Právo nálezce

Právo nálezce https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/258792/bmid_pravo-nalezce-wo1-258792.png 4 1314 253

Bill Hodges série

Kniha o tom, jakou moc má vyprávění příběhů a jak literatura utváří život. John Rothstein je věhlasný spisovatel, avšak léta už nic nepublikoval, a navíc se začal věnovat reklamě. A jeho věrný čtenář Morris Bellamy zuří. Spisovatele nakonec zabije a vyloupí mu sejf s rukopisy nevydaných knih. Kořist si ukryje, ale pak se ocitne ve vězení kvůli jinému zločinu. Po několika desítkách let najde schovaný lup malý chlapec, ale Morris Bellamy se pokladu za žádnou cenu nechce vzdát… V hlavních rolích mistrně napsaného románu se objeví nesourodá trojice pátračů z Kingovy detektivky Pan Mercedes.... celý text

Literatura světová Encyklopedie
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Finders Keepers , 2015

kyssling
11.02.2017 5 z 5

Podle mě nejlepší Kingova kniha co jsem četl. Jsem rád, že "Panu Mercedes" jsem dal čtyři hvězdičky, můžu alespoň odlišit kvalitu. Styl psaní v různých rovinách a osobách příběhu je prostě SKVĚLÝ !

dobama
30.01.2017 4 z 5

Prostřední ze série a pro mne nejslabší. Musela jsem se trošku přemlouvat, abych četla a dočetla - i už jen proto, že Kinga prostě miluju a mám načtenu většinu jeho knih.

Fastard
26.01.2017 5 z 5

Podle mě asi na stejné úrovni jako Mr. Mercedes. King to umí i líp, ale pořád je tohle jeho slušnej průměr. Rozhodně body nahoru za záporáka, Bellamy alias Červenoreťák se fakt povedl. To samé pasáže s Bradym, mrazivé. Těším se na třetí díl.

trudoš
21.01.2017 3 z 5

Kamenem úrazu je především smutný přehmat nakladatele, protože prvních pár vět z anotace na přebalu knihy suše shrne obsah víc jak poloviny románu. Díky tomu poměrně dlouho sledujete děj, o kterém víte, kam přesně směřuje, protože už vám to bylo vyspoilerováno. A Stephen King kromě jednoho překvapení z klobouku nic dalšího nevytáhne, takže jedinou radostí je čekání na finále. To však přináší pouze kýčovitou podívanou plnou obehraných klišé a černobílých charakterů. Co mi ale vadilo nejvíc, bylo nucené naroubování postav z předchozí knihy. Příběh by se klidně obešel bez nich a možná mohl být o to zajímavější. Ústřední motiv zabijáka a nálezce je totiž parádní sám o sobě a jediná škoda je, že si s ním autor víc nepohrál. Nehledě na to, že příspěvek bodře přemoudřelého Billa Hodgese přichází až v poslední třetině a nemá jiného významu než „přišel jsem, viděl jsem“. Ovšem nic to nemění na faktu, že je tu pár skutečně skvělých nápadů a několik nádherných statí o literatuře a lásce k ní.

momo01
31.12.2016 4 z 5

Ještěže Stephen King narozdíl od Johna Rothsteina nepíše jen do notesů, které by si zamykal v sejfu.

Darknessfriend
27.12.2016 5 z 5

Vyborna detektivka od zacatku do konce velmi chytlave a napínavé doporucuji

jiri77
10.12.2016 5 z 5

Tak jsem přečetl další pokračování s Billem Hodgesem a jsem naprosto spokojen. Naprosto senzační detektivní thriller.Tahle série mě hodně baví a už se těším na další pokračování.

TheSarcasm
04.12.2016 4 z 5

Pro mě horší než "Pan Mercedes", ale pořád docela dobré. První půlka je trochu moc ukecaná, ale pak se to rozjede do starého dobrého Stephena Kinga. Závěr mi přišel naopak poněkud uspěchaný. Bonusem knihy je náznak věcí příštích, které věští návrat ke klasickým Kingovkám na což se už moc těším.

marek6463
28.11.2016 5 z 5

Je to perfektní kniha se zajímavým a napínavým impozantním dějem,místy mrazivé.

doktorking
25.11.2016 3 z 5

Ježíííš pane Kingu vratte se zpět k hororu nebo vytáhněte ze šuplíku náký starý psychotriller které tak dobře umíte,tohle je děs uplně stejně tragický příběh jako pan mercedes absolutně nechápu zdejší hodnocení uživatelu trošíčku už mi to připadá že dáváte 5 hvězdiček už jenom když vidíte že je na obálce napsáno King jinak si to neumím vysvětlit...Já také Kinga zbožnuji ale když se nezadaří tak tu nebudu psát že je to boží dílo a tady se nezadařilo...pan King sám sebe potápí nasadil si v mládí latku moc vysoko a ted chudák má problém držet tu kvalitu v rovnováze takže dávám tři hvězdičky číst se to dá ale určitě stačí jednou a dost a to je pro mě u pana Kinga teda sakra málo...

