adela2316 adela2316 komentáře u knih

V kolektivu oblíbená V kolektivu oblíbená Pavel Taussig

Kniha se mi líbila, mnohdy jsem se bavila v absurdnosti situací, ale člověka přejde humor, když si představí, ze se tak dělo. Kapitola o příjezdu delegace z Moskvy byla opravdu vtipná, sice ten nejvíc nejhlavnejsi člověk se vůbec neorientuje v knihách, ale to nevadí, hlavně že tam sedí profilově. A ty situace, kdy se přepisují dějiny a mění se historie, jen aby se to soudruhum líbilo, jen proboha žádné zmínky o kapitalistech a podobných zivlech. Vtipne psaná kniha o nelehkem období 50.let...
Při čtení jsem se musela velmi soustředit, občas si nějakou větu přečíst i víckrát, řekla bych, že styl autora je pro mě trochu hůře čitelný. I přesto se mi kniha líbila.

17.01.2023 5 z 5

Konec starých časů Konec starých časů Carmen Korn

Druhý díl z trilogie, období po válce. Co se mi na knize asi nejvíc líbilo, je obecně to pozitivum, které z knihy vyzařuje. Všichni jsou spokojeni, skvěle spolu vychází, mají se rádi. Pokud je někdo nemocný, dá se to řešit operací(Elizabeth), nebo léky (Alex). Všichni jsou slušně zaopatreni a defacto si prostě užívají života. Az skoro nereálné:-D. Ale to se mi na tom opravdu líbilo. Vlastne tam není žádná postava, která by byla vysloveně nepříjemná (možná Ernst, ale ten byl spíše chudak).
Henny a Theo, to jsou prostě vůdčí vzdy pozitivně
naladěné postavy. Za mě nejlepší postava z knihy je Guste, u ni bych chtěla bydlet:-).
Velice jsem ocenila výskyt jazzových názvů skladeb a obecně hojně zmiňovaná hudba, kterou ja mam rada a trochu se orientuji.
Dopodrobna popisované jídlo a pití podtrhovalo atmosféru a jsem za to ráda.
Nedávám ovšem plný počet, asi sto stran do konce už jsem se malinko nudila a chtěla jsem to mit doctene.
Ale příležitostně si samozřejmě přečtu i poslední díl.

09.01.2023 4 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

(SPOILER) Moje první setkání s Erikou Fosterovou proběhlo až teď, ač mi moje sestra o knihách Roberta Brynzy básní už několik dlouhých měsíců, ne-li roků, když kouknu na rok vydání konkrétně tohoto dílu.
No, musím říct, že mě to bavilo. Eriky mi bylo líto, je to sympatická šéfová. Líbí se mi, jak je zapálená do vyšetřování a snaží se dělat svou práci opravdu dobře. Nechápala jsem, jak jí byly házeny klacky pod nohy, a jak bylo vyšetřování vedeno ze strany vlivné rodiny, aby se ukázala oběť v lepším světle. Čekala jsem, kdy se to zlomí, ale byly to nervy.
Detektiv Sparks byl odporný už od začátku, vždycky si říkám, jak je možné, že takovyto člověk kvůli kariéře je schopen zanedbat svou práci, v tomto případě nehledet na jasne důkazy, jen aby ten druhý neměl pravdu.
Konec knihy mě velice překvapil, tohoto vraha jsem necekala, to mě ani ve snu nenapadlo . Trochu me mrzi, že tam podle mě nebylo vysvětleno vše- s kým byla tedy Andrea před tím, než byla zabita? S kým měla onen styk? S vrahem???? Nejsem si jistá, jestli bylo vše objasneno.
Každopádně se velice těším na další díly.
PS: jen jedna připomínka, vzhledem k tomu, že pracuji ve veterinární ordinaci, jsem se musela trochu pousmát při představě, že se někdo snaží uškrtit kočku. Možná leda že by neměla drápy...:-D;-)

