Exorcista - Souboj s ďáblem

od:


KoupitKoupit eknihu

Povinná četba milovníků hororu. Exorcista nebo též Vymítač ďábla patří bezesporu mezi největší hororové klasiky všech dob. William P. Blatty sepsal tento román v roce 1971 a zakrátko byl příběh pod stejným názvem uveden i na filmová plátna a záhy si získal řadu odpůrců i příznivců. Těm prvním především vadilo, že do hlavní role na svou dobu skutečně drastického snímku byla obsazena dětská herečka Linda Blaireová. I přesto se film s Maxem von Sydowem v roli Otce Merrina stal trhákem a v dalších letech se dočkal ještě dvou pokračování, přičemž třetí díl režíroval sám William P. Blatty. V roce 2000 se pak konala obnovená premiéra filmu, který byl obohacen o doposud neuvedené záběry. Děj celého příběhu je zřejmě všeobecně znám. Malé děvčátko Regan onemocní. Nejedná se však o chřipku nebo spalničky, ale o její duši, které se zmocní samotný ďábel. Nejprve se z dívčina pokoje ozývají podivné zvuky, její postel se sama od sebe otřásá, Regan chodí ve spánku a povídá si s neviditelnými lidmi. Její matka Chris ji proto vezme na vyšetření, která však nic neprokážou. Později začne dítě po doktorech plivat a častuje je těmi nejoplzlejšími výrazy. Koňské dávky všemožných prášků nezabírají, a tak se zoufalá matka obrací na Damiena Karrase, kněze a psychiatra v jedné osobě. Chris je posedlá představou, že se Regan zmocnil ďábel. Tato myšlenka se Karrasovi nezamlouvá tedy alespoň do chvíle, kdy ho děvčátko pozdraví hlasem jeho nedávno zesnulé matky a pozvrací mu svetr něčím, co by mohla být instantní jíška od Vitany nebo hrachová kaše ze závodní jídelny. Karras se s exorcizmem stále zdráhá, ale když mu dítko předvede několik psychokinetických triků a prohodí pár frází v latině, němčině či francouzštině v jazycích, které nikdy neumělo pozve si Damien na pomoc Otce Merrina. Ten je přes vymítání zkušeným odborníkem, a tak jakmile začne Reganina postel levitovat ve vzduchu a děvče otočí hlavu o třistašedesát stupňů, souboj s ďáblem může začít. Exorcista je vedle Stokerova Draculy považován za nejdramatičtější horor všech dob. Jeho knižní podoba je daleko zajímavější než verze filmová, neboť obsahuje řadu nechutných, zvrácených okamžiků, které by se ve filmu mohly objevit jen stěží. Kniha by rozhodně měla patřit mezi povinnou četbu všech strachmilujících jedinců....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30453/exorcista-souboj-s-dablem-GZj-30453.jpg 4.4295
Orig. název:

The Exorcist (1971)

Žánr:
Literatura světová, Horory
Vydáno:, XYZ
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (54)

Přidat komentář
dedliipf
08. ledna

Není divu, že Vymítač ďábla je tak dobrý film, když ten, kdo pro něj dělal předlohu, ji také upravil do scénáře. Zatímco film klade větší důraz na šok, hnus a strach, v knize má velký prostor racionální versus ??? totiž nechci psát iracionální, protože s vírou se zde zachází vcelku logicky. Kněží nejsou karikatury, vlastně ani nejsou až tolik věřící, jak by si je člověk mohl představovat. Jsou to lidé. A ateisté jsou tu stejnými lidmi.

Kniha také na konci umožňuje víc výkladů než film. Důležité momenty a myšlenky jsou v něm také, o tom žádná, ale vizuální složka má sílu v tom, že v divákovi vytvoří pocit, že určitě ví, jak to tedy je - vždyť to vidím na vlastní oči! Naopak text je plný tápání, nejistoty postav... Ty nejjasnější z nich, které ví přesně, co chtějí udělat a rázně odpovídají, těm nikdy pořádně do hlavy nevidíme. A ta která se nejvíce vyhýbá přímému hovoru, detektiv, pro něj je to zase (jen, nebo také?) pracovní strategie (mimochodem, kdykoliv mluvil, hlavou mi zněl hlas vyšetřovatele Columba!).

