Muž, který hledal svůj stín

od:

Muž, který hledal svůj stín

Lisbeth Salanderová si odpykává kratší trest v ženské věznici Flodberga a snaží se vyhnout konfliktu se spoluvězeňkyněmi. Když se ale zastane mladé ženy bangladéšského původu ze sousední cely, okamžitě ji napadne Benito, nepsaná vůdkyně věznice. Lisbeth navštíví Holger Palmgren a oznámí jí, že obdržel dokumenty vrhající nové světlo na bezpráví, které na ni páchali v dětství. Lisbeth poté požádá Mikaela Blomkvista, aby jí pomohl s pátráním. Stopy je dovedou k jistému Leovi Mannheimmeru, partnerovi makléřské firmy Alfred Ögren. Jak je minulost bohatého mladého muže z finančnických kruhů propletena s minulostí Lisbeth Salanderové? A dokáže se Lisbeth postavit stupňujícím hrozbám Benity a jejího gangu? David Lagercrantz splétá napínavý příběh o zneužívání moci, otázkách cti a o stínech Lisbethina dětství, které ji stále pronásleduje....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/342724/muz-ktery-hledal-svuj-stin-dOc-342724.jpg 3.7405
Série:

Milénium (5.)

Originální název:

Mannen som sökte sin skugga (2017)

Žánr:
Literatura světová, Detektivky, Thrillery
Vydáno:, Host
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (121)

Přidat komentář
Mia77
17. března

Mně se to líbilo a moc. Čtvrtý díl jako bych chtěl autor až moc navázat na předchozí styl, což nebylo špatné ale ... Pátý díl mne pohltil. Lisbeth je prostě neskutečná a stále překvapuje. V podání Lagercantze (bože to se ani nedá napsat, natož vyslovit ;-) ) to mělo spád a prostě i takovou tu šťávu.

Opět musím dát velké mínus nakladateli. Zbytečně moc stránek, které by se daly smrsknout na méně stránek. Příště už si takhle vydanou knihu nekoupím.

TreborDor
17. března

V drobet pozměněných, byť zajímavých tématech (dvojčata především!, imigranti - bohužel poplatné současnému korektnímu politiku, chování k ženám, ...) zopakovaný a ne úplně záživně zjednodušený "jedinečně osobitý, první Larsson". Mnoho postav "po povrchu", napínavé jakž takž, spíš předvídatelné, a tak nějak hned vyšumí...dvakrát do jedné knihy nevstoupíš. Přečteno z "povinnosti" sérii.

BarbRyc
16. března

Mám několikrát přečtenou celou Larssonovu trilogii, a tak bylo jen logické, že se pustím i do dalších dvou dílů. A zatímco mě Dívka v pavoučí síti úplně nenadchla (jistě, Lagencrantz musel navázat na Larssona a trochu se tam podle mého tloukly dva styly), Muž, který hledal svůj stín jsem přečetla jedním dechem.
Člověk se musí při čtení oprostit od všeho, co zná z předchozí trilogie, protože postavy jednají trochu jinak a Lagencrantz se zaměřuje na trochu jiné věci - je zde méně aktuálního dění v Miléniu a na policejní stanici apod. Ale pokud se člověk nesnaží o srovnání s Larssonem, čte se kniha výborně, je zábavná, napínavá, má velmi zajímavou zápletku.
Pokud vyjde od Lagencrantze další díl, určitě si ho opět přečtu.
Čtyři hvězdičky jsou spíše kvůli překladu, který mi místy úplně nesedl.

antonin0999
12. března

Byly to rozporuplné pocity s kterými jsem zavíral tuto knihu. Bavila mě. Samotná zápletka a proplétání času mi připomínala jiného mého oblíbence Olsena. Hlavní postavy jsem si zamiloval už dříve. Z mého pohledu posunul Lagercrantz Milénium, ačkoliv to bude znít trochu paradoxně, mezi bestsellery dnešního typu, čímž kniha trochu ztrácí kouzlo. Je to dobré, kvalitní, ale to, čím se stalo Milénium ikonou, začalo trochu šednout.
Larssonovo charismatické psaní se neohlíželo na "záživnost za každou cenu" ani na jednoduchost děje a černobílé chování postav. Znám mnoho lidí, kteří po pár desítkách stran zavřeli první díl, kvůli složitým popisům a detailnímu přístupu k politice. - Jenže bez těchto atributů by se tato série nikdy nestala legendární. Charaktery mi tentokrát připadaly jako podruhé vymáchaný čaj. Lisbeth trochu překofeinovaná, do Mikaela bych se znovu literárně nezamiloval.
Přesto je "Muž, který hledal svůj stín" kvalitním pokračováním, které, sic nedokonale, nadále dokáže udržet čtenáře v napětí, a tak i očekávání dalšího dílu.

