Američtí bohové

Američtí bohové https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1188/bmid_americti-bohove-abH-1188.png 4 1380 226

Američtí bohové série

Stín trávil tři roky ve vězení, kde se držel zpátky a snažil se přežít. Všechno co chtěl, bylo vrátit se do náručí své milující ženy a po zbytek života se vyhýbat malérům. Několik dní před svým propuštěním se však dozvídá, že jeho manželka zahynula při automobilové nehodě. Svět se pro něj změnil v chladné místo. V letadle, cestou na pohřeb, se Stín setkává s postarším mužem, který si říká pan Středa, ten mu nabídne práci. Stín, muž, který už nemá co ztratit, ji nakonec přijme. Pracovat pro tajemného Středu však není bez rizika a Stín brzy zjistí, že jeho místo ve Středových plánech je mnohem nebezpečnější, než si kdy představoval. Podniká rušnou cestu tajemným světem Ameriky, jak ji nezná, a jeho společníky jsou mimo jiné i vražedný Černobog, charismatický pan Nancy nebo půvabná Easter – ti všichni vědí o něm víc, než on sám. Postupně se Stín dozvídá, že minulost neumírá, že každý – jeho ženu nevyjímaje – má svoje tajemství a že sázky jsou vyšší, než si kdo dokáže představit. Schyluje se k bouři epických rozměrů. Stín a Středa se stávají centrem konfliktu starého jako lidstvo samo. Pod povrchem každodenního života se schyluje k válce – a bojovat se bude o samotnou duši Ameriky... 1. vydání. Dotisk v roce 2007 a 2010.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Polaris

American Gods , 2001

antuka
05.04.2018 5 z 5

Poprvé jsem četla Americké bohy v omámení z Dobrých znamení a Nikdykde a jako líbili se mi, ale nijak zvlášť mě neuchvátili. Teď, když už jsem velká, mám vlastní peníze a můžu si dokupovat knížky, co jsem vždycky chtěla mít, doplňuju gaimanovskou sbírku. A zase jsem četla bohy v těsném závěsu za Nikdykde, ale zatímco steampunk je teď všude a jeho estetika už pro mě není tak překvapivá a uchvacující, jako když mi bylo náct, tak bohové, ach bohové! Milovala jsem každou stránku. Protože Gaiman umí sdělit tajemství, bez toho aby vám ho prozradil. A to je velká vzácnost.

ludek.n
29.03.2018 3 z 5

U Gaimana oceňuji jeho mimořádnou schopnost vytvářet světy, které jsou realitě neskutečně vzdálené a současně neuvěřitelně vstřícné a blízké i pro běžného smrtelníka. Z knihy Američtí bohové jsem však v rozpacích. Kuriózně kritikou nejvychvalovanější autorova kniha se mi líbila mnohem méně než famózní Oceán na konci uličky či skvělé Nikdykde, dokonce i méně než pohádkový Hvězdný prach, dětsky upřímná Kniha hřbitova či fantaskní Anansiho chlapci. Přitom vstup nebyl z nejhorších. Už jen jméno hlavní postavy „Stín“ probouzelo představy temného a truchlivého příběhu. Ukázalo se však, že nic takového v knize není. I když jistá tragičnost zápletce nechybí, je zabalena do jakési komiksové pitvornosti a satirické nadsázky, kterou jsem bohužel neuměl rozklíčovat. Díky tomu mi celé vyprávění zůstalo vzdálené. Nedokázal jsem se mu přiblížit ani se sžít s postavami.

jana0378
28.03.2018 3 z 5

Mám autorovy knihy moc ráda, ale tahle mi fakt nesedla. Jedna ze tří knih, které jsem za svůj život nedočetla (vzdala jsem na straně 220), a teď byla příležitost se k ní v rámci Čtenářské výzvy 2018 vrátit. Dočetla jsem. A pořád tak nějak tápu, co o ní napsat. Přes poměrně dobré recenze v ní prostě nějak nevidím tu hloubku a ty myšlenky, někdy jsem se musela vracet, abych vůbec pochopila, co tím chtěl autor říct. Neřekla bych, že jsem úplně "boží" lama, mám některé povrchní znalosti egyptských, severských, antických i indických božstev, ale stejně jsem se ztrácela. A to rozuzlení příběhu nic moc. Ani vtipné to nebylo tak, jak jsem doufala. Jedinečnost se dílu upřít nedá, to je pravda, podobnou věc jsem ještě nečetla.

