Právo nálezce

Právo nálezce https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/258792/bmid_pravo-nalezce-wo1-258792.png 4 1314 253

Bill Hodges série

Kniha o tom, jakou moc má vyprávění příběhů a jak literatura utváří život. John Rothstein je věhlasný spisovatel, avšak léta už nic nepublikoval, a navíc se začal věnovat reklamě. A jeho věrný čtenář Morris Bellamy zuří. Spisovatele nakonec zabije a vyloupí mu sejf s rukopisy nevydaných knih. Kořist si ukryje, ale pak se ocitne ve vězení kvůli jinému zločinu. Po několika desítkách let najde schovaný lup malý chlapec, ale Morris Bellamy se pokladu za žádnou cenu nechce vzdát… V hlavních rolích mistrně napsaného románu se objeví nesourodá trojice pátračů z Kingovy detektivky Pan Mercedes.... celý text

Literatura světová Encyklopedie
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Finders Keepers , 2015

Finn69
07.01.2016 5 z 5

Druhá kniha o Billu Hodgesovi se mi líbila mnohem víc než ta první - možná proto, že je tam daleko méně Billa Hodgese :-)
Ale vážně - tohle je už zase Stephen King ve výborné formě, dokazuje, že i detektivku napsat umí. Příběh šlape od samého začátku a je docela problém se od něj odtrhnout. Jde v podstatě o samostatnou knihu, není nezbytně nutné přečíst nejprve "Pan Mercedes", i když je to asi lepší.
Docela se těším na pokračování, zvlášť když všechno nasvědčuje tomu, že se opět setkáme s psychopatem Bradym z prvního dílu.

Aja_CZ
03.01.2016 5 z 5

Kniha mě naprosto pohltila, za dva dny přečteno. Předchozí Pan Mercedes pro mě byl dá se říct zklamání, tak jsem se Práva nálezce bála, ale musím říct, že veškeré obavy byly neoprávněné. Strašně se mi líbily některé aspekty, které můžeme znát z předchozích děl - posedlý knižní fanoušek, který se nedokáže smířit s tím, jak skončila jeho oblíbená postava (Morrie je jednoznačně fanoušek č. 1) a vězeň, kterého před potížemi se spoluvězni zachrání jeho um (Morrie není úplně Andy Dufresne, ale hned jsem si na něj vzpomněla). Bill Hodges mi ze začátku vůbec nechyběl a když se on i jeho tým zapojili, bylo to příjemné zpestření. Všechno se vším perfektně provázané a ten konec? Mráz mi běhal po zádech a nemůžu se dočkat End of Watch.

Hlášky sice dost vulgární, ale k vykreslení postav jednoznačně sedí.
"Sračky jsou hovno." (asi mám námět na potisk trička)
"Kdyby měl tenhle chlapík morální kompas, ukazoval by v jednom kuse do prdele." (Bill Hodges).

A teď jedna filozofická, jak byste naložili s takovým nálezem vy, kdybyste byli v Peteově pozici a jednalo se o Kingovy zápisníky? ;)

happy-smile
31.12.2015 4 z 5

Těšila jsem se na starou známou detektivní partu, o té nicméně až do třetiny knihy nepadlo ani slovo. Role detektivů byla vlastně spíš jenom mimochodná, ve výsledku tato linie moc stránek asi nezabrala. Když nad tím tak přemýšlím, možná to byl vlastně jenom takový deus ex machina. :-) Ale ne, tahle parta se tam nezjevila proto, aby vyřešila zápletku, spíše proto, aby pomohla v nouzi, takže se to tak vlastně brát nedá. :-) Líbilo se mi, že příběh byl s panem Mercedesem svázán nejen postavou detektiva, ale i dalšími dějovými aspekty. Takže ve výsledku mi ani ta malá role Billa Hodgese nevadila (i když první třetina, kde ještě nebyl podle mě nebyla tak zábavná).