Artepy
11. března

Za mě knížka už neměla náboj jako ty předchozí. Vždy jsem s napětím hltala co se Lisbeth a Mikaelovi stane a to mi tu docela chybělo. Zápletka a příběh se mi ale moc libili.

ji7967
10. března

Za normálních okolností by to mohla být taková béčková detektivka. Ale vzhledem k tomu, že jde o pokračování Milenia, posouvá se hodnocení minimálně na "C"... Tento díl jsem přečetla jen s vypětím všech sil. Z Lisbeth a Blomkvista se staly v mnoha ohledech jiné postavy. Nevím, jestli by z toho měl radost Larsson. Já jako čtenář rozhodně ne. Pokud tedy máte rádi trilogie od Larssona, pak snad tohle ani nečtěte. Dívka v pavoučí síti ještě šla...i přesto, že to prostě není ono. Muž, který hledal svůj stín už nestojí za nic. Vše tedy s ohledem na to, že má jít o pokračování Milenia. Za mě jen pastva na úspěšné trilogii a nakonec i ztráta času.

Sarrah
02. března

První tři díly byly prostě lepší. V pátém jsem se trochu ztrácela v postavách. Ale za přečtení kniha stojí.

kavu
27. února

Tenhle díl Milénia se mi moc nelíbil, ztrácela jsem se ve velkém množství nových postav, které se navíc vynořují "odnikud", a také mi připadalo, že autor už to přehnal s množstvím různých zápletek, které se mi zdály už "vycucané z prstu". Stále mě to odvádělo od ponoření se do děje. Vadilo mi také, že v knížce probíhá až moc osobních linií postav, stačila by Lisbeth a Mikael, ty další už bych nepřidávala. Neustálé přeskakování mě vytrhávalo z děje. Přesto je knížka čtivá. Bohužel se mi nelíbí Lagercrantzovo líčení postav Lisbeth a Mikaela, Larsson to prostě není, podle mého názoru se tohle spíš blíží "béčkovému" čtení.

VladiKlaisner
26. února

Po Milleniu Stiega Larssona, byl čtvrtý díl od Davida Lagercrantze velkým zklamáním. Měla jsem trochu obavu pustit se do pátého dílu "Muž, který hledal svůj stín", ale dala jsem mu šanci a dobře jsem udělala.
Lisbeth už není tím top hrdinou, přesto celý děj velmi ovlivňuje. To však celé knize neubírá na dramatičnosti. Nové postavy lehce zapadly do původního příběhu a a začaly rozvíjet svá nová dobrodružství.
Dvě linie, a to projekt oddělených dvojčat i příběh islámských přistěhovalců tak nutí čtenáře přepínat meze dvěma naprosto odlišnými světy, aniž by postav bylo přespříliš.

Lucifer.CK
13. února

Spravedlivé dvě hvězdy. Kniha nebyla zas tak špatně napsaná jen postavy pomalu ztrácejí to, co je dělalo tak jedinečnými úžasnými. První kniha nebyla ještě tak špatná k téhle jaksi už nemám, co říct.
To nenahraditelné mrazení v zádech, které jsem měla u originální trilogie prostě vymizelo-

Danuše7
11. února

Kniha byla napínavá. A vlastně to dopadlo dobře.

Tereziee
09. února

Docela mi trvalo než jsem se prokousala první polovinou knihy. Podle mě už to díl od dílu ztrácí takovou tu svoji správnou atmosféru. Myslím, že další díl už bude jen zbytečné natahování i když mi Lisbeth a Mikael budou chybět. Každopádně v druhé půlce knihy už se to četlo pěkně a i zápletka byla hodně zajímavá. Rozdělování dvojčat a sledování jejich vývoje v různých sociálních kruzích dodalo knize určitou originalitu. I druhá dějová linka zaměřená na muslimskou dívku mě bavila a nevadilo by mi, kdyby byla rozvinutá ještě o trochu více :) No, za mě taková fajn detektivka, i když už postrádá severskou surovost předchozích dílů.

