Právo nálezce

Právo nálezce https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/258792/bmid_pravo-nalezce-wo1-258792.png 4 1314 253

Bill Hodges série

Kniha o tom, jakou moc má vyprávění příběhů a jak literatura utváří život. John Rothstein je věhlasný spisovatel, avšak léta už nic nepublikoval, a navíc se začal věnovat reklamě. A jeho věrný čtenář Morris Bellamy zuří. Spisovatele nakonec zabije a vyloupí mu sejf s rukopisy nevydaných knih. Kořist si ukryje, ale pak se ocitne ve vězení kvůli jinému zločinu. Po několika desítkách let najde schovaný lup malý chlapec, ale Morris Bellamy se pokladu za žádnou cenu nechce vzdát… V hlavních rolích mistrně napsaného románu se objeví nesourodá trojice pátračů z Kingovy detektivky Pan Mercedes.... celý text

Literatura světová Encyklopedie
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Finders Keepers , 2015

neonknght
28.06.2017 5 z 5

Jiné než první díl, ale stejně chytlavé. Odpouštím Stephenovy, že se začíná opakovat (Misery).

Smiragl
24.06.2017 4 z 5

to, že se jedná o pokračování jiné knihy, jsem sice zjistila až někdy v polovině příběhu, nicméně i tak jsem si ji užila :) klasické kingovky se pro mne pomalu stávají jistotou. Líbil se mi znovu použitý motiv silné vazby na literární postavu a nesouhlas s jejím autorem (i když zde spisovatel dopadl hůř než autor Misery). Vzhůru na první díl!

MichalHoráček
14.06.2017 4 z 5

Druhý díl ze série. Upřímně se mi víc líbil "Pan mercedes" tady byl místy děj docela utahanej a nezáživnej, ale posledním cca 50 stránek se to zas krásně rozjelo a bylo to opět napínavé. Teď jsem zvědav na závěrečný díl.

Jane007
14.06.2017 5 z 5

Podle mě druhá nejlepší kniha od Kinga (hned po Panu mercedesovi). Ke konci jsem vrčela pokaždé, když mě někdo vyrušoval od čtení.

Ginny
12.06.2017 3 z 5

Taková oddychovka :)

Modrásek16
03.06.2017 5 z 5

Moc se mi to líbilo.

cat5
18.05.2017 4 z 5

Velmi poutavé a čtivé, i když slabší než Pan mercedes.

Ben Nevis
27.04.2017 4 z 5

Nevím, jestli knihu brát jako pokračování Pana Mercedesa, protože stejné postavy se objeví až později a jejich vynecháním by se nic nestalo. Hlavně, že nás všichni utvrdili. jak se mají navzájem rádi.
King se zmiňuje o nutnosti vynechávat slova v kreativním psaní, ale sám by potřeboval vynechat postavy a plno výplňové vaty.
Další problém je, že děj je vcelku vyzpytatelný. V Panovi Mercedesovi bylo plno nečekaných okamžiků, kdy jsme nevěděli, kdy bude skórovat detektiv a kdy zabiják. Tohle mi v pokračování chybí.

Taky mám odpor v moderním používání přítomného času. Jako by se tím okleštěním časů vytrácela hloubka. Nebýt to můj oblíbený spisovatel, dopadl by v hodnocení mnohem hůře.

Drowned
20.04.2017 5 z 5

I druhý díl mě velmi chytil. Sice se Hodges objeví až o odost pozdě a není hlavní postavou, ale smíchání postav a propletení příběhu z prvního dílu je dokonalé. Mám slabost pro Kinga a asi mi je jedno co píše za žánr, vždy je to čtivá a napínavá kniha. Holt mistr, no. Do knihy jsem se tak začetl, že bych nejraději nešel spát, nešel do zaměstnání jen abych knihu dočetl na jeden zátah :-)

Lucik87
07.04.2017 3 z 5

Kinga mám ráda, ale tohle mě moc neoslovilo a spíš zklamalo. Je to čtivé, to ano. Ale téma samo o sobě mě moc nenadchlo.

