adoli adoli komentáře u knih

Skála Skála Peter May

Sice jsem také čekala klasickou detektivku, ale přesto jsem byla mile překvapena. Kniha asi nebude pro toho, kdo si chce jen oddechnou u krimi a sledovat stopy vedoucí k odhalení pachatele. Je to spíš román, kde se vražda a její vyšetřování děje jen tak mimochodem, jako součást celkového vyprávění. Příběh je napsán kvalitním jazykem, postavy nejsou černobílé, mají svou minulost i problémy. Líbilo se mi střídání forem, kdy hlavní hrdina vzpomíná na své dětství v ich formě. Děj je zasazen do atraktivního prostředí, které nám autor mistrným popisem servíruje. Občas jsem měla pocit, že slyším mořský příboj i chlad věru nebo cítím vůni rašeliny. Těším se na další díl.

06.11.2021 5 z 5

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

Tak nevím. Kniha se celkem dobře četla, mladá spisovatelka má určitě potenciál. Kriminální případ byl velmi zajímavý, pachatel nečekaný. Tady na pět hvězdiček. Ale to ostatní? První díl nebyl špatný, ale něco mi na něm vadilo. A to něco autorka u druhého dílu je mnohokrát vynásobila. Neustále se zabýváme Laurou, která je mi stále nesympatická, jejími problémy, vnitřním uvažováním. Adam je zde prezentován jako velký sympaťák. Jen trošku násilně. Je fakt, že v tomto díle se chová lépe (v prvním jsem uvažovala, zda vůbec někdo takový s jeho výbušnou povahou a s rychlým závěrem může být u policie). Na mě to bohužel moc nepůsobí. Co mi vadilo, jsou ty jejich trapné dialogy, to jejich ,, nabíjení se", jejich dětinské hrátky. Nemám nic proti romantické lince mezi vyšetřovateli, ale tady to prostě nefunguje. Dále mám pocit, že kniha je špatně zařazena do žánru krimi. Jak psal někdo níže, možná Young adult (podle slohu a způsobu vyjadřování jak hlavních postav, tak samotné autorky), nebo mezi vztahové romány. A ke stylu. Celé to na mě působí jako slohová práce, která musí obsahovat jen věty rozvité a dlouhatánská souvětí. Ještě nikde jsem neviděla tolik přívlastků a příslovečných určení způsobu. A přirovnání. Autorka napíše slovo, k něčemu ho přirovná, to další přirovná také atd. atd. Z něčeho, co stačilo vyjádřit jednou větou, tu máme celý šestiřádkový odstavec. Neustálé odbíhání od tématu (celý odstavec si policista čistí brýle, místo, aby mluvil), dej uměle natahuje a ubírá mu na napětí. Upřímně, některé stránky jsem pak již vynechávala a hledala jen případ. Shrnu to po vzoru autorky. Knihu přirovnám např. ke koprové omáčce. Je celkem chutná, se správným poměrem kopru, lehce kyselá, ale hodně přeslazená. Ale hlavně je jí příliš. Vajíčko i s brambory se v ní téměř ztratí.

07.01.2023 2 z 5

Přiznat vinu Přiznat vinu Martin Goffa

Příjemné překvapení. Kniha se velmi dobře četla, má výborný styl, atmosféru, byla napínavá. Má také rozumný počet stran bez zbytečného textu. Dobré. Doporučuji!

21.09.2020 5 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Dobrá detektivka. Napínavá, měla spád, děj se přirozeně posouval. Počet postav akorát, vše se obešlo bez potoků krve a chmurné nálady. Zasazená do krásného prostředí naší malé zemičky. A to mi sedne víc, než knihy autorky od fjordů či z ostrovů. I ve stylu a psaní se autorka velmi posunula. Knížku jsem si užila a těším se další pokračování.

31.07.2022 5 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Dá se vůbec napsat o knize, která obsahuje tolik hrůz, že je krásná? Velmi poutavý příběh o strašné době, příběh dvou sester napsaný čtivým jazykem, čtenáři je vyprávěn bez příkras, lehce, působivě. Velký zážitek. Doporučuji!

23.09.2021 5 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Autor je opravdu mistr, opět krásně popsané prostředí, až má člověk chuť se na ostrovy podívat. Zajímavý příběh, kterému nechybí napětí a spád. Snad ještě o laťku výš, než Skála. Líbilo se mi. Doporučuji!

29.12.2021 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Nádherná kniha plná hokeje, fandění, hráčů, ale i obyčejných kluků a holek, dospělých a rodičů. Kniha plná emocí, vztahů, přátelství a loajalitě, ale i nenávisti, nepochopení a zloby. Je to hlavně o rodičovství, lásce k dětem, touze je za každou cenu chránit, o zoufalství a bezmoci, když se to nedaří. Také o síle davu i jednotlivce. Zasáhla mne. Doporučuji!

22.01.2020 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Co dodat, když komentáře níže již řekly vše. Velmi zajímavá kniha o historii jednoho zaniklého místa. Román mě nutil vyhledávat a pátrat a přečíst si, to mě u knih baví. Příběh se dobře četl, děj hezky ubíhal. Bavily mě popisy historie i míst. Snad jen malé mínus, nedokázala jsem si k žádné postavě utvořit vztah, celkově jsem měla pocit, že se nejedná o hrdiny románové ságy, ale hraného dokumentu. Kniha se mi líbila. Těším se na další pokračování.

09.07.2021 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Velmi dobře napsaná kraťounká kniha o závažném tématu, nad kterým mně, především jako rodiči, zůstává rozum stát. Mé první setkání se spisovatelkou a určitě ne poslední.

