Hadohlavec

Čtvrtý díl ze série čínských thrillerů Americká patoložka Margaret Campbellová se vrací domů, kde ji však čeká kamion plný mrtvých Číňanů a konfrontace s vlastní minulostí. Pekingský detektiv Li Jen je poslán na čínské velvyslanectví do Washingtonu, aby zjistil, proč se jeho krajané udusili v uzavřeném chladicím voze v jižním Texasu. Navíc se opět setká se ženou, která utekla z Číny i z jeho života. Dostanou za úkol znovu spolupracovat a přijít na to, kdo stojí za obchodem s ilegálními čínskými imigranty, který vedl k texaské tragédii. Zjistí, že imigranti byli nedobrovolnými přenašeči smrticího nákladu. Li a Margaret, zápasící s démony společné minulosti, se ocitnou v závodu s časem, aby zneškodnili biologickou časovanou bombu, která hrozí, že zničí nejen jejich budoucnost, ale budoucnost celého lidstva....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342757/big_hadohlavec-ve3-342757.jpg 4.1447

Čínské thrillery 4.

Literatura světová, Thrillery

Vydáno: , Host

Snakehead, 2002

Kniha Hadohlavec

Vesmich

Téma je to jistě pozoruhodné, hlavní postavy už vychytané, ovšem ta schematičnost byla nesnesitelná. Ona ho miluje, on jí taky, v cestě mají různá protivenství, to známe, proč je potřeba to ještě prvoplánově přidramatizovávat, aby i kognitivně nejslabší jedinec POCHOPIL, že mezikulturní vztahy mají mnohá úskalí, z nichž společenský odsudek je opravdu, ale skutečně FUJ! ? Také ti přistěhovalci to nemají snadné, proto je potřeba popsat každou myslitelnou (jinde a jindy mnohokrát již popsanou) ohavnost podrobně a nějakou tu emoci vydolovat i z okoralého srdce. I domácí ohavové jsou úděsní! Rasističtí, tupí, nemilosrdní! No sebranka! Odporný svět, ve kterém není radno žít, lepší by bylo se podříznout vlastním skalpelem, což z nějakého nepochopitelného důvodu, patoložka stále odkládá.

IHT

Nevim, zda je to tim, ze May postupne vybrousil svuj styl, nebo ze hrdinum prichazim na chut, ci presunem do USA, ale tahle kniha se mi ze serie libila nejvic :) Zapletka zajimava, motivace padoucha bizarni (ale to ve finale dojem prilis nezkazi), vetsina scen na efekt (posledni scena by ve filmu pusobila fakt uchylne), ale slo to.
Mozna i proto, ze tu nebylo tak mnoho napeti mezi Margaret a Li Jenem. :)
Jediny zasadnejsi vytka je, ze prakticky v kazdem dile se padouch pokusi (neuspesne) Margaret zabit. To uz je docela klise :/

janina66

Tentokrát téma knihy, dost depresivní a hrůzné samotným motivem hlavního padoucha.
Rozvíjející vztah Margaret s Li Jenem mě naopak bavil. Už mám další audioknihu s pokračováním, tak se těším.

Jenda75

Opět jsem se od této knihy nemohl odtrhnout. Velmi dobře napsaná detektivka, která se dotýká problému s obchodováním s lidmi.

VendulaB

Kniha se čte neuvěřitelně dobře a rychle, má skvělý spád. Když se nad příběhem zpětně zamyslím, je asi trochu naivní a zápletka je lehce na sílu, ale při samotné četbě mě to nerušilo - tu jsem si prostě užila. Knihu skvěle nakopla postava Hrycyka. Určité obrazy a postupy se sice v celé sérii často opakují, ale na další díl se už hodně těším - především proto, že děj se opět vrací do Číny a ve vytvoření dokonalé atmosféry je autor mistr.

zdendula31
06.12.2021

Moje druhá kniha od autora a nezklamala...
Jsem ráda,že jsem náhodou narazila na skvělou sérii.

evismaior
13.11.2021

70% - Po viru ukrytém v geneticky upravené rýži se autor vrací s tímto tématem, které je dnes tak aktuální, ačkoli to před lety, kdy kniha poprvé vyšla, stěží mohl předpokládat. Tentokrát jde o virus španělské chřipky, který kdosi z neznámých důvodů očkuje Číňanům, kteří se pokoušejí dostat do USA. A to je na tomto dílu asi to nejzajímavější, protože po prvních třech dílech, kdy jsme sledovali působení Američanky Margaret v Číně a její snahy vyrovnat se s tamními kulturními odlišnostmi, tentokrát je to ona, kdo se ocitá při vyšetřování na domácí půdě, a naopak její staronový přítel Li Jen působí mezi americkými vyšetřovateli jako zjevení. A samozřejmě i téma nelegální imigrace z ekonomických důvodů je aktuální nejn v USA - a to jak autor rozkrývá jeho zločinecké pozadí, je hodně čtivé. Nemluvě o prostředí laboratoří zkoumajících ty nejnebezpečnější viry na planetě. Snad proto pak působí poněkud naivním dojmem, když je např. Li Jenova nakažená sestra propuštěná do jeho opatrovnictví s tím, že se jí věří, že nepozře nic, co by mohlo být oním tajemným spouštěčem viru, a neroznese tu smrtící nemoc po celé zemi (a že to náhodně neudělá žádný jiný Číňan). Napětí snižuje i to, že z několika poznámek na začátku knihy lze dovodit, co oním spouštěčem je, stejně tak jako kdo za tím vším stojí, i když jeho motivy mi přišly s ohledem na předpokládaný děsivý následek dost nevěrohodné. Zjišťuji, že mě na téhle sérii zkrátka víc než konkrétní zápletka baví ten vhled do čínských reálií.

sgjoli
10.08.2021

Ač nemohu říct, že bych se u této knihy nudila nebo že by mne vysloveně nebavila, přesto z ní nejsem nadšená tolik, jako jsem byla z předchozích dílů série. Přeci jen mi tu totiž chybělo něco, co mne v těch předchozích dílech neskonale bavilo.
Autor přišel opět s pěkně zamotanou a napínavou zápletkou, kterou se mu podařilo solidně rozplést a přinést uspokojivé vysvětlení. Tentokrát se ale přesouváme na Margaretin píseček - místo v Číně se děj knihy odehrává v Americe. Pro mne to tak do určité míry ztratilo určitý punc něčeho exotického a spíš to trochu působilo jako jeden z mnoha amerických thrillerů odehrávajících na území USA, co jich je na pultech knihkupectví plno - pro mne to neslo trochu tuctový nádech. A jediným pojítkem s předchozími díly jako by byla Margaret a Li Jen a nic jiného. Doufám, že se to v dalších dílech trochu zlepší.
Také mi tu chybělo to jiskření mezi Margaret a Li Jenem, včetně těch jejich neustálých faux pas vycházejících z jejich rozličných kultur, které ale jejich vztahu dávaly určitý šmrnc. Jasně, je dobře, že se postavy někam postupně posouvají a vyvíjejí se, že nestojí na místě. Ale místo jiskřivé chemie mi to tu mezi nimi začalo trochu zavánět ublížeností, hořkostí a určitým bojem mezi dvěma zraněnými egy a vlastní pýchou. Což mne jaksi mrzí.
Každopádně nemohu knize upřít čtivost a autorův svižný způsob psaní, který mne nutil pokračovat, abych zjistila, co se teda děje a kdo za tím stojí. No a ten nečekaný závěr???? To jsem nečekala a jsem zvědavá, co si autor pro Margaret a Li Jena vymyslel v dalších knihách.