15.12.2022 5 z 5

Páté jablko Páté jablko Lenka Chalupová

Knihu jsem pořídila na doporučení v jedné čtecí skupině na internetu. Zpočátku jsem se knihou trochu prokousavala, nevim proc, ale pořád se mi pletla jména Fabian, Theodor a Eduard. Taky mi úplně nevyhovují delší kapitoly.
Uz někdy v půlce knihy mě napadla souvislost mezi názvem knihy a přikázáními (jak to bylo někdy v začátku příběhu zmíněno), tak jsem se děsila, zda-li budu mít pravdu. A ono jo.
Postavy se mi líbily, příběh je smutný, krutý, ale je mi jasné, ze v teto době bylo takových lidských osudů nepočítaně.
Komunismus je opravdu zlo. Jak tento režim nakládal s lidmi, kteří s ním nesouhlasili...ale vlastně i se svými vlastními lidmi.
Valji mi bylo líto, tehdy se asi na spoustu věcí pohlizelo jinak, v dnešní době by asi bylo jedno, že byla nevěsta odmitnuta, asi by to nebyl takový skraloup.
Překvapilo mě, jak bylo z počátku pohlizeno na Irenu, a ona to vlastně byla velice sympaticka a hodná osoba.
Moc se mi líbilo, jak byla v textu zakomponovana slova místního nářečí. Sice jen sem tam, ale bylo to příjemné oživení.
K Přerovu mám lehce vztah, krátkou dobu jsem tam jezdila pracovně, tak jsem se snažila si vybavit i některa jednotlivá místa, která jsou v knize popisovana, alespoň přibližně, i do mapy jsem se dívala, ale zase tak moc jsem tam nepobyla a částí Predmosti jsem vlastně jen projizdela. Ale díky knize už na Přerov budu pohlížet jinýma očima.
Kniha se mi líbila a určitě budu doporučovat dále a těším se na další příběh od autorky.

29.11.2022 5 z 5

Bývali jsme bratři Bývali jsme bratři Ronald H. Balson

Velice silný pribeh. Musím se přiznat, že se běžně nekoukam na konec knihy, udělala jsem to asi 3x, ale tady jsem už ke konci knihy nevydržela to napětí a musela jsem se přesvědčit, jestli dojde k usvedceni Eliota či ne.
Můj tip na Eliotovu manželku byl teda nakonec správný:-)
Catherine a Liam jsou moc sympatické osoby.
Docela zajímavá pasáž byl výslech Eliota, kde už vše bylo jasne a patrné, podle jeho odpovedi, to byl pěkný spád.
Zaujaly mě otázky na konci knihy, možná bych tam jednu přidala, a sice jak se na to všechno divala Eliotova vnučka Jennifer?

10.11.2022 5 z 5

Lovkyně Lovkyně Kate Quinn

(SPOILER) Než jsem začala knihu číst, zaregistrovala jsem velice pozitivní ohlasy. A taky že jo. Kniha je čtivá, příběh je napínavý, krásný, mrazivý.
Bylo mi jasné, ze úmrtí Jordanina otce není náhoda, tento způsob zabití jsem totiž už videla v jednom seriálu, takže mi to bylo podezřelé. Taktéž Annaliesin zajem o Jordaninu práci v New Yorku byl trochu podezřelý, ráda bych věřila tomu, ze to myslí dobře, ale spíše tam byl opravdu úmysl zbavit se ji.
Všechny postavy v knize mi byly sympatické, byla jsem rada, ze oba dva páry zůstaly spolu, to bylo hezké.
Samotná Annaliese byla taky celkem sympaticka osoba, líbil se mi vztah mezi ní a Jordan, jak se semkly po Danove smrti. Což je vlastně trochu paradox.
Jsem rada, ze příběh je pozitivní v tom, že to dobře dopadlo, nacistická vrazedkyne byla po právu souzena a odsouzena.
Velice se těším na další knihy od autorky.

