Prokletý ostrov

Prokletý ostrov https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29406/bmid_proklety-ostrov-MVZ-29406.png 4 388 90

Píše se rok 1954 a vykonavatel federálního soudu Teddy Daniels se svým novým spolupracovníkem Chuckem Aulem přijíždějí na ostrov, kde sídlí nemocnice pro duševně choré zločince. Mají za úkol vyšetřit zmizení několikanásobné vražedkyně Rachel Solandové, která se nyní volně pohybuje po ostrově, ačkoliv měla být držena v cele pod stálým dohledem. Když se nad ostrovem přežene smrtící hurikán, nabývá případ stále temnějších a zlověstných rozměrů. Objevují se známky experimentů, děsivých chirurgických zákroků a smrtelných protitahů, prováděných ve skryté stínové válce. Nikdo z ostrova nevyvázne bez šrámů, protože v nemocnici není nic takové, jak se zdá být.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Olympia

Shutter Island , 2003

Hakate
25.07.2021 5 z 5

Jelikož znám film, tak člověk sice ví jak to dopadne, ale rozhodně to na knize neubralo. Skvěle napsané.

EliskaD
27.03.2021 5 z 5

Tíživé. Znepokojivé. Bravurní.

petrarka72
02.03.2021 4 z 5

Lehane je génius. Psát o psychóze, šílenství zevnitř tak, že se v nich člověk cítí "jako doma", přijímá takřka neznatelné přechody mezi nočními můrami a realitou jako naprosto přirozené a otřesné vyznění vnímá jako smíření, to chce hodně empatie a spisovatelského umu. K tomu nadstavba v podobě zprávy o dilematech psychiatrie jako takové - např. oprávněnosti experimentů ala Třetí říše, způsobech léčby od izolace pacientů, přes psychoanalýzu po elektrošoky; v padesátých letech se skutečně přecházelo od chirurgických řešení k farmakologii, ovšem následky užívání lithia nebyly o moc milosrdnější než lobotomie... Hvězda dolů za překlad.

Pardubák_One
24.01.2021 4 z 5

Kniha sa mi celkovo páčila, aj keď do niekoľkých prvých strán som sa musel celkom nútiť. Neskôr dej začal svižnejšie plynúť a posledné stránky som už čítal jedným dychom. Koniec som očakával iný ale nie som sklamaný.

ujira
16.01.2021 5 z 5

Povedená audiokniha se zajímavým námětem odloučeného světa násilných psychodelikventů, kteří své tresty odpykávají na ostrově v psychiatrickém zařízení. Téma zneužití takových lidí pro pokusnou léčbu, podávání narkotik a psychofarmak až mrazivě připomíná pokusy na lidech v koncetračních táborech. Ovšem vyústění tohoto příběhu je třešničkou celé knihy.

geimz
16.01.2021 5 z 5

V podstate som prekvapený, aký je film takmer doslovným prepisom knihy a to vrátane viacerých dialógov, čo vzhľadom na to, že som najprv videl film a až potom čítal knihu (ja viem, veľký hriech) samozrejme o niečo znižuje pôžitok z príbehu. Na ten sa však dá vďaka tomu pozerať z iného uhla a oceniť jemné nuancie a náznaky toho, čo sa v skutočnosti deje. Shutter Island má do bodky premyslený dej, ktorého kostra sa poznaním finálneho zvratu len zocelí, a jediná výtka, ktorú mám, smeruje k prekladateľovi, pretože ten preklad na viacerých miestach bije do očí amatérizmom.

Bakana
09.12.2020 4 z 5

Mám ráda knihy, kde se na konci ukáže, že všechno je vlastně úplně jinak! Jednu hvězdu strhávám za to, že místy je kniha dost zmatená a protahovaná (např. ty Teddyho divoké sny). Ale jinak super!
Protože jsem poslouchala jako audioknihu, neodpustím si poznámku k panu Rímskému, který knihu načetl. Má moc pěkný hlas a výbornou výslovnost. Škoda, že se snaží vnést dramtičnost i do vět, které vůbec dramatické nejsou. Všimla jsem si toho i u jiných jím namluvených knih a místy to působí až komicky: "..... a připálil Teddymu cigaretu" dramatická odmlka a klesnutí hlasem "zapalovačem Zippo". No ale dá se na to po pár minutách zvyknout.

