Mata Hari: Vycházející slunce Paříže

Mata Hari: Vycházející slunce Paříže https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/508518/bmid_mata-hari-63b457480db83.jpg 3 20 11

Životopisný román přibližuje osudy tajemstvím opředené tanečnice známé jako Mata Hari, jejíž pravé jméno znělo Margaretha Zelleová (1876–1917). Narodila se v Nizozemsku, nějakou dobu žila s manželem na Sumatře a po rozpadu manželství zakotvila v Paříži. Na veřejnosti vystupovala jako dcera vznešeného bráhmana a svůj životní příběh vyšperkovala mnoha neuvěřitelnými příhodami. Netušila, že její poslední role svůdné německé špionky ji nakonec přivede až před popravčí četu.... celý text

Literatura světová Romány Biografie a memoáry
Vydáno: , Ikar (ČR)

Die aufgehende Sonne von Paris , 2022

Majka1979
30.11.2023 5 z 5

Mata Hari a jej príbeh. Musím povedať, že tento štýl mi jednoducho sedí.
Ale teda toto som asi nečakala. Mata, žena, ktorá ako matka príde o dieťa, o ďalšie ju pripraví jej manžel, odchádza.
Aj vďaka klamstvám a vymysleným príbehom o svojom živote sa dostáva na miesta a do spoločnosti, o akej sa jej ani nesnívalo.
Pre mňa bolo šokom, že naozaj vliezla do postele s každým, kto o to stál.
A čo jej práca? Aj to bola len obyčajná lož?
A čo jej skutočný život? Bol v ňom aspoň kúsok pravdy alebo uverila svojim vlastným klamstvám? Prečo potrebovala v živote toľko milostných afér? A kto jej v tom živote skutočne chýbal? Naozaj bola len obdivovaná alebo aj nenávidená?
Ak chcete dostať odpovede, siahnite po tejto knihe a neoľutujete :)

ikul
11.10.2023 3 z 5

Čekala jsem větší pecku, o špionáži jsem se nedočetla téměř nic. Ale bylo to jednoduché a čtivé.

Parwana
09.10.2023 2 z 5

nenadchlo, neurazilo - taková příjemná oddechovka. Čekala bych ale, že se zde dozvíme víc o její špionážní činnosti a tragickém konci, což bylo na konci poměrně dost odbyto.

Alaglesia
28.09.2023 2 z 5

Kniha Mata Hari nebyla tak úplně o Mata Hari. Čekala jsem, že román se zaměří především na dobu, kdy byla špiónka, místo toho se o této etapě dovídáme stroze v doslovu. Mata Hari byla v románu vykreslena jako přerostlé rozmazlené děcko, které dosáhlo svého vždy pomocí milostných afér a movitého majetku svých milenců. Její osudové lásky vždy skončili
rychle na zdánlivých maličkostech. Kdyby to byla osudová láska, jak vždy líčila, tak snadno by se nevzdala. Většinou se jí už daný milenec nehodil nebo jí omrzel. Velká pozornost byla věnována právě zástupu milenců Mata Hari. Čtenář se tak dovídá o vlivných osobnostech doby a jejich zásluhách. Kniha byla čtivá, ale byla jsem zklamaná, protože jako sonda do života Mata Hari, neobstála.

lenka5798
12.08.2023 1 z 5

Poprvé a velmi nerada, zde musím napsat, že kniha Mata Hari mě velmi zklamala. Čekala jsem životopis tajné špionky a našla milostný román plný luxusu, mocných mužů a milováni.

Noisette73
09.08.2023 2 z 5

Moc se mi to nelíbilo, bylo to hodně plytké.

iceVS
02.06.2023 4 z 5

Životopis to příliš nebyl, spíš beletrie na letní odpoledne.
Lehkým perem popsané to úspěšnější a příjemnější ze života exotického motýlka.
Nenáročné, odpočinkové, líbilo.

Szilvia1
17.05.2023 2 z 5

Obálka knížky je krásná,ale o příběhu se to už říct nedá.Jsme z ní trošku zklamaná,protože v celá knížka je o tom,že Mata Hari si myslí,že ona je nejlepší.Přečtu i další knížky od autorky,doufám,že ty už budou lepší.

ikul
01.04.2023 3 z 5

Těšila jsem se, že si přečtu něco o špionážní činnosti Maty a byla jsem zklamaná. Celá kniha byla o tom, že milovala luxus, mocné muže a sex. Některé vztahy byly i smyšlené.

astroweb
16.03.2023 2 z 5

Abych pravdu řekl, celou dobu to byl spíš jako bedekr po Evropě, i když detaily o čokoládě, palácích apod., zajímavé byly. Myslel jsem si, asi chybně, že budou spíše popisky její špionské kariéry.

Jenny46
09.03.2023 3 z 5

Nenadchne ani neurazí...
Těšila jsem se na knihu, ale historie povrchní a příběh pohádkový tisíc a jedna noc - životopisný román si představuji trochu jinak ...

životopisné, biografické romány Mata Hari, 1876-1917

Eva-Maria Bast