Alvari
25.03.2018 5 z 5

Ani nějak nevím, co bych o Amerických bozích pořádně napsal. Nemám tušení, kam přesně bych tuto knížku zařadil a popravdě mi ze začátku chvíli trošku trvalo se ve všem zorientovat. Vypadalo to na takové pohodové vyprávění, které mě nepouštělo, a tak nějak jsem očekával, že se ve stejném duchu potáhne knížka celá. Jenže pak přišel nějaký zlom a příběh zaryl své drápy tak hluboko, že už mě nepustil. Nechci tu vypisovat nějaké konkrétní případy, co se mi kde líbilo nebo naopak. Hlavním bodem všeho je to, že mě knížka bavila, k mému překvapení opravdu hodně, protože jsem si o toho tolik nesliboval, a to je pro mě to hlavní.

Jane007
19.03.2018 5 z 5

Knížka "gaimanovsky" výborná, jen trvalo, než se to rozjelo a zdálo se to chaotické. Ale je to opravdu jen zdání, protože pak se vše vyjasnilo a knížku nebylo možné odložit.

Kopta
16.03.2018 2 z 5

Je těžké o tomto mluvit. Už jenom kvůli tomu, že kniha se pro mě četla dobře dokud příběh šel ruku v ruce s první sérií seriálu, která mě navnadila na tuto literaturu. Nicméně stále zde zůstává faktem, že asi zbylých 250 až 300 stránek bylo v podstatě neuvěřitelně nudných, hlavně jenom i s tím, že se to bralo neuvěřitelně chaoticky. Za mě osobně šlo o velmi zvláštní dílo, které jsem chtěl dočíst jenom z čistého donucení. Budiž příkladem, že normálně mi nedělá problém přečíst knížku za měsíc nebo i týden. Zde mi to trvalo snad od října nebo listopadu až do března. A už jenom to samo o sobě je dost smutné. Velice lákavé zajímavé, ale později chaotické a nezáživné.

Pilulka89
13.03.2018 3 z 5

Stran chvály bych pouze opisovala již napsané.
Co mi vadilo a ubíralo knize na líbivosti - přehnaně květnatě popsané vše a fakt, že hrdina několikrát v poslední chvíli unikl smrti. Proto jen tři hvězdy.

Nomia
13.03.2018 4 z 5

Američtí bohové je skvělý multižánrový hybrid, pro mě takřka nezařaditelný, je to kniha, která vás pobaví a zároveň donutí přemýšlet. Překvapilo mě, že oproti Nikdykde působí mnohem vyspěleji, náročněji a rozhodně ani zdaleka ne tak pohádkově.
Gainmanovi se podařilo zkombinovat zdánlivě nezkombinovatelné. Nejen, že propojil naprosto odlišné mytologie, ale celkově si neuvěřitelně pohrál s protipóly. Jeho nápad s bohy a jejich vznikem je neskutečně originální.
Stína i celou knihu si oblíbíte, opět svižné, napínavé vyprávění, která má navíc i nějakou hloubku, hodně zajímavá a působivá kniha.

momo01
11.03.2018 5 z 5

S Gaimanem jsem si začala už před lety s Nikdykde a Dobrými znameními (tak málo mi stačilo k zamilování se). Američtí bohové, které jsem nedávno dostala (moc děkuji! -nechápu, proč jsem je míjela) jsou zase jiní. Jinak skvělí. Výjimeční.
Čtení je to ještě náročnější než ostatní Gaimanovy knihy: plné narážek na mytologii, filozofii, americký místopis; je psaná tak hutně, že hromada souvislostí a narážek uteče, nebo nedojde včas, semtam je třeba nalistovat si zpět a dohledat si souvislosti. Nedá se číst lehce, je třeba na ni mít čas, náladu a věnovat čtení dost pozornosti. Jinak většina toho důležitého a to, co dělá tuto knihu skvělou a výjimečnou proteče mezi prsty.

