Alaglesia Alaglesia komentáře u knih

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

V knihovně jsem překvapeně zjistila, že Cormoran Strike řeší další případ. A tak po delší pauze, kdy už tato literární postava u mě padla pomalu v zapomnění, jsem se s ním a jeho asistentkou Robin vydala řešit další kriminální záhadu. Ani tentokrát jsem až do konce netušila, "kdo je vrah". Poutavé vyprávění a vztah - nevztah Robin a Strika mě strhl na tolik, že jsem si okamžitě musel přečíst i Neklidnou krev.

12.02.2023 3 z 5

Kdo by neznal Harryho Pottera. Provázel mě obdobím dětství a dospívání. Díky nadšenému povídání o HP jsem přivedla ke čtení mnoho "nečtenářů". Pamatuji si, že poslední díl jsem četla dokonce v angličtině, abych konečně už věděla, jak to dopadne. Mám radost, že HP se své oblíbeností těší dál, ať už v knižním či filmovém zpracování a radost z příběhu sdílí rodiče, kteří na HP vyrostli, společně se svými dětmi.

12.02.2023 5 z 5

Pistolník Pistolník Stephen King

První díl ságy o Temné věži. Představuje nám Pistolníka, jednoho z hlavních hrdinů. Tento díl byl nejnudnější, neměl tempo. Mnoho popisných scén. Ale chápu snahu autora navodit atmosféru a začátek putování Pistolníka za Temnou věží. Koho to neodradí, nebude litovat. Ságu Temné věže považuji za najzdařilejší počin Kinga a nic co napsal předtím nebo potom už mě nedokázalo ohromit.

12.02.2023 3 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Už z doby na základní škole jsem milovala učení a vyprávění o Egyptě. Egypt mě vždy fascinoval svojí kulturou a vyspělostí. Proto, když se mi dostala asi v patnácti letech do rukou kniha Egypťan Sinuhet, s nadšením jsem se pustila do čtení. Tloušťka knihy mě opravdu neodradila. A lepší knihu, která Vás zavede do každodenního života starověkého Egypta, nenaleznete. Je to nádherný, strhující, dojemný příběh. Doporučuji přečíst každému.

12.02.2023 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Tak těžké a bolavé téma, napsané s takovou lehkostí. To Tučková umí. Musím říct, že tenhle příběh se mi z děl Kateřiny Tučkové četl nejhůř a líbil se mi nejméně. Od poloviny knihy jsem si musela před pokračováním ve čtení dávat pauzy a vždy to odlehčit nějakým jiným příběhem. Přesto všechno je téma ženských řeholnických řádů v domě komunismu velmi zajímavé. Po přečtení jsem si samozřejmě googlila klášter i poutní místo a mám v plánu je v létě navštívit.

09.02.2023 3 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Další detektivní příběh mého oblíbeného Cormorana Strika. Opět jsem neměla celou dobu tušení, kdo je vrah a na konci byla překvapená rozuzlením. Perfektně vykreslený příběh sériového vraha z kterého jímala opravdu hrůza. Očekávala jsem progres ohledně vztahu Strika a Robin. Evidentně si ale budu muset počkat do dalšího dílu.

09.02.2023 4 z 5

První dotek - Styk s nekonečnem První dotek - Styk s nekonečnem Pavlína Brzáková

Jardu Duška mám ráda díky jeho neotřelým názorům a pohledu na svět. Mnohé jeho prohlášení a vystupování zvedá ze židle. Mě naopak vede k zamyšlení a sebereflexi, zda s jeho prohlášeními souzním, zda je to i má pravda a co bych mohla dělat v životě jinak, lépe. V tomto duchu se nese i kniha První dotek, která mě vedla k mnohým zamyšlením a pohlížením na určitě věci jinak.

09.02.2023 4 z 5

Kytice (Obrazová kniha k filmu) Kytice (Obrazová kniha k filmu) Karel Jaromír Erben

Polednici zná asi každý. Kytice se mi ale vryla do paměti především filmovou adaptací. pamatuji si to, jako by to bylo dnes. Chodila jsem do sedmé třídy a šli jsme se školou na film Kytice. V hlavě mi utkvěl zadek Roden i podivný umrlec. :-) Ale především melodičnost rýmů. které tam zaznívaly. Kytici mám ráda a řadím je mezi knihy, které mě budou provázet celý život a určitým způsobem mě v životě ovlivnily.

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Po předchozím dílu jsem měla obavy, aby i tento díl nebyl propadák. Naštěstí autor chytil zase svůj obvyklý rytmus. Kniha plynula a byla velmi zábavná a skončila velmi napínavě, těším se na další díl.

09.02.2023 5 z 5

Série mě baví, ale tento díl byl nejslabší a nezáživný.

Vy jste placebo Vy jste placebo Joe Dispenza

Autor knihy se dokázal uzdravit z vážného úrazu páteře silou myšlenek. O tom, jak mysl dokáže být mocná a formuje náš život, vím. Kniha představuje vědecké podklady pro skeptiky, že tomu tak skutečně je. Nic nového mi kniha nepřinesla a oficiální jazyk a podložené výzkumy mi byly spíše na obtíž.