19.10.2022 5 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

(SPOILER) Po dlouhatanske době pro mě další Kepler. Od posledního dílu jsem přečetla další detektivky tohoto typu, takže trochu guláš, už si moc nepamatuji předchozí díly. Vlastně skoro vůbec:-D
Každopádně kniha ctiva, Joona je borec, fandila jsem Pamele a trochu jsem tusila, že to s Alici nebude tak, jak nám bylo v knize nabizeno.
Musím říct, že jsem teda měla jiný tip na vraha :-D
Hodne jsem se I bála, napětí neskutecne, zvlášť, když je člověk sám doma. Nic příjemného.
Ale jinak skvělá další Keplerovka.

15.09.2022 5 z 5

Café Groll Café Groll Jan Štifter

Byla jsem v Českých Budějovicích v knihkupectví, a jakmile jsem tam spatřila v kominku naskladanou tuto knihu, musela jsem ji mít. Už jen podle jména autora. Četla jsem Sběratel sněhu a Svetlo z Pauliny, z obou jsem byla nadšená.
Když jsem docetla Cafe Groll, tak jsem byla chvíli jako v transu. Informace na konci knihy mě úplně zahltily. Uff. To budu asi ještě chvíli vstřebávat.
Mimochodem asi před týdnem jsem sháněla nějaké knihy pro babičku k narozeninám, a uviděla na pultu knihu Paví hody, kterou tam měli ten den čerstvě vyskladanou, okamžitě jsem ji koupila, protože vím, že s panem Štifterem nikdy neprohloupim.

01.09.2022 5 z 5

Muž se psem Muž se psem Zdeněk Jirotka

Kdysi dávno jsem knihu četla na doporučení kamarádky a pamatuji si, jaké překvapení to pro mě bylo, když jsem došla na konec.
Ted jsem knihu znovu oprášila jako letní čtení a bavila mě opět. Tento humor asi nikdy nezklame. Z toho příběhu na mě úplně sálá pozitivita a radost.
Mám v knihovně dva výtisky, chtěla jsem doma mít ten se zelenou obálkou s krásnými černými obrázky. Ten jsem sháněla po antikvariátech, až se poštěstilo.

18.08.2022 5 z 5

3x Hercule Poirot 6 3x Hercule Poirot 6 Agatha Christie

Knihy Agathy Christie jsou pro mě opravdova oddychovka. Pět malých prasatek mám velice ráda zfilmovane, stejně tak příběh Po pohřbu. Trochu mě mrzí, že všechny známé příběhy jsem viděla v TV, takže nejsem překvapená, kdo je vrahem. Clovek je tak trochu ochuzeny;-)

07.08.2022 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Tento příběh je naprosto dokonalý. Knihu jsem četla už podruhé a musím říct, že při prvním čtení jsem se i trochu bála, ačkoli jsem příběh znala a videla ho i zfilmovany. Prostě opravdu jeden z nejlepších.

07.08.2022 5 z 5

Kdo šije u Podolské? Kdo šije u Podolské? Lucie Hlavinková

Kniha se mi líbila, tema je velice zajímavé. Přijde mi fascinující, jak se ta doba po válce změnila ve všech směrech, i v módě- z prvorepublikove elegance do poválečné šedi.
Období 50.let- to je kapitola sama pro sebe. Pro lidi typu p. Podolska to muselo být opravdu strasne přijít o všechno.
Kniha působí temne jako téměř celé období, ve které se příběh odehrává.

