Planina

Hrafn a Egill jsou přátelé od dětství, prožili spolu bouřlivou pubertu, v dospělosti se z nich stali dobře prosperující podnikatelé, jejich podnikání však ohrozí finanční krize. Oba muži se vypraví spolu se svými přítelkyněmi na cestu přes nehostinné, sopečné planiny středního Islandu. Na písčitých pláních severně od ledovce Vatnajökull sjedou v mlze z cesty a narazí do domu v pustině, jakési pevnosti bez sebemenšího spojení s okolním světem, kde bydlí dva podivní staří lidé a kde se večer pečlivě zamyká. Minulost se ukáže v novém světle a je čím dál méně zřejmé, kde hledat nepřítele… V knize se jedinečně prolínají prvky psychologického thrilleru s islandskou lidovou kulturou a jízlivým komentářem současných společenských změn, které na Islandu nastaly v důsledku finanční krize v roce 2008. Tento mnohovrstevnatý, sugestivní a výborně napsaný příběh patří k nejvíce sofistikovaným knihám současné severské literatury....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/282741/big_planina-q4C-282741.jpg 2.9207
Literatura světová, Horory, Thrillery

Vydáno: , Kniha Zlín

Hálendið, 2011

Kniha Planina

janina66
14.11.2022

Audiokniha-naštěstí!
Jediné, co mě bavilo bylo to tajemno a islandská hudba provázející audio.
A to je asi tak všechno. A přitom by se z tohoto tématu dalo vytěžit více.
A konec to moc nevylepšil.

Calinda
10.11.2022

Ze čtení mám ambivalentní pocity. Na jednu stranu mě hodně bavilo to tajemno, podivní staříci, záhada “tam venku”, prostředí Islandu, na druhou stranu jsem se hodně nudila u zdlouhavého popisování životních peripetií postav, což strašně ubíralo příběhu na napínavosti a akčnosti, vadily mi všechny postavy, které jsou popsané tak nějak ploše a splývají v jednu, nesedělo mi to ezoterično, které se prolíná celým příběhem a konec to rozhodně nevylepšil.

KristynaKohleo
25.10.2022

Zaujala mě autorova Matka, tak jsem se vrhla na jeho další knihu. Planina je sice jeho prvotina, ale připadá mi daleko lepší než Matka. Propracovanější, vyspělejší, chytřejší. Je to současné, ale ne plné klišé. Líbily se mi popisy míst, kudy páry procházely i jejich zamyšlení. Doporučuji všemi deseti.

milanříský
18.04.2022

Opuštěné islandské vnitrozemí, dva páry, které uvíznou v podivném domě se dvěma staršími lidmi a místní legendy, které po nocích možná ožívají. Nebo se jim to vše jen zdá? Planina totiž balancuje na hranici reality a halucinací a nelítostná krajina střetává s lidským nitrem.

Ke knize Steinara Bragiho jsem se vrátil podruhé, zvláštní a nejednoznačně přijatá kniha si totiž opakované čtení zaslouží. Postupně odhaluje charaktery jednotlivých postav, kdy si pánové navzájem pokukují po slečnách a ženy k sobě díky naprosté rozdílnosti těžko hledají cestu. Sestava výletu, která je po autonehodě nucená přežít, snad nemohla být rozdílnější. A vše začne gradovat ve chvíli, kdy se nemůžou dostat pryč a roky potlačované emoce se ve stresové situaci začnou drát na povrch.

Naše zakořeněná představa Islandu, jako čarokrásné netknuté krajiny, zde nefunguje. Ostatně jeden z hrdinů o ní prohlásí: „Islandská příroda je zásaditá, je ekvivalentem toho, že byste do sebe nalili savo.“ Prostor v příběhu navíc postupně dostávají mysteriózní prvky, stíny v temnotách a podivné úkazy stále víc a víc dachmají nesourodou čtveřici – ovce nacpaná do komínu, podivně se chovající lišky, uříznuté prsty či fotka jedné ze slečen náhodně nalezená u hromádky ptačích kostí. Do toho prazvláštní stařecká dvojice, pečlivě zamykající dům za soumraku a podivné zvěsti a legendy.

