Muž, který hledal svůj stín

kniha od:

Muž, který hledal svůj stín https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342724/bmid_muz-ktery-hledal-svuj-stin-dOc-342724.jpg 3.8 1106
Koupit Koupit eknihu Bazar

Lisbeth Salanderová si odpykává kratší trest v ženské věznici Flodberga a snaží se vyhnout konfliktu se spoluvězeňkyněmi. Když se ale zastane mladé ženy bangladéšského původu ze sousední cely, okamžitě ji napadne Benito, nepsaná vůdkyně věznice. Lisbeth navštíví Holger Palmgren a oznámí jí, že obdržel dokumenty vrhající nové světlo na bezpráví, které na ni páchali v dětství. Lisbeth poté požádá Mikaela Blomkvista, aby jí pomohl s pátráním. Stopy je dovedou k jistému Leovi Mannheimmeru, partnerovi makléřské firmy Alfred Ögren. Jak je minulost bohatého mladého muže z finančnických kruhů propletena s minulostí Lisbeth Salanderové? A dokáže se Lisbeth postavit stupňujícím hrozbám Benity a jejího gangu? David Lagercrantz splétá napínavý příběh o zneužívání moci, otázkách cti a o stínech Lisbethina dětství, které ji stále pronásleduje.... celý text

Série:

Milénium / Millennium 5.


Žánr:
Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Host
Originální název:

Mannen som sökte sin skugga , 2017


více info...

Komentáře (274)

Komentáře 274 Recenze 10

RyonMathrin
RyonMathrin
11.08.2023 5 z 5

Opět bezvadný napínák. Žádná ze starých postav nezklamala, noví padouši taky docela sedli. Rodiny ovládáné fanatismem je vděčné téma. A jak to nandala té alfa vězeňkyni, to bylo něco. Lizbeth je nezmar a hezky se o tom čte. Stejně tak o jejím talentu s počítači a mobily, o tom se normálním smrtelníkům může jen zdát.
Perfektní pokračování série. Doporučuji.

Luccinda
Luccinda
18.07.2023 3 z 5

Ačkoliv série Milénium s příchodem nového autora ztratila něco ze svého kouzla, stále je to pro mě prostě srdcovka. Postavy Mikaela Blomkvista a Lisbeth Salanderové jsou natolik ikonické, že je musí znát snad každý. Jen mě mrzí, že už nedostávají tolik prostoru jako v původní trilogii, kde se to více točilo kolem nich. Pro mě Milénium stojí a padá na Mikaelovi a Lisbeth a bohužel, David Lagercrantz absolutně nezvládl využít potenciál, který tahle dvojice pro zbývající díly měla.

I tak mě čtení, nebo teda spíše poslech, stále baví. Martin Stránský je skvělý interpret a v jeho podání jsou ty knížky snad ještě lepší. Přesto nemůžu tenhle díl hodnotit lépe než jako průměr. Nebylo to vyloženě špatné, ale když to srovnám s původní trilogií od Stiega Larssona, přece jen to bylo o dost slabší.


Peťulka3
Peťulka3
12.07.2023 5 z 5

Teď už to bylo napínavé od začátku až dokonce. Opravdu jsem zvědavá, jak celá série bude ukončena. Pevně věřím, že skvěle. Zatím tomu vše nasvědčuje.

Ulala
Ulala
06.05.2023 4 z 5

Na začátku jsem si myslela, že oproti minulému dílu přidám knize jednu* - zvolené téma jednovaječných dvojčat a jejich rozdělení se mi velmi zamlouvalo. Děsivost příběhů a osudy těch, kteří jsou ovládání "všemocnými", se prolíná celou knihou a proplétání minulosti a současnosti osvěžuje děj. Na konec jsem se však rozhodla zůstat u 4*, ke konci mi děj připadal trochu zašmodrchaný a natahovaný na pomyslný skřipec. Celkově však musím, nebo chci hodnotit knihu kladně. Bylo to zajímavé a napínavé čtení. Za pár dnů se pustím do dílu posledního

Hkk935
Hkk935
18.02.2023 5 z 5

Velmi povedené, skvělé to pasuje na Milénium, samozřejmě, že je znát rukopis jiného autora, ale za mě je to velmi čtivé, vlastně všechny tři pokračování jsou povedené.

Majto
Majto
07.02.2023 3 z 5

Aj po dočítaní tejto knihy vo mne zostal ten pocit úplnej nenaplnenosti. Aj sa to dobre čítalo, no zároveň som sa miestami strácal myšlienkami inde. Chýbala mi tá túžba čítať a vedieť viac ako pri pôvodnom Miléniu. Je to dobré a zároveň nie je. Aj koniec sa mi opäť zdal narýchlo spichnutý. 50% zážitok.

icezero
icezero
24.11.2022 4 z 5

některé konstrukce a obraty mi, stejně jako části dalších, přišly trošku překombinované, ale knihu samotnou i jako pokračování celé série Millenium hodnotím velmi kladně. Pro mě je zajímavé, jak je postupně se rozvíjející příběh napojen na předchozí díly od původního autora a tím celá série zajímavě pokračuje.