callahanh
03.04.2017 4 z 5

Nevím, jak to ten King dělá, ale vždycky mě dostane, i když variuje sám sebe a není originální. Právo nálezce je tak trochu kombinací Misery a Vykoupení z věznice Shawshank, což mu lze vytýkat, stejně jako to, že by se děj vlastně obešel bez tří hrdinů z Pana Mercedese a nepochybuji o tom, že kdyby tenhle román psal King někdy v mladších letech, tyto tři postavy by se tam nevyskytovaly. Ono to ale vlastně nevadí, protože i když je celý závěr trošku akčnější, než je u Kinga zvykem a možná tak trochu nepravděpodobný, pořád skvěle funguje, je výborně napsaný a má spád. To ostatně platí o celé knize (možná až na trochu pomalejší rozjezd). Postava Morrise Bellamyho je naprosto perfektní a dokonale vykreslený "magor", jehož motivaci ale jakožto vášnivý čtenář rozhodně chápu, akorát, že situaci řešil radikálněji a celá pasáž při jeho setkání s majitelem antikvariátu je typicky kingovská a nemá nejmenší chybu. I Pete je výtečně vykreslen a jeho morální dilema je naprosto pochopitelné a podobně je na tom vlastně i jeho sestra. Trojice svérázných detektivů je docela sympatická, jejich špičkování děj příjemně osvěžuje a zejména Bill Hodges je další Kingův zajímavý hrdina. Vysoce oceňuji závěrečnou kapitolou, která je lákadlem na završení trilogie, které by se mohlo vrátit k hororovým kořenům. Rozhodně potěší i to, že celá kniha je protknuta hodně svéráznou láskou k literatuře a literární tvorbě, což všichni oddaní čtenáři jistě chápou. 75%

Janniska
26.03.2017 5 z 5

Pro mne je zbytečné něco komentovat,Kinga miluju a sežeru očima i lístek s nákupem když ho napíše.Jednim slovem -KRÁL

petrulka
21.03.2017 3 z 5

Ujde...

Skupa
13.03.2017 5 z 5

Opět jsme velmi spokojeny King mě nepřestane bavit.Všechny knihy má úžasné některé jsou trochu slabší,ale i tak mě zkrátka baví!!! Jen by to chtělo nějakou hrubší knížku :-)

evickakyticka
11.03.2017 4 z 5

Po těch letech, kdy King píše a my jeho příběhy čteme, je těžké ho hodnotit. Občas mi nesedne, třeba povídky mám všeobecně méně ráda, zato nepohrdnu pořádnou bichlí. V tomto případě je to spíš menší kniha a přesto nejsem zklamaná. Pokračování pana Mercedese opět mělo šťávu. Tady beru Hodgese jako spíš vedlejší postavu, hlavní pro mě byl Morris. Šílenec Morris. U Kingových knih mám ráda jeho popisy prostředí, mám mnohokrát pocit, že do té Améériky snad ani jezdit nemusím, stačí přečíst pár jeho knih a máte to:)

Tak ještě jednou, nezklamal. A taky nakousnul další díl, na který se už teď můžeme těšit.

hrusisek
08.03.2017 2 z 5

Poté, co jsem si přečetla Běh o život, byla jsem Kingem zklamaná. Protože je ale považován za jednoho z nejúspěšnějších amerických spisovatelů současnosti, dala jsem mu ještě šanci. Musím ale bohužel říct, že ani tato kniha, Právo nálezce, mě nezaujala. Nápad dobrý, to ano, ale do paměti se mi nejspíš nezapíše. Jak by řekl Jimmy Gold- "Sračky jsou hovno"...

Pralev
26.02.2017 2 z 5

Strašně mi začínají chybět Kingovy starší romány jako To, Svědectví, Mrtvá zóna a další, jejichž atmosféru, děj i detaily si i po letech stále pamatuju. Právo nálezce se sice čte stejně dobře a příjemně, ale obávám se, že už za několik měsíců si nevybavím děj ani v hrubých obrysech. Horor to není, na detektivku si to hraje jen obtížně, protože kniha úplně postrádá napětí - od začátku sledujeme všechny postavy (i záporáka) a celá šablona je v podstatě jasná už od začátku.

konicekbily
24.02.2017 3 z 5

Profesionálně zpracovaný thriller na nezvyklé téma. Připadá mi ale kniha zbytečně natahovaná, aby se slavný bývalý policajt zapojil do hry a potom všichni předvedli překotný a těžko uvěřitelný závěr.

SimonaP
19.02.2017 3 z 5

Možná trochu slabší než Pan Mercedes, ale zajímavé a čtivě napsané.

famous.cfc
15.02.2017 4 z 5

Může obsahovat menší spoilery.

Trochu mě mrzí, že této knize dávám pouze 4 hvězdičky. Začátek byl totiž geniální a následující gradování příběhu jakbysmet. Vypravování postaveno na spisovateli a jeho knihách mě neskutečně bavilo a několikrát mě vývoj Kingova příběhu překvapil, což se mi po tolika přečtených knihách od Mistra už tak často nestává. Trochu mě ovšem zklamal konec, který úplně změnil to, co jsem od této trilogie očekával.

Uvidíme po posledním dílu. Pokud to bude dávat smysl, možná hodnocení o tu hvězdičku vylepším :-)