Američtí bohové

Američtí bohové https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1188/bmid_americti-bohove-abH-1188.png 4 1377 226

Američtí bohové série

Stín trávil tři roky ve vězení, kde se držel zpátky a snažil se přežít. Všechno co chtěl, bylo vrátit se do náručí své milující ženy a po zbytek života se vyhýbat malérům. Několik dní před svým propuštěním se však dozvídá, že jeho manželka zahynula při automobilové nehodě. Svět se pro něj změnil v chladné místo. V letadle, cestou na pohřeb, se Stín setkává s postarším mužem, který si říká pan Středa, ten mu nabídne práci. Stín, muž, který už nemá co ztratit, ji nakonec přijme. Pracovat pro tajemného Středu však není bez rizika a Stín brzy zjistí, že jeho místo ve Středových plánech je mnohem nebezpečnější, než si kdy představoval. Podniká rušnou cestu tajemným světem Ameriky, jak ji nezná, a jeho společníky jsou mimo jiné i vražedný Černobog, charismatický pan Nancy nebo půvabná Easter – ti všichni vědí o něm víc, než on sám. Postupně se Stín dozvídá, že minulost neumírá, že každý – jeho ženu nevyjímaje – má svoje tajemství a že sázky jsou vyšší, než si kdo dokáže představit. Schyluje se k bouři epických rozměrů. Stín a Středa se stávají centrem konfliktu starého jako lidstvo samo. Pod povrchem každodenního života se schyluje k válce – a bojovat se bude o samotnou duši Ameriky... 1. vydání. Dotisk v roce 2007 a 2010.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Polaris

American Gods , 2001

NemmamSlov
26.04.2019 5 z 5

"Je to jako včely a med. Každá včela vyrobí jen malou, malinkou kapičku medu. Jsou jich třeba tisíce, možná miliony, všechny musí pracovat společně, aby vyrobily tu sklenku medu, co máš ráno na stole. A teď si představ, že bys nemohl jist nic jiného než med. Tak je to s mými lidmi... Žijeme z víry, z modliteb, z lásky. Spousta lidí musí věřit, abychom my mohli existovat. Tohle my potřebujeme místo jídla. Víru."

K príbehu som sa dostal cez seriál a keď že sa mi nechcelo čakať na 2. sériu tak som sa nechal prehovoriť na písanú verziu. Prvých 100 strán som sa doslova nudil, nie že by to bolo zlé, ale dej sa odohrával na 95 percent zhodne so seriálom. A potom to začalo. Príbeh sa rozbehol a začínal som si všímať aj zmeny, niektoré ma doslova naštvali a niektoré naopak milo prekvapili. Niekedy sa ku knihe ťažko vyjadruje aby toho veľa neprezradil, ale určite knihu odporúčam aj priaznivcom, ktorí jedným okom nakukli do seriálovej tvorby a pre tých čo nevideli to platí dvojnásobne.

protokol
18.04.2019 odpad!

jedny slovom - odpad

dej je tak rozhádzaný a nenormálne nudný no fuj kniha škoda papiera .
mňa táto kravina nebavila je to brak

neodporúčam kupovať vyhodené peniaze

InaPražáková
29.03.2019 5 z 5

Čteno a přečteno téměř v kuse za dva dny. Stín je sice postava bez osobnosti, jen nezbytný vypravěč, ale to je jediná chyba a ráda ji odpouštím. Protože ostatní charaktery jsou naopak jako živé, bohové nebo lidi, každého můžu potkat zítra na ulici, popisy prostředí vtahující a dějové linky na konci krásně zapadnou (přitom náznaky jsou od začátku, stačí dávat pozor, a tak to má být). Gaiman nepíše humor, který by měl hned rozesmát, ale je vidět, s jakou láskou vymýšlel polokomické situace, paradoxy a švindly, které by se skoro, skoro mohly stát. Bavila jsem se s ním a ráda jsem v jeho světě pobyla.
Američtí bohové jsou víc román než fantasy, na nadpřirozenu kouzlo knihy nestojí. Asi román lehčího ražení, ale přesto chytrý, dojemný i silný.

MikulášV
07.03.2019 4 z 5

Opravdu jediná fantasy kniha, kterou jsem neodložil a přečetl jsem jí skoro jedním dechem. Fantasy prostě není můj šálek kávy. Jen se mi občas zdálo, že Gaiman odbíhá zbytečně do zbytečných detailů, ale jinak se četla skvěle.

evickakyticka
06.03.2019 4 z 5

Super počteníčko. Jde vidět, že Gaiman má nekonečnou fantazii. Místy jsem málem četla s otevřenou pusou. Čtení mě bavilo, bylo těžké přestat. Líbila se mi postava Stína a jeho dovednosti s mincemi, u Středy zase jeho podfuky. Celkově 4 plus.

kklepkaa
28.02.2019 5 z 5

Tahle kniha je opravdu mimořádná. Neil Gaiman se mi opět naprosto trefil do vkusu a ač jsem s jeho Stínem strávila celkem dlouhou dobu, ani trochu mě to nemrzí... naopak. Moc se mi líbili i krátké příběhy o bozích, kterými byl hlavní příběh proložený. No prostě jedním slovem paráda a já se už nemůžu dočkat až se mi do ruky dostane další gaimanovka. A snad se dočkáme i pokračování Stínova příběhu.