GiZMoSK
08. února

no neviem, ten dej bol nejaky moc umely. Najvyssi cas skoncit.

PetraBery
05. února

Další díl knihy o Lisbeth Salanderové neporovnávám s prvními třemi jiného autora, takže hodnotím jako samostatnou knihu a jsem spokojená. Starý vědecký projekt ohledně dvojčat se dostává na světlo a při zjišťování pravdy pomáhá starý známý Mikael Blomkvist. Ani druhá dějová linka mladé muslimky mi nevadila. Za mne čtivé a líbilo se mi to.

niknikita
05. února

Detektivky nejsou moje priorita, ale Milénium mne dostalo a David Lagercrantz má můj obdiv za to, jakým způsobem navázal na Larssonovu trilogii. Množství postav a děje skvěle kombinuje a vůbec mi nevadilo, že mi občas připomenul předchozí události abych se líp orientovala. A bavilo mne, jak umí být taky vtipný.
Jo... Lisbeth a Mikael jsou pořád senzační a ne, že ne.

Zuzu88
04. února

Ano, kniha se čte docela dobře, ale... mnoho příběhů, stará, těžce nemocná a všehoschopná stařena, nepřemožitelná Lisbeth, identická dvojčata, hlavní postavy všech předešlých dílů...je toho trochu moc a víc knize škodí, než prospívá...

meesha13
02. února

Kniha je rozhodně čtiva a hlavní motiv je velmi zajímavý a nutí k zamyšlení. S původní trilogii se však, bohužel, nedá srovnat. Jako samostatné dílo je však dobra. Ačkoli se autor snažil zachovat charaktery hlavních postav, ne uplne se mu to podařilo a obzvláště v pripade Lisbeth působí jeho verze misty až komicky.

oleg
02. února

Pro mě opět velmi čtivé,nezklamala,jak byl čas,už jsem ji měla v ruce a ke konci jsem ji neodložila,dokud jsem ji nedočetla,těším se na další.......

regenka
31. ledna

Nebylo to špatné... ale četla jsem to měsíc a za týden nebudu vědět o čem to bylo (:

L.Helena
30. ledna

Občas mě mírně štvaly pasáže, kdy téměř celá kapitola popisovala minulost některé z nových postav a teprve v posledním odstavci kapitoly se děj posunul o kousek dál. Možná mohly být tyto popisné části víc proložené napětím, ale i tak si autor plně zaslouží minimálně čtyři hvězdičky.
Jak jsem se dočetla na přebalu knihy, je toto předposlední díl Milénia, takže asi nebude Larssonem původně zamýšlených deset dílů. Škoda...

anezur33
22. ledna

Já jsem moc spokojená.Každý máme jiný názor.

CharlesWard
22. ledna

Tak to dopadá, když se někdo pokusí parazitovat na díle úspěšného autora. Původní trilogii, nesahá ta novodobá ani po kotníky, příběh je nemastný-neslaný a třeba rozsáhlá dějová linka jedné z vedlejších postav, mi v knize přišla naprosto zbytečná, sloužící jen k umělému natažení počtu stránek. Kniha je asi na stejné úrovni, jako nejslabší z původní trilogie.

Val
20. ledna

Tak za mě výborné, stejně jako čtyřka. Dokonce o kapku lepší. Já osobně jsem nenašla hluchá místa. Pan Lagercrantz se úkolu zhostil na jedničku a já doufám v pokračování. Lisbeth a Mikaela mám čím dál raději :-)

irefir
17. ledna

Už to není ono, chvílemi jsem přemýšlela, že knihu odložím. Nejlepší byl začátek a úplný konec.

KikinkaV
11. ledna

Lisbeth nám nějak změkla... Už to prostě není Lisbeth... Na polovinu věcí by v prvních třech dílech řekla "Nasrat" a teď je nějaká ukecaná a měkká.

Ke konci už mi také bylo jasné, že všichni všechno ve zdraví přežijí. Jinak byla kniha celkem čtivá, tedy až na ten závěr. Tam už jsem zkrátka tušila, jak to dopadne.

