Alaglesia Alaglesia komentáře u knih

Klekánice Klekánice Tereza Bartošová

Velmi čtivá a svižná kniha, která začíná nádechem tajemna mystiky a končí upozorněním na hrůzné zločiny, které se dějí, ale není jim věnována přílišná pozornost. Líbil se mi odkaz na Erbena. Líbil se mi přímočarý styl autorky. Líbí se mi nečekané rozuzlení.

17.11.2023 4 z 5

Kniha vykresluje dobu první republiky, domluvené sňatky, život smetánky a chod významného hotelu v Plzni. Hlavní hrdinka Eugenie je poměrně mladá provdaná za majitele hotelu. Téměř celý sňatek se utápí v sebelítosti a vnitřní nespokojenosti. Eugenie je mi poměrně nesympatická. Její osud je založený na reálném osudu a vyprávění. Líbilo se mi vykreslení prvorepublikové elegance a chodu známého hotelu. Charakteristika Eugenie byla povrchní, nedotýkala se nitra, ačkoliv se autorka snažila. Nevěřila jsem ji to. Narozdíl od Alžběty a Niny. Chyběl zde prožitek autorky, který by mohla přenést do tvorby. Během čtení jsem tedy měla pocit, že se nechávám unášet po povrchu a opravdové hloubky jsou opomenuty nebo pouze naznačeny a nerozvinuty.

13.11.2023 3 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

To byla symfonie slov, pohlazení po čtenářské duši. Jakmile se začtete, začne se Vám promítat před očima příběh, který Vás naprosto vtáhne. King je Mistr slov. Příběh plynul, byl plný lidskosti, soucitu, tajemna a temných stránek. Temných stránek nejen lidských, ale i pohádkových. Po přečtení série Temné věže jsem měla s Kingovými dalšími příběhy problém. Nepřišly mi tak dobré. Tento byl. Natolik, že si ho pořídím do knihovny a budu se k němu vracet.

04.11.2023 5 z 5

Nejsem jako vy Nejsem jako vy Jodi Picoult

(SPOILER) Uf, to nebylo vůbec lehké čtení. Sama mám doma syna s PAS a postiženého bratra. Takže jsem naprosto chápala vypravěčskou rovinu matky, sourozence i samotného hrdiny s Aspergrem.
Jodi opět skvěle uchopila a vystihla určité téma. Kriminální případ vykreslila tak skvěle, že jsem to ve čtvrt knize nevydržela a nalistovala samotný závěr, abych věděla, jak to teda je. Samotné rozuzlení je v posledních třech kapitolách. A Jodi opět nechává, jako většinou, otevřený konec a dává tím prostor čtenáři, aby si dopsal příběh podle svého.
Skvěle vykreslila Jacobův pobyt ve vězení a celkově, jak nahlíží společnost na lidi s tímto postižením. Vypadají normálně, ale něco je s nimi v nepořádku. Jak říká kamarádka, která má syna s Aspergrem a zaznamenala jsem tu myšlenku i u jednoho z hrdinů knihy, kdo to nežije, nedokáže to pochopit

05.10.2023 5 z 5

Pod maskou stín Pod maskou stín Veronika Vieweghová

Celou dobu jsem měla pocit, že čtu slohovou práci žáka 9. ročníku. Autorce se absolutně nepovedlo vtáhnout čtenáře do děje. Nic z toho, co bylo napsáno jsem nevěřila. Vše bylo přehnané až neuvěřitelné, jak to dobré, tak to špatné. Od půlky knihy jsem už jen prolistovala a namatkou přečetla. Ale vlastně mě příběh hrdinky nebavil a bylo mi jedno, jak to celé dopadne. Autorka měla myšlenku dobrou, ale realizace se nepovedla. Hvězdu dávám za ilustrace.

