Dívka, která musí zemřít

kniha od:

Dívka, která musí zemřít https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410356/bmid_divka-ktera-musi-zemrit-UUe-410356.jpeg 3.7 692
Koupit Koupit eknihu Bazar

V jednom ze stockholmských parků se najde tělo žebráka s amputovanými prsty na rukou i na nohou. Vypadá to na nešťastnou smrt bezdomovce, avšak patoložka Fredrika Nymanová se nemůže zbavit pocitu, že s mrtvým je něco v nepořádku, a proto se spojí s Mikaelem Blomkvistem.  Případ probudí Mikaelovu pozornost, protože žebráka slyšeli několikrát cosi breptat o švédském ministru obrany Johannesu Forsellovi. Byly to jen řeči paranoidního šílence, nebo měl opravdu něco společného s vládou?  Mikael požádá o pomoc Lisbeth Salanderovou. Ta však po pohřbu Holgera Palmgrena odjela ze Švédska a neozývá se. Nikdo netuší, že pobývá v Moskvě, aby se jednou provždy vypořádala se svou sestrou Kamilou. Rozhodla se: už nehodlá být lovenou kořistí. Sama se teď stane šelmou.  Závěrečný díl série Milénium.... celý text

Série:

Milénium / Millennium 6.


Žánr:
Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Host
Originální název:

Hon som måste dö , 2019


více info...

Komentáře (196)

Komentáře 196 Recenze 7

RyonMathrin
RyonMathrin
11.08.2023 5 z 5

Završení série se mi líbilo. V tomto dílu silná vazba na Lizbethinu minulost (pozadí první trilogie a jejího otce). Myslím, že to je mistrně zvládnuté. Jak z útržku informace a smrti zdánlivě bezvýznamného člověka může vzniknout mezinárodní aféra, do které jsou zapojeny tajné služby... Postupně odkrývaný děs nelehkého rozhodnutí ve velehorách a tlak na Johannese byly sice trochu zdlouhavé, ale velmi působivé. Množství postav je velké, síť vztahů velmi propletená, ale ne nepřehledná. A do toho klasická akce a odplata, jako žehlení košile...
Poslední kapitola a konfrontace byly podle mého gusta.
Celou sérii (od původního autora Larssena i knihy jeho následovníka) vřele doporučuji.

Peťulka3
Peťulka3
14.07.2023 5 z 5

Myslím si, že skvělý závěr série.


Ulala
Ulala
13.06.2023 4 z 5

Musím říct, že D.Lagercrantz psát umí. Sice závěr knihy byl trochu ujetý a superschopnosti Lisbeth byly nadsazené, přesto s celkem jsem spokojená a konečně si mohu s klidem přečíst první 3 díly Milenia.

sf1
sf1
28.05.2023 1 z 5

Celá druhá trilogie je naprosto zbytečná, nenabízí téměř nic navíc, nerozvíjí děj ani postavy zajímavým směrem a navíc je nudná.

Majto
Majto
13.03.2023 3 z 5

Neviem, asi som čítal inú knihu ako mnohí tu, čo sa rozplývajú nad jej dokonalosťou. Abo mám len inak nastavené kritériá. No faktom je, že po prečítaní tretej knihy pokračovania Milénia vo mne nezostali takmer žiadne dojmy. Vôbec netuším o čom boli predošlé 2 a z poslednej si pamätám len útržky. A nemyslím, že moja nespokojnosť pramení v tom, že som predtým čítal knihu H. Mankella.

berila
berila
10.02.2023 5 z 5

Dívám se na předchozí komentáře a jsou celkem nižší. Já jsem ale velmi spokojená. Nebudu tady srovnávat autory, první už není mezi živými - obrovská škoda- , ale takto navázat na předchozí díly, klobouk dolů před Davidem Lagercrantzem. Celá série se mi moc líbila, trochu smutním, že skončila.

