Ani sami bohové

Proti hlouposti ani sami bohové nic nezmohou... Vynález Pozitronové pumpy, která umožňuje čerpat z blízkého paralelního vesmíru téměř zadarmo a neomezeně energii, přivedl lidstvo do éry hojnosti a blahobytu. Skupina vědců však zjišťuje, že oba vesmíry jsou těmito energetickými přenosy narušovány. Nepřestaneme-li Pumpu používat, oba vesmíry zaniknou. Jenže jak přinutit lidi, aby se vzdali svého pohodlí? Zkuste se vzdát elektřiny. Román patří k Asimovovým nejlepším. Kniha – dle autorových slov psaná „nad hranicemi možností“ – zaujme především svým obrovským citovým nábojem, což se od autora „technokrata“ příliš neočekává. Ani sami bohové určitě patří do zlatého fondu science fiction....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/2322/ani-sami-bohove-2322.jpg 4.3293

The Gods Themselves (1972)

Romány, Sci-fi
Vydáno:, Triton

Kniha Ani sami bohové

kadel1949

Já jsem tuto knihu ještě nečtl,ale čtu komentáře proto,abych si udělal úsudek.Ani ne tak o dané knize,ale o svých "bližních".Číst tyto komentáře je někdy zajímavější,než číst knihy.Ale musíte si uvědomit,že tyto komentáře vypovídají víc o komentujících než o knihách,zvláště když jste knihu sami četli.Je to opravdu velmi vzrušující.

DericCaster

Mě se tedy knížka velmi líbila. Byla to teprve moje druhá knížka od Assimova, ale jistě ne poslední. Knížka hezky poukázala na známý problém, že obecně se sice ví, že je něco možná špatně, ale ego a postavení jsou pro lidi nakonec důležitější, než řešení problému.
Prostřední část, popisujíc paralelní vesmír, se mi tedy moc líbila. Líbilo se mi, jak autor pojal jiný život zcela odlyšně. Pravda ze začátku jsem trochu tápal, ale postupně jsem pochopil a hltal každou stránku.

Lector

Zajímavá kniha. Zajímavá je motivace, proč ji Asimov napsal, a zajímavé je i ztvárnění tématu, kterým je fyzikální nonsens a se kterým je nutné se ctí se vypořádat.
Asimov to zvládl. Napsal moderní sci-fi, která zaujme i dnes díky nápadům, které autor využil a použil. Částicová fyzika i astrofyzika jsou dnes mnohem dále než na počátku 70. let, ale je nutno ocenit odhodlání, se kterým se Asimov do problému zakousl a důvtipně využil soudobé poznání.
Uvědomíme-li si, že to bylo téměř před padesáti lety, nezbývá, než smeknout…
Zajímavý je i ekologický problém, který Asimov stvořil. Naše globální oteplování je proti tomu jenom nezametený dvorek.
Nápad s LUNexitem mne vzhledem k politickým okolnostem také pobavil. Znovu a znovu vidíme, že kromě základních 4 interakcí existuje i pátá síla – síla odstředivá. Chová se jako jaderné síly – čím blíže se subjekty nacházejí, tím je silnější.
Vcelku mne to bavilo, ale trochu jsem se nudil v prostřední eso/extra–terické části. Pohled na „druhý konec prodlužovačky“ byl nápaditý a nabídl mi informaci o tom, jak si žijí ti druzí, ale pro to, abych si knihu užil, jsem to nutně nepotřeboval. Občas je dobře, když je čtenář ponechán jen své fantasii.
Nabízí se mi parafráze hodnocení paní správcové: „Dobré, ale chtělo by to trochu uhladit…“

VesmirnaOndatra

Kniha začína ako príjemne oldschoolové hard sci-fi s tromi ješitnými vedcami a jednou geniálnou myšlienkou, potom sa zvrtne a pokračuje ako ekotoplazmatický young adult príbeh pre mladé mimozemšťanky a mimozemšťanov (a všetko medzi tým) o hľadaní si svojho miesta vo svete, o potrebe vzbúriť sa proti skostnatenej spoločnosti o nesmelom objavovaní vlastnej (podotýkam, že nehumanoidnej) sexuality, autoerotike, splývaní duší atómových jadier, ektoplazmatickom tvrdnutí a mäknutí a skončí sa zdĺhavým pojednaním o blahodárnom vplyve nízkej mesačnej gravitácie na ľudské telo (s dôrazom na ženské horné partie)

4* dávam za tú ektoplazmatickú prostrednú časť, ktorá je v podstate standalone novela so samostatnou (výbornou) pointou a za celkovú myšlienku o fungovaní multivesmírov.

miska98
21.11.2018

Ani sami bohové je úžasnou ukázkou toho, jak by kvalitní žánrová literatura měla vypadat. Kniha je dokonale nadčasová, dechberoucí, vypointovaná a nepředvídatelná. Vřele doporučuji každému, komu je sci-fi alespoň trochu blízké.