05.10.2023 1 z 5

Metody a postupy poznávání žáka Metody a postupy poznávání žáka Václav Mertin

Kniha velmi užitečná do knihovny každého pedagoga. Dnes nelze sehnat, doporučuji jako e-knihu, která se neustále aktualizuje a snadno se prokliknete na důležité odkazy. Kniha obsahuje snad vše, co by Vás mohlo jako pedagoga zajímat. Navíc je psaná čtivou formou. Je strukturovaná a přehledná.

28.09.2023 5 z 5

Mata Hari: Vycházející slunce Paříže Mata Hari: Vycházející slunce Paříže Eva-Maria Bast

Kniha Mata Hari nebyla tak úplně o Mata Hari. Čekala jsem, že román se zaměří především na dobu, kdy byla špiónka, místo toho se o této etapě dovídáme stroze v doslovu. Mata Hari byla v románu vykreslena jako přerostlé rozmazlené děcko, které dosáhlo svého vždy pomocí milostných afér a movitého majetku svých milenců. Její osudové lásky vždy skončili
rychle na zdánlivých maličkostech. Kdyby to byla osudová láska, jak vždy líčila, tak snadno by se nevzdala. Většinou se jí už daný milenec nehodil nebo jí omrzel. Velká pozornost byla věnována právě zástupu milenců Mata Hari. Čtenář se tak dovídá o vlivných osobnostech doby a jejich zásluhách. Kniha byla čtivá, ale byla jsem zklamaná, protože jako sonda do života Mata Hari, neobstála.

28.09.2023 2 z 5

Nenásilná komunikace ve škole Nenásilná komunikace ve škole Marshall Rosenberg

Kniha, která posloužila jako studijní materiál k mé závěrečné práci. Kniha byla napsána čtivě. Teorie byla podložena spoustou příběhů z praxe a praktických návodů. Čtenář si mohl po přečtení každé kapitoly ověřit na kroužkování pravdivých a nepravdivých výroků, zda principům nenásilné komunikace. Některé prvky nenásilné komunikace jsem začala zcela intuitivně ve své třídě používat. Je to ale jenom lehký dotek této metody. To, co autor představuje je určitě reálné, ale je to cesta dlouhé reformy nejen školského systému, ale především i společnosti.

17.09.2023 3 z 5

Kde jsi, když nejsi Kde jsi, když nejsi Radka Třeštíková

Do beletrie už příliš neinvestuji. Tady jsem se nechala strhnout mediálním boomem o tom, jak je kniha vulgární a nechtělo se mi čekat. I negativní reklama je reklama. Investovaných peněz nelituji a knihu si v knihovně rozhodně ponechám.
Autorka přišla s neotřelým konceptem zpřeházených kapitol. Čtenář tak dostává postupně dílek po dílku a čeká, jaký obraz mu z toho vznikne. Čtenáře to také vybízí ke knize se vracet a přečíst si ji znovu v posloupnosti, a potom třeba znovu s hubením podtextem na který autorka odkazuje.
Co je neobvyklé, že závěr příběhu se dozvíte myslím už ve druhé kapitole a indicie jsou tak nápadné, že Vám musí být jasné, kdo za tím vším stojí. Přesto to příběhu neubralo. Líbilo se mi, jak Daisy promlouvala ke čtenáři. Líbilo se mi, že jedna kapitola byla vyprávěna z pohledu manžela. Vlastně i děti měly možnost být vypravěči.
Téma o kterém kniha je, je z mého pohledu aktuální. Sama mám v okolí několik kamarádek, které žijí v manželství jako Daisy. Je to takové nenápadné, na povrch to vypadá, že je vše v pořádku, ale je to nebezpečné. Daisy mi byla sympatická, cítila jsem z vyprávění tu její bolest a bezmoc. V Jakubovi jsem viděla inspiraci v Nobodylistenovi.
A tím se dostávám k poslednímu bodu. I tím, že autorka zmínila, že její knihy jsou částečně autobiografické, Vás nutí při čtení přemýšlet, co vše z toho zažila, odžila?
Za mě nejlepší kniha autorky, jen tak dál. Těším se na další.