Exs
30.12.2015 5 z 5

Jedna z mála knih, kterou jsem přečetl na jeden zátah. Příběh plynul dopředu ďábelským tempem a já se výborně bavil. Už aby tu byl 3.díl, na který mě King v poslední kapitole skvěle navnadil.

kovazu
30.12.2015 5 z 5

Nemohla jsem se od knihy odtrhnout a za dva dny přečteno, pro mě lepší než Pan mercedes. A prostě sračky jsou hovno.

sunflower95
29.12.2015 4 z 5

Po delší pauze jsem vzala kingovku do ruky a nemůžu si stěžovat :) Klasický rychlý začátek, klasický pomalejší prostředek a klasický svištící konec, kdy čtete tak rychle, aby jste zjistili, jak to dopadne, že vás z toho bolí oči :) Já ho prostě zbožňuju.

Hanzz
28.12.2015 5 z 5

Výborná kniha od začátku do samotného konce sem se nemohl odtrhnout. Velmi čtivé a napínavé dávám plný počet a doporučuji.

LucieRossi
24.12.2015 5 z 5

Na tuto knihu jsem se hodně těšila a nezklamala mě. Pan Mercedes je pro mě sice pořád TOP, ale i tato kniha měla velice dobrý děj, několik překvapivých zvratů a hodně mě bavilo nenásilné vložení hlavní postavy z předchozího dílu a zároveň nás tím King navnadil na poslední díl trilogie. Už se nemůžu dočkat.

bookcase
23.12.2015 5 z 5

Naprostá pecka, mistr hororu a napětí mě nezklamal.

Terva
23.12.2015 4 z 5

Sračky jsou hovno - je málo spisovatelů, kteří si můžou dovolit napsat hanlivé slovo, dokonce udělat z těchto slov větu a nakonec ji použít jako úvodní citát ve své knize. "Sračka je hovno" je v tomto románu vlastně základem příběhu. Někdo tu píše, že tento příběh je lepší než Pan Mercedes, ale já bych to tak neviděl. Je to spíše pocit, že je čtenář vržen do stejného prostředí jako první příběh a potkává zde i stejné "části známých" postav. Opět se tu postavíme do tisícového davu lidí před Městským centrem a opět budeme čekat na práci. Pan King si práci posunul o úroveň výše. Vybral si z fronty jinou postavu, která chvilku sleduje "návrat" Bradyho Hartsfielda, řidiče mercedesu, který udělá u Městského centra takový masakr, že to postihne velkou část přítomných. Po tomto incidentu však již sledujeme jen tuto ústřední postavu. ............Nevíš, zda v New Hampshiru mají trest smrti?............ Její příběh však začíná v hluboké minulosti. Vše vzplane již v roce 1978 u úplně jiné postavy a příběh se s námi, čtenáři, přehoupne až do roku 2014, kde dojde k finálnímu setkání. Do příběhu se vrací detektiv Bill Hodges (Taky proč ne, když celou trilogii spojuje, že), aby opět čelil kruté minulosti a dělal současná rozhodnutí pro budoucí nesmazatelné činy. Se svými společníky Jeromem a Holly tak pomáhají dalším lidem, kteří jsou v nesnázích. Malá ochutnávka: Byl tu špinavý dětský kočárek kulhající na jedno kolo, stojací lampa s tropickými ptáky na stínítku, stará vydání časopisů a hromádka plesnivých dek, které odporně smrděly. ..........Sračka je jen hovno......... První polovina příběhu je označena roky, ve kterých se odehrává děj, druhá část knihy je pak rozdělena po očíslovaných kapitolách. Je to nepatrná změna, ale měla zvláštní účinek na mou četbu. Prostě pan King si se svými čtenáři hraje. .........Sračka je jen hovno........ Malý pohled na americký sen - Vychovají beznadějné děti a na kolenou budou houpat beznadějná vnoučata, než doputují k vlastnímu beznadějnému konci v beznadějných nemocnicích a domovech důchodců, odkud odstartují do temnoty s vírou, že prožili Americký sen a Ježíš je s plnou slávou uvítá u nebeských bran.......... Miluju Kingovo ukončování některých kapitol, kdy jakoby údajně prozradí spoiler v příběhu, ale pak ho krutě utne úplně jinou událostí. Mluvím třeba o takovém prohlášení - A už ho nikdy neviděl (i když mu něco slíbil) a další podobné zvraty, které jsou příběhem prošpikovány. Sračka je hovno. Mohu jen doufat, že pan spisovatel nezůstane jen u trilogie a napíše víc takových temných a krvavých detektivek. Například u série Temná věž, také tvrdil, že zůstane jen u čtyř knih a nakonec na toto téma napsal knih hned osm, plus několik dalších odnoží. Potřebuju ženskou ze který se nezblázním. Další šílený citát, kterých je v příběhu požehnaně. Osobně jsem si z této knihy odnes deset velmi povedených citátů. Ale ten ústřední je nejlepší - SRAČKA JE HOVNO.