LordP
22.02.2019 5 z 5

Fantasticka knizka, precetl jsem ji myslim za den nebo dva a nemohl se odtrhnout.

Denisa153
22.02.2019 1 z 5

Asi po 150 stranách jsem zjistila, že je to v podstatě o ničem a vůbec mě to nebaví. Čtu stránky, ale nevnímám obsah, tak na co se budu přemáhat číst něco co mi nic nedá a nebaví mě to. Začátek byl super a pak to šlo jen z kopce.

dedliipf
18.02.2019 4 z 5

Mám problém s Gaimanem, že mi jeho jazyk neplyne hlavou až tak plynule. Začíst jsem se prakticky nutila. Motivoval mě příběh, postavy. Věděla jsem, že mě to baví, ale ten jazyk mi prostě drhne. Ale tak je to prostě u každé jeho knihy. Pokud tenhle dojem z počátku sdílíte, zkuste to fakt překousnout a vydržet.

Tenhle koncept božství je mi blízký. Napadá mě, že Gaiman ví dost o západní magii od 70. let.

Jinak se pozastavím jen nad hlavním hrdinou, Stínem. Líbí se mi, že je skutečně hodný. Komplikovaný, ale skrz naskrz hodný. A další je jeho pasivita. Nebojuje z osudem. Naopak se mu snaží podlehnout. Dokončit svůj život. Nemá plán, tak může přijmout to, co se namane, nebo přikáže. Přitom není jen figurkou, má i vlastní rozhodnutí. Prostě jen nejsou lepší varianty. Cítím z jeho osobnosti smír a svobodu v tom, že nebojuje se svou nesvobodou. Při čtení mě to nějak vedlo k letmým úvahám nad egocentrismem a ambicemi dnešních lidí...

A taky se už konečně mohu začít dívat na seriál!

Ladyhawke1983
09.02.2019 3 z 5

Neil Gaiman a mytologie, to jde vždycky dohromady, líbil se mi příběh, postupné odhalování starých i nových bohů, odpočítávání do jejich střetu. Moc hezká pohádka v Gaimanově stylu. Proto jsem shlédla i seriál, byť se odchyluje od předlohy, i tak se mi líbil.
Jediné, co mě zklamalo (a dost často se mi to u Gaimana stává), je konec, který vystavený příběh prudce a nudně sváží dolů, očekávala bych větší drama a vzrušení, vzhledem k vystavěnému napětí v příběhu.

Blasth
02.02.2019 5 z 5

Jak by to (možná) vypadalo, kdyby bohové žili své běžné životy mezi námi? Jaký je rozdíl mezi uctíváním a obětinami pro personifikované bohy a mezi odevzdáním se dimenzi internetu a televize? V této knize autorovou rukou fantasticky ožívají zapomenutí i noví bohové, kteří v moderním světě svádí bitvu o budoucnost. Poutavý příběh, který rozhodně stojí za přečtení!

Tyet
19.01.2019 5 z 5

Jsou knihy, které vám navždy změní život, knihy, které vás pobaví, poučí, osvítí, dojmou nebo vyděsí. Knihy, které vás uklidní a přesvědčí o tom, že svět je v pořádku. Knihy, které vás zasáhnou přímo do srdce. Knihy, které si zamilujete jako přítele. A jsou knihy, ve kterých chcete být. Pro mě je takovou knihou kniha Malý Velký nebo Jonathan Stragne a pan Norell a konečně také kniha Američtí bohové od Neila Gaimana. Je velmi zábavná, jednoduchá, žádný intelektuální skvost (ale ne hloupá!), a především je to krásné napínavé fantastické dobrodružství zfalšovaného boje starých bohů a bůžků s novými božstvy moderní civilizace. Ačkoliv je v knize pár blbostí, třeba že Golema stvořili v Polsku nebo Bastet je sestrou Hora, velmi jsem si čtení užila. Od začátku do konce.
Seriál, který byl podle knihy natočený, jsem neviděla a neuvidím.

