Právo nálezce

Právo nálezce https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/258792/bmid_pravo-nalezce-wo1-258792.png 4 1314 253

Bill Hodges série

Kniha o tom, jakou moc má vyprávění příběhů a jak literatura utváří život. John Rothstein je věhlasný spisovatel, avšak léta už nic nepublikoval, a navíc se začal věnovat reklamě. A jeho věrný čtenář Morris Bellamy zuří. Spisovatele nakonec zabije a vyloupí mu sejf s rukopisy nevydaných knih. Kořist si ukryje, ale pak se ocitne ve vězení kvůli jinému zločinu. Po několika desítkách let najde schovaný lup malý chlapec, ale Morris Bellamy se pokladu za žádnou cenu nechce vzdát… V hlavních rolích mistrně napsaného románu se objeví nesourodá trojice pátračů z Kingovy detektivky Pan Mercedes.... celý text

Literatura světová Encyklopedie
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Finders Keepers , 2015

Monnyska
26.01.2018 5 z 5

Já musím tedy říct, že Právo nálezce je minimálně stejně dobré jako Pan Mercedes. Opravdu neskutečně jsem si to užila :) a jinak Holly je moc fajn :) díky pane Kingu :)

Vlk.kh
29.12.2017 3 z 5

Není to úplně špatné, to ne - rozhodně si to v budoucnu přečtu znovu. Ale oproti Panu Mercedesovi tady autor nedosáhl laťky předchozího dílu.

KlariN
28.12.2017 4 z 5

Pomalejší rozjezd, ale finále už má vynikající grády. King se v podstatě vrací k tématu posedlosti literaturou, respektive literátem - podobně jako v Misery nechce zemřít. Potěší lokační narážky (Denver), návrat vyšetřovatelského tria i nadpřirozeného elementu. Těším se na třetí část.

faba
26.12.2017 4 z 5

Pěkně navazuje na předchozí „díl". A že to nebylo tak akční? Kdo to tam nenašel, jeho škoda! Skvělý King, tak jak se mi líbí.

kleozpatra
01.12.2017 4 z 5

Když se King pokládá do chorých mozků, je nejpoutavější. Naopak partička kolem Hodgese mě přesune na skautský tábor s plněním bobříků. Tak snad to o mně nic pofidérního nevypovídá :).

Toffee
21.11.2017 4 z 5

Kdo někdy nebyl naštvaný na spisovatele za to, co udělal s jeho oblíbenou postavou? King na tom postavil celou knihu, a to dost dobře, dějově propleteně, napínavě. Miluju, když se čáry života postav protínají a potkávají, aniž by to dotyční věděli, a jen čekáte, co se stane, až se všechny ty náhody spojí a postavy všechno zjistí. Jako bonus k tomu King přidal román v románu! Vůbec mi nevadilo, že v tomto díle série Bill Hodges se Bill Hodges téměř celou dobu nevyskytoval a hrál jen okrajovou roli. K dramatičnosti a napětí tentokrát úplně stačily osudy samotných aktérů a Hodgesova minirolička byla jen můstkem mezi jednotlivými částmi série.

kb6
16.11.2017

Velice zajímavá kniha. Bylo zajímavé jak se jednotlivé příběhy prolínaly.

smazenaryba
12.11.2017 3 z 5

Dobré. To jest na trojku. Prvých cca 200 strán takmer výborné. Autor hravo a pútavo preplieta dve časové roviny a dve rozdielne mysle, ktoré napriek svojim diametrálne odlišným vlastnostiam majú veľmi veľa spoločného. Hlavným pojítkom je Jimmy Gold, literárna postava, ktorá obom výrazným spôsobom zasiahla do života. Dve nezávislé, no zároveň úzko prepojené línie sa čítajú skvelo, až by som si prial, aby sa týmto štýlom rozvíjala celá kniha, a Hodges zostal na dôchodku, prípadne riešil iný prípad. A tam je problém. Pokiaľ v prvom dieli bol Hodges žijúcou súčasťou príbehu, tu na mňa jeho nástup aka "kúl dedo oháňajúci sa ponožkovým obuškom" zapôsobil ako studená sprcha a zvyšok príbehu som si už tak neužil. Áno, kniha funguje, má spád, je písaná s bravúrou a ľahkosťou Kingovi vlastnou a príbeh dobre funguje aj ako súčasť väčšieho celku, ktorým je celá trilógia, ale. Ale. Nefunguje u mňa ako plnohodnotné autorské dielo ako mnohé iné, možno aj slabšie Kingove knihy. Trochu z toho cítim robotu na objednávku. Trochu zbytočné žánrové škatuľkovanie. Trochu veľkú vykonštruovanosť. A to je škoda, lebo kniha má zaujímavý presah a potenciál, ktorý zabíjajú práve menované výtky.