Mirek240
Mirek240
23.12.2022 3 z 5

No uprimne hledam spravna slova. Ono bavilo me to, o tom zadna, cetlo se to dobre, ale proste tomu neco chybelo, abych si rekl, ze wow…

Dolik13
Dolik13
09.12.2022 2 z 5

Sakra, tak tohle bolí! Zatímco všech pět předchozích knih jsem hodnotil pěti hvězdičkami, uzavření této ságy je pro mě poměrně velkým zklamáním.
Příběh mě tentokrát vůbec nechytnul. Ano, má to spád, neustále se něco děje, jenže ve srovnání se skvělým dějem z předchozích dílů, to bylo jen slabý odvar.

Další věc, která mi tentokrát už dost vadila, byly schopnosti Lisbeth, která by suverénně mohla konkurovat všem superhrdinům. A když ke svým hackerským, bojovým a intelektuálním schopnostem přidala i znalost genetiky, už mi to začalo lézt na nervy. A aby toho nebylo málo, čekal jsem velkolepý závěr, který všech 6 dílů nějakým způsobem uzavře, jenže to se nestalo.

První tři knihy od Larssona patří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy četl. Další dva díly od Lagercranze byly pro mě velmi příjemným překvapením a ke všem pěti knihám se jednou velmi rád vrátím, tento ale už v mé knihovně zůstane nedotčený. Jednou stačilo.

Markyspu
Markyspu
17.10.2022 2 z 5

Nevím no, těšila jsem se na pokračování o Lisbeth, ale jsem zklamaná, očekávala jsem asi něco víc. Musela jsem se do knihy nutit, abych ji vůbec dočetla. Nebylo to nejhorší, ale předchozí díly byly podstatně lepší.

L.Helena
L.Helena
30.09.2022 3 z 5

Audiokniha
Nejvíc mě asi bavilo to, že knihu četl Martin Stránský. Hlavní příběh okolo nalezeného těla bezdomovce a s ním souvisejících postav mě moc nebavil. Mikael a Lisbeth mi přišli docela upozadění. Jako severská detektivka průměr, jako poslední díl Milénia trochu zklamání.

janina66
janina66
09.09.2022 5 z 5

Z tohoto posledního dílu jsem nadšená. Velmi zajímavé téma této knihy, kdy celá zápletka začíná výpravou na M.Rverest a její dohře v přítomnosti. Mně osobně se celé pokračování (4.-6.) líbilo. Lisbeth a Mikaela jsem si oblíbila. Nádherné zakončení celé série, kterou jsem vyposlechla audio s nezapomenutelným hlasem M.Stránského.

TerezaaBaarova
TerezaaBaarova
23.05.2022 3 z 5

Už díl předchozí nebyl takový jako Milenium, který známe a který chceme.. pro mě zklamání a moc s prvky akčnosti až superhrdinosti... Není tam už typický duo Lisbeth-Mikael.
Myslím, že David mě napsat asi něco jinýho, svýho - mohl použít postavu Mikaela, ale nemusel pokračovat...

mazlak
mazlak
21.05.2022 5 z 5

Tuto sérii prostě miluji. A kriminální příběhy tohoto typu také. Děj je po celou dobu napínavý, pulsní a energický. Kniha se se jen tak odložit nedá.

Katulinka69
Katulinka69
12.05.2022 2 z 5

V nejlepším přestat. Fajn,ale stačilo.

PPardinio
PPardinio
30.04.2022 2 z 5

Místy velmi zmatené vyprávění s podivnou dějovou zápletkou, kdy z redakční práce Milenia nezůstalo vůbec nic. Autor definitivně překlopil výhybku a popustil uzdu své fantazii. První dva díly mi jeho pojetí sedlo a nevadilo, ale zde to na mě bylo již moc vratké, nepropracované, zmatečné a trochu nastavované. Děj se totiž střídavě točí kolem rozpolcené Lisbeth a její pomsty, Mikaelovo zašlé novinářské slávy kombinované s novými románky a událostmi spojenými s podivným exotickým mužíčkem, kterému vstoupil do života pan Dokonalý, jenž najednou začal být panem Nenáviděným. Osobně si myslím, že se autorovi vůbec nepodařilo propojit dějovou linku zaběhlého dua Mikael - Lisbeth s děním kolem pana Dokonalého. Na závěr dodám, že akční scény David Lagercrantz pojal ve stylu Marvelovských super hrdinů, což sráží mé hodnocení až ke 2*. Lisbeth s železnou tyčí, zbraní a motorkou proti bandě ozbrojených motorkářů a profesionálnímu zabijákovi Galinovi. Sklo se rozbíjí, kulky sviští, zloduši nevěřícně kroutí hlavou, padají jak mouchy a Lisbeth neohroženě jezdí a běhá všude kolem. To už bylo prostě moc.