Chesterton
25.10.2020 5 z 5

[audiokniha]
Nedotčena filmem jsem poslouchala "divadlo jednoho herce" pana Rímského a už první mlhavé kapitoly dávají lecos tušit.
V průběhu jsem si sice chvílemi říkala: "tak toto je přesně to, co stigmatizaci psychiatrie moc nepomůže", ale opak může být pravdou?
Je to geniální hra autora se čtenářem, ke které použil velmi vhodnou půdu či spíš tenký led duševního zdraví.
Nicméně vše vyznělo skvěle, logicky i lidsky, alespoň z mého pohledu.

Je to audio, co lze poslechnout časem ještě jednou a znalost pointy dovolí užít si myšlenky autora zase trochu jinak. Nebo možná radši přečíst? Malinko jsem zaznamenala na můj vkus až přílišnou snahu o drama v hlase interpreta, ale to je jen můj pocit a na kvalitě to vůbec neubírá.
Na film jednou taky dojde. Možná v mezihře.
P.S. Shlédla jsem film a mohu jen souhlasit, že je VÝJIMEČNĚ LEPŠÍ NEŽ KNIHA, ale přesto si myslím, že je fajn prvně číst či poslouchat předlohu! V pořadí kniha - film, si filmové zpracování víc užijete!
Ve filmu je daleko přehlednější základní myšlenka, kterou je za mě křehkost duševního zdraví a kruté překážky na cestě návratu alespoň k normě.

Allena24
22.10.2020 5 z 5

Výborná audokniha. Příběh mě pohltil a poslouchala jsem ho do pozdních ranních hodin.
Díky komentářům se ráda podívám i na film.

Rawen616
20.10.2020 3 z 5

Dlouho jsem jí sháněl ale sehnat se skoro nedá, proto jsem vzal zavděk audioknihou. Mimochodem skvěle namluvenou Pavlem Rímským. Můj největší problém je ten, že jsem dřív viděl film. Proto jsem si zdaleka neužil onu finální "rozbíjecí" pointu na které kniha stojí. Bohužel jsem si ale, narozdíl od filmu, neužil moc ani to předtím. I když nejde o dlouhou knihu, připadala mi taková hrozně utahaná. Tohle je opět ten vzácný případ, kdy se film podle mého povedl daleko lépe. Z knihy jsem neměl ani zdaleka takový pocit temné atmosféry a hlavně, film výrazně omezoval flashbacky a divoké sny hlavní postavy jen na to nejdůležitější(a pamatuju si, že i tak mi tam celkem vadily) a proto celý ten příběh a pointa vyzněly úderněji. Rozhodně to není špatná kniha, je dobře napsaná a pokud film neznáte, určitě si jednu, možná i dvě hvězdičky přičtěte ale já pociťuji mírné zklamání.

milary
28.09.2020 5 z 5

„Prokletý ostrov“ jsem poslouchala, aniž bych viděla film. Jsem moc ráda. Načetl ho Pavel Rímský a umocnil zážitek z téhle mimořádné knížky na maximum. Dokonalost jeho interpretace spočívá (vedle jiného) v tom, že poskytuje přesně odměřené tempo i akcenty čteného tak, aby člověku neuniklo vůbec nic z tohoto složitě koncipovaného děje; aby se od začátku do konce nevymanil z mrazivého napětí, které příběh přináší, ale aby se v tom napětí neutopilo žádné ze silných témat, které zároveň sugestivně nabízí.
Vůbec nepochybuju o tom, že Scorsese natočil skvělý film, mě by ale skutečné tváře v tomto případě rušily. Plánovala jsem zhlédnutí po dočtení, ale asi mi prozatím knížka stačí.
Zajímavé mi přišlo to, že někteří z uživatelů vypovídají o tom, že k úplnému pochopení závěru jim pomohl po přečtení knihy až film, jiní viděli film a vyústění nalezli v knize. Ani mně nepřišel závěr dostatečně uchopitelný, do jisté míry mě to zklamalo. Četla jsem si postřehy kolegů a zaujal mě spoiler :) v komentáři od mclenin; věta v angličtině, která v knize na rozdíl od filmu chybí. I zapátrala jsem na jednom fóru, které se k tématu nabízelo a opravdu se mi díky ní podařilo objevit úhel pohledu, který mi umožnil si závěrečné dění lépe osvětlit. A to mě potěšilo.

