X způsobů smrti

X způsobů smrti
https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432180/bmid_x-zpusobu-smrti-LCE-432180.jpg 4 630 630

Fabian Risk série

< 5. díl >

Thriller švédského bestselleristy Stefana Ahnhema dohrává napínavou partii titulu Motiv X. Za každou vraždou se skrývá motiv. V jistých případech je to však bohužel pouhá iluze. Je noc a z přístavu u Helsingborgu vyplouvá nafukovací člun s jediným pasažérem. Na zádech má připevněný meč. Jeho úkol určila hrací kostka: Někdo musí zemřít. Jen ještě neví kdo. Místní policie se zatím snaží vyšetřit několik zdánlivě nesouvisejících případů vražd. Když se zdá, že už se jim to konečně podařilo, najde se další oběť a detektivové včetně Fabiana Riska si musí přiznat: Nic z toho, co víme, není pravda. A pokusit se společně s dánskými kolegy chytit někoho, kdo nepotřebuje mít motiv zabít – zato zná nepřeberně způsobů, jak to udělat.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kalibr
Originální název:

X sätt att dö , 2019


více info...

Přidat komentář

KudrlinkaM
08.07.2024 5 z 5

Série čtena na přeskáčku, ale je boží. A tento díl.... zkrátka mistrovský.

Elapheg
22.06.2024 5 z 5

Hned po Motivu X jsem se vrhnul na X způsobů smrti, protože mě zajímalo jak předešlý díl, ve kterém začíná pátrání po vícero vrazích, dopadne. I v tomto pátém díle, máme další případy mrtvých a že je jich požehnaně, od stejných vrahů ze čtvrtého dílu a máme zde opět i vyšetřovádní dánské policie. V tomto díle ve finále je Fabian Risk opět konfrontován po dlouhém vyšetřování s dvěma vrahy, půjde mu doslova o hubu, jestli z toho vyvázne, nebudu prozrazovat. Mohu jen napsat, že to byl krvavý díl, ale mně se to velmi líbilo a šestý díl: Poslední hřebík, je finále všech započatých vyšetřování, díl, který mě ještě čeká. Jak již zde bylo zmíněno, autor s každým dílem přitvrzuje, ale pořád se to za mě ještě dá. Dějově se střídá hlavní švédské vyšetřování: Astrid Tuvessonová, Skála, Molander, Fabian Risk a Irene Liljová, Copánek s kratším dánským vyšetřováním, respektive Kim Sleizner, který je slizák na entou. Fabian rovněž pokračuje ve vlastním soukromém vyšetřování po zemřelém kolegovi a je to další hlavní dějová linka. O čem, nebudu prozrazovat. I tento díl byl výborný, ostrý, napínavý s pár dějovými zvraty a hromadou mrtvých a kaluží krve, ale i tento thriller opět hodnotím pěti hvězdami a doporučuji ho. Konec je opět otevřený pro šestý díl, na který brzo přijde řada, ale asi si na chvíli po dvou knihách za sebou od Ahnhema dám od tohoto autora pauzu. Uvidíme. :-) Velmi doporučuji číst sérii chronologicky, protože autor v novém díle jen lehce naznačí, o čem byl vyšetřování z předešlého dílu a silně vychází z toho, že čtenář předchozí díly četl a 90 procent všeho předešlého už autor neopakuje. Takže nečíst chronologicky, znamená, v mnohém netušit, o co se vlastně autorovi v dalším díle jedná, a na co navazuje. Za mne spokojenost.


Havrnka
21.06.2024 5 z 5

Opět výborné čtení.

Abikk
21.06.2024 3 z 5

Naprosto souzním s komentářem @Niu, pod vše bych se podepsala. Příběh je čtivý a napínavý, ale strašně táhlý. Nehledě na spoustu nelogických věcí. Postava kostkaře byla vymyšlena skvěle, ale tak trochu jak z jiného světa. Co se týká Fabianovi rodiny, tak se u mne nic nezměnilo a klidně bych je příště i vynechala :o)

Dudlík08
01.06.2024 5 z 5

(SPOILER) Hned u první knihy této série jsem se úplně neztotožnila s hlavním detektivem Riskem, Dunja ano, ale Risk mi opravdu nepřirostl k srdci, pravděpodobně je to kvůli rodině a vztahu k nim, ale také z pohledu vyšetřování. Ale i přes tento "problém" jsem prostě sérii dočíst chtěla. Tato knížka byla jedna z těch lepších v sérii a přiznám se, že jsem byla ráda, že konečně sklaplo Molanderovi, který mě fakt vytáčel :D těším se na poslední hřebík a snad sklapne i Slizákovi :D

EvikU.
26.05.2024 3 z 5

X způsobů smrti je již pátý díl rozjeté série. Tentokrát jsem po ní sáhla do výzvy #proctemeabecedu písmeno X.

Většinou to nedělám, mám ráda číst celou sérii po sobě. Ale výjimečně sáhnu i po knize z rozjeté série, jejichž první díly jsem nečetla. Někdy to nevadí, protože vše důležité je v knize připomenuté.

V této serii jsem ale nejspíš udělala chybu. Nakonec na mě kniha působí jako průměr, občas mi přišlo, že mi něco nedává smysl. Což je můj problém, nečetla jsem předchozí díly. Jenže mně i přišly mezery ve vyšetřování. Nelogické postupy. A to už není problém můj, ale knihy.

Nesedl mi ani hlavní vyšetřovatel, takže možná proto jsem brala jeho postupy jako málo účinné k dopadení vraha.

