Dívka, která musí zemřít

Dívka, která musí zemřít https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410356/bmid_divka-ktera-musi-zemrit-UUe-410356.jpeg 4 730 202

Milénium / Millennium série

V jednom ze stockholmských parků se najde tělo žebráka s amputovanými prsty na rukou i na nohou. Vypadá to na nešťastnou smrt bezdomovce, avšak patoložka Fredrika Nymanová se nemůže zbavit pocitu, že s mrtvým je něco v nepořádku, a proto se spojí s Mikaelem Blomkvistem.  Případ probudí Mikaelovu pozornost, protože žebráka slyšeli několikrát cosi breptat o švédském ministru obrany Johannesu Forsellovi. Byly to jen řeči paranoidního šílence, nebo měl opravdu něco společného s vládou?  Mikael požádá o pomoc Lisbeth Salanderovou. Ta však po pohřbu Holgera Palmgrena odjela ze Švédska a neozývá se. Nikdo netuší, že pobývá v Moskvě, aby se jednou provždy vypořádala se svou sestrou Kamilou. Rozhodla se: už nehodlá být lovenou kořistí. Sama se teď stane šelmou.  Závěrečný díl série Milénium.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

Hon som måste dö , 2019

Schamila
13.05.2020 4 z 5

I když hlavní hrdinka málo v akci, stalo to zato, i ten konec byl důstojný, takže fakt konec...

oka3408
01.05.2020 5 z 5

Dočteno,je mi líto,že tato série končí. Jen málo knih jsem přečetla tak rychle. Doporučuji

kuruteku
14.04.2020 4 z 5

Zajímavě, až skoro neuvěřitelně, propojené, ale oproti jiným (Lars Kepler) to pro mne zůstalo ještě na zemi. A zdá se, že série skončila. Bál jsem se, že propad mezi autory bude znatelnější, ale pro mne byl snesitelný.

Danuše7
05.04.2020 2 z 5

Tak tento díl už to opravdu nebylo ono. Od původních tří dílů se styl opravdu hodně liší, jsou jen "stejné" hlavní postavy.

saez
03.04.2020 4 z 5

Tak. A je konec. Nejsem vyloženě zklamaná, ráda jsem se potkala se starými přáteli, ale nemohlo to být lepší? Jak by asi psal sám Larsson?

IvaKo
01.04.2020 3 z 5

Celkem čtivě napsaný příběh, ale předchozí díly se mi zdály lepší. Tady mě bavila ta himalájská zápletka, ale špionážní linie už vůbec. Celé mi to přišlo takové poněkud vyčpělé. Průměrný zážitek.

piittii
29.03.2020

Milenium je moje srdecni zalezitost, ale tenhle dil jsem uz bohuzel nedocetla. Puvodni trilogie byla naprosta pecka, od ctvrteho dilu uz to neni ono.

kikies
27.03.2020 3 z 5

Ta úroveň opravdu klesá. Z mého pohledu to není jen Lagercrantzem, protože předchozí díly, které napsal, mi nepřipadaly slabé. Spíše se kloním k názoru, že možná už toho o Lisbeth bylo napsáno až moc. Vidím to tak, že v ději by mělo dojít k nějaké hodně výrazné změně, nebo by měl sérii autor včas a elegantně ukončit...

lassse
26.03.2020 3 z 5

Od Lagencrantze nejlepší díl, zvláště pak závěr se povedl i když byl poněku drastický.

p.pavlina
24.03.2020 3 z 5

Kniha mě bohužel docela zklamala. Tato série má co do kvality klesavou tendenci. Je to škoda, protože základní trilogie byla opravdu perfektní a kvalitní čtení. Příběh mě bavil tak do poloviny knihy, poté už jsem byla notně otrávená a horko těžko jsem dočítala zbytek. Chvílemi jsem měla chuť knihu odložit.

ivana9593
04.03.2020 3 z 5

Koukla jsem se na hodnocení knihy už v průběhu čtení a byla jsem překvapená negativními reakcemi, první třetina se totiž četla dobře, děj se slibně rozbíhal... Autor teda až otrocky aspoň větou zmínil všechny minulé postavy, snaha o ucelení a uzavření byla znát. Po polovině tempo klesá a poslední třetina byla pro mě fakt až utrpením. Trápila jsem se spolu s autorem, jakoby taky nevěděl kudy z toho ven a hlavně je nezáživné jak donekonečna se něco popisuje místo aby se dělo... . Výsledkem je krečovité rozuzlení šroubované zápletky, po němž zůstává hořká pachuť z charakteru a neuveřitelnosti většiny nových postav a smutek a bezmoc za těmi mrtvými. Lisbeth s Michaelem neomylně přežívající další krutostí nabitou akční scénu se stávají jen klišoidní stafáží příběhu, který s nimi nijak nesouvisí. Ten jejich klouže až trestuhodně po povrchu a předpokládaná katarze se nějak nedostavuje. Milenium vždy lehce atakovalo hranici mého čtenářského vkusu a každý díl mě něčím štval, ale možná právě proto si mě získal jako vítaná napínavá nenáročná oddychovka s "pohádkovými" prvky a těšila jsem se na další (ideálně propracovanější) díl. Po tomhle snad opravdu bude lepší skončit a jednou se zas vrátit k těm prvním, s menším očekáváním a větším nadhledem.

