Právo nálezce

Právo nálezce https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/258792/bmid_pravo-nalezce-wo1-258792.png 4 1314 253

Bill Hodges série

Kniha o tom, jakou moc má vyprávění příběhů a jak literatura utváří život. John Rothstein je věhlasný spisovatel, avšak léta už nic nepublikoval, a navíc se začal věnovat reklamě. A jeho věrný čtenář Morris Bellamy zuří. Spisovatele nakonec zabije a vyloupí mu sejf s rukopisy nevydaných knih. Kořist si ukryje, ale pak se ocitne ve vězení kvůli jinému zločinu. Po několika desítkách let najde schovaný lup malý chlapec, ale Morris Bellamy se pokladu za žádnou cenu nechce vzdát… V hlavních rolích mistrně napsaného románu se objeví nesourodá trojice pátračů z Kingovy detektivky Pan Mercedes.... celý text

Literatura světová Encyklopedie
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Finders Keepers , 2015

tlllk
25.09.2019 3 z 5

Zisťujem že čím som starší tým horšie znášam takéto detektívky, dávam prednosť keď sa všetko zlé odohrá na začiatku. Ako nebolo to zlé a musím si dať chvíľu pauzu kým sa pustím do záverečného diela.

gemi
08.09.2019 4 z 5

Druhý díl třídílné série o bývalém detektivu Hodgesovi. A o hodně lepší než ten první, na který navazuje jen velmi nenásilně a vše je dobře zasazeno do kontextu, takže může docela dobře fungovat i samostatně, ovšem v okrajové lince tady pokračuje příběh magora Bradyho z prvního dílu a byla by škoda o ni přijít. Navíc když kniha končí tak, že je zřejmé, že se linka s magorem potáhne i do třetího dílu, kde nejspíš opět vystoupí do popředí. Čtenář se s trojicí Hodges - Jerome - Holly pořádně potká až skoro v půlce knihy. Příběh je místy vyloženě strhující.

ddkk
23.08.2019 4 z 5

Napínavé pokračování Pana Mercedese - poslouchala jsem jako audioknihu. Vůbec to nebylo špatné, jako vždy u Kinga promyšlený děj, slušný spád a překvapivé rozluštění...doporučuji.

danny_21
22.08.2019 4 z 5

Rozhodně povedenější než předchozí díl, rozhodně proto, že postavě detektiva a jeho partě není dáno tolik prostoru a do popředí se tak dostaly ostatní hlavní postavy a tvrdím, že zlosyn č. 2, Mr. Bellamy, je povedenějším šmejdem než Mr. Mercedes ( prozatím ) - uvidíme, kam ta pootevřená telekineze dvířka povedou - "Sračky jsou hovno" za fajnových 80 %

Triplex
10.08.2019 5 z 5

Skvělé pokračování prvního dílu, které zároveň představilo možný směr posledního dílu trilogie.

de_baques
09.08.2019 4 z 5

Trochu jsem přeskočil pořadí knih a četl tento díl až po finálním, nicméně vzhledem k téměř nulové provázanosti to nevadilo. Samotný děj je průměrným Kingem (čili lehce nadprůměrným románem), které autor seká sériově v mezičase, kdy se mu nedaří napsat nic nápaditého. Tato kniha, stejně jako řada jeho obdobných, zapadne spolu s ním.

soupik2012
03.08.2019 4 z 5

Kniha se na začátku hodně vleče, až jsem se místy téměř nudila. Ale po zhruba 1/4 rozvláčného a nepříliš záživného příběhu se děj krásně rozjede. Napětí se neustále stupňuje, až do samotného finále. A finále to je naprosto grandiosní, tak jak jsem u Kinga zvyklá. Možná mi trošku vadí ten černobílý pohled. Stejně jako v knize Pan Mercedes, tak také v této, je padouch jenom padouchem, bez špetky lidskosti a naopak klaďas je až příliš dokonalý. Takový skutečný život není. Možná by neškodilo, klaďase trochu pošpinit a padoucha polidštit. Rozdělení audioknihy na 4 různé hlasy podle postav mi přišlo zbytečné. Bohatě by stačilo zachovat dvojici hlasů, tak jako to bylo v předchozí knize Pan Mercedes.

Laylak
23.07.2019 5 z 5

Za mna dobre :). Dej bol zaujimavy a putavy, citalo sa to same.

PetK
23.07.2019 4 z 5

Chvíli mi trvalo, než jsem si při audiu zvykla na několikero hlasů včetně Jana Kanyzy, protože s Kingem mám neodmyslitelně spjatého Jiřího Žáka. Možná i proto byl můj dojem ze začátku trochu rozpačitý, ale příběh samotný mě zaujal. Jak vždycky říkám - čím míň duchařiny, tím lepší King. Tohle je druhý díl, určitě si dám i další.

Aleen
15.07.2019 5 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu a pan Kanyza mi poskytl pár velmi příjemných týdnů, po které jsem poslouchala při cestách v autě. Mně se Mistr líbí i coby autor detektivek. Napínal mě k prasknutí. První případ z této série jsem četla již před lety a vím, že se mi líbil, nicméně jsem vlastně zapomněla o co přesně šlo. Takže se mi tento způsob, kdy spolu případy téměř nesouvisí, moc líbil. Zaslouží si plný počet právem.