Steinar Bragi napsal psychologický horor, který velkou část čtenářů jistojistě svou nejednoznačností mine, ale za mě se jedná o vynikající exkurzi do nitra islandské úzkosti.

Majuš333
05.04.2022

Už dlhšiu dobu som Planinu mala v hľadáčiku a konečne sa do nej pustila :)

Rozumiem, že pri tomto type kníh asi musia byť všetci hlavní hrdinovia nesympatickí a hlúpi, ale tu boli navyše prehnití až do morku kostí...
Príbeh bol celkom dobrý, no vadil mi ten podrobný opis života každej postavy, kedy som strácala chuť pokračovať v čítaní, za to uberám hviezdičku.
A dve hviezdičky uberám za Trygg.

'Neodráží se v tom, s kým se člověk přátelí, jeho vlastní vnitřní život?'

mi-380
02.02.2022

Sebevražedná výzva, na DK ubohých 58 %. Přitom lákavá směs Island + thriller + horor, a navíc 4 nebo 5 hvězd od některých mých oblíbených. Audiokniha: kvalitní četba Lukáše Hlavici mi připomněla dvě představení absurdního dramatu, která jsem před léty absolvoval. To první mě překvapilo, druhé přesvědčilo, že s dalšími pokusy končím. Velká slova, velká gesta, skvělé herecké výkony, pocity zmaru a beznaděje, milióny možných výkladů. Něco podobného jsem zažíval při poslechu Planiny, kde morbidní islandské legendy, promixované s nepříjemnými životními osudy čtyř hlavních postav, jsou podány tak naléhavě, jako by šlo o dramata celosvětového významu.
Ale nebylo to dlouhé a pěkně to vystihuje Mateo67, cituji a potvrzuji: „Nečetla bych a v podstatě ke čtení ani nedoporučuji, ale v audio verzi to nebylo až tak marné.“
65 % (zatím 187 hodnotících s průměrem 58 %).

pani.tau
31.01.2022odpad!

Velký špatný. Kniha nesoudružná, nedrželo to pohromadě, hlavní hrdinové zmatení, přehršel motivů, ale vše poměrně nedotažené, celé mi to přišlo jaksi podivně šroubované, bez života, nudné, podezírala jsem překlad, ale problém bude asi v samotné knize. Konec byl opravdu průser, nedalo se to dočíst, přeplácaná slátanina, díky které jsem litovala, že jsem u knihy vůbec vydržela. Z témat mi nejzajímavější přišly snad pouze vztahy mezi postavami a občasná vnořená severská "strašidelná historka". Prostředí Islandu nabízelo daleko více potenciálu.

Janadvorackova
15.01.2022

Nízké hodnocení nechápu.
Islandská planina se dost podobá prostředí na Měsíci. Čtveřice lidí v ní zabloudí (ano, je to možné) a narazí na záhadný dům, v němž se dějí divné věci. Narazit - doslova - na dům na planině, neboť mlha je potvora, je také možné :).

Atmosférou hodně místy připomínalo třeba "Trhlinu" od Kariky, nebo "Anihilaci" VanderMeera. Příběh měl i trochu nádech Cthulhu mýtu - neuchopitelné děsivé cosi. Náznaky starých islandských legend dodaly atmosféru.

Island byl osídlen, tuším, v devátém, desátém stletí. Už tehdy to bylo chladné, zlé a temné místo a místní obyvatelstvo - bezpochyby odvážné, po nocích nemělo co na práci. A tak vymýšleli příběhy. No a protože komunita byla určitě malá a nudící se, potřebovali takové rekvizity jako mrtvé/nemrtvé také děti procházející se venku, kvílící cosi a různé plíživé věci. Něco v mlze, chňapající nestvůry a čas deformující události.
Chladné, krvavé a čvachtavé s příchutí moře.
Strašně bych chtěla na Island :).

Užila jsem si to.