karvak
09.03.2018 4 z 5

Zajímavá kniha se zajímavým námětem. Zajímavý nápad, že veškeré zlo na světě je naším produktem a bohové jsou stvořeni námi (se vším egoismem a krvelačností) a nikoliv naopak. Kniha pro mě však byla místy nesrozumitelná nebo mi unikaly souvislosti, což jsem někdy prostě nechal být a někdy se musel vracet. Vyskytují se v ní pasáže, které bych nazval vatou, místa, kde se nic neděje a prostě se jen vypráví, co se dělo, když zrovna nebyl hlavní hrdina součástí hlavního dění. U kapitol z minulosti, kde je popsáno, jak se do Ameriky ten či onen bůžek dostal, jsem se spíš nudil a těšil se až skončí; navíc jsem zřídkakdy zaznamenal, že by nějak přímo souvisely s dějem nebo byly nějakým způsobem zásadní. Některé zajímavé vztahy hlavního hrdiny mi přišly nedotažené – třeba s otcem, s manželkou, s dívkou, které na konci koupil kytku a já nepochopil proč vlastně a ani jsem necítil potřebu po tom pátrat. Rozhodně se z toho dalo vyždímat mnohem víc.
Nicméně musím říct, že knihu jsem přečetl se zájmem, že jsem byl zvědavý, jak se to vyvrbí a jak to nakonec dopadne a poslední cca čtvrtinu jsem přečetl téměř najednou. Taky se mi hodně líbil styl psaní, je to pěkně plynulé a hezky se to čte, prostě žadná rozdrobenina na jednoduché věty ve stylu slabikáře pro děti.
Při čtení knihy jsem z nějakého důvodu absenci mainstreamových bohů vůbec nezaznamenal, uvědomil jsem si to až zde při čtení komentářů a ano - skutečně knize velice ubírá na důvěryhodnosti fakt, že v ní není ani zmínka o žádném mainstreamovém bohovi, ale chápu, že se tomu autor radši vyhnul, zejména v americe.
Zvláštní je, že kniha mě bavila a rád jsem se k ní vracel, ale když jsem si pak sedl s tím, že o ní napíšu krátký komentář, napadala mě samá negativa a to se obvykle snažím hledat spíš to pozitivní. Tři hvězičky je málo a čtyři až moc, takže u mě za 70 %.

Hyaenodon
07.03.2018 4 z 5

Na jednu stranu má kniha jasný tah na bránu. Bohové jsou všude, přizpůsobují se, adaptují na moderní společnost, ok. Na stranu druhou se autor často tříští na popisech, bez kterých by se čtenář i Stín obešli a které nepříjemně zdržují. Naopak, potenciálně zajímavé pasáže na mě občas působily nedotaženě (Stín a jeho manželka). A jsem jediný, koho napadlo, proč se v knize také neobjevil Jehova, Alláh nebo Kristus (autorem vyřazený)?

Lili
14.02.2018 4 z 5

Čekala jsem něco úplně jiného, něco co bude "sedět na zemi", i když co čekat od Bohů? Dlouho jsem se sžívala, přicházela tomu všemu větvení na chuť, ale nakonec mě překvapila. Vím, že je to ten druh knihy, kterou můžete číst pořád dokola a pořád v ní budete objevovat, pokaždé Vám něco dá. Já se vlastně moc těším, až si ji přečtu podruhé. Budu vědět do čeho jdu, a snad si ji vychutnám tak jak si zaslouží. Nedokážu ji ani k ničemu jinému přirovnat.