Autorův styl je velmi čtivý a podle mě... prostě perfektní.

Neviděla jsem žádná slova navíc. Některé zmínky se o 200 stránek později vrátí zase jen v podobě zmínky. To z knihy dělá příběh uprostřed většího světa. Jeden dům na jedné ulici, kde se dějí hrůzy, je však uprostřed města, kde se žijí životy. Přitom zmínky neodváděly pozornost. Ne vše bylo vysvětleno (prostor pro čtenáře). Děj v textu ubíhal různým tempem podle scén. Výborný příklad pro každého, kdo chce dobře psát.

A nakonec myšlenky. Nejsem věřící. Našla jsem, že autor měl silný názor proti potratům, a tak bychom si asi v těchto věcech nerozuměli. Ale problesky náboženství v textu mi připadají nenásilné a dokonce hodnotné, k zamyšlení. Citace o tom, jaký má smysl posedlost, se dá například brát jako zamyšlení nad zlem, co z nás zlo může udělat, z čeho plyne... Odkládám jako příklad:

"Já si myslím, že cílem je vyvolat v nás zoufalství, zavrhnout vlastní lidskost, Damiene, vidět sama sebe v nejzazší podobě zvířeckosti, hnusu a rozkladu, bez důstojnosti, odporné, bezcenné. A v tom možná spočívá jádro toho všeho: v bezcennosti. Neboť já si myslím, že víra v Boha vůbec není záležitostí rozumu. Myslím, že je to především otázka lásky: přijetí možnosti, že Bůh by mohl milovat nás..."

Ales.BD
02. ledna

Možná, že šokující v roce 1971. Dnes se mi jeví jako trochu přihlouplá duchařina s náboženskými prvky a nechutným popisováním nechutností. Nebýt svérázného detektiva, byla by to i nuda. Doufám, že tvrzení o "nejdramatičtějším hororu všech dob" není pravdivé. To by ten zbytek vypadal.

Twinny
28.12.2018

Už jen samotné téma knihy je velmi lákavé. Existují temné síly? Nebo jsme jen oběti svých vnitřních démonů? Je Regan opravdu posedlá ďáblem, nebo se u ní začínají projevovat prvotní náznaky duševní choroby?
Kniha zabrousí jak do procesu vymítání, tak do oblasti psychologie a psychiatrie. Ti, kteří se o tato témata zajímají, rozhodně jejím přečtením nic neztratí.

Krčka5
06.09.2018

Film byl za mě naprostý propadák, knize nesahá ani po kotníky. Super ponurá atmosféra. Často kritizované zacházení do podrobností psychologie a psychiatrie se mi naopak moc líbilo.

Eldar80
17.07.2018

Už od začátku se mi kniha nelíbila. Byla hrozně divně napsaná. Podání příběhu působilo značně neuměle. Literární úroveň byla slabá. Čtení vyvolávalo pocit, jako když se od poloviny díváte na americký film ze 70. let, kde je mnohem důležitější děj než co říkají hlavní postavy. Když je začnete poslouchat zjistíte, že mluví strašné kraviny a jejich rozhovory nedávají smysl. Nevíte tak, zda to není nějaké absurdní drama nebo psycho-thriller.
Nejdřív mě tak čtení vůbec nebavilo a to poměrně dlouho. Jenže jak jsem četl dál, atmosféra na mě začala působit. Už od začátku v ní bylo cosi špinavě oplzlého a horory se dost často vyznačují kombinací zhnusení a strachu. Zde tomu autor přidal na depresivně působícím ději. Začlo mi docházet, že to neumělé psaní je jen další způsob manipulace se čtenářem. Vyvolat v něm určitý stav odporu. Nezáživnost knihy postupně vymizí, jak začne vzrůstat napětí.
Nejsem fanoušek hororů, ale musím se přiznat, že tohle mě vážně dostalo. Díky filmu jsem věděl o čem to zhruba je, ale vůbec to nevadilo. Z na první pohled neumělého psaní se vyklubal značně sugestivní příběh. Autor navíc dokázal neustále stupňovat napětí, což se často nevidí. Navíc kniha obsahuje dost informací o dané problematice.
Nejvíc mě tak mrzelo nedotažení detektivní linie a uspěchaný závěr. Všem fanouškům hororu rozhodně doporučuju. A ostatním čtenářům taky. Tedy pokud stojí o docela extrémní zážitek. Pro slabé povahy to skutečně není. 80%

MorriconeTheGod
17.06.2018

fíha...kdyby to byla soutěž o nejstupidnější postavy, nejtopornější dialogy a nejnudnější příběh tak je to za 100 %

RADIN
13.06.2018

Kniha ma nenadchla,skôr nudila.A vadili mi tam tie vulgárne slová,také knihy nemusím.

