Devět princů Amberu

Amber – jediný opravdu skutečný svět. Všechny ostatní jsou jen stíny. Nekonečný je svět Amberu vrhajícího stíny, jejichž velkolepé odlesky vytvářejí všechny ostatní světy, včetně toho, v kterém žijeme. Nekonečný jako velkolepá tajemství, před kterými se nám, smrtelníkům, tají dech. Čím však je ve skutečnosti? Z jakých rozmarů byl stvořen? Jak obrovská musí být síla, hrající si s mocnými světy jako se zrnky písku? Otevírá se před vámi první z deseti kronik psané vládci nejmocnější říše vesmírů. Kronik plných fantazie a toho nejlepšího vypravěčského umění jakým se žánr fantasy může pochlubit. Od prvního okamžiku budete sledovat osudy rozvětvené královské rodiny, kde každý bojuje s každým. Uzavírají se prchavá spojenectví a prchavá nepřátelství. Každý ze členů rodiny vládne silami kouzel, magie a… nesmrtelností. První knihu otvírá Corwin, nadčlověk se ztrátou paměti, který se probouzí na nemocničním lůžku po těžké autonehodě. Netuší nic o svých příbuzných lačnících po „věčném trůnu“, ani o cestě, na jejímž počátku se právě ocitl. Nevzpomíná si na „Lorgus“ ani na jeho protipól „Vzor“. Navíc postrádá svůj balíček „trumfů“, který by mu mohl pomoci překonat pasti nastražené neznámými silami. Udržován pod vlivem narkotik zůstává sám, a někde hluboko uvnitř něho čekají na probuzení nadlidské schopnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/12111/tajemny-amber-devet-princu-amberu-rcw-12111.jpg 4.3309

Tajemný Amber / Kroniky Amberu 1.

Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno · Straky na vrbě

Nine Princes in Amber · 1970

Kniha Devět princů Amberu

michal3736

Na to, že kniha byla napsána skoro před 50 lety, tak klobouk dolů. Nízké hodnocení, protože si nejsem jistý co si o knize myslím. Příběh se čte velmi dobře, rychle. Přesto autor stále dokola opakuje určité sekvence. Dám tomu ještě jeden díl a uvidíme... :)

Metal Messiah

Nevím, jestli budeme s Rogerem Zelaznym úplně kamarádi. Má skvělé nápady, ale je možné že jeho styl mi nesedí. Pán světla mě skoro až nudil, ač nápad dobrý, ale stejně mě to moc nebavilo. Teď jsem se vrhl na "ten slavný Amber" a příjemné je, že jsem se nenudil ani chvilku. Ale ten styl a stálý pocit nevyužitého potenciálu. Proč ta ztráta paměti a zprvu postupné odkrývání pravdy, když pak autor potřebuje posun v ději a tak luskne prsty a je to pryč? Podobných okamžiků je více.
Přemýšlím, zda se pouštět do dalšího dílu, když mě vlastně zajímá, co bude dál, ale zároveň mi nesedí styl kdy sledujeme hlavního hrdinu od začátku do konce v jedné linii, od události k události, z bodu A do bodu B. Tohle beru u Eragona, nebo Harryho Pottera, ale Amber asi není cílen úplně na děti, tak by děj zasloužil trochu členitosti.
Možná jsem očekával příliš, zklamání tu je...a rozhodně za to nemůže zápletka.

Tesssay

Knihu jsem precetla, libila se mi... i kdyz ze zacatku jsem byla zmatena stejne, jako hlavni hrdina. Nicmene nevim, jestli mam chut se poustet i do dalsich dilu.

Shashlick

Amber (ani Jantar) mě moc nezaujal, děj mi přišel zdlouhavý a komentáře hlavního hrdiny otravné. Do pokračování ságy už se nepustím.

***SPOILER ALERT***
Málo využitá mi přišla i počáteční premisa s naší Zemí a ztrátou paměti. Zemi hrdina opustí tak po čtvrtině knihy a paměť se mu vrátí po polovině. A ani jedno v podstatě není nijak náročným úkolem, prostě se to stane.

GIF242

Už ani nevím kdy jsem poprvé propadl mezi světy a začal hledat svůj Amber. Celou sérii jsem četl několikrát a i když některé díly jsou slabší, tak jako celek hodnotím 10/10.

Dyaebl

Hlavní důvod, proč jsem se rozhodl sáhnout po Amberu, je zároveň snad jediným skutečným kladem knihy. Jediný skutečný svět Amberu. Vše ostatní jsou jen stíny...
Unikátní a skvělý motiv s obrovským potenciálem, který ale zůstává nevyužit.

První zápor vidím v mém subjektivním názoru, že kombinace fantasy s moderním světem prostě není dobrá a tady mě to chvílemi dost drásalo nervy. S tímto je spjat i jazyk, kterým je psána celá kniha a s tím spojen styl, jakým mluví postavy. Novodobý jazyk plný moderních výrazů a nadávek je něco, co na fantasy skutečně nemusím.

Navzdory těmto důvodům bych stále knihu hodnotil kladně, neboť je plná akce a má velmi málo momentů, kdy by si člověk vydechl. Žel je i toto záporná vlastnost knihy, protože v ní není žádný náznak psychologie postav či snad nějakého vývinu nebo alespoň motivů, proč jednají jak jednají. A hlavní hrdina Corwin, jakožto typický archetyp drsňáka, k dobru také nepřidává.

Nejedná se o špatnou knihu a už vůbec ne o špatný svět, ale i přes na první pohled zajímavé intriky a machinace jednotlivých postav, se jedná o slabou záležitost na poli fantasy.

Třeba další díly vyplní nedostatky, které zde nacházím. Jednou se do světa Amberu vrátím.

VesmirnaOndatra

Amber - mýtická zem, kde skutočnosť je len tieňom snov, zem, kde neplatia fyzikálne zákony, kde nefunguje strelný prach a kde v drogérke nezoženiete kondómy, takže Corwin má 14 a viac súrodencov, z ktorých tí zlí sa ho snažia zabiť, tí dobrí tiež a ja sa im zas až tak nečudujem.

Kakiko

Kniha bohužel patří k těm, které alespoň mě nemají čím zaujmout. Postavám jsem se nemohla dostat pod kůži, hlavní hrdina, který celý příběh vypráví, je nudný a bez charakteru. Nijak jsem s ním nesoucítila a jeho osud mě tudíž ani moc nezajímal. Příběh je také dost slabý, o co tam vlastně jde? Jeden trůn a spousta těch, kteří na něj chtějí usednout. Příběh skáče od jedné intriky k druhé, z jednoho souboje do druhého. Motivace postav? Neuvěřitelná, pomalu žádná. Autorův styl velmi nezáživný.
Měla jsem velká očekávání a ta se bohužel nenaplnila a kniha mě zklamala.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

Roger Zelazny
americká, 1937 - 1995