Pořád jsem přemýšlela, jak je možné, že někoho, koho povídky absolutně nebaví, přitahuje veškerá Asimovova tvorba jako magnet. Příčina bude nejspíš v tom, že jeho příběhy nejsou jen krátkými povídkami, jsou něčím daleko větším, přesahujícím sama sebe - jsou záznamem, výpovědí svědectvím. Něčím, co sice není pravdou, ale mohlo by jí z fleku být. Asimovovy příběhy jsou jako realita - shluk jednotlivostí, které z širšího pohledu tvoří těžko uchopitelný, komplexní a nečernobílý celek. A přesto se tímto celkem vždy vine něco, co to celé drží pohromadě, například to, že proti hlouposti ani sami bohové nic nezmohou.

evismaior
04.07.2018

75% - "Má smysl být člověkem, když na to musíš umřít?" Lidi jsou opravdu schopní se pro vlastní pohodlí, a aby nemuseli moc o ničem přemýšlet, přivést do záhuby, to je tady ukázáno více než dobře. K postavám v první a třetí části jsem si nicméně vztah nevypěstovala, nejvíc mě zaujala paradoxně prostřední část, která nám ukazuje ne lidstvo, ale naopak ty, kdo stojí v paralelním vesmíru na druhé straně pumpy - obdivuju celou tu konstrukci s triem bytostí s rozdělenými rolemi (racionálové, emocionálové, parentálové), kteří stvoří další podobné trio a pak se sami přemění. Asi nejvíc mě mrzelo, že když došlo k odhalení jejich podstaty i vlastních motivů pro provoz pumpy, autor tuto dějovou linku opustil a už jsem se nedozvěděla z jejich dalších osudů vůbec nic. Ale i tak kniha zejména svým námětem stojí za přečtení, hlavně pro fanoušky žánru.

ziriant
01.06.2018

Tak tohle mě chytlo o dost více než Nadace, a to především druhá část, která je podle komentářů níže asi trošinku kontroverzní. Já na ní jen obdivovala autorovu představivost, která byla schopna vykreslit jinou rasu tak, že se lidem příliš nepodobala a zároveň ve čtenáři (přinejmenším ve mně) dokázala vzbudit velký díl empatie a paralel. A jistěže mi byla blízká především Dua, rebelka, protože: Proč dělat jen to, co se sluší a patří, bez ohledu na to, zda nám to dává smysl či to plní naše přání? Snad jen jediná výtka, a to - jak je u mě zvykem - k závěru. Tady to byl pro mě co se kvality příběhu týče dost drsný sešup dolů. Ani jsem se nevzpamatovala a najednou byl konec a já hledala další rozvíjející/ukončující kapitolu, nebo alespoň odstavec, a ono nic.

Rezolut
23.04.2018

"Ta všeobecná hloupost je skutečně deprimujíci. Myslím, že až lidstvo díky necitelnosti srdce nebo z číré nedbalosti spácha sebebraždu, ani mi to nebude líto. Na tom, jak se díky své neuvěritelné tuposti říti do zkázy, je něco strašně nedůstojného. Má smysl byt člověkem, když na to musíš umřít?"

Zatiaľ som ešte nebol takto prekvapený z hodnotenia knihy - vážne som sa premáhal dať tejto knihe čo i len dve hviezdičky. Prečo má tak vysoké hodnotenie? Nemôžem si pomôcť, a aj keď som knihu čítal pred vyše pol rokom, stále si pamätám, aké ploché boli charaktery postáv, ako sa autor postavám z prvej tretiny knihy až do konca odmietal venovať, ako som musel pretrpieť 70 strán (bohužiaľ som počítal každú stranu) prázdnych a častokrát tupých dialógov Odina a jeho spoločníkov následované možno ešte nudnejšími dialógmi na mesiaci praktikované ešte nudnejšími postavami. A ten neuspokojivý, odnikiaľ sa objavujúci koniec - Obyvatelia Mesiaca sa chceli vzbúriť pozemšťanom kvôli pocitu akejsi rasovej nadradenosti, tak sa rozhodli uniknúť aj s celým mesiacom..neúspešne. The end.

Asimova ako autora naozaj rešpektujem, ale želal by som si, aby z tohto naozaj vytvoril iba poviedku, a nie skoro tristostranový román, v ktorom každá strana zíva prázdnotou. Na druhú stranu to vysoké hodnotenie. Možno mi len niečo ušlo. Nejaká dobre skrytá hĺbka. Hĺbka duše, hĺbka rozumu. Ale premýšľal som nad tým tak dlho... a stále v diele nenachádzam nič iné ako len nič všeobecné.

sci-fi

Isaac Asimov