1v8na
1v8na
13.04.2022 5 z 5

Kniha byla velmi čtivá. Neskutečně mě bavila. Děj měl spád a neměl žádná hluchá místa. Chvíli mi sice trvalo, než jsem si vybavila, kde skončil předchozí díl, nicméně kniha mi vše oživila.
Líbila se mi akce i dva příběhy vyprávěny současně - Lisbethin a Nima Rity.
Někomu se může konec zdát překombinovaný, mě to nevadilo, naopak jsem to uvítala a byla jsem zvědavá, jak to dopadne.
Co vidím jako nevyhodu, bylo větší množství postav - občas vás to může plést a nevíte, jak moc je která postava pro děj důležitá.
A co mi totálně vadí, je to, že se jedná o poslední díl ze série a žádný další příběh s Lisbeth si už nepřečtu.

Johncze
Johncze
16.12.2021 5 z 5

Vcelku důstojné zakončení jedné z nejlepších sérií ve své kategorii vůbec. Jistě, jak tu mnozí zmiňují, konec byl opravdu zbytečně přitažený za vlasy, ale jinak se to neslo v podobném duchu jako předchozí dva díly od Davida. Tedy sledování tak trochu nadlidsky schopné Lisbeth a přimíchání spousty nových aktérů, skrze něž Mikael rozkrývá další zajímavý příběh, který se dotýká i událostí v předchozích knihách. Za mě tedy spokojenost, že je tato série solidně ukončena a dál už se nebude pokoušet štěstí s jejím natahováním.

konicekbily
konicekbily
04.12.2021 4 z 5

Po přečtení jsem poněkud zmaten. Nevím, zda autor chtěl vytvořit na závěr "SUPERWOMAN", závěrečná thrillerovská scéna snad byla parodií? A ani přidání špionážní zápletky a její rozmělňování a stupňování - či návratu do hor mi připadá zdlouhavé a unavující. Ale autor psát umí - tomu nelze upřít. Konečně je KONEC!

Kubajzz
Kubajzz
29.11.2021 4 z 5

Možná trošku slabší než předchozí díl ale stejně pořád napínavý, čtivý. Doporučuji a jsem zvědavý, jestli bude pokračování.

callahanh
callahanh
28.11.2021 4 z 5

Je zkrátka nutné se smířit s tím, že Lagercrantzova trilogie je úplně jiná než ta Larssonova a staly se z ní dobré spotřební thrillery, které prakticky nemají žádný přesah. Dívka, která musí zemřít je na tom podobně, Lagercrantz chce uzavřít osudy Lisbeth, jenže do toho přimotává ještě případ mrtvého bezdomovce, který má cosi společného s jedním ministrem. Zápletka sama o sobě špatná není a prostředí Mount Everestu je dostatečně atraktivní a i propletenec osudů je v pořádku a reálný, jenže autor si nemůže pomoct a všechno musí zakončovat zběsilou akcí jako z hollywoodského filmu, jenže v knize vyzní nesmrtelnost Lisbeth mnohem víc a přepáleně, navíc není akce moc dobře popsaná, je chaotická a těch nelogičností a vykalkulovanosti je až příliš (opravdu si neumím představit, že někdo s těžce popálenými chodidly dokáže někoho kopnout, aby upadl) a dojem to celkově tak trochu kazí. Zkrátka tu chybí onen sociální přesah a politická linie, která tu sice obsažena je, kdyby byl ale obětí někdo jiný než ministr, moc by se v ději nezměnilo, protože na jeho kariéru událost neměla zásadní dopad. Lagercrantz píše čtivě, děj má spád, jen ho zalidnil mnoha postavami, které nemají velkou hloubku a nejsou tak zajímavé a asi i ukončení osudů Lisbeth a Mikaela by si jeden představoval o něco výrazněji. Dívka, která musí zemřít určitě nedělá sáze Milénium ostudu a rozhodně nejde o nějaké zbytečné pokračování, jen je opravdu potřeba počítat s tím, že víc než solidní komerční a lehce prvoplánový thriller se z něj nevyklube, což je možná trochu málo. 70 %