Irika
12.06.2018

Napínavé, poutavé a rychlé čtení, i když trochu předvídatelný příběh. Rozhodně doporučuji jako fajn knížku na dva tři večery, těžko se od toho odtrhává.
Konec byl dost useknutý, což je škoda - 90%.

85098211
01.05.2018

(audiokniha)
Nikdy nečtu horory! Ani se na ně nedívám, fakt ne! ;-) Ale tady jsem udělala výjimku - a jsem za to ráda. Kniha je výborná, má sice trochu pomalejší rozjezd, ale potom už děj odsýpá a napětí roste. Příběh mne pohltil tak, že jsem se od poslechu knihy nemohla odtrhnout. Doslova jsem ji zhltla za jeden jediný den. A nemůžu jinak, než dát plný počet hvězdiček, kniha si je jednoznačně zaslouží!

sgjoli
25.03.2018

U této knihy je podle mého úplně jedno, jestli věříte na posednutí ďáblem/démonem či nikoliv. Autor přišel se skvělým thrillerem/horrorem, který začíná dost nenápadně, ale v průběhu se přerodí na neuvěřitelně chytlavý, čtivý skvost, který vás vtáhne a nepustí. Je to skutečně divočina až do konce. Autor také nabízí několik velmi explicitních, naturalisticky popsaných výjevů, které mne docela děsily, a to se považuji za celkem otrlou čtenářku. Asi na mne také hodně zapůsobil fakt, že se ta děsivá událost stala mladé dívce. Hodně silně napsané! Klasika svého žánru, to dozajista.

Peyka
17.03.2018

Jedna z mých nejoblíbenějších knih vůbec. Ve své době to bylo něco nevídaného, originálního, dneska je vymítání ďábla plná televize i film, obzvlášť béčkové otřesné horory, které nesahají Exorcistovi ani po kotníky. Příběh je napsaný svižně, dramaticky a s napětím, čtete pořád dál, chcete vědět jak to skončí za každou cenu. Kniha je hodně naturalistická i psychologicky dobře vystavěná. U téhle knihy doporučuji i filmové zpracování :-)

martunka
04.02.2018

Je fakt, že jsem viděla nejdřív film. Proto jsem byla na knihu upřímně zvědavá, protože kniha pro mě většinou bývá lepší než film. A i teď se mi to potvrdilo. Výkony herců jsou skvělé, ale kniha je pro mě zase nejlepší.

geimz
28.09.2017

Ako mnoho ďalších som najprv videl film, ktorý mi v mladosti vyrazil dych, a tak som sa po dlhých rokoch rozhodol prečítať predlohu. Exorcista je veľmi čtivo napísaný príbeh, ktorý aspoň v knižnej podobe nie je vyloženým hororom, ako skôr thrillerom. Výtku mám k dlhému rozjazdu knihy, kedy až zhruba po 200 stranách sa začne skutočný boj s diablom, a k málo údernému koncu, s ktorým som mal problém aj pri filme. Film má takisto veľkú výhodu v tom, že všetky hrôzy posadnutia vie explicitne ukázať, a to je v konečnom dôsledku efektívnejšie a hrôzostrašnejšie, než čítanie knihy.

Jessybelle
21.09.2017

Rozvažovala jsem mezi třema a čtyřma hvězdama, no nakonec jsem dala čtyři za rozpitvání posedlosti z lékařského hlediska a za popsání beznaděje osob kolem Regan, i za "poručíka Colomba". Možná byla chyba, že jsem nejprve viděla film, i když je to už pár let zpět, při něm mě mrazilo. U knihy se to bohužel nekonalo.

