Právo nálezce

Kniha o tom, jakou moc má vyprávění příběhů a jak literatura utváří život. John Rothstein je věhlasný spisovatel, avšak léta už nic nepublikoval, a navíc se začal věnovat reklamě. A jeho věrný čtenář Morris Bellamy zuří. Spisovatele nakonec zabije a vyloupí mu sejf s rukopisy nevydaných knih. Kořist si ukryje, ale pak se ocitne ve vězení kvůli jinému zločinu. Po několika desítkách let najde schovaný lup malý chlapec, ale Morris Bellamy se pokladu za žádnou cenu nechce vzdát… V hlavních rolích mistrně napsaného románu se objeví nesourodá trojice pátračů z Kingovy detektivky Pan Mercedes....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/258792/big_pravo-nalezce-wo1-258792.png 4.31130

Bill Hodges 2.

Literatura světová, Detektivky, krimi

Vydáno: , Beta-Dobrovský

Finders Keepers, 2015

Kniha Právo nálezce

Čmeláček

Bill Hodges podruhé. A zase to nebylo špatné :). Četl jsem slovenské vydání.

Ginosaji

(+ SPOILER) Hodně kvalitní počin. Podporuji předešlá tvrzení, že kniha obsahuje řadu překvapení. Že nechá King paní Saubersovou naživu, to jsem nečekala. Vůbec. Propojení s Panem Mercedesem bylo naprosto dokonalé. Vlastně ta událost získala úplně jiný rozměr. A Brady? Nemohu se dočkat Konce Hlídky.

terimila

Hodně dobrý počin. Pěkně to navazuje na Pana Mercedese. Líbí se mi pohled na starou událost ze strany jiných aktérů... a potěšilo shledání se starými známými, Bill, Jerome a hlavně Holly jsou zlatíčka :-) Peteův příběh je celkem uvěřitelný, zápletka taky, ke konci se to vygraduje do pěkně ošklivého finále. Je pravda, že některé motivy už se opakují (vězeň píšící dopisy za ostatní; autor trpící / umírající za to, že se svými postavami udělal to, co se čtenářům nelíbilo; šílený čtenář, který za svým vysněným příběhem jde až na úplnou hranu (a vlastně i za ni). Prostě Kingova pozdní klasika, žádné velké a závažné dílo, ale dobrá a kvalitně odvedená práce. Těšilo mě a snad se ještě s Billem a jeho kolegy shledáme...

Petkona
10.12.2021

Od téhle knihy jsem vůbec nečekala nic převratného, ale pan King mě jako u spoustu dalších knížek vyvedl z omylu. Od začátku to bylo neskutečné napínavé a já jsem se od toho opravdu nemohla odtrhnout. Dvě dějově linky byly nesmírně zajímavé a to proplétání dějů bylo fantastické, ani si nepamatuji, kdy jsem od Kinga četla takhle skvělou knihu. Naposled asi Řbitov zvířátek, ale tohle tomu hodně sahá na paty. I když jsem nečetla předchozí díl, tak mě to opravdu neskutečné bavilo a musím se pustit i do dalších dvou dílů a doufám, že budou také tak skvělé jako tohle.

toni-az
02.12.2021

V rámci jedné knihy je King mistr gradace, ale v tomto případě mi přišlo, že oproti vygradovanému ději v minulém díle to bylo trochu na nižší převodový stupeň. První třetinu jsem si říkal, jestli tam vůbec bude Bill, ale nakonec se objevil. Klasická trojka znovu v akci nezklamala, ale přeci jen na plný počet to tentokrát není.

I zde mě rozčilovala autorova neznalost IT, přestože se v tom dost rejpal. Na druhou stranu bylo fajn to zbožňování literatury.

Vesmich
30.11.2021

Tento pozdní S.K. je o dost jiný, než v době Osvícení. To byly pecky. V této trilogii je znát, že už se mu obrousily hrany, už není tak tvrdý, krutý a fascinující. Takže, speciálně v tomto díle, přežijí i ti, kteří by před dvaceti lety rozhodně nepřežili. Ovšem tam, kde je potřeba vykreslit školu, popsat co se děje komu v hlavě, tam je to stále mimořádné. Morrie je jedna z parádních Kingových postav.

Alizon
24.11.2021

Celá tato trilogie s Billem Hodgesem pro mě byla příjemným překvapením. Tento druhý díl byl pro mě slabší než 1, hlavně mi chyběl parádní rozjezd, který nabídl Pan Mercedes. Ale postupně se to rozjelo a dostavila se spokojenost. Celou trilogii s klidným srdcem doporučím....čtěte raději postupně.

boxas
18.10.2021

Zajímavý námět o prolínání a vzájemném ovlivňování světa fikce a reality a o tom, jak mohou knihy a jejich hrdinové ovlivnit náš život.
Jenže upřímně řečeno Stephen King podobný námět zpracoval už několikrát a myslím, že lépe než v této knize.
Neříkám, že se kniha čte (nebo poslouchá) špatně, jen jsem pořád měla neodbytný pocit, že tohle nebo ono jsem už u Kinga někde četla. A mnohem líp!
Namátkou: poměry ve vězení a chlapík, který píše pro jiné viz Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank, nebo autor, který svými knihami ovlivňuje životy druhých a doplatí na to viz Misery.
Podtrženo, sečteno: kniha Právo nálezce čtenáře neurazí ani nenadchne.