Právo nálezce

Právo nálezce https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/258792/bmid_pravo-nalezce-wo1-258792.png 4 1314 253

Bill Hodges série

Kniha o tom, jakou moc má vyprávění příběhů a jak literatura utváří život. John Rothstein je věhlasný spisovatel, avšak léta už nic nepublikoval, a navíc se začal věnovat reklamě. A jeho věrný čtenář Morris Bellamy zuří. Spisovatele nakonec zabije a vyloupí mu sejf s rukopisy nevydaných knih. Kořist si ukryje, ale pak se ocitne ve vězení kvůli jinému zločinu. Po několika desítkách let najde schovaný lup malý chlapec, ale Morris Bellamy se pokladu za žádnou cenu nechce vzdát… V hlavních rolích mistrně napsaného románu se objeví nesourodá trojice pátračů z Kingovy detektivky Pan Mercedes.... celý text

Literatura světová Encyklopedie
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Finders Keepers , 2015

lucik2773
09.04.2016 4 z 5

Az na par stylistickych chyb, super dej, zapletka, nezklamal.

Magnat
08.04.2016 5 z 5

Ještě o něco lepší než Pan Mercedes, možná proto že Morris je opravdu šílený fanoušek literatury a jeho (a nejen jeho) nadšení z díla Rothsteina je tak opravdové až jsem si musel najít, že nikdo takový opravdu neexistuje. Protože kdyby někdo napsal Běžce, šel by hnedka na řadu. Poslední kapitola je lahůdkou sama pro sebe - trochu mi to připomnělo závěrečnou scénu jednoho z X-Menů.

3DD!3
02.04.2016 5 z 5

Literatura o síle literatury. King dokonalým způsobem popisuje čtenářovu závislost. Bellamy je dalším skvělým vyšinutým fanouškem, tentokrát pasoucím po nevydaných dílech ságy Johna Rothsteina o jakémsi Jimmym Goldovi a velice snadno se do této jeho posedlosti vcítit. Propojení s Hodgesovou partou funguje skvěle a celkově je příběh dokonce mnohem zajímavější. Mrazivé návštěvy u Hartsfielda na pokoji vnadí na další díl, kterým strejda Steve chce očividně sklouznout zpět do mysteriózna.

SedllY
02.04.2016 4 z 5

Stejně výborné jako první díl, možná dokonce o kapku lepší. :) Pomalé začátky mi nevadí, jelikož jsem Kingův velký fanoušek a už jsem si na ně zvykl. Konec naprosto strhující a navnadí na poslední díl. Nemůžu se dočkat! :)

Peršanka
01.04.2016 3 z 5

Tak nevím, jsem v půlce už asi týden a nějak mě to uspává. A od chvíle kdy se objevil Klaďas Hodges mám pocit, že King stává se žvanivým. Mám to vůbec dočítat?

Mesič
29.03.2016 4 z 5

Sice byl děj předvídatelný, ale třetí díl si přečtu

jasmína
19.03.2016 4 z 5

Rozhodně lepší, než Pan Mercedes, ale těším se, až se King pustí do knihy s hororovým námětem, dala bych si něco ve stylu Misery nechce zemřít či Osvícení...... , ale nevím, zda se mu do toho bude ještě někdy chtít.

Sonne
13.03.2016 3 z 5

Bohužel znám lepší Kingovky... :-(

Rose88
06.03.2016 3 z 5

Tahle kniha se mi vážně špatně hodnotí, pravdou je že až do dvousté strany jsem se musela prakticky pokaždé nutit knihu otevřít :-( Posledních 150 stran však bylo strhujcích - prostě klasický King. Dokonce zařazení této knihy je pro mne trochu matoucí, není to detektivka, není to horor. Čerstvě po přečtení to vnímám jako zajímavý příběh s nádechem detektivky, pár hororovými prvky a velké porce náhody. Takže, pokud tato kniha někomu, stejně jako mě, zezačátku úplně nesedne, radím vydržet až do samotného konce, protože ten rozhodně stojí za přečtení :-)

Christo
05.03.2016 4 z 5

...To je Vonnegut, ne Rothstein, pomyslí si a zasměje se. Literární narážky ho vždycky potěší....

mherman
05.03.2016 5 z 5

Ta kniha se mi dostala pod kůži.

