Prokletý ostrov

Píše se rok 1954 a vykonavatel federálního soudu Teddy Daniels se svým novým spolupracovníkem Chuckem Aulem přijíždějí na ostrov, kde sídlí nemocnice pro duševně choré zločince. Mají za úkol vyšetřit zmizení několikanásobné vražedkyně Rachel Solandové, která se nyní volně pohybuje po ostrově, ačkoliv měla být držena v cele pod stálým dohledem. Když se nad ostrovem přežene smrtící hurikán, nabývá případ stále temnějších a zlověstných rozměrů. Objevují se známky experimentů, děsivých chirurgických zákroků a smrtelných protitahů, prováděných ve skryté stínové válce. Nikdo z ostrova nevyvázne bez šrámů, protože v nemocnici není nic takové, jak se zdá být....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29406/big_proklety-ostrov-mY0-29406.jpg 4.5321
Literatura světová, Romány, Thrillery

Vydáno: , Olympia

Shutter Island, 2003

Kniha Prokletý ostrov

Zorka

V nemocnici není nic takové, jak se zdá být. To jsem si částečně pamatovala z filmu, který jsem zřejmě nikdy neviděla celý. Přesto se mi do knihy občas promítaly nějaké obrazy... Na základě předchozích komentářů jsem čekala od knihy trochu více. Závěr překvapivý, ale styl psaní mě nějak neoslovil.

Hakate

Jelikož znám film, tak člověk sice ví jak to dopadne, ale rozhodně to na knize neubralo. Skvěle napsané.

EliskaD

Tíživé. Znepokojivé. Bravurní.

petrarka72

Lehane je génius. Psát o psychóze, šílenství zevnitř tak, že se v nich člověk cítí "jako doma", přijímá takřka neznatelné přechody mezi nočními můrami a realitou jako naprosto přirozené a otřesné vyznění vnímá jako smíření, to chce hodně empatie a spisovatelského umu. K tomu nadstavba v podobě zprávy o dilematech psychiatrie jako takové - např. oprávněnosti experimentů ala Třetí říše, způsobech léčby od izolace pacientů, přes psychoanalýzu po elektrošoky; v padesátých letech se skutečně přecházelo od chirurgických řešení k farmakologii, ovšem následky užívání lithia nebyly o moc milosrdnější než lobotomie... Hvězda dolů za překlad.

Pardubák_One

Kniha sa mi celkovo páčila, aj keď do niekoľkých prvých strán som sa musel celkom nútiť. Neskôr dej začal svižnejšie plynúť a posledné stránky som už čítal jedným dychom. Koniec som očakával iný ale nie som sklamaný.

ujira

Povedená audiokniha se zajímavým námětem odloučeného světa násilných psychodelikventů, kteří své tresty odpykávají na ostrově v psychiatrickém zařízení. Téma zneužití takových lidí pro pokusnou léčbu, podávání narkotik a psychofarmak až mrazivě připomíná pokusy na lidech v koncetračních táborech. Ovšem vyústění tohoto příběhu je třešničkou celé knihy.

geimz

V podstate som prekvapený, aký je film takmer doslovným prepisom knihy a to vrátane viacerých dialógov, čo vzhľadom na to, že som najprv videl film a až potom čítal knihu (ja viem, veľký hriech) samozrejme o niečo znižuje pôžitok z príbehu. Na ten sa však dá vďaka tomu pozerať z iného uhla a oceniť jemné nuancie a náznaky toho, čo sa v skutočnosti deje. Shutter Island má do bodky premyslený dej, ktorého kostra sa poznaním finálneho zvratu len zocelí, a jediná výtka, ktorú mám, smeruje k prekladateľovi, pretože ten preklad na viacerých miestach bije do očí amatérizmom.

Bakana
09.12.2020

Mám ráda knihy, kde se na konci ukáže, že všechno je vlastně úplně jinak! Jednu hvězdu strhávám za to, že místy je kniha dost zmatená a protahovaná (např. ty Teddyho divoké sny). Ale jinak super!
Protože jsem poslouchala jako audioknihu, neodpustím si poznámku k panu Rímskému, který knihu načetl. Má moc pěkný hlas a výbornou výslovnost. Škoda, že se snaží vnést dramtičnost i do vět, které vůbec dramatické nejsou. Všimla jsem si toho i u jiných jím namluvených knih a místy to působí až komicky: "..... a připálil Teddymu cigaretu" dramatická odmlka a klesnutí hlasem "zapalovačem Zippo". No ale dá se na to po pár minutách zvyknout.