Dolik13
Dolik13
24.09.2022 5 z 5

Je to lehce překombinované, občas až příliš přitažené za vlasy, nedosahuje to kvalit prvních třech dílů a hlavně rukopis autora je přeci jen trošku jiný než autora původní trilogie. A takže proč těch 5 hvězdiček?

Já se u série Milénia prostě skvěle bavím. Ani bych neřekl, že se jedná o klasickou detektivku, ale spíše thiller. Postavy opět fungují skvěle, Lisbeth považuji za jednoho z nejlepších charakterů v knižním světě a i v tomto díle roste. A opět se povedlo příběh postupnými krůčky spojovat jako puzzle, až nakonec dílo dospěje ke svému rozzuzlení, které mě jednoduše uspokojilo a bude se mi dobře spát, protože i pátý díl splnil mé očekávání. Jistě, není to na 100% jako první tři díly, ale tato série má stále co nabídnou a já musím složit autorovi Lagercrantzovi poklonu. Pokračuje v díle, které nelze překonat, které bude tak či tak kritizováno, ale daří se mu to víc než bravurně, a proto dávám plné hodnocení

Markyspu
Markyspu
21.08.2022 5 z 5

Za mě dobrý. Pokračování o Lisbeth a Mikaelovi, i když bych řekla, že už to nebylo tolik o nich jako předchozí díly. Zajímavý příběh o dvojčatech, ale chvílemi mi to přišlo až neskutečné... Kniha je čtivá, napínavá, stránky ubíhají. Jen jsem chvílemi měla "problém" zorientovat se o jakou postavu se zrovna jedná, i když na takové skákání v ději sem a tam už bych mohla bych zvyklá z předchozích dílů...

ramiter
ramiter
20.08.2022 3 z 5

už mám půjčený i třetí díl. Dotáhnu to do konce....

janina66
janina66
19.07.2022 4 z 5

Tentokrát lepší 4*
Trochu slabší, než 4.díl. Téma oddělených dvojčat vcelku zajímavý, i když pro mě dost zvrácený, stejně tak jako strújkyně toho. Některé scény byly trošku přitažené za vlasy. Vzhledem, k tomu, že jsem opět poslouchala audio, tak mě kniha bavila.

Mirek240
Mirek240
07.06.2022 3 z 5

Ale ano, bylo to dobre, zamotany pribeh, melo to spad, zname i nove postavy, ale jako uplna topka to nebyla :)

TerezaaBaarova
TerezaaBaarova
23.05.2022 3 z 5

Tuhle sérii jsem chtěla mít přečtenou už jen kvuli Larssonovi... ale trápila jsem se.
Není to ono a ne nadarmo se říká, že v nejlepším je třeba skočit...

Tento díl je o něco horší než 4 a o něco lepší než 6, tím bych to uzavřela.

Katulinka69
Katulinka69
11.05.2022 3 z 5

Poslouchano, tento díl se mi líbil více než předchozí

mazlak
mazlak
20.04.2022 4 z 5

Další velice pěkná detektivka. Hned se vrhám na další pokračování.

tinka1974
tinka1974
19.02.2022 5 z 5

Příjemný poslech. Příběh krásně plynul, vtáhl mi do děje. Doporučuji

KateřinaElla
KateřinaElla
18.02.2022 4 z 5

Setkala jsem se s názorem, že pokračování této série z pera Davida Lagercrantze už není ono, ale mně to přijde srovnatelné s Larssonem.

Petass
Petass
24.01.2022 4 z 5

Opět skvělý zamotaný příběh! Tentokrát už autor hodil snahu o návaznost na první sérii za hlavu a psal zcela podle sebe. Text má opět spád, nedrhne to zbytečnými šroubovanými dialogy. Fajn detektivka. Lisbeth je pořád stejně dobrá a trhlá. Mikael je pořád stejný štoural a proutník. Sérii dočtu a můžu doporučit.