Ales.BD
04.07.2019 3 z 5

Trochu slabší než první díl. Pomalejší, hrozně dlouho trvá než se na scéně objeví Bill Hodges. Nepříjemně mě překvapil paranormální prvek, který se do toho vkrádá a vůbec jsem nějak nechápal Billovy návštěvy u předchozího pachatele.

Gordonlord
29.06.2019 4 z 5

King má občas výkyvy v kvalitě a čtivosti, ale tohle se mu opět povedlo. Padouši i hlavní hrdinové jeho knih mívají takový lehce obskurní nádech co se týče osobnosti a zde je psychologie jednotlivých postav opět hezky rozpracovaná. Jedná se spíš o detektivku, ale plnou napětí a zajímavých nápadů.

Karnager
08.06.2019 4 z 5

Pro mě aspoň o hvězdu lepší než pan mercedes :) bylo fajn odpíchnout se od známého bodu do neznáma. Taky bylo hezké prolínání časů a střídání hrdinů. I když v určitý moment na mě přišla myšlenka, že se ve finále objeví jeden detail a ten pak opravdu přišel :) Prostě "Miserye" :) a na konec si king šikovně otvírá vrátka pro další pokračování..tak už se těším :)

Toomm
13.05.2019 5 z 5

Za mě rozhodně o kus lepší než první kniha. Moc se mi líbilo propletení přiběhů a postav. A Morrisovi jsem i fandil, byl to sympaťák :-)

zpevSusannah
13.05.2019 4 z 5

Sračky jsou hovno a Kingoviny jsou časované bomby, které explodují v ten správný okamžik, tak aby čtenář zavřel knihu s pocitem, že sladká finální třešnička byla sežrána celá i se stopkou!
Druhý díl nezklamal, i když rozjezd byl malinko vleklý a rozpačitý oproti Panu Mercedesovi.
Těším se na poslední kousek z této série, protože čuchám, čuchám velkou jízdu :-).

85098211
17.03.2019 4 z 5

Hned na začátku bych chtěla poznamenat, že je určitě lepší tuto řadu číst ve správném pořadí. Protože v tomto druhém díle je spousta odkazů na knihu Pan Mercedes a i dějově jsou obě knihy dost propojené. Tato kniha je také dobrá, i když se mi zdála lehce slabší než první příběh s Billem Hodgesem. Zhruba do poloviny mi připadala hodně rozvláčná a moc mě nebavila. Naštěstí později se rozjela na plné obrátky a konec je opravdu bombastický, i když zároveň dost drastický, jak tomu u Kinga bývá obvyklé. A já si zase od něj dám na chvíli pauzu ;-).

Anushka1
14.02.2019 4 z 5

První díl Pan Mercedes se mi líbil o chlup víc. Ale to nijak na kvalitě knihy neubírá. Sledujeme akorát jiný příběh, kde láska ke spisovateli a jeho dílu může přivést lidi do krajních situací. Opět se tu setkáváme s ústřední trojicí Bill, Holly a Jerome, kteří musí opět zachraňovat lidské životy. Dále se tu objevuje i mercedesový vrah Brady, který je po setkání s veselým pleskačem mimo, "vypnutý". A nebo není? Předpokládám, že odpověď se dozvím v posledním díle trilogie Konec hlídky. Takže jdeme na to...

opic 12
02.02.2019 4 z 5

Jo a to víte,že sračky jsou hovno ???
Hmm a je to venku.Je taky venku to,že tu máme opět civilního Kinga bez nadpřirozených berliček a to bych moc rád podotknul.Je to o lidech a Stephen o lidech píše a proto ho mají rádi.Nastaví situaci v zápletkách,které nejsou až tak vzdálené od našich životů.
To celé prošpikuje sarkasmem a ironií.Žádný intelektuální filosofování.Protože co ? Protože sračky jsou hovno ! A mý čtenáři mi rozumějí...
No je mi jasný proč je Pan Mercedes jednička.Zahodte předsudky a prdět na to.Poněvadž Právo nálezce je vyprděně důstojný pokračování a výtečně ho v lesčems doplnuje.Bill Hodges se objeví sice až po několika stránkách,ale nevadí.Komplikovanost není nijak závratná v předvídatelnosti.Autor však tahá za špagátky suveréností hodnou mistra a proč ? Proč ? Vždyt to ví už každý a refrén zní...King je prostě King.
Ještě něco na okraj.S názorama je to jako dírka v zadku:má ji každý.Viz Stephen a jeho kniha Právo nálezce.

Polly
06.01.2019 5 z 5

Napínavé jak špagát :D přečetla jsem snad za dva dny a už se nemůžu dočkat třetího dílu ... a jestli se tahle kniha někomu zdá nudná tak nechápu co za akci by ještě víc chtěl ... .

antonin0999
01.01.2019 4 z 5

Komu se líbil "Pan Mercedes", měl by číst dál. Potká se znovu se starým sympaťákem Billem a jeho parťáky. Tváří v tvář šílenci.
A kdopak se nám to probudil v nemocnici? Je jeho hlava doopravdy tak pochroumaná?
Mistr King se začíná někdy trochu opakovat, ale není to lidské? Alespoň si své poznámky nenechává pro sebe jako "pan Rothstein"...