DriftBooks
09. ledna

Prequel a sequel… ta slova zní skoro záhadně, až exoticky. Trochu jako „vúdú“ zaklínadlo. Pátý díl Milénia je prequel a sequel zároveň. Postava Lisbeth Salanderové dostává v tomto díle další rozměr. Není přehnané tvrdit, že se pomalu, ale jistě, probojovává (a to doslova a do písmene) do předních řad mezi nesmrtelné literární celebrity typu Sherlocka Holmese, Phila Marlowa, Supermana atd. Jenomže zda se Lisbeth na literárním výsluní udrží, bude velmi záležet na jejím novém tvůrci. Tím je momentálně Lagercrantz. A ten z ní – bohužel stejně jako v předchozím díle – dělá komiksovou superhrdinku. Kreslených superhrdinů máme přehršel. Není tak důvod přidávat k nim právě Salanderovou. Díky tomuto zjednodušování a nerespektování reality mě kniha tu a tam docela nudila.

Pátý díl tedy buduje svět kolem této punkové bojovnice z obou stran dějové linky. Vnáší světlo do jejího dětství a do rodinných vztahů. A vytváří kontury dalšího levelu. Připravuje nás na novou hru, nové dobrodružství, novou zápletku. Děj je docela košatý a zabývá se tématy, která jsou aktuální a zajímavá. Má v sobě dost pasáží, která stojí za přečtení a za zamyšlení. Líbí se mi práce s motivem hudby a její role v samotném příběhu. Někdy jsem měl ale pocit, jako by se Lagercrantz zalekl svých myšlenek a dějových propletenců. Jakoby měl pocit, že to bude na čtenáře až příliš. Že je nutná přízemní akce, brutalita, jednoduchost. Jakoby se nedokázal rozhodnou, pro jakou kategorii čtenářů bude kniha vlastně určena. Bude to akční „béčko“? Nebo kvalitní kyber-thriller s přesahem do téměř filozoficky laděné literatury? Já bych se – prosím – pro příště přimlouval za variantu „bééé“…

evismaior
09. ledna

65 % - předešlé pokračování Milénia od nového autora mě navnadilo, a tak jsem se pustila záhy i do knihy nejnovější. autor si stále udržuje vysoký standard stylu psaní a kniha je i dost napínavá, ale tentokrát jsem zas tak nadšená nebyla - vytratilo se totiž to hlavní - a sice Mikael a Lisbeth v nezpochybnitelně hlavních rolích, kteří by byli středobodem celého příběhu tak, jako tomu bylo dřív. Dostalo se mi naopak dvou dějových linek, které by se bez mých oblíbenců v roli víceméně jen pozorovatelů asi v podstatě obešly, a navíc se přiznám, že mě dost unavovala ta politická korektnost, kterou je kniha nasáklá - postava z první dějové linky je romského původu a celá druhá dějová linka se točí kolem imigrantů islámského vyznání. Holt se asi pořád ještě odmítám smířit s tím, že tohle je teď nová evropská realita, o které budeme číst pořád častěji, a raději bych viděla Mikaela a Lisbeth v pro mě zajímavějších zápletkách. I tak ale příběhu neupírám kvalitní zpracování.

milena11
08. ledna

Dobré pokračování Milenia.

Katja
07. ledna

Z počátku se mi kniha neuvěřitelně táhla, ale když jsem se prokousala k ústřední zápletce (nebudu více spoilerovat), názor jsem změnila. Neokoukané téma, starý dobrý Mikael a Lisbeth, ze které Lagercrantz konečně přestal dělat 40 kilového robokopa. Příběh má spád, ale přes to se v ději neztrácíte, vše do sebe tak nějak hezky zapadá. S označením thriller bych ale váhala. Švédským téměř národním problémem posledních let jsou imigranti, a tak ani zde nechybí, pro mě naprosto zbytečná, paralelní dějová linka, která na tuto problematiku naráží. Na to si ale budeme do budoucna muset zvyknout, a nebo přesedlat na jiný žánr.

Švestička8
05. ledna

Od čtení mě nejdříve odrazovalo docela nízké hodnocení 73 % a to tak, že jsem si knihu ani pořizovat nechtěla. Nakonec mi byla zapůjčena, tak jsem se s obavami vrhla na první stránky a musím říci, že jsem byla velice mile překvapena. Má to spád, je to napínavé, děj člověka nutí číst pořád dál a dál a slabých, nudných míst jsem se nedočkala ani náhodou. Pro mě mnohem lepší než Lagercrantzova předchozí kniha, která mě zrovna k nákupu Muže, který hledal svůj stín nemotivovala.