Ovšem zaujalo mě téma podle čeho si vrah vybíral. Stačila mu pouhá herní kostka s číslicemi 1 až 6. Hod kostkou mu určil ne jen způsob smrti, ale i určil kdo má takto umřít…

Každopádně konec se mi zamlouval a určitě dám ještě sérii šanci, akorát se do ní pustím hezky od prvního dílu.

Tereza197
25.02.2024 5 z 5

Předchozí díl mě trochu zklamal tím, že se v něm vlastně nic “nestalo. Po dočtení tohoto dílu však pochopíte, že to byla jen předehra pro X způsobů smrti, které mě pohltily na X různých způsobů. Těším se na poslední hřebík do sbírky této série!

MisakCZE
16.01.2024 4 z 5

Na úvod je nutno dodat, abyste tuto knihu nečetli, pokud nemáte načtený díl předešlý. Je to přímé pokračování.
Musím konstatovat, že toto byl asi nejlepší kousek z celé série.
Děj se výhradně točil okolo Molandera a nahánění vraha "X", osobní životy aktérů, stejně jako linie okolo Theodora byli upozaděny, ne však zcela ignorovány.
Bylo to napínavé, čtivé, neodložitelné, nepřekombinované, logicky uzavřené.
S přílišnou brutalitou, kterou zde někteří zmiňují, nesouhlasím. Za mě to bylo v mezích žánru, kdo čte Cartera či Mastertona, asi se mnou bude souhlasit.

Teď už nezbývá než zatlouct "Poslední hřebík", nevím jak vy, ale já jdu pro kladivo ...

JiříM
03.12.2023 5 z 5

Ten Fabian je snad nesmrtelný!

Kekik
08.10.2023 5 z 5

Tak předposlední díl je za mnou. Konec mě lehce zklamal. V případu s kostkou jsem se s vyústěním smířila. Prostě kostka rozhodla. Bohužel u Molandera jsem čekala více akce. Tady se autor moc nepředvedl. Přitom takový potenciál. Ale třeba se ještě něčeho dočkám v poslední knize s Fabianem Riskem.

hana4834
27.02.2023 5 z 5

Nejlepší díl jsem zvědavá na pokračování

Katulinka69
21.02.2023 3 z 5

Za mě nejlepší ze série

Pedro69
18.02.2023 4 z 5

Kdyby to nebylo podle mě překombinované dál bych pět hvězdiček.

monika0356
13.02.2023 5 z 5

To je silena jizda tato serie, na muj vkus obcas az moc brutalni, ale to se mi na tom asi libi. Neda se odlozit, clovek musi cist dal a dal…tesim se okamzite na dalsi dil.

Deia
09.02.2023 4 z 5

Štvrtá časť tejto série sa mi veľmi nepáčila, to vyšetrovanie ma tam až tak nebavilo. Ale keďže toto je priame pokračovanie, tak som chcela vedieť, že ako sa to uzavrie. Táto časť sa mi čítala lepšie, vyšetrovacia linka bola viac priama, ale aj tak mi pár vecí vadilo. Napríklad linka s Fabianom a jeho synom (našťastie divnej Fabianovej rodiny bolo v tejto časti menej), v ktorej sa podľa mňa Fabian správal nelogicky - nechcem spoilerovať, ale neviem, čo čakal. Takisto mi nesedela ani dánska linka so slizkým šéfom Sleiznerom, jeho kapitoly boli strašné, nechápem ako sa taký človek dostal na tak vysokú pozíciu. Šiesta časť má byť práve o ňom, ale tu mi to ešte proste nesedelo, aj kvôli tomu mi to celé prišlo také preplácané, že je v príbehu až príliš veľa dejových liniek. Ale aby som nebola iba negatívna, tak kniha má spád, je napínavá, je tam jedna obeť za druhou a vyšetrovatelia sú konečne sústredení na tento prípad. Najviac ma ale aj tak bavilo Fabianovo súkromné vyšetrovanie, to som bola veľmi zvedavá, ako to celé dopadne a či sa mu podarí páchateľa zatknúť. Poslednú časť si určite prečítam, ale už ani neviem, či sa na ňu teším alebo či len chcem mať sériu za sebou. Ako nie je zlá, len trošku priemerná.

Kaja1
09.01.2023 5 z 5

Tak opět to byla jízda. Přiznám, že někdy už na mě bylo těch brutálních vražd hodně a knihu jsem odložila, abych ji zase za chvíli vzala a četla dál. Fabian Risk je policista, kterému to pálí, ale jeho protivníci nejsou také žádná "béčka". Teď si dám chvíli odstup a budu se těšit na Dunju a její boj s Kimem.

m_martina
07.01.2023 5 z 5

Kniha se nedá odložit, čte se sama. Jen ty brutální scény by snad ani nemusely být. Naštěstí jsem tuto řadu začala číst, až když byly vydané všechny její části. Proto jdu hned na poslední případ s Riskem.

Kubajzz
07.12.2022 5 z 5

Poslechnuto jako audiokniha a musím říct, že nápad s kostkou za mě super. Knížka opět nezklamala a už se těším na další díl. Rozhodně doporučuji.

kob
05.12.2022 4 z 5

Nápad s kostkou je super, ale motá se tam dohromady tolik věcí, že jsem byla úplně nadřená, jak jsem se snažila za každou cenu udržet v obraze. Některé postavy mě rozčilovaly natolik, že už se mi chtělo knížku zahodit, což ovšem slouží autorovi ke cti, jak čtenáře dostává, kam potřebuje.

BlackBlade
16.10.2022 4 z 5

Dobré vyvrcholení předchozího dílu, moc se mi to líbilo. Jen doufám, že toho 3,14čuse Kima Slajznera už někdo sejme. A pořádně. To je fakt tchurák... (autorsky ale dobře vykreslená postava, kterou musí všichni nesnášet).