šipek
šipek
11.01.2022 4 z 5

Tak za mě lepší 4 hvězdičky. Po delší době jsem sáhl v knihovně na pokračování Milénia a vůbec jsem neudělal chybu. Slibuji, že další díl vezmu do ruky daleko dříve. Vůbec nejsem z knihy zklamaný ba naopak jsem byl překvapený jak se mi po tak dlouhé době vybavily předchozí díly.

konicekbily
konicekbily
03.12.2021 5 z 5

Pokračování Milénia bude vždy rozdělovat čtenáře - na ty co nepřipustí, že by Stieg Larsson mohl mít pokračovatele, neboť následný autor nedosáhne původní úrovně - a na ty, kteří budou tolerovat, že druhý autor se bude snažit o vlastní styl. Můj pohled je: od pátého pokračování se dívám na pokračování jako na novou sérii a kniha není vůbec špatná a nesrovnávám s Larssonem!

Kubajzz
Kubajzz
29.11.2021 5 z 5

Lisbeth Salanderová člověka prostě nezklame. Opět super poutavá knížka, kterou rozhodně doporučuji.

Péťa86
Péťa86
23.10.2021 5 z 5

Knížka se mi moc líbila, četla jsem s odstupem od předešlých dílů, ale i tak mě příběh vtáhl a přečetla jsem knížku jedním dechem.

Daura
Daura
30.09.2021 5 z 5

A mne sa táto paradoxne páčila najviac a ešte som aj mala pocit, akoby to napísal Larsson... Myslím, že veľa ľudí k posledným 3 knihám pristupuje zbytočne s predsudkami. Aké si to urobíš, také to máš...

Niu
Niu
28.09.2021 4 z 5

K tomuto dílu jsem se dostala až naposledy. Hm. Nemůžu popřít, že autor vkládá do pokračování Lisbeth více odboček od původního příběhu, i když ten zůstává i nadále aktuální, protože kolem Lisbeth je hodně a hodně nevyřčeného. Ale je pravda, že tady už toho bylo dost, trošku překombinované a těžko uvěřitelné.

PPardinio
PPardinio
09.08.2021 5 z 5

Myslím si, že je jen a jen dobře, že se autor nesnaží být druhým S.Larssonem. Převzal zaběhlé postavy a vdechnul jim nové osudy. Přiznám se, že jeho pojetí je pro mě malinko čtivější. Jsem totiž rád, že se děj netočí tolik kolem zdlouhavého popisování novinařiny, redakčních korektur či zvláštního vztahu mezi Erikou a Mikaelem. Obě dvě hlavní dějové linky v knížce jsem si užíval, protože pohled Lisbeth a Mikaela zde byl dobře vyvážený. Závěr jsem si sice představoval opět malinko lepší (chyběla mi gradace), ale to mě určitě nemůže odradit od sledování osudů Lisbeth a Mikaela v 6.díle Milénia. Dávám slabších 5*, protože Lisbeth je až moc dokonalá (v tomto pokračování naštěstí ne tolik jako v předešlém díle).

tabaluga
tabaluga
05.07.2021 4 z 5

Napínavé téma, napojené na původní trilogii. Lisbeth zde byla líčena jako nadpřirozená bytost a to u svých hrdinů nemám moc ráda, takže za to strhavám hvězdičku:-) ale nebyla to pro mne žádná wow kniha...budu již čekat na poslední díl a na všechna rozuzlení..

Anna27
Anna27
25.04.2021 4 z 5

Předešlé díly byly určitě propracovanější a bylo tam více Lisbeth a Mikaela, ale co se počtu postav týče, nepřišlo mi jich více, než v jiných dílech, ba naopak. Obzvlášť jsem ocenila, že byly oslovovány křestním jménem, protože dříve se mi všechny ty švédské jména/příjmení trošku pletly. Bylo to čtivé, téma zajímavé. U této série to mám tak, že 1. díl = nejlepší a s každým dalším se hodnocení snižuje, ale stojí za přečtení všechny.

MatoPalkes
MatoPalkes
28.01.2021 4 z 5

Niektoré vedľajšie dejové línie to chcelo uzavrieť. Inak vysoký nadpriemer.

Ivka2
Ivka2
11.01.2021 1 z 5

Knížku jsem četla snad věčnost. Ze začátku jsem u ní nemohla vydržet. Chybí mi tam Lisbethina chladná logika, Blonkvistova poctivá dřina. Je tam spousta postav, spousta zápletek, někdy je ale méně více. Bohužel moje poslední kniha v sérii Millenium, do které sem se pustila.

akcive11
akcive11
11.01.2021 3 z 5

V 5. díle se pomalu vytrácí energie a napětí děje. Kniha je dobrá, velmi čtivá, ale díly 1-3. daly tak vysokou laťku, kterou nelze překonat. Za mě se pan Lagercrantz ujal dobře volného pokračování Milénia, i když v tomto díle, kdybych neznala knihy předchozí, těžko hledala hlavní postavy. Hlavní děj je rozkouskován do několika dějových linek a Lisbeth a Mikael jsou nyni jedni z mnoha postav tvořící celý příběh.