alef
11.02.2018 5 z 5

Hluboce znepokojivý ... nekonečně se opakující příběh ... "mnohem znepokojivější, než má příběh ... právo být, pomyslel si Stín." No, já tedy se Stínem rozhodně souhlasím, po dočtení tohoto příběhu, mírné chvějivé znepokojení v duši ... přetrvává ... a víte proč? "Tohle je svět, jaký opravdu je." Já prostě musím říct, no páni! ... příběh Neila Gaimana se mi vypálil hluboko do šedé kůry mozkové :-) ... zvlášť všechna ta sdělení, která při pozorném čtení, naleznete mezi řádky. Tenhle příběh čtenářům nejen doporučuji, ale speciálně u něj, přidám ještě jednu radu, čtěte, prosím, i mezi řádky, je to možná trochu náročnější, příběh možná tak ztratí trochu ze své akčnosti, ale dostanete za to jinou přidanou hodnotu ... dozvíte se toho docela dost o člověku ... tedy o původním archetypu lidí ... o tom, co v sobě máme zakódované a ať jsme, kde jsme, vždy je to tam s námi ... tím archetypálním znakem je "víra", není lidské kultury, minulé, současné a budoucí, kterou by neprovázela, není ateizmus ... Neil Gaiman jasně ukazuje, že každý v něco věří ... a nemusí to nutně být Bůh, ... prostě věříme ... v Bohy, v bůžky, v modly, nebo třeba v McDonald, Facebook, a nebo věříme tomu, co nám říkají ve zprávách ...slepě a oddaně věříme ... a všichni ti "bohové" jsou tu s námi ... staří i ti "noví" ... tak, to je to bolestné zjištění, které mi způsobuje to znepokojivé chvění ... a generuje spoustu myšlenek, po kterých mám těžké sny :-) ... proto, prosím, čtěte i mezi řádky :-) ... a vzpomeňte si na tuhle knížku, až podlehnete pokušení ... něčemu slepě věřit :-) ... každému z nás se to občas stane ... pozor, tihle "bohové" ... na to čekají :-) ...
V každém případě v téhle knize na Vás čeká skvělé čtení ... s neodbytně vtíravými myšlenkami :-)...

"Madam Život je růže v květu,
Smrťák vždy stopu zavětří,
ona si tančí na parketu,
on je ten trhan u dveří."
W.E. Henley

EmiClare
10.02.2018 3 z 5

Gaimana mám moc ráda, tahle knížka mi ale nesedla tolik jako některé jiné, občas jsem se i ztrácela v příběhu, proto jen 3*.

Pigface
08.02.2018 5 z 5

Milý pane Gaimane, opravdu nevím co jste na přelomu tisíciletí hulil, ale musel to tenkrát být sakra dobrej matroš. Trochu jsem se bál, že to nedám, ale moje obavy se ukázaly liché. A že to byla místy jízda... Není potřeba se s ničím ztotožňovat, něco si představovat, protože ten paperback to udělal za mně. Tolik představivosti v sobě ani nemám. No co, asi to bude tím, že nehulím... Fakt božská kniha. Doslova a do písmene. Souboj zapomenutého i nově uctívaného, tradičního a moderního, anachronismu i pokroku, tmářství i konzumu největšího kalibru. Víc než kde jinde a kdy jindy platí, že nic není černobílý, čistota bude špinavá a špína se pročistí.
Na americkém jevišti se odehrává největší bitva ze všech a o všechno a vy se raději dobře podívejte, s kým sdílíte lože. Aby to nebyl třeba Perun nebo Morana...

Alma-Nacida
04.02.2018 5 z 5

Hmm, tak to bylo po delší době přesně to, co jsem čekala, že to bude: fantasy téměř uvěřitelná, zaplněná erudovaně vybranými bohy všehomíra s hrdinou od první stránky sympatickým s jen lehce přebujelou sebedestruktivní složkou. Kdyby to šlo, ubrala bych půlhvězdu za občasné nadlimitně nechutné detaily např. s Laurou, ale jinak nemám co vytknout.

