Planina

Hrafn a Egill jsou přátelé od dětství, prožili spolu bouřlivou pubertu, v dospělosti se z nich stali dobře prosperující podnikatelé, jejich podnikání však ohrozí finanční krize. Oba muži se vypraví spolu se svými přítelkyněmi na cestu přes nehostinné, sopečné planiny středního Islandu. Na písčitých pláních severně od ledovce Vatnajökull sjedou v mlze z cesty a narazí do domu v pustině, jakési pevnosti bez sebemenšího spojení s okolním světem, kde bydlí dva podivní staří lidé a kde se večer pečlivě zamyká. Minulost se ukáže v novém světle a je čím dál méně zřejmé, kde hledat nepřítele… V knize se jedinečně prolínají prvky psychologického thrilleru s islandskou lidovou kulturou a jízlivým komentářem současných společenských změn, které na Islandu nastaly v důsledku finanční krize v roce 2008. Tento mnohovrstevnatý, sugestivní a výborně napsaný příběh patří k nejvíce sofistikovaným knihám současné severské literatury....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/282741/big_planina-q4C-282741.jpg 2.9177
Literatura světová, Horory, Thrillery

Vydáno: , Kniha Zlín

Hálendið, 2011

Kniha Planina

Krbi

Mrazivá kniha. Vynikající. Bylo co číst a po dočtení bylo o čem přemýšlet.

Case

Tahle kniha mi přišla jako Island, prázdnota a občas něco co vás uchvátí. Podle mého knize chybí napětí a cosi co by čtenáře udrželo soustředěného a nutilo čít dál. U téhle knihy mi to chybělo a musel jsem se k pokračování nutit. Nejsem si úplně jist koncem knihy, ale přišlo mi to, jako by se autor snažil být mysteriózní za každou cenu. Proč?

PolarBear

No horory si nepotrpím, ale zlákalo mě prostředí Islandu. Příběh mrazivý, odtržený od reality (což u tohoto žánru ale čtenář očekává), největším plusem pro mě bylo krásně popsané prostředí islandské pustiny. Zhltla jsem to až do konce, takže je to asi dobré.

R47

Nejsem zas tolik na ty severské věci a horory obecně, ale tohle mě tou uhrančivou atmosférou bavilo. Možná proto, že je to ten Island, že ty příběhy zas tolik neznáme. Pořád mám před očima obraz slepé dívky na rybářském vlasci. Má to navíc ten moralistní podtón.

martin3308
21.10.2020

Kdybych nebyl na Islandu, a neměl před očima právě popisovanou přírodu / planinu, tak by mě ta kniha moc nebavila. Ale v kontextu s Islandskou planinou budiž..... (poslech)

Crozz
03.10.2020

Napínavý, čtivý, jen mi přijde že bez smysluplného konce.

KristýnaMy
07.07.2020

Dost mrazivá, pokud čtete na místě dění, avšak nevyhovovalo mi řazení jednotlivých odstavců, co se týče děje.

alkazemka
06.07.2020

Že budu číst knížku, jejíž hlavní hrdinové mají jména jako Hrafn nebo Vigdís aniž by šlo o pohádku, že se celá odehrává někde v islandské pustině, na divných místech, napůl v mlze a že to celé dohromady nebude nuda, toho bych se nenadála. "Planina" je zvláštně dobré čtení. Říká se tomu, tuším, psychologický thriller.

"Existují dimenze tohoto světa, které nevidíme."