Archšermířka
04.03.2020

Oproti pátému dílu, po kterém jsme byla rozhodnuta tento nečíst, mě vtáhl do děje a četlo se samo. Začít příběh novou zápletkou je za mne dobrý krok. Celé se to nakonec propojilo a myslím že je dobře, že je serie u konce.
Původní serie měla mát dle některých zdrojů dokonce deset dílů. Velmi by mě zajímalo, jak by to bylo dál. Bohužel se to nedozvíme.
Tento díl mohu doporučit.

markinho962
03.03.2020 odpad!

Ať už nepíše další!

Janadvorackova
02.03.2020 3 z 5

Nebylo to špatné, ale příběh mi už nenabídl temně zajímavou atmosféru minulých pěti knih.
Děj sám o sobě je pěkně poskládaný. Myslím ale, že u předchozích knih autoři věnovali závěru více pozornosti, hrabali se v detailech a šťourali v minulosti.
Vše se ovšem uzavřelo, takže vlastně jsem spokojena.

Elkiss
29.02.2020 5 z 5

Za me skvela! Melo to drive a hltala jsem uz od druhe kapitoly. Dej skvele prehledny, i kdyz se mnohdy odehrava na vice mistech najednou. Zapletka musela vygradovat a taky se stalo. Pro milovniky cele serie, je to ocekavane pokracovani a za me osobne z tech vsech (ted uz trech dilu, co nepsal Larsson), je to nejlepsi dil!

Shui-Xian
28.02.2020 4 z 5

Tímhle závěrem Lagercrantz ságu nepokazil. Ocenila jsem spojitost s prvním dílem Milénia, které poodhaluje temné okolnosti sociálního dna - osudy prostitutek, v případě posledního dílu žebráků - o které se málokdo do hloubky zajímá a jejichž zmizení si vůbec nepovšimne.
Stejně jako u předchozích dílů z pera D.L. mi chybí lehkost vypravěčského stylu, ale kladně hodnotím vedlejší dějové linky, které doplňují ústřední linii Mikael+Lisbeth. I v tomto případě jde o poutavou, neotřelou zápletku se společenskou kritikou a potenciálem k dalšímu hloubání. Myslím, že právě na paralelních příbězích dohání autor to, co nezvládá v hlubší psychologii postav, které převzal. S vlastními tématy tak vtahuje do děje další rozměr, který aspoň podbarvuje ústřední dění. Přitom nemám pocit, že by naléhavost, s jakou sága začala, ztratila na síle.
Lagercrantzovi by se dalo v psaní leccos vytknout, ale se zakončením jsem spokojená. Dobrá práce a pomyslné "díky"...!

milan3696
24.02.2020 4 z 5

Jsem rád, že se autor ujal dokončení série. Když si představím variantu, že by Milénium zůstalo pouze trilogií, tak jsem vděčný, že to takto dopadlo. Kvalitativně v tom nevidím takový posun. Mnozí si zde stěžují na nepřehlednost a veliký počet postav. To se přesně slučuje s mými prvními pocity z prvního dílu série. Muži, kteří nenávidí ženy než se rozjedou, tak čtenář sto stran tápe a neví. To se mi však u této knihy nedělo... Pokud by původní trilogie měla pět hvězd, tak dokončení série si zaslouží alespoň čtyři a půl.

hanča34
21.02.2020 2 z 5

Souhlasím s Iva2020, příliš mnoho postav, nepřehledné. Milénium to prostě není a nemůže být.

Iva2020
20.02.2020 3 z 5

Poslední díl nezklamal úplně... ALE.... jak už někdo zmínil až příliš mnoho postav, takže to občas působilo zmateně. Poslední souboj dvou sester také nic moc. První 3 díly Milénia si přečtu ráda někdy znovu, ale tento už ne.

begoni
17.02.2020 5 z 5

Příběhy o Lisbeth jsou tak neuvěřitelné, ale přesto tak čtivé. Je to pro mě taková drsná pohádka a Lisbeth je nepřemožitelná princezna. Zejména v podání Noomi Rapace je prostě úžasná...

detektivní a krimi romány thrillery švédská literatura

David Lagercrantz
švédská, 1962
2015  77%Dívka v pavoučí síti
2017  75%Muž, který hledal svůj stín
2019  74%Dívka, která musí zemřít
2022  65%Temnota
2014  89%Já jsem Zlatan Ibrahimović

Kniha Dívka, která musí zemřít je v

Přečtených1 156x