Dorrinka
31.01.2018 3 z 5

Hlavní nápad je dokonalý a zajímavý sám o sobě - lidé si nosí svoje bohy s sebou a potřebují se navzájem. Co bylo první - lidská mysl tvořící boha nebo bůh zjevující se člověku? Z čeho všeho si tvoříme nové bohy - z pokroku, z informací, z vlastní důležitosti, z lajků na facebooku...? Kolik bohů se spolu snese v jedné lidské mysli?
Měla jsem z knihy úplně jiný dojem při čtení a jiný mám nyní s odstupem. Během četby jsem byla většinou docela napjatá, těšila jsem se, co bude dál, ale už závěr byl poměrně zklamáním, protože vyznívá jaksi do prázdna. Nyní hodnotím knihu jako spíše průměrnou fantasy s originálním nápadem, která má víc fanoušků než odpovídá její kvalitě.
Myslím, že kniha klade tak zásadní otázky, že si zaslouží důstojnou a promyšlenou odpověď, ne hlášky uprostřed skečů. Nevadí mi, když autor neservíruje odpovědi na podnose, ale přijde mi hloupé, když vytahuje filosofické otázky a pak jimi ani nezabývá, nechá je prostě plachtit, neodpoví příběhem... Nelíbilo se mi, jak byla kniha roztěkaná, útržkovitá, jak si hrála na mysterióznost, aniž by byla alespoň tajemná. Celé to na mne působilo tak, že si Gaiman ukousl mnohem větší kus koláče, než byl schopen požvýkat.
Čtení mne bavilo, ač místy iritovalo. Za největší prohřešky proti vlastní logice knihy považuju zobrazená slovanská božstva, to je prostě za pačesy přitažené, vnucovat čtenáři, že si v 19. století přinesli migranti s sebou Zorje a Černoboga. Proč ne Kostěje, Babu Jagu, rusalky, čerty...? Podle mne proto, že o nich autor nic nevěděl. Ani o rusalkách, ani o slovanských migrantech a tom, čemu mohli věřit. U Britů to vystihl dobře leprikóny atd. A za zbabělost považuju to, jak se pravopisně a sterilně vyhýbá zařadit mezi bohy Krista, aby ho v USA neupálili na hranici vlastních knih. Když už, tak už - ne? (V tom je seriál víc fér a odvážný než kniha - možná první takový počin v dějinách převádění knižních předloh do filmu...)
Ano, kniha je zábavná, je čtivá a napínavá. Rozhodně při četbě pohltí, neustále vzbuzuje zájem - o co jde, co bude dál? Ale to je celé, nesmí se o ní moc přemítat po zkonzumování, jinak si způsobíte literární kocovinku, ve které prohlásíte něco jako "ode dneška nečtu Gaimana", což je samozřejmě blbost :-)

-Endy-
31.01.2018 3 z 5

Teda jestli se tvrdí, že tuhle Gaimanovu knihu lidi buď milují nebo nesnáší, asi úplně nepůjdu se stádem. Nebylo to špatné, znáte takové to "neurazí-nenadchne"...tam někde se pohybuju já :)

...jo a Lakeside - to je teda opravdu dobré město ;)

Majkrofon
26.01.2018 5 z 5

Už veľmi dlho som sa chystal prečítať si niečo od Neila Gaimana. Amerických bohov som si vytipoval schválne dopredu a neľutujem. Gaimanov štýl písania ma neskutočne bavil a vtiahol ma do knihy, je to kniha plná fantázie a čítala sa prakticky sama, teším sa aj na ostatné od neho.

Makropulos
21.01.2018 5 z 5

Gaimanův neobyčejný a nazařaditelný román (fantasy, detektivka, horor, mytologie, parodie ..... ) nás provádí cestou necestou po Americe, skoro současné, mluví o víře, lásce a zradě, loajalitě, o změnách lidských hodnot, o pohodlnosti a zavírání očí, jen aby byl klid a o boji mezi starým a novým. Staří Bohové – tedy ne vždy nějak zvlášť dokonalí, kteří byli do Ameriky přivedeni v myslích lidí takřka z celého světa, upadají v zapomnění, slábnou a snaží se proti tomu něco udělat. Nebo nesnaží? Většina z nich se živí jako různí podvodníci, prostitutky, no prostě samá lepší společnost. A ti noví? Peníze, hráčská vášeň, televize, internet atd. nejsou o nic lepší. Jenže lidé asi bez nějaké víry či posedlosti asi žít neumí. Takže pro nové opouštějí to staré. Už neobětují svým starým Bohům, ale jsou schopni zabít pro peníze, už neuctívají své staré Bohy, ale uctívají televizní či filmové hvězdy, už netráví čas posvátnými tanci a modlitbami, už neprožívají souznění s bohy v přírodě, ale utratí spoustu času na internetu, u hracích automatů či v obchodním centru, ale i to je všechno velmi dočasné. A mezi tím vším se potácí mně velmi sympatický hlavní hrdina Stín, který vlastně hledá svojí novou cestu životem. Kniha se vážně dobře čte, Gaimanovi popisy prostředí u mě povzbuzují fantazii tak, že mám pocit, že tam jsem, postavy jsou naprosto skvělé, prolínání reality se sny a mýty probíhá s lehkostí, a mám pocit, že se autor při psaní musel minimálně tak dobře bavit, jako já.