18.07.2022 5 z 5

Pravomil aneb Ohlušující promlčení Pravomil aneb Ohlušující promlčení Petr Stančík

Když jsem knihu četla, rikala jsem si, že je místy tak drsná, že jí moc vysoké hodnocení nedám.
Po docteni jsem si knihu stránku po stránce prošla znovu, abych si některé věci ujasnila, vzpomenula. A musím říct, že se mi vlastně moc líbila. Velice mi vyhovuje styl deníku- krátké texty. Mám velice ráda knihy odehrávající svůj příběh v první půlce 20.stoleti. Líbilo se mi, jak jsou některé události ci situace velice verohodne a dopodrobna popsané- jako třeba zabijacka (až jsem dostala hlad), výroba ptacnicovice apod. Skvele je to, jak jsou v knize popsány všechny důležité domácí i světové události (Kennedy).
Prostě úžasný, mnohdy samozřejmě smutný(realistický), výlet do 20. Století.
Musím říct, že některé popisky byly na mě až příliš ,,hambate,, ( jak by rekla moje 90leta babicka)- už jsem totiž zapomněla, jaka byla kniha Mlýn na mumie :-D
Edit. Po docteni knihy jsem si dohledala informace o hlavních postavách příběhu, byla jsem velmi překvapená, protože jsem netušila, že postavy jsou reálné. Knihu určitě budu doporučovat dále.

02.07.2022 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

(SPOILER) Chtela jsem psát komentář včera po docteni, ale nějak jsem nenachazela ta správná slova.
Kniha je čtiva, krátké kapitoly řeknou vše, co potřebují. Navíc styl autorky dodává ještě jakési temno a strach, které všichni čekají.
Příběh je smutný jako tisíce a tisíce dalších z te doby. Jima mě hrůza. Ta nenávist, bezpráví, jeden den je člověk nejbohatší cukrovarnik v kraji a druhý den tvor podradnejsi jak obtížný hmyz.
Kniha skvěle popisuje nejrůznější detaily, když byli hlavní protagonisté malí, proste takový ten běžný život, plavání, sáňkování apod.
Hanušova postava mi byla odporná. Jan byl sympaťák od počátku. Zuzana byla obyčejná, ač bohatá, holka. Nechápala jsem, proč s Hanušem je, když s ním zažívá peklo, ale sama to rekla: ,, nikdo jiný mi nezbyl,,.

28.05.2022 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Moje třetí kniha od autorky. Příběh mě bavil, ačkoli konec me tedy překvapil velice, a nevím, jestli příjemně, nebo spíše ne. Čekala jsem spíše zápletku spojenou nějak s Francií, ale to by bylo asi příliš přímočaré. Takze ten konec byl vlastně hodně dobře promyšlený.
Mrzelo mě, jaký vztah měla Julie k dceři Klare, to bylo smutné. Nicméně Klára a její znamost s Petrem, nechápala jsem, jak v tom vztahu mohla být. Stejně jako Zuzana a Ludvík. A Jahodovi. Docela pestrá skala nepodarenych vztahu a manželství.

13.05.2022 5 z 5

Světlo z Pauliny Světlo z Pauliny Jan Štifter

Kdysi jsem četla od autora knihu Sběratel sněhu. Tehdy jsem vůbec netušila, co od knihy čekat. A byla jsem prijemne překvapená.
Dnes je to téměř stejné. Opět příjemné překvapení. Některé povídky mě až tak neoslovily, nebo mi z nich bylo víceméně uzko a smutno, ale povídky Mešuge, Zpráva o nás třech a Toho dne šel městem Ježíš, to bylo něco. Ale Světlo z Pauliny! Wau. To bylo něco. Příběhy z pohraničí mě fascinují, navíc jsem v obci Pohori byla, a zřejmě i v okolí bývalé Pauliny, i když to si nejsem jistá. Každopádně až se tam podívám příště, budu na krajinu koukat jinýma očima.
PS: Obří plus za krásnou ilustraci.