Hakate
Hakate
01.01.2021 1 z 5

Ani v tomto díle, neměním své předchozí pocity..
Pokud autor navazuje na jiné dílo, bývá to většinou špatné (at jde o film, či knihu), toto ovšem je víc než zlé. Autor by lépe udělal, kdyby napsal podobnou knihu se svými postavami a svým příběhem.

jarda155
jarda155
29.12.2020 4 z 5

Detektivka to není vůbec špatná, ale Lisbeth je do ní tak nějak naroubovaná a určitě by ten příběh bez ní nebyl o nic horší.
Už to prostě není "o" ní , ale "s" ní.

Bedřich63
Bedřich63
29.12.2020 5 z 5

Staří známí z předchozích dílů nezmizeli, objevily se nové tváře, nové osudy a příběhy. Oproti prvním dílům série se trochu posunul záběr z prostředí hackerů a časopisu Milénium směrem k problematice pokusů v oblasti psychologie, psychiatrie a ovlivňování chování lidí. Propojení vědy a detektivky mě vždy zaujme a nemám problém i se zmínkami o některých aktuálních problémech současnosti - uprchlíci, nejistota na burze, pokusy na lidech. Krátké nahlédnutí do světa migrantů je zajímavé. Hodnotím knihu velmi pozitivně.

NADEI
NADEI
25.11.2020 5 z 5

Prostě skvělé.

March
March
10.11.2020 3 z 5

Plusy: čtivost, příběh dvou bratrů, vyprávění několika linek, skvěle nasazení jednotlivých příběhů, napětí.
Minusy: hodně postav, příběhy nedovysvetlene, část knihy by se dal vypustit, málo Lisbeth a Mikaela.

Lajtwing
Lajtwing
04.11.2020 2 z 5

Čtivé, ale pro mne jednoznačně nejslabší díl celého Milénia. Některé vedlejší linky nejsou nikdy dokončeny, některé vedlejší příběhy neslouží žádnému opravdovému účelu a konec byl vyloženě otravný. I tak stojí za přečtení.

Renca.ch
Renca.ch
26.10.2020 1 z 5

Byla jsem zvědava na pokračovaní D.Lagercrantze,i kdyz jsem čekala po 4.díle,že to bude slabší než Larsson, bylo to nehorší ze vsech 5 dílů.Ze začatku děj napinavy,dobře se četlo,vypadalo to na zajimavy namet z ženske veznice,nakonec Benita a její dýka se staly ujeté jak z nějaké cirkusové frašky..Charaktery všech postav byly ploché,vubec nepronikly do hloubky,postavy se chovaly vetšinou nelogicky bez hlubšiho vysvetleni a Lisbeth jenom okrajově vsechny mlatila..Záměna s dvojčaty byla zajímavá,škoda ze autor byl roztýlen množstvím děje a postav a bylo to odbyté...

mirec88
mirec88
18.10.2020 4 z 5

Opäť skvelá Lisbeth a Mikael. Páčil sa mi ich príbeh, či už pobyt vo väzení, alebo samotná zápletka a taktiež vzťah medzi Lisbrth a Mikaelom. Veľmi sa utužuje. Som zvedavý čo bude v poslednom dieli.

Jessybelle
Jessybelle
07.10.2020 4 z 5

Četlo se to dobře, nebyly tam nudné pasáže, linka s dvojčaty se mi líbila. Lisbeth a Mikael tentokrát zřejmě neměli být "jedinými hlavními hrdiny", konec trochu uspěchaný... Škoda, že tam nebylo nějaké rozuzlení hackerského útoku na burzu...
Určitě si sérii dočtu za nějaký čas.

katst
katst
08.09.2020 3 z 5

Kniha je poměrně čtivá a napínavá. Děj není úplně špatný, přesto se nemůžu ubránit pocitu, že by klidně mohl být bez Mikaela a Lisbeth a stále by měl hlavu a patu. Obě zmiňované postavy hrají v knize jen "druhé housle" a začínají být nezajímavé. Čtvrtý díl byl mnohem lepší, je na něm znát, že ho měl Larsson rozepsaný. Tento už je jen nastavovanou kaší a chabým pokusem navázat tam, kde Larsson skončil...

Štítky knihy

severská literatura švédské detektivky

Autorovy další knížky

David Lagercrantz
švédská, 1962
2015  77%Dívka v pavoučí síti
2017  75%Muž, který hledal svůj stín
2019  74%Dívka, která musí zemřít
2014  88%Já jsem Zlatan Ibrahimović
2016  69%Přiznání Alana Turinga

Kniha Muž, který hledal svůj stín je v

Právě čtených21x
Přečtených1 703x
Čtenářské výzvě168x
Doporučených43x
Knihotéce560x
Chystám se číst398x
Chci si koupit93x
dalších seznamech11x