Takmer celú knihu som mal hnusný pocit, že ten slovenský preklad je proste na hovno. A že nemá gule. Hodgesova trilógia je posledné Kingove dielo, ktoré som si kúpil v nafúknutej verzii od Ikaru.

Ps.: Kniha sa len tak hmýri literárnymi odkazmi, čo je pre mňa, človeka ktorý sa takto rád inšpiruje, plus.

lukas3452
01.11.2017 5 z 5

Sračky jsou hovno! :-D

emma24
26.10.2017

Právě zakoupené, tak si to musím rychle přečíst dříve, než to bude k vidění....pak bude i komentář. Těším se !

MikeDV3
23.09.2017 4 z 5

Další skvělé dílo mistra Stephena Kinga. Tato kniha člověku ukáže, jak nebezpečná umí literatura být a jaká temná zákoutí v sobě skrývá. Jako u každé knihy od tohoto spisovatele musím pochválit postavy, které tu jsou opět dokonale popsány. Akorát mi přišel dost zvláštní konec, který mi k detektivce moc neseděl.

jan0504
11.09.2017 4 z 5

Pokračovanie super... a nakopnutie na záverečné defilé :-) Koniec hliadky

jardass
26.08.2017 4 z 5

Skvělé pokračování pana Mercedesa. Hned se vrhnu na poslední díl. :)

amanek
23.08.2017 5 z 5

Musela jsem večer číst a číst, dočetla jsem ve 2 ráno a pak jsem nemohla strachy spát. Za mě naprosto super.

kilometr
18.08.2017 3 z 5

Poslední dobou jsou Mistrovi knihy v rozjezdu výborné,hlavně potěší spousty hlášek,jen ten konec opět ztrácí dech a to je velká škoda.Sračky jsou hovna!65%.

Faila
17.08.2017 4 z 5

Záporák v tomto díle na mě působil daleko hrůzněji než ten z dílu prvního. U Bradyho mě děsily spíš jeho činy, ale on sám, ačkoliv byl značně vyšinutý, ve mně takovou hrůzu neprobouzel. Zato Morris ano. Téma tohoto dílu mě naprosto uhranulo a stejně jako první díl bylo i Právo nálezce až do konce nesmírně napínavé.

TomTomis
13.08.2017 4 z 5

Rychlé , svižné. Někdy jsem chtěl číst rychleji než umím. Taková jednohubka. Mám Kinga moc rád, i když mám raději jeho tlustopisy, knihy se záhadami, fantasy prvkami, mystérii... Sáhnu ovšem po posledním díle, těším se na něj. Určitě se bude číst taky moc dobře.

Leusee
14.07.2017 5 z 5

Děj druhého dílu mě zaujal mnohem víc než děj prvního. Pan Mercedes mě prostě nijak nezaujal a trvalo mi se knížkou přelouskat. Naopak tahle kniha byla vážně napínavá a já se teď nemůžu dočkat až začnu číst třetí díl. Mimochodem se mi moc líbilo jak knížka navazovala na první díl jen takovými malými shodami okolností.

sarka54
11.07.2017 5 z 5

k této knížce mám jenom jedno: WAU!

Jahoda197
10.07.2017 4 z 5

I když mě kniha bavila, tak se občas vyskytly nudné pasáže, které způsobily, že jsem ji četla dost dlouho. Na druhou stranu konec byl napínavý a nemohla jsem přestat číst.