Erezka
03.03.2016 3 z 5

Od Kinga jsem doposud nečetla než pár povídek, knihu jsem dostala k Vánocům, ani jsem nevěděla, že má nějaký první díl.
Kniha je velice čtivá, hlavní záporák Morris je skvělý padouch, dobře prokreslený a dost se mi líbil. Ovšem zbytek postav mě ničím nezaujal. Děj se mi ke konci nějak přestával líbit, přišlo mi, že postavy se chovají celkem hloupě a nelogicky (včetně zkušeného bývalého policisty) a pořád jsem si říkala: "kdy k sakru někdo konečně zavolá na policii a přestane se chovat tak hloupě hrdinsky". I hrdinství pouze sedmnáctiletého chlapce mi přišlo přitažené za vlasy. Kriminální knihy a detektivky nečtu, proto o tom žánru moc nevím, ale od někoho s Kingovou pověstí bych čekala daleko víc. Naštěstí mě to neodradilo.

exitus
28.02.2016 5 z 5

Já jsem skutečně nadšená. Vidím to tak, že v knize byly možná dvě, tři slabší stránky, jinak to byla úchvatná jízda. Obě hlavní postavy mne neskutečně bavily a propletení a všechny ty náhodičky jsem Kingovi žrala i s navijákem. Moc mi nevadilo, že trojka z prvního dílu se spíš jen mihla, bylo to sympatické setkání, ale jeviště právem patřilo jiným. Bavila mne celá kniha, ale to, co přišlo asi na 60 posledních stránách, byla smršť, jakou je mi schopen dát jen mistr King. Krásně si v knize pohrál a rozsypal poťouchlé vějičky na jiné své knihy. No a závěr? Pecka, už se těším na další díl. Mimochodem, zajímalo by mě, zda si pan autor opravdu představuje své věrné čtenáře takhle :)

MartinSt
27.02.2016 5 z 5

Jak mě Pan Mercedes úplně nepotěšil, Právo nálezce mě maximálně dostalo. Zřejmě je to pro to, že se v něm mě ne úplně sympatická trojice "detektivů" vyskytovala skoro jako vedlejší role. Vůbec mi nevadil delší úvod, Morrie je parchant jak má být, kniha velice napínavá. Ovšem poslední "kapitola" Klap? Lepší návnada na poslední díl být nemohla, protože to bude MASO! Pro poslední díl bych i vraždil :-X :D

Samozřejmě 5/5

Séboun
26.02.2016 5 z 5

A na scénu opět přichází šílený fanoušek!

Právo nálezce je velmi kvalitní koktejl smíchaný z nejlepších možných surovin - nejprve panák Misery, poté 2 deci Rity Hayworthové a na závěr dochucení ve formě nových i staronových hrdinů. Paraplíčkem na tomto božském drinku je ovšem Brady, jehož temná mysl se pomalu opět probouzí k životu.

Už teď se těším na mistrovu příští barmanskou show!

5/5

katule1992
18.02.2016 5 z 5

Pro mě velice netradiční kniha od Stephena Kinga. Právo nálezce se řadí mezi detektivky, ale rozhodně nepřijdete o jeho detailní popis tragických události i s podrobnostmi, které by člověk i někdy s radostí vynechal. Za mě rozhodně povedená kniha, která předčila mé očekávání. Během čtení jsem se vůbec nenudila, ale naopak jsem čekala se zatajeným dechem, jak si spisovatel poradí a vyřeší problém rukopisů, které vlastnil mladý Peta se zabíjáckým Morrisem Bellamym.

Manyna
17.02.2016 4 z 5

Pan Mercedes jsem nečetla, ale Právo nálezce se mi dost líbílo.

střapatá
16.02.2016 4 z 5

Obsahově i koncepčně skvělá kniha. Vrátila jsem se do dětství, kdy jsem hltala knihy z edice KOD a hon za pokladem byl mou oblíbenou kratochvílí. Kniha má však přidanou hodnotu, díky které pohltí i dospělé. Pro mě ještě lepší než i tak skvělý Pan Mercedes. A poslední kapitola? Wow.

minirock
14.02.2016 5 z 5

Zdá se mi to, nebo nám King poněkud "zkoontzovatěl"? Knihy obou velikánů mi přijdou poslední dobou dost podobné. Ale nestěžuju si, je to opět výborné čtení od začátku do konce, ještě že jsem byl dnes trochu nachlazený a mohl si to v klidu v posteli dočíst.

Kmet_V
13.02.2016 5 z 5

Nešlo se mi do knihy vůbec začíst ale po pár stránkách sem byl spokojen .-)