„Nic z toho, o čem se tu mluví, se nemůže ve skutečnosti odehrávat. Pokud vás to uklidní, mohli byste to jednoduše brát jako metaforu. Náboženství jsou, koneckonců, metafory a priori: Bůh je sen, naděje, žena, ironik, otec, město, dům o mnoha místnostech, hodinář, který nechal svůj vzácný chronometr v poušti, někdo, kdo vás miluje - dokonce možná, navzdory všem důkazům, nebeská bytost, jejímž jediným zájmem je zajistit, aby váš fotbalový tým, vaše armáda, firma či manželství prosperovaly a vítězily nad veškerou opozicí.
Náboženství jsou místa, na nichž stojíme, z nichž se díváme a jednáme, jsou to pozice, z nichž se díváme na svět.
...
Lidé věří. A odmítají brát zodpovědnost za své víry. Vyčarovávají věci a pak těm věcem nedůvěřují. Lidé osidlují temnotu – bohy, duchy, elektrony, příběhy. Lidé si představují a lidé věří: a jejich víra, ta způsobuje, že se věci dějí.“

buster21
18.01.2019 5 z 5

prenos starých európskych bohov do americkej súčastnosti , kde sa stretnú v epickom boji o život s bohmi modernej doby ... výborné čítanie, skvelé spracovanie ... krochkal som blahom ... dokonca sa točí aj seriál .. zatiaľ je to nafilmované tak do polovice, netuším či to bude mať pokračovanie .. ale musím povedať, že aj seriálové dielko je veľmi podarené ..

bara8636
09.01.2019 5 z 5

Nejprve jsem viděla první dvě série seriálu "Američtí bohové" natočeného podle knižní předlohy. Bohužel, k mé nelibosti, jsem zjistila, že seriál už nebude dotočen. Proto jsem se rozhodla pořídit si knihu a ta zcela naplnila má očekávání! Rozhodně autorovi knihy zůstanu věrná a pořídím si od něj ještě něco dalšího .....

ematurku
22.12.2018 3 z 5

Nějak jsem se do toho nemohla zažrat, hrdina byl plochý, bez emocí jako správný viking, což ztotožnění komplikovalo. Ocenila jsem pár vtipných scén. Celkově mi to přišlo jako slepenec různých postmoderních mýtů, které se nakonec zas až tak nespojily.

postoran-CZ
17.12.2018 2 z 5

Nad tímto komentářem jsem dlouho přemýšlel. S odstupem pár dní od dočtení jsem se rozhodl pro 2 hvězdy. Příběh samotný není špatně vymyšlený. Kniha je čtivá a odsýpá to. Ale po dočtení jsem se nemohl zbavit pocitu, že snad některé stránky chyběly nebo jsem je nechtěně přeskočil. Nerozumím, proč autor vkládal do knihy ty mezikapitoly. Čekal jsem, že se ty postavy nějak objeví v ději. Ale to se vůbec nekonalo. Trošku škoda, že více nebyly rozebrány postavy "nových bohů". Ačkoliv ony nebyly dostatečně rozebrány ani ty hlavní. Celkově z toho mám dost rozporuplné pocity. Škoda, po prvních cca 100 stranách, které sice byly strašně rozvláčněné, jsem doufal, že o to větší jízda to bude v závěru. Nebyla.

Adhara
09.12.2018 2 z 5

Prvých pár strán bolo dobrých, navnadzujúcich. Potom mi začalo čoraz viac vadiť, že nevidíme do emócií a väčšinou ani myšlienok hlavného hrdinu, ktorý inak mohol byť sympaťák - ale absenciou jeho chápania emócií to celé bolo nemastné-neslané. A viac a viac chaotické. Pri opisoch fantasmagorických snov/svetov som sa vôbec nesústredila a spolu s filozofovaním mi pripadali zbytočné. Napodiv sa mi páčili jednokapitolové vsuvky opisujúce minulé príbehy jednotlivcov a ich bohov, no aj u nich som zmysel pre hlavnú myšlienku postrádala. Obrovské množstvo z môjho pohľadu zbytočného textu ma necháva na pochybách, či som naozaj pochopila, o čom to vlastne celé malo byť.

lugh
01.12.2018 3 z 5

Nebylo to špatné čtení, ale místy jsem se ztrácel. Nakonec jsem vydržel, příběh se složil a měl jsem jasno. Na mne to bylo místy rozvleklé, nepřehledné. Čekal jsem asi víc, autor je označován za velmi čtivého, ale já tento názor nesdílím. Snad jiná kniha, uvidíme.

kap66
25.11.2018 5 z 5

Málem jsem se nechala autorem nachytat: několik desítek stran plných faktů, které jsem nemohla propojit, a hlavní hrdina-nehrdina, pouhý pozorovatel. Vydržela jsem - a odměna byla nejen sladká, ale především mnohostranně obohacující. Vše se propojilo (no jistě, proto chaotický začátek, jak je možné, že mě to nenapadlo...), vysvětlilo (samozřejmě, ne nadarmo se jmenuje Stín - a přesně takový musí být, aby splnil svou misi...). Nic nebylo navíc, vše do sebe přesně zapadlo a já mám v hlavě ucelený barevný obraz plný světských a božských motivů, plný lásky a smrti - ne jako dvou oddělených stran, ale navzájem v sobě propletených.
Je to odvážné, tak těsně propojit obsah a formu, a je skvělé, že tolik čtenářů umí ocenit i u řekněme zábavné literatury (nemyslím to špatně) něco, k čemu se musí dostat pracněji.

Martian
22.11.2018 2 z 5

Po přečtení vlastně pořádně nevím, o čem to bylo. To není dobré...