markal
markal
05.11.2021 4 z 5

Ale jo, celkem důstojný poslední díl (zatím) série. Jen to měli pojmenovat „Historie rodiny Zalaščenků“.

Péťa86
Péťa86
30.10.2021 5 z 5

Za mě čtivé, napínavé a můžu jenom doporučit. Krásné pokračování... David Lagercrantz se “dopsání” zhostil na výbornou...

jiri77
jiri77
11.10.2021 3 z 5

Tak jsem si konečně přečetl závěrečný díl. Z celé série se mi zdál právě tento díl nejslabší. Scházelo mi tam napětí a děj mi připadal poněkud roztahaný. A ty akční scény byly chvílemi až za hranou uvěřitelnosti. Celkově se mi pokračování ,které David Lagercrantz napsal líbilo, určitě to nebylo lehké navázat na tak skvěle rozepsanou sérii.

Hakate
Hakate
01.10.2021 3 z 5

1-3. Díl miluju. 4-5 pro mě byla tragédie, u které jsem opravdu trpěla. (Asi jsem jedna z mála, ale nesouhlasím s tím, že měl v dílech pokračovat, původní série je nepřekonatelná a pokračování pro mě bylo skutečně vražedné a mnohdy až urážející )

Ale jelikož jsem tvor zvědavý... nakonec mě přemohla zvědavost a po knize jsem přeci jen sáhla tentokrát v podobě audioknihy.
Nevím, zda to bylo tím, jak skvěle je kniha namluvená Martinem Stránským, (jeho hlas k tomuto příběhu fakt sedl, a po dlouhé době jsem v jeho hlase neslyšela Daryla z TWD ) nebo si David dal v posledním díle extra záležet, ale nebylo to špatné.
Dějové linky mě bavily celkem všechny, jak Lis a její sestry, tak linka bezdomovce i výprava na M.Everest.
Ukončení celkem solidní.
Suma sumárum, tentokrát jsem celkem spokojená.

mirec88
mirec88
05.09.2021 5 z 5

Výborné finále série, ktoré skvelo ukončilo príbehy Lisbeth a Mikaela. Páčil sa mi príbeh okolo šerpa, aj dejová linka so sestrou Lisbeth a som spokojný. K tomu už netreba nič viac dodávať. Kniha je čtivá, sú tu krátke kapitoly a záver bol poriadne napínavý. Fakt dôstojne a skvelé ukončenie.

Niu
Niu
13.08.2021 5 z 5

Už jsem psala, že tato série i dokončení od Davida Lagercrantze, je skvělá, super čtivá, napínavá. Strašně mě upoutal příběh žebráka, i vše, co s ním souviselo. Trochu jsem se ztrácela v tom, kdo byl čí agent. Ale pro mne to nic neubralo kouzlu této knihy.

tabaluga
tabaluga
26.07.2021 3 z 5

Poslední díl o Mikaleovi a Lisbeth, nevím asi jsem čekala něco víc.. Lisbeth působila jako Superman a takove knihy nemám moc ráda.. Ale aspoň nemám pocit, že by mi unikal nějaký dílek skládačky. Za mne je původní trilogie od Larssona ukončena, byť na o něco slabší vypravěčské úrovni...