24.08.2023 5 z 5

Kněžka Kněžka Michael Scott

Tak konečně jsem dočetla závěr. Byl velmi rozsáhlý s zdlouhavý. Upřímně přiznávám, že pasáže děje, který se odehrával na Alcatrazu jsem přeskakovala. Věnovala jsem se hlavně pasážím s Johnem a Sofií, protože mě zajímalo, jaký závěr autor pro dvojčata vymyslel. Jinak bych asi knihu ani nedočetla. Byl plná akčních scén, autor se snažil o dynamiku, ale marně. Bylo to celé vleklé, místy i zmatené. Autor se měl řídit heslem, že někdy je málo, více. Závěr se mi líbil. Myšlenka paralelních světů si myslím je pro mnohé komplikovaná. A myslím, že mnozí čtenáři odkládají ságu s otazníkem v mysli.
Přesto má tato série své místo ve fantasy světě. Akorát bych jí od dva díly zkrátila.

17.08.2023 3 z 5

Zaříkávač Zaříkávač Michael Scott

Tento díl série jsem četla poprvé. Děj má podobný spád jako předchozí díly. Co mě překvapilo byla reakce jednoho z dvojčat, i když se to dalo předvídat. Velmi mě zaujal příběh mečů, který měl obrovský potenciál, ale autor ho bohužel nevyužil. Zajímavé také je, že postavy už nejsou černobíle vykresleny. Není jednoznačné, kdo na které straně stojí, jestli dobra či zla. Zároveň si je dobré uvědomit, že na dobro či zlo nelze příběh dělit. Každá strana má v něčem svojí pravdu a dobrý úmysl.

14.08.2023 3 z 5

Válečník Válečník Michael Scott

Tento díl mi připadal jako umělé protahování samotného vygradování finále. Bavil mě ze všech nejméně, což se projevilo i rychločtením některých pasáží, především osudu Johanky a spol. Co bylo asi nejvíce zajímavé, tak asi poodhaleni osudu původní země a vzniku věštby. Jsem zvědavá, co autor připravil na závěr.

14.08.2023 2 z 5

Kniha dvou cest Kniha dvou cest Jodi Picoult

Jodi opět nezklamala a v díle přinesla sondu tentokrát do egyptologie a moderní fyziky. Milostný příběh, který pojednává o dvou osudových láskách, o životě, umírání a smrti, o tom, jaké by to bylo, kdyby existovaly paralelní vesmíry.
Jako milovnice Egypta jsem byla při četbě nadšená. Dozvěděla jsem se spoustu informací, jak probíhají vykopávky, jak se čtou hieroglyfy a část méně známých dějin Egypta.
Kniha se mi moc líbila, stejně jako každá od této autorky.

10.08.2023 4 z 5

Kapka Ája Kapka Ája Alena Mornštajnová

Velmi krásná kniha pro děti o koloběhu vody. V knize je hlavní hrdinkou kapka Ája, díky které můžeme sledovat koloběh vody. Celou knihu provází krásné ilustrace. Také je doplněna o jednotlivé pojmy souvisejících s koloběhem vody. Doporučuji do každé školy na 1. stupeň.