Omy
16.09.2017

Ještě jsem, myslím, nečetla žádný horor, ale tento se opravdu povedl. Je pravda, že ve mně kniha nevykřesala takový strach, že bych se bála jít v noci na záchod (a to jsem cíťa, kterou vyděsí kdejaké zapraskání v podlaze a četla jsem ji po večerech), ale zato ve mně několikrát navodila nejrůznější úvahy nad odehrávajícím se dějem a až díky (nebo kvůli?) nim jsem jistý strach a nechuť až odpor pocítila. Nejednalo se zkrátka o jednoduchý proces typu BAF! a LEK!, jak jsem z (filmových) hororů zvyklá (což mi naprosto nevadilo).

Vadily mi akorát dvě věci. Závěr byl na můj vkus poněkud uspěchaný. Z jedné strany je možná dobře, že ani zde se autor nevydal po klasické cestě gradování příběhu k poslednímu střetu, ale vyznělo to podle mého obyčejněji, než se slušelo.

A musím si postěžovat na překlad - hlavně ze začátku jsem se někdy obtížně chytala slov a přemýšlela, co že bylo jejich smyslem. Obvykle byl tento problém v konverzacích, které tím dost ztrácely na zamýšlené úsečnosti apod. Nejdřív jsem byla zmatená a považovala to za chybu v chápání z mé strany, ale když jsem v textu došla k otázce na to, jak se jedné z postav vede a její odpověď zněla "Taktak." (zřejmě přeložené z "so-so"), tak mi to bylo jasné. Dalo se to přeložit líp.. vždyť je to kult. Možná se k ní vrátím v jiném překladu.

Niu
13.09.2017

Nikdy nezapomenu na popis chůze dívky ze schodů. Toto mě děsilo ve snech. Kniha i film jsou velmi děsivé, ponuré, film navíc dobře doplňuje hudba.

KuroHaru
15.07.2017

Kniha pro mě nebyla vůbec tak děsivá jako film, přesto při jejím čtení místy přeběhne mráz po zádech. Co mi ale přišlo na knize zajímavé a obohacující, bylo vysvětlení posedlosti ďáblem z hlediska psychologie a neurologie, s čímž si autor vyhrál do hloubky. Pro mě klasika, kterou by si měl přečíst každý příznivce hororu.

cat5
18.05.2017

Dechberoucí, svižné, nechutné, zajímavé a mrazivé. Jediné,co bych k tomu měla za menší připomínku, by bylo to, že bych knihu přeci jen o něco natáhla. Jinde mi nicneříkající pasáže vadí, ale tady si je umím dobře představit. To se ale nedá brát jako výtka, protože kniha je bezvadná.

kklepkaa
05.04.2017

Knížka je stejně děsivá jako film a je jedno jaký je rok, světlo či tma. Samozřejmě, že film nemohl pojmout všechno a filmaři se možná některých scén v té době obávali, takže opravdu kniha stojí za to.

Israha
06.02.2017

Minimálně stejně mrazivé a bezcitné vůči čtenářovi, jako filmová adaptace vůči divákům. Nejděsivější snad ani nejsou veškeré ty tělními tekutinami nasáklé detaily, násilí vůči malému dítěti a všudypřítomné rouhání, ale ta dokonale popsaná bezradnost a bezmoc všech těch racionálně uvažujících dospělých v konfrontaci s nadpřirozeným zlem z dávné mytologie. Pro fanoušky literárního horroru naprostá povinnost.

Falda
06.01.2017

Naprosto úžasná, čtivá a strhující kniha! Přečtena jedním dechem.

_Joker_
07.09.2016

Určitě jsem tuhle knihu nečetla naposled. Je prostě skvělá! :) Sice začátek se poněkud táhne ale potom vám běhá mráz po zádech. :) Rozhodně doporučuju přečíst!!