15.04.2022 5 z 5

Dcery nové doby Dcery nové doby Carmen Korn

Knihu jsem četla docela dlouho, párkrát jsem se musela vrátit, abych si některé věci ujasnila, ověřila. Trochu obtížné pro me bylo docela velké množství jmen, např básníků, ale i názvy obchodů, ulic apod. Nemecky neumím, takže jsem to těžko louskala.
Příběh se mi líbil, těším se moc na další díly. Hlavní postavy byly vesměs sympatické, matka Henny- Else malinko min. Taktéž u druhého manžela Henny jsem cítila zádrhel. Líbilo se mi, že Rudi zjistil, kdo je jeho otec a vlastně i matka.
Fascinuje mě, jak se příběh vyvíjí v době, kdy se k moci dostali nacisti. Jak se lidé mění. A co dokáže udělat dobře mířená propaganda. Jak se může stát, že se člověk odvrati od kolegy, souseda jenom pro to, že je Žid?
Knihu budu určitě doporučovat, toto téma je potřeba neustále připomínat.

12.04.2022 5 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Z knihy jsem nadšená, příběh se mi líbil velice. Líbilo se mi, jak je příběh protkan hudbou, hudebními tematy či motivem. Aleš mi byl sympatický, vlastně se mi líbily asi všechny postavy. Byla jsem děsně zvědavá, jak to dopadne, a když jsem docetla, tak mě zaplavil smutek, že už je konec tak úžasného příběhu. Samotný konec knihy mě velice pobavil a rozveselil :-)
Chvílemi mi přišlo, jak kdyby Aleš zažíval celý život s holkama jen děs a utrpení, ale ono to tak bylo vlastně pojato.
Rekla bych, ze to je napsáno typicky hartlovsky a myslím, že kniha přesně zapadá mezi jeho ostatní romány.

28.02.2022 5 z 5

M+B+M: Mašín, Balabán, Morávek M+B+M: Mašín, Balabán, Morávek Dalibor Vácha

Přečteno téměř jedním dechem, ačkoli člověk ví, jak to dopadne, stejně hltá každou stránku. Nikdy mě nepřestane udivovat, jakou odvahu museli mít všichni lidé zapojení do odboje. Měli rodiny, vedeli co se jim může stát (a taky se to většině stalo), a přesto nezaváhali pomoci republice, národu... To je pro mě , pro matku, skoro nepochopitelné. Vždyť přece je jednodušší se podrobit, ale vedet, že člověk a jeho rodina bude (zrejme) žít??? Jenže kde by naše vlast byla, kdyby nebylo takových odvážných lidi, kterým to nebylo lhostejné. Opravdu se sklanim před všemi, kteří bojovali. Mame jim být za co vděční. A doufám, že se na jejich hrdinství nikdy nezapomene. Jsem ráda, že se tato témata neustále připomínají. A že se dovídáme informace nejen o lidech historicky velmi známých , viz Tři kralove apod., ale také o těch ,,bezejmennych,, , kteří také bojovali a různě pomáhali, a přece jejich jména nejsou běžnému člověku známa.
Co mi na knize malinko vadilo, bylo preskakovani v čase, pro mě trochu nepochopitelné.

15.02.2022 5 z 5

X způsobů smrti X způsobů smrti Stefan Ahnhem

Myslela jsem, ze je to poslední kniha ze série. Podle toho jsem psala příspěvek, než jsem zjistila, že má vyjít další díl :-) tím pádem to mění můj pohled na knihu. Bylo to napínavé! Jsem rada, ze se vyřešila hlavní dejova linka a vrah byl dopaden. Taky s Molanderem to dopadlo dobře, teda dobře ve smyslu spravedlnosti.
Bylo mi líto rodiny z lodě, byla jsem rada, když se to napoprvé nepovedlo.
Doufám, že to Dunja tomu chcipakovi pořádně natre! Takovej šmejd vsech smejdu.
Co mi na knize vadilo nejvíc, byly soloakce jednotlivých představitelů. Fabian jede sám do přístavu, Liljova sama do bytu, který nehlidaji, Stubbsova sama hledat Molanderovu parcelu, no prostě na hlavu. To mě docela vytacelo. Jinak opravdu napínavé a zajímavá zápletka.

30.01.2022 5 z 5