Greene
12.12.2015 5 z 5

Když jsem včera tuhle knihu kupoval, rozhodně jsem si nemyslel, že by mě King dokázal překvapit. Ne že bych mu nevěřil, ale přeci jen si myslím, že jeho dřívější tvorba byla do značné míry kvalitnější. Jenže jakmile jsem knihu otevřel, na všechno ostatní jsem zapomněl. Až když jsem měl za sebou úvodních sto stránek, tak mi vlastně došlo, že existuje realita. Bohužel právě po těchto sto stranách jsem musel přestat číst, jelikož mi do toho něco vlezlo. Když jsem se vrátil domů, už jsem byl unavený a do knihy se mi nechtělo.
Dnes jsem knihu otevřel na sto třetí straně, jak jsem ji nechal včera, a nepustil ji, dokud jsem nedočetl poslední slovo. A musím uznat, že to byla jízda! Napětí od začátku do konce, výborný akční konec a navnadění na třetí díl. A ještě něco - ještě nikdy mi takhle z knihy nejezdil mráz po celém těle. Díky, Stephene!

zahadum
06.12.2015 4 z 5

Druhý diel trilógie je za mnou a...ak som sa rozplýval nad prvým dielom tak z druhej časti mám mierne povedané trošku slabšie pozitívne dojmy. Ale pekne po poriadku...Hra rozohraná v prvom diely bola uzavretá ale postavy sa znovu vracajú na scénu. Jedna sa dokonca vráti bez toho aby vykonala nejakú výraznejšiu akciu...pardón ak nepočítame " cvak ". Prvá polovica je bravúrna ! priam nedýchate ako sa dej krásne zauzľuje a King sa zase vracia k svojmu románu Misery .... ako a prečo uvidíte sami..každopádne prvá polovica je napínavá a dá sa povedať,že je to mierne mrazivé dielo v ktorom je už dokonca aj náznak nejakého toho pre Kinga typického tajomna " cvak " ...žiaľ nedá sa to povedať o druhej polovici ktorá je naprosto predvídateľná a miestami som mal pocit,že je to čítanie pre teen populáciu...v prvom diele som kritizoval Kingovú doslovnosť...teraz je to už priam na plač ako autor za každú cenu opisuje aj nepodstatný detail a spomaľuje tak príbeh ktorý podľa mňa ak by odsýpal rýchlejšie tak by určite viacej svojou atmosférou docielil väčší efekt.
Som spokojný a myslím si,že nielen je budem veľmi zvedavý ako sa autor popasuje s tretím dielom ktorý k nám dorazí na budúci rok. King už mierne naznačil v tejto časti čo sa asi bude diať...mne to teda aspoň trošku " docvaklo...." cvak " :)

martin6849
16.10.2015 5 z 5

Bavilo mě to mnohem více než Pan Mercedes, docela se těším na třetí tíl.
A taky jsem zvědavý na český překlad, Právo nálezce není tak špatný název, tak snad i zbytek překladu bude dobrý :-).