Karelvovsik
11.11.2016 5 z 5

Skvělé (možná ještě lepší) pokračování "Pana Mercedesa" , jen mi tam trochu chyběl Bill Hodges. Už se celý třesu na další pokračování.

Mariss
06.11.2016 5 z 5

Výborná kniha,pro mě zatím nejlepší King

vnimat_Krasu
30.10.2016 2 z 5

Nejslabší King, co si pamatuju. A to ne proto, že by námět a zápletka stály za starou belu, nýbrž proto, že se to celé táhne jako karamel. Právo nálezce by se dost dobře dalo smrsknout do formátu delší povídky. A co hůř, dalo by se smrsknout tak, že by se v něm vůbec nemusela vyskytovat postava Billa Hodgese. Ano, formálně King stále převyšuje většinu aktuální produkce. Nemohl jsem se však zbavit dojmu, že oprášil jeden ze svých starých nepublikovaných námětů a rozhodl se do něj vší silou nacpat svou aktuální detektivní postavu. Bohužel. Prozíváno.

Salonka
20.10.2016 5 z 5

Právo nálezce je ešte o kúštik lepšie ako Pan Mercedes. Je toto možné?
Ani dnes mi nezostáva iné len spievať z plných pľúc otrepané ódy na Kingov spisovateľský talent, rozhľad a prehľad (pochybujem, že by niekto iný zvládol tak bezchybne a prirodzene prepojiť a časovo zosúladiť dejové línie), intelekt, duchaplnosť, vtip, ...
Jeho knihy sú niečo ako osvedčená all inclusive dovolenka.

Don’t be afraid, vezmem to aj inak. Nebolo mi pomoci, neodbytne sa mi vybavovali dobrodružstvá ľúbezných Happy Tree Friends. Poznáte to, kde nič tu nič, všetko je v poriadku, vtáčiky hrejú, slniečko štebotá, lalala ... a zrazu sa to niekde zadrhne, následne zosype na krvavú hromadu a príšerne sku*** takým tým pohoršujúco roztomilým spôsobom, omg. :-) Práve tu vidím isté paralely, hlavne v ľahkom, ale napínavom rozjazde plnom očakávaní; katastrofách, ktoré sa dejú; a v humore! King ma svojím majstrovstvom tiež úprimne pobaví v okamihu vrcholne nechutnom a absolútne nevhodnom pre kladných protagonistov deja. Vyplýva to z citu (vo význame „čuchu“), ktorý má pre akýkoľvek svoj príbeh a čím si získava mňa (resp. nás, jeho verných čitateľov).

No a čo ma úplne odrovnalo tentokrát? :-)
Některé děti se zasmály. Dokázal je rozesmát, a i když je nedokázal přimět, aby ho měly rády, vůbec mu to nevadilo. Byly to beznadějné existence mířící do beznadějných manželství a beznadějných zaměstnání. Vychovají beznadějné děti a na kolenou budou houpat beznadějná vnoučata, než doputují k vlastnímu beznadějnému konci v beznadějných nemocnicích a domovech důchodců, odkud odstartují do temnoty s vírou, že prožili Americký sen a Ježíš je s plnou slávou uvítá u nebeských bran.

MichelleKing
02.10.2016 5 z 5

Pane Kingu.... jak vy to děláte? Proč mučíte Vaše čtenáře víc a víc? Proč Nás napínáte jaké bude pokračování? Připadám si jako narkoman, který si nevzal svojí dávku..... Vy sám moc dobře víte, že sračky jsou koneckonců sračky!

Romanka89
22.09.2016 5 z 5

Skvělé volné pokračování Pana Mercedesa. Těším se na třetí část. Nejen v hororech je King mistr. "Sačky jsou hovno." ;-)

Barette
18.09.2016 5 z 5

Tohle je přesně ta kniha, kvůli které se vám nechce jít spát a kvůli které rádi vstanete, abyste si přečetli dalších několik kapitol. Bravo

šipek
15.09.2016 4 z 5

Tak po prvních stránkách jsem si řekl hergot tuto knihu jsem již četl. Najetí autem do čekajícího davu lidí jak v knize Pan Mercedes. Kniha je výborně napsaná, srozumitelná. Dějová zápletka nemá chybu pěkně se rozmotává. Doporučuji přečíst.

Hoodec
09.09.2016 4 z 5

Kniha krásně prolíná příběh z předchozího dílu a takhle přesně by mělo vypadat pokračování příběhů. Nic nikam netlačit na silu. Zakomponování spisovatele do děje mě vždycky nadchne. Jediná co bych vytknul je, že kniha se dlouze rozjíždí, pak nastoupí trio Billa, Jeroma a Holly a PRÁSK! Příběh vyřešen, ale co knihu jsem si užil a víte co? Sračky jsou hovno!

1972Sixo
04.09.2016 5 z 5

Po nekingovskom "Revival" znova pán Kráľ s kvalitným príbehom v napínavom pokračovaní. Zasa sa tam dá nájsť presah do Kingovej vlastnej spisovateľskej kariéry a dopad jeho tvorby na čitateľov.