jsem měla moc velká očekávání, jinak bych dala pět hvězdiček... Začátek trošku pomalejší, ale zato konec byl skvělej... Co víc dodat - Media x Médea - jiná ženská, stejná politika - to mě prostě dostalo... A Loki je prostě Loki :D

BLeeCraleek
22.05.2016 4 z 5

Hlavní hrdina Stín se dostane z vězení ale zjistí, že jeho manželka a nejlepší přítel zemřeli při autonehodě. Nemá se teda kam vrátit a tak přijme nabídku pana Středy a dělá mu společníka na cestách po Spojených státech. Spolu se Středou navštěvují spoustu zvláštních lidí (staří bohové – keltští, indičtí, egyptští – které s sebou přivezli přistěhovalci ale přestávají jim věřit – vyměnují je za novodobé bohy jako technologie, media a nemoci – a tak bohové ztrácí sílu a žijí na okraji společnosti). Středa má plán. Jak do toho zapadá Stín a ostatní bohové se dozvíte tak, že si knihu přečtete :-) Stojí a přečtení…

Schary
18.03.2016 4 z 5

Ze začátku jsem se knihou prokousávala, ale zhruba v půlce to dostalo spád na 4 hvězdy. Celkově se to dalo, i když to byl značně chaotický příběh, přeplněný božskými bytostmi a nadpřirozenými jevy....

koolsavage
23.02.2016 3 z 5

Ten nápad je úžasný. To zpracování už tolik ne; totiž někdy to bylo tak kostrbaté - tedy alespoň pro mě, že jsem se chvilkami nudila, a bohužel se i přistihla, že v podstatě čtu, ale nevím co. Skvělé jsou ovšem odkazky na bohy a legendy, ale bohužel, v konečném důsledku, tak trochu nuda.

Kiť Kať
02.02.2016 4 z 5

Koncept příběhu byl rozhodně ojedinělý (já jsem tedy knihu na žádné podobné téma nečetla, možná je to pro mě znamení, že bych si v této oblasti měla rozšířit svoje obzory).

Staří Bohové utíkající do Ameriky s imigranty, vlečeni v želízkách spolu s otroky, vyhnáni okolnostmi snad za lepší budoucností... Putující v myšlenkách, ideích, dopravázející naděje lidské rasy.

Staří Bohové bojující za své přežití v lidském povědomí, bránící se vyhynutí a uvržení ve věčné zapomnění.

Staří Bohové a jejich střet s novými Bohy (médii, Internetem...), blížící se bitva...

To a mnohem více čtenáře utvrdí v tom, že ho čeká napínavá četba. Nechci říct, že by snad kniha nenaplnila mé očekávání, opravdu jsem si ji užila, ale konec byl trochu plitký, obzvláště pak vyústění samotné bitvy. Ale ke klidu mé duše se aspoň autor neopomněl vrátit k záhadě mizejících dětí v Lakeside.

Kniha určitě stojí za přečtení, jen si myslím, že takový příběh si zaslouží dramatičtější ukončení. Nakonec i ten Czernobog vyměkl