M+B+M: Mašín, Balabán, Morávek

M+B+M. Josef Mašín, Josef Balabán, Václav Morávek. Tři králové z doby nacistické okupace. Nezpochybnitelní hrdinové, kteří neváhali riskovat a položit životy za osvobození Československa. A přesto to byli i normální lidé toužící po obyčejných věcech jako láska, rodina nebo klidný večer beze strachu, kdo zaklepe na dveře konspiračního bytu… Román Dalibora Váchy M+B+M vypráví o odbojové činnosti těchto tří velikých postav československé historie od roku 1939 až do jejich úplného konce. Barvitě popisuje všechny jejich dobrodružné a nebezpečné eskapády i postupně narůstající únavu ze života po konspiračních bytech, každodenně na hraně života a smrti, kdy nepřítel může stát za každým rohem a zrádcem bývá i blízký přítel. Vše pak dokresluje ponurá, klaustrofobní atmosféra okupované Prahy plná gestapáků a špiclů, vylidněné ulice a strach ležící na tomto krásném městě jako tlustá deka. Svět, kde jste nevěděli dne ani noci, kdy vás gestapo zatkne a postaví ke zdi…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/459918/big_m-b-m-masin-balaban-moravek-hik-459918.jpg 4.258

Kniha M+B+M: Mašín, Balabán, Morávek

Denny456

Takže tato kniha mě lákala hned jak jsem ji uviděl v knihkupectví. Toto období mám rád a třeba knihu Dva proti říši považuji za úžasnou. Toto románové zpracování známého příběhu mě samozřejmě bavilo pokud jde o obsah. Horší to již bylo se skákáním v ději z roku na rok a měsíce na měsíc. Bohužel to občas působilo dost chaoticky a moc nezávidím někomu, kdo s ek těmto příběhům zatím dostal jen zběžně, protože mu spoustu věcí muselo utéct. Jinak fajn.

TomHr

Kdyby se mě někdo zeptal, odněkud z hlubin paměti bych vydoloval jména Balabána, Morávka, Mašína, jakož i názvy některých odbojových skupin, jako Tři králové, Obrana národa. Snad už v hodinách dějepisu se tam ta jména dostala. Až Váchova kniha přiřadila k jménům tváře, postavy z masa a kostí. Osobnosti, kterým čest, smysl pro povinnost a vlastenectví nedovoluje nečinně přihlížet okupaci a postupné likvidaci národa. Sledujeme odvážné kousky, sebevědomé furiantství, na druhou stranu každodenní strádání, fyzické útrapy a zranění, pochybnosti o smyslu odboje a vědomí stálého nebezpečí dekonspirace, neustálé obavy o rodinu a přátele. Vácha dobře popisuje morální dilemata: obětování jednotlivců v zájmu utajení informátora nebo likvidaci konfidenta, která je sice nezbytná, ale stisknout spoušť není tak snadné. To vše dělá z Tří králů nefalšované hrdiny, a nejen z nich, také z těch desítek lidí, dnes více či méně známých, kteří s vědomím rizika pomáhali nebo se přímo zapojili do odbojové činnosti.
S přibývajícími týdny a měsíci okupace atmosféra houstne, řady odbojářů řídnou, gestapo se ukazuje jako efektivní a krutý protivník. Proti samotné nacistické mašinérii by se snad dalo bojovat. Ale nečekaným nepřítelem se stávají vlastní lidé. Přibývají řady udavačů, Čechů více či méně nápomocných gestapu, ať už ze strachu, z přesvědčení nebo ze zištných důvodů. Proto, jak víme, příběh Tří králů a většiny dalších odbojových skupin nemá šťastný konec.
Střídání dějových linií pomáhají udržet posluchače v napětí a vsuvky – zprávy z dobového tisku – dokreslují reálie a absurditu života v protektorátu. Kniha i přes množství faktů rozhodně nenudí, naopak, román bych doporučil nejen zájemcům o válečné reálie.