MíšaS.
11.09.2020 4 z 5

Film jsem kdysi viděla, ale nepamatuji si ho. Vím, že mě zaujal, ale podrobnosti jsem si nevybavila.
Knihu jsem sháněla neskutečně dlouho, a tím pádem, jsem asi byla naemotivovaná, že jí konečně mám a můžu přečíst. Po celou dobu jsem si říkala, že je to tak na 3 hvězdičky, dobrý čtení, ale zase nijak zvlášť dechberoucí. Poslední kapitoly si ovšem vysloužily tu jednu hvězdičku navíc. Četla jsem je s otevřenou pusou a pocitem, že vlastně teď vše, co mi nějakým způsobem neštimovalo, dává smysl.

jefff
24.07.2020 5 z 5

Geniální kniha se skvělými dialogy i skvělou gradací příběhu. A finále? Naprosto strhující.

kap66
15.07.2020 5 z 5

Díkybohu za anotaci, která mi umožnila užít si stoprocentně to, jak si se mnou autor dělal, co chtěl. (Komentáře ale radím nečíst.) Je těžké napsat cokoliv, abych neprozradila podstatu. Snad tedy jen tohle: to, že něco vypadá nelogicky, může mít svůj naprosto logický důvod. Autorovy nápovědy jsou tak přesné, jak mají být, tedy poněkud zamlžené. A to, že to někomu připadá náročnější na pozornou četbu, mi přijde jako jeden z hlavních kladů. Je to brilantní hra se čtenářem, výborné čtení.

Crozz
13.04.2020 2 z 5

Posloucháno jako audiokniha, moc sem se v ději nechytal, ale ze závěru sem byl překvapený, celkově tedy škoda, že mi přijde kniha náročná na sledování děje...

mclenin
03.01.2020 5 z 5

Tak dobré ako filmová verzia od Scorseseho, hoci vzhľadom na to, že knižku som čítal až po zhliadnutí filmu, porovnávam a hodnotím v opačnom poradí - najskôr film až potom knižku. Ak ste videli film, tak knižka má všetko čo obsahuje aj film, tudiž nesklame. Látka ako taká, resp. samotný námet (bez ohľadu na spracovanie) je mrazivý a poskytuje autorovi solídny materiál pre pohrávanie sa s vnímaním diváka / čitateľa - práve vďaka práci s psychickými chorobami je totiž možné ľahko vzbudiť neistotu alebo skôr podkopávať hodnoty a obraz toho čo je považované za isté, a v tom tkvie krása mysterióznosti diela. Podľa môjho názoru sa to však filmu darí svojím záverom ešte o kúsok viac, obzvlášť replikou, ktorú som čakal aj v knihe - SPOILER - (hoci sa v knihe nenachádza : "Which is worse, to live as a monster or to die as a good man?). - KONIEC SPOILERU - a ktorá dáva kúsku ešte ďalšiu vrstvu možného významu.

Ales.BD
12.08.2019 3 z 5

Materiál na povídku. Rozmělněné do románu je to chvílemi nudné, chvílemi nepřehledné. Film jsem viděl asi v roce 2010 a ani trochu to nevadilo, protože si na něj vůbec nevzpomínám, což také mluví samo za sebe.

malazluta
19.06.2019 4 z 5

Knihu jsem četla až potom, co jsem viděla film (několikrát - mám ho opravdu ráda). Film nám všechno naservíruje až přímo pod nos. Přiznávám, že díky tomu bylo pro mě lehčí tuto knihu číst, bez jeho znalosti bych se asi v příběhu chvilkama ztrácela. Ale i tak je to povedený příběh.

AsiUrčitě
09.02.2019 1 z 5

Tato kniha mne moc nenadchla. Přišlo mi, že dlouho trvalo, než se děj rozjede, a potom, co to začalo být zajímavé, přišel konec, který mi přišel prostě vzhledem k tomu všemu takový nelogický a vyvolal ve mně spíš spoustu otázek a říkala jsem si, že celou dobu čtu tenhle příběh, a pak jako přijde zrovna tenhle konec? Jako fakt? (Nechápejte mne špatně, film Šestý smysl mám moc ráda, ale u téhle knihy to prostě celé nesedělo...) Nevím, asi mi unikl daný příběh v celé své šíři, možná jsem něco pochopila jinak a třeba zkusím film (tam je vždy všechno polopaticky podané), nebo se k ní někdy vrátím, ale prozatím se mi opětovně číst příliš nechce, jelikož se nečetla moc lehce a musela jsem se do toho místy nutit.
Navíc mi bohužel zážitek z čtení rušily neustálé poznámky pod čarou překladatele. Našla bych tak asi dvě místa, kde bych je ponechala, neboť pro pochopení překladu byly nezbytné, ale zbytek bych odstranila. Působily na mne totiž, jako kdyby mi někdo neustále neodbytně ťukal na rameno a kecal mi do čtení.

Arev122
16.01.2019 5 z 5

Dovedně napsaný román s napínavým dějem, kde až do konce není jasné, jak to vlastně je-nic není takové jak se zdá.