rene6927
07.08.2016

Musím se vyjádřit. (MOŽNÁ BUDE OBSAHOVAT TROCHU SPOILER!!!) Ďábel v těle Regan... Rád bych se s ním někdy potkal a pokecal :D (fór) Fascinuje mě psychologie, obzvláště ta manipulativní. V této "klasice" jsem si rozhodně přišel na své. Ďábel, jak si hrál... A asi poprvé mi v knize nevadil skepticismus - doktorů. 90%

eraserhead
13.04.2016

Ještě mám v živé paměti, když jsme si coby puberťáci donesli jako svatou relikvii videokazetu s tímto filmem, v počtu nějakých dvanácti se nacpali ke kámošovi do obýváku a zhlédli tenhle kultovní horror. A jak jsme byli trochu zklamaní, protože jsme zjistili, že je to až na pár vypjatých okamžiků tak nějak trochu nudné. Škoda, že na knižní verzi se muselo čekat tak dlouho (kdo věděl o nějakém slovenském vydání z roku 1995?). Proč zmiňuji film? Nevím jak dneska, ale pocházím z generace, která jako první viděla právě film. A to je vzhledem k literární předloze na škodu. Protože literární předloha hodně dlouho udržuje čtenáře v nejistotě a nádherně mlží. Jak by bylo nádherné číst Mlattyho román bez znalosti tématu a filmové verze. Každopádně, jak je skoro pravidlem, kniha je mnohem lepší než film, je syrovější, drsnější, vypjatější, atmosféričtější (rozmluvy s posedlou Regan mají neskutečnou sílu a atmosféru, které se do filmu nepovedlo převést). Už si nevybavuji, kolik prostoru (a zda vůbec) ve filmu dostal policajt Kinderman, ale jeví se mi jako nejzajímavější postava příběhu. Je tak skvěle columbovsky nepříjemný a otravný. Nijak nezpochybňuji Exorcistovo místo v nesvaté trojici satanských příběhů (společně s Omen a Rosemary má děťátko). Na rozdíl od Omen, který je výborný jako kniha i film, do ní ale Exorcistu budu řadit hlavně pro literární předlohu.

richard7959
03.04.2016

Není co dodat! Úžasné! Úžasné! Úžasné!

danny_21
04.03.2016

Kdo neviděl slavného Friedkinova Exorcistu jakoby ani v tomto žánru neexistoval :-) Ke knižní podobě se dostávám po 15-ti letech od jeho shlédnutí a musím říct, že jsem nebyl zklamán. Filmová verze téměř přesně kopíruje předlohu samozřejmě ne doslovně, knižní se rozjíždí pomalu, působivým způsobem popisuje problematiku psychologie, rozdvojení osobnosti i samotného rituálu, který je popsán surově bez příkras, a já nedočkavě hltal řádky Karrasových rozmluv s Ďáblem v Megan až k závěrečnému vyvrcholení - 80 %

danny_21
03.03.2016

Kdo neviděl slavného Friedkinova Exorcistu jakoby ani v tomto žánru neexistoval :-) Ke knižní podobě se dostávám po 15-ti letech od jeho shlédnutí a musím říct, že jsem nebyl zklamán. Filmová verze téměř přesně kopíruje předlohu samozřejmě ne doslovně, knižní se rozjíždí pomalu, působivým způsobem popisuje problematiku psychologie, rozdvojení osobnosti i samotného rituálu, který je popsán surově bez příkras, a já nedočkavě hltal řádky Karrasových manipulujících rozmluv s Ďáblem v Megan až k závěrečnému vyvrcholení - 80 %

sima176
29.01.2016

Kniha se mi líbila. Velmi mrazivé čtení, akorát první část zdlouhavá, trochu bych ji zkrátila, ale jinak super :)

Mandrejka
30.06.2015

Jednoznačně jedna z nejlepších knížek, které jsem měla možnost přečíst!

Obuvník
05.06.2015

Kdo se bojí, nesmí do "pokoje". Velmi působivá kniha, ke které mě přivedlo hypnotické filmové zpracování. Bohužel i částečně zabilo moji představivost, protože se mi během otáčení stránek stále dokola vybavovala nedostižná Linda Blair.
Hlavní devízou díla je fakt, že dokáže vystrašit. U knihy hodně velký kumšt. Chybí vizuál, chybí hudba a zbývá už jen čtenářova představivost. Snad ji mám zakrnělou, protože málokterá kniha mě dokáže vystrašit. Ale tady... voilà!
Některé pasáže možná trošku nemotorně napsané, ale jako celek funguje skvěle. Klobouk dolů a vřele doporučuji zamknout se v noci do pokoje, dát se do čtení a doufat, že se vaše postel nezačne třást.