Renca.ch
Renca.ch
07.06.2021 5 z 5

Kniha byla velmi čtivá, napínavá, za mě asi nejlepší díl od Lagercrantze. Úvod trošku těžkopádný,na to že by bezdomovec vyvolal takové emoce a události,mohl být lépe zpracován.O horolezectví a Mount Everest jsem se nikdy nějak moc nezajímala,ale kniha mě donutila vyhledat na netu fotky z "duhového údolí",což jsou záběry jen pro silné jedince a divím se,že lide jsou schopni tak riskovat životy...Jinak souhlasím s předchozími komentáři,že Michael byl takový bez života a Lisbeth byla jak James Bond, konec moc akční,překombinovaný a možná jsem čekala jiný epilog..Ale celkově jsem byla s knihou spokojena, celá série stojí za přečtení.

Smkno
Smkno
23.05.2021 5 z 5

Poslední díl se mi líbil moc, byl čtivý, se zajímavým příběhem.

Anna27
Anna27
27.04.2021 3 z 5

Za mě asi nejméně záživný díl z celé série. O Mount Everest jsem se dřív zajímala, takže to mi ani tak nevadilo, akorát ten bezdomovec se dal popsat lépe, už byly i poutavější příběhy. Za mě první 3 díly absolutní TOP, zbytek jsem přečetla, protože mi akorát nedalo, abych nevěděla, jak to s Lisbeth a Mikaelem dopadlo.

Allla9
Allla9
21.04.2021 5 z 5

Za mě škoda, že se jedná o poslední díl této série. Byla celá moc dobrá.

RickyRicardo
RickyRicardo
18.04.2021 3 z 5

Neskutečně nudná a pro mě naprosto nezajímavá zápletka s bezdomovcem, která kdyby tam nebyla bylo by to lepší. Zakončení dějové linie Lisbeth je jediné co mě bavilo a také to co drží knížku nad vodou.

akcive11
akcive11
10.04.2021 2 z 5

Takové čtivé vyprávění, nenadchne a neurazí.
S úctou k panu Larssonovi doufám, že tento díl byl již poslední.

crazyjuan
crazyjuan
08.04.2021 5 z 5

Musím říct, že jsem byl až překvapený, jak moc byla kniha čtivá a dost mě chytla. Přeci jen první tři díly pana Larssona byly top a těžko na ně navazovat, ale tenhle díl byl hodně hodně dobrý. Bylo by super, kdyby šlo nějakým způsobem v sérii pokračovat.

Bedřich63
Bedřich63
05.04.2021 4 z 5

Příběh docela dobrý, postrádal jsem jen trochu víc napětí. Bylo to celkem předvídatelné, žádné dramatické nečekané zvraty.
Celá série 6 knih od obou autorů povedená. Kdyby následovalo další pokračování, rád si ho přečtu.

princesse
princesse
14.03.2021 5 z 5

Četlo se skvěle. Škoda, že už je konec.

NADEI
NADEI
01.03.2021 5 z 5

Mě Milénium prostě baví a jen doufám, že bude Mikael a Lisbeth pokračovat.

jarda155
jarda155
01.02.2021 4 z 5

Překvapivě se mi to líbilo více než 5-tý díl.
Z mého pohledu je dobře, že je konec , protože je to jen umělé natahování a navíc se v tom už nějak ztrácím :) , nějak mi úplně vypadly jakékoliv informace o Mikaelově dceři, která je posledním dílu několikrát zmíněna.

veronika6239
veronika6239
31.01.2021 5 z 5

Celá druhá trilogie, pokračování Milénia od Davida Lagercranzta byla za mě tedy rozhodně povedená. Díla Stiega Larssona má v maliku a bravurně pokračoval dál. Jeho pojetí se mi moc líbilo. Stejně čtivé a postavy a okolí dobře popsané. Škoda, že už se více o Lisbeth a Mikaelovi nedozvíme :-(

DavidKeller
DavidKeller
29.01.2021 3 z 5

Než se ukazalo par poslednich kapitol a stránek tak jsem byl docela takovej nezačten...ale vyplatilo se počkat a být trpělivý..dobrý zavěr