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Pro někoho povinná četba, pro někoho klasika, pro někoho neotřelé básnické dílo. Báseň Máj znám od základní školy, ale vztah k ní jsem si vytvořila až při vysokoškolských studiích. Líbí se mi i filmové zpracování. Vnímám to jako formu, jak přiblížit poezii mladým čtenářům.

Dobrodruhům Dobrodruhům Tereza Ramba

Tereza Ramba vypráví o svém cestování světem. Umí opravdu dobře psát, je to laskavé čtení pro duši. Nejvíce mě zaujalo vyprávění, jak letěla do USA na falešné vízum, jak cestovala v Peru a opravdu velký je smog v Číně. Celé vyprávění prokládá také o tom, jak se seznámila a provdala za manžela. Při čtení má chuť se do světa vypravit. :-)

09.02.2023 4 z 5

Jako fanoušek Harryho Pottera jsem si musela tuhle knihu pořídit. Kniha pro mě nebyla zklamáním, protože Tom umí psát. nechal čtenáře nahlédnout do zákulisí natáčení HP. Zároveň ale také otevírá dopad dospívání ve světě showbyznysu, jaké to je žít v LA, být bohatý a známý. A jak to může pomalu sžírat Duši a dojít k odpojení sebe sama. Tom otevřel i téma závislostí a léčení. Určitě se už ke knize nebudu vracet, ale jsem ráda, že jsem si jí přečetla.

Jsi tam, brácho? Jsi tam, brácho? Marek Herman

Marka Hermana jsem znala především z Youtube videí. Toto je první kniha od něj a moc se mi líbila. S názory Marka Hermana i Jiřího Haldy souzním. Především mě zaujala myšlenka, že dnešní volná a respektující výchova vede matky k tomu, že vychovávají malé tyrany a ve dvou letech jsou maminky zcela vyhořelé a odkládají děti do školky, kde se očekává, že výchovný proces dotáhne systém. Neříkám, že tak fungují všechny maminky. Pracuji ale ve školství a vidím, že dětem chybí hranice, struktura a řád. A to patřím k lidem, rodičům, kteří jsou alternativně smýšlející.

Knihovna malých zázraků Knihovna malých zázraků Sara Nisha Adams

"Nezapomínejte, že knížky nejsou vždycky únikem. Někdy nás mohou něco naučit. Knížky nám svět ukazují, ne schovávají."

Příběh o knihovně, knihách a seznamu doporoučených knih - to pravé, pro knihomola jako jsem já. :-) Kniha vypráví osudy několik hrdinů, které se vzájemně propojují. Je zde vidět, jak i mladá a stará generace a lidé různých náboženských vyznání mohou najít společnou řeč. Kniha se mi líbila, i když to nebylo lehké čtení a dotýkala opravdu těžkých životních témat. Mám v plánu si seznam doporučených knih přečíst také a v takovém pořadí, jak je uvedeno. :-)

09.02.2023 3 z 5

Krásná a laskavá kniha pro děti. Předčítala jsem jí dětem ve škole a všem se moc líbila. Klukům i holkám. Příběh Justýnky dává prostor dětem rozvíjet svoji fantazii a prožívat s Justýnkou a jejím jednorožcem dobrodružství. Jako bonus jsou v knize nádherné malby Lény Brauner.

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Krásná a laskavá kniha o zrzavém děvčeti ze sirotčince. Je pravda, že knihu jsem četla až po shlédnutí seriálu na Netflixu Anne with E. Seriálové zpracování se mi moc líbilo a myslím, že je to případ, kdy se filmové zpracování vyrovnává knize. Knihu jsem předčítala osmileté dceři a moc se nám to líbilo.

09.02.2023 4 z 5

Kniha vypráví, jak si autor společně se svým přítelem pořídili zámek v Osečanech. Čtenář se tak dozví, co vše koupě takové nemovitosti obnáší a jak to poznamenalo jeho vztah. Kniha je napsaná s lehkostí a nadhledem, přesto ke čtenáři dojde vážnost situace, kterou autor popisuje. Závěr knihy byl velmi dojemný. Kdybych měla knihu charakterizovat jedním slovem, byla by to LASKAVOST. U Dana Krejčíka nejde o to, co píše, ale jak píše. Prostě to se slovy UMÍ.

09.02.2023 3 z 5

Vánoční prasátko Vánoční prasátko J. K. Rowling (p)

Líbilo se mi, že se kniha dotýká tématu rozvodu rodičů. V dnešní době je to téma velmi aktuální a je fajn, že se dětský čtenář může ztotožnit s dětským hrdinou, který v souvislosti s rozvodem rodičů prochází mnoha změnami, ať už je to změna bydliště, školy, noví kamarádi, nový přítel maminky a nevlastní sestra. V okamžiku, kdy Kuba přišel o prasátko a šel ho hledat do říše Ztracených hraček kniha ztrácela na dynamice vyprávění a už mě tolik nebavila. Jelikož je to kniha od J. K. Rowlingové, neubráním se porovnání a příběhy Harryho Pottera jsou pro mě stále na prvních příčkách. Knihu jsem dočetla, ale vím, že se k ní už vracet nebudu.