SuperSojka

Tyhle knihy se mi těžce hodnotí. Z hlediska zasloužilosti tématu, pravdivosti zpracování je to skvělý počin. Literárně se mi to četlo hůř, styl mi přišel kostrbatý, nebyl úplně strhující, přeskakování v čase u jednotlivých kapitol mě mátlo a jeho smysl mi zůstal skrytý. Psychologie postav není úplně individuálně rozpracovaná, ale spíš představuje jeden archetyp, který je otisknut ve všech postavách. Ale to není nutně špatně. Pro sdělení, které nám autor přináší, to stačí. Po přečtení ve mně zůstala úcta, tichý obdiv, vděčnost k M+B+M i lidem bezejmenným, kteří měli odvahu...

cori
31.12.2021

Román se skládá z epizod ze života nejslavnějších hrdinů domácího odboje v rozmezí let 1939 až 1942, kdy byl v červnu popraven poslední ze tří mušketýrů Josef Mašín. Autor se pokusil vykreslit jejich psychické stavy během přežívání v ilegalitě, kdy se kolem nich stahovala smyčka a nevěděli, komu mohou věřit. Morávkovo vánoční přespání u bezdomovců se skutečně odehrálo? Tento román bych zařadila po bok stejně strhujícího díla Dva proti Říši od Jiřího Šulce.

Pan_Skala
30.12.2021

Ve výsledku velmi zajímavá a dobrá kniha. Měl jsem sice místy problém se do ní ponořit, ale v celkovém výsledku to dobře funguje jako román. A určitě je velmi dobrá na probuzení zájmu o tématiku našeho odboje a speciálně "Tří mušketýrů".

Melanka
23.12.2021

Pro mě byla kniha spíše zklamáním. Osudy Tří mušketýrů by stály za lepší zpracování a vykreslení hrdinů. Nicméně číst a učit se o takových odvážných lidech je potřeba!

Klára90
20.11.2021

Plně se ztotožňuji s komentářem od 0kozel, takže se nebudu nějak zbytečne opakovat. Snad jen, že je dobře a jsem ráda, že takové knihy vycházejí. Ve škole se toho člověk moc nedozvěděl, o takových vlastencích a národních hrdinech téměř nic. Naprosto chápu, že není v kapacitě vyučujících každého takového hrdinu zmínit…proto je skvělé, že se vše můžeme dozvědět z knih. Příběh jsem hltala, kolikrát s vyvalenými očima a otevřenou pusou. Možná bych v knize uvítala i nějakou fotografickou přílohu, ale tohle je maličkost, dohledávala jsem si na internetu. Díky knize jsem se dozvěděla nejen o 3 hlavních aktérech, ale také o hromadě dalších odvážných lidí, kteří působili v odboji.

0kozel
25.10.2021

Dávám plné hodnocení, i když objektivně je to na 4*. Ale podobných knih moc není a já jsem rád, že někdo do beletrického zpracování Tří králů (Tří mušketýrů) pustil. Zpočátku jsem měl trochu problém s přeskakováním děje (přestože jsem na to byl po přečtení předešlých autorových knih připravený). Některé vložené úseky dávaly smysl, jindy byl trochu skrytý (třeba když si šli odbojáři zastřílet v lese a kvůli špatně skladované munici některé výstřely selhaly, což začalo dávat smysl o pár kapitol dál, když v klíčovém okamžiku nedošlo k výstřelu) a u několika vsuvek mi smysl zůstal skrytý. Líbily se mi úryvky z dobového tisku. Ještě bych rád dodal, že kniha není jen o ústřední trojici, ale zachycuje i osudy dalších odbojářů a organizací. U každé postavy je doplněn skutečný osud, což mě donutilo si později vyhledávat další informace. Jediná chybka, které jsem si všiml bylo uvedení, že Jan Karel se dožil konce války, i když o několik stran později bylo správně zmíněno že byl popraven.