03.08.2023 4 z 5

Děvčata první republiky Děvčata první republiky Dita Pepe

Na knihu jsem narazila náhodou, když jsem hledala v knihovně dílo Jany Poncarové. Kniha se mi moc líbila. Mám ráda, když se o dějinách mohu dozvídat skrze osobní příběhy pamětníků. Připadá mi to mnohem autentičtější a mnohem více vypovídající. Někdo by mohl oponovat, že je jsou dějiny zahaleny subjektivitou pamětníka, ale opravdu je to mnohem více vypovídající než záznamy v kronikách. V jednom díle Anastasie zazněla myšlenka Rodové knihy. Každá rodina by měla zaznamenávat události života a rodiny do knihy, která se dědí po generace. To nejvíce vypoví o historii a zároveň to umožní budoucím generacím poznat své předky. Ta myšlenka se mi moc líbila.
Já sama jsem v rámci závěrečné práce na VŠ zaznamenávala formou rozhovoru osud poslední židovské obyvatelky v původní židovské vesnici a bylo to pro mě nesmírně přínosné.
Na knize se mi líbil nádech první republiky, který zde byl cítit v každém vyprávění. Líbilo se mi,jak všichni pěkně mluvili o dětství a rodičích. Škoda, že některé příběhy nebyly více zacílené na konkrétní osudová témata, potenciál tam byl. Ale záleží na vztahu a důvěře, jaký si autorky s dotazovanými ženami vybudovaly. Někdy to prostě nejde a člověk se neotevře.
Gratuluji k takovému počinu a knihu doporučuji každému, koho zajímá historie a každodenní život.

03.08.2023 4 z 5

Stehy Stehy Sára Zeithammerová

Během návštěvy butiku se setkává milenka a manželka. Navzájem o sobě vědí, bez vědomí, zda ta druhá ví o té druhé. Kniha je sondou do života obou hrdinek. Jedná se o psychologický rozbor obou žen. Obě trpí sebedestruktivními sklony, ačkoliv navenek hrají, že je vše naprosto v pořádku. Na venek působí dokonale, uvnitř jsou ztracené a nejisté.
Kniha byla zajímavá, ale kdybych si ji sem neuložily, tak v mé čtenářské kartotéce stopu nezanechala. Chválím otevřený konec, který dává prostor čtenáři dokreslit příběh dle vlastní fantazie.

31.07.2023 2 z 5

Vědma Vědma Michael Scott

Třetí díl se nese ve stejném duchu jako ty předchozí, akorát a tím rozdílem, že nás děj tentokrát přenese do Londýna. V tomto díle se více než v těch předchozích odehrávají boje a rozvíjí se různé strategie. Co mile překvapilo, byly dva dějové zvraty. Jeden jsem si pamatovala z předchozí četby, ten druhý nikoliv. A ten je velmi zajímavý. Jsem zvědavá, kam nás autor dovede se slovy z věštby:"Dva kteří jsou jedno a ten jeden je vším."

31.07.2023 3 z 5

Čaroděj Čaroděj Michael Scott

Děj druhého dílu začíná nabývat na dynamice. Tentokrát se dostáváme do Paříže, kde se seznamujeme s dalšími historickými i mytologickými postavami, významnými památkami. Nejvíce sympatická a charakterově vykreslená mi připadá postava Perenely, ackoliv v knize představuje vedlejší dějovou linku. Překvapením byl Josh, jeho jednání a velmi dynamická proměna. Akční kouzelnické scény opět až přehnaně akční s předvídatelným koncem. Hurá na třetí díl.

28.07.2023 3 z 5

Alchymista Alchymista Michael Scott

Knihu jsem četla poprvé asi před 10lety, kdy mi ji zapůjčila dívka, kterou jsem připravovala na přijímačky na střední školu. Už tenkrát se mi líbil motiv dvojčat, vnímání aury, probouzení magických schopností.
Teď když čtu knihu opět, líbí se mi stále. Ale už mi místy připadá překombinovana, akční scény jsou někdy až neuvěřitelné a lze předvídat jejich konec. Za co autorovi tleskám je odkaz na mytologii a mytologické postavy, historii a historické postavy i různá literární díla.
Určitě tato série má zasloužené místo ve Fantasy světě.

25.07.2023 3 z 5

Panda v nesnázích Panda v nesnázích Markéta Lukášková

Kniha mi ležela už delší dobu v knihovně, tak jsem jí vyvezla na dovolenou. Kniha byla čtivá, ale pro mě naprostý průměr. Ačkoliv svým tématem se dotýká velmi komplikované doby, autorka ve mně nedokázala vzbudit emoce ani sympatie s postavami. Celé to bylo takové ploché.

14.07.2023 3 z 5