28.09.2020 5 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Už chvilku ve mně kniha nevyvolala tolik smutných emocí jako právě tahle. Silný příběh malé rodiny utíkající za záchranou před otcovými démony do nového domova podbarvený úžasným popisem surové, drsné krásy prostředí kouzelné Aljašky. Čtenářský zážitek mi sice občas znepříjemňovaly chyby v textu, především syntaktické. Přesto se mi kniha moc líbila. Doporučuji!

05.09.2020 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Výborně napsaná kniha, která se četla velmi dobře i přes vážné, těžké a citlivé téma. Příběh měl skvělou atmosféru, úplně jsem cítila vlhkost lesa a vůni hub. Kniha mi také připomínala Do tmy, ale Houbařka mi přišla taková civilnější. Styl autorky mi sedí. Těším se na další knihu.

02.07.2020 5 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Starý dobrý Harry Hole i se svými démony. Opět dobré čtení, zápletka, napětí. Ale neseděli mi oběť a ještě méně vrah. Nesbo má jistou potřebu zbavovat se čtenáři známých postav, no budiž. Jen v tomto případě mi vrah prostě nepřišel uvěřitelný, i když bylo vše vysvětleno. Ze stávajících postav měl autor určitě lepší možnosti, uvěřitelnější, vzhledem k jejich minulosti. No, můj problém. Přesto byla kniha lepší než ty dvě předchozí. A když vyjde další, samozřejmě, že si zase přečtu.

27.06.2020 5 z 5

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Velmi zvláštní kniha. Z literárního hlediska je příběh jednoduchý, nejde do hloubky, nezabývá se psychologií postav. Hodnota knihy je však někde jinde. Na pozadí osudu dvou bratrů je zmapováno celé dvacáté století ve vší své syrovosti a krutosti. O to víc dojímá odvaha a zatvrzelost bratrů splnit slib daný otci. Myslím, že by si měl přečíst každý, abychom nezapomněli.

28.12.2019 5 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

O knize, ve které má malý chlapec tak naloženo do života, se nedá napsat, že je hezká a poutavá. Je však velmi čtivá. A dojemná. Autorka velmi dobře vystihla situaci u Štěpánova táty, chování jeho manželky i to, jak dítě trpí tím, když společnost za perfektně strávený víkend považuje návštěvu obchodního centra. Zajímavý byl také vhled na práci maminky. Jak píší pode mnou, po maminčině části příběh trošku ztrácí šťávu. Přesto zanechá dojem. Doporučuji!

05.11.2022 5 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Příjemné čtení, romantika na pozadí války. Dva příběhy odvíjející se ve dvou dobách, kdy mě více zaujal ten ze současnosti. Postavy Jess a Willa byly reálnější, bavilo mě jejich pátrání i vyvíjející se vztah. Naproti tomu hrdina z dopisů Dan byl až moc dokonalý, krásný a kladný, voják, jistě se svými démony, ale čestný a prostě perfektní. Až moc typický hrdina ženského románu. Ale sympatický byl, to zas ano. Stella mě moc nebavila, ale zase její postava naivní hospodyňky, hezky zapadla do konceptu milostného románu z období, v jakém se příběh odehrál. Příběhy však byly hezky napsané, měly spád, byly i napínavé i dojemné. Milé počtení.

30.07.2020 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Opět skvělá kniha. Zpočátku jsem měla maličko problém se začíst, ale děj se rozvinul a pak už se nešlo odtrhnout. Moc se mi líbí spisovatelčin styl, píše jakoby lehce, něžně, přitom dokáže vyjádřit hloubku.

06.11.2019 5 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Tento díl mě bavil. Přestože byl delší než předchozí, nevadilo mi to, příběh byl velmi čtivý, vše na sebe navazovalo, zapadalo. A Robin se Strikem jsou sympaťáci. Těším se na další.

05.11.2022 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Knížku jsem přečetla doslova jedním dechem. Zajímavý styl vyprávění s absencí přímé řeči mi vůbec nevadil, do příběhu to tak nějak patřilo. Děj se odehrával v zajímavém prostředí cukrovaru. Díky tomu byl odlišný, protože úseky před válkou, z války a z prostředí koncentračního tábora - nemohla jsem se zbavit dojmu, že tohle už jsem četla. Příběh byl malinko předvídatelný, hlavní postava Zuzany mi také moc sympatická nebyla. Přesto moc hezká kniha, která stojí za přečtení. Doporučuji!

31.07.2022 4 z 5

Vlk a dýka Vlk a dýka Juraj Červenák

Mé první setkání s historickou detektivkou slovenského autora a bylo příjemným překvapením. Taková pohádka pro dospělé s kapkou romantiky i napětím.

12.03.2022 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Po přečtení zdejších komentářů jsem čekala, že se tedy budu smát na celé kolo. Jo, zasmála jsem se. Upřímně jednou a několikrát jsem se přistihla, že na sílu, když to tedy má být humorná kniha. Ze začátku mi styl velmi připomínal Tajný deník Adriana Molea, ta ironie a sarkasmus, matka jednoduchá a hloupá, otec škrt a nervák, ostatní postavy spíš figurky. V tomto duchu se pak nesla celá kniha. Některé pasáže byly čitelné, některé mi naopak přišly zbytečně natahované a nudné. Jednotlivé postavy jely podle šablony, nijak se neměnily, nevyvíjely. Navíc snaha o vtip a humor téměř všude působila křečovitě a občas až trapně. Asi nejsem cílová skupina. Pokračování číst určitě nebudu. Ale dočetla jsem, takže přečíst se to dalo.

10.08.2020 3 z 5