Dcery nové doby

Příběh čtyř přítelkyň narozených kolem roku 1900 a žijících v Hamburku je bohatou rodinnou ságou odvíjející se na pozadí dvou světových válek a tragických německých dějin 20. století. Dcery nové doby jsou prvním dílem trilogie, která pokrývá celé 20. století. Po vydání knihy v roce 2016 se v Německu podle žebříčku časopisu Spiegel stala více než rok bestsellerem č. 1 a podobného úspěchu dosáhla i v Itálii. Její autorka Camen Kornová bývá označována jako „německá Ferrante“....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421851/big_dcery-nove-doby-E8Y-421851.jpg 3.9119

Sága jednoho století 1.

Literatura světová, Romány, Historie

Vydáno: , Prostor

Töchter einer neuen Zeit, 2016

Kniha Dcery nové doby

Amanita
31.12.2021

V podstatě poklidné vyprávění o životě čtyř mladých žen v meziválečném období a v době 2. sv. války , které se vzájemně znají, nebo se v průběhu děje seznámí. Je zde i řada dalších, podle mě neméně důležitých postav, které patří do života hlavních hrdinek, nebo do něj vstoupí a obvykle v něm již zůstanou... osobně jsem si mnohem více oblíbila mnohé z těchto "vedlejších" postav, zejména pak mužských. Kniha se mi četla velmi dobře a s chutí snahám po druhém dílu.

los
21.12.2021

před časem jsem se pokoušel začíst do obdobných "ženských" ság, koncipovaných na mnoho dílů (Geniální přítelkyně od Eleny Ferrantové, Šikmý kostel od Karin Lednické, ...), a ani tentokrát mě autorka (Carmen Kornová) nepřesvědčila, abych otevřel navazující svazky; čtenářsky jsem nalákán na dobovými reáliemi napěchovaný fikční svět, ale výsledkem je jen další ze stovky variant planého plácání o univerzálních "ženských" problémech

Hasmi
07.12.2021

Neurazí, nenadchne. Povrchní popis životních osudů několika kamarádek a osob s jimi spjatých. V anotaci se píše o příběhu čtyř přítelkyň, ale já bych řekla, že spíše známých. Vztahy mez nimi určitě nebyly cizí, ale jejich vzájemné přátelství bylo popsáno tak nějak studeně. V celku to pro mě bylo nesnadné čtení - dost povrchní na to, abych četla pomaleji a více přemýšlela a na druhou stranu děj dost nezáživně popsaný, abych se do knihy dokázala "zažrat". Nejsem si jistá, nakolik kvalitu knihy snižuje překlad, ale některé navazování vět mi přišlo velmi nesouvislé. Ačkoliv má kniha otevřený konec, další díl se zatím číst nechystám.

brabofka
30.09.2021

Je zajímavé sledovat příběh 4 žen a jejich rodin, vzájemně propletených, na pozadí dějin. Jen škoda že vše bylo bráno trochu povrchně, a "letem světem". Navíc ve druhé třetině se to jaksi zadrhlo, a trochu to skřípalo, než se děj opět na posledních pár desítek stran rozjel. Ani nemůžu říct, že končí velkým finále. Najednou, tak jak to opět "jelo", KONEC. Byť s malými připomínkami ale dávám 5* jdu na druhý díl.

VendulaB
06.07.2021

Příběh se odehrává ve 20.-40. letech v Hamburku, je tedy předem jasné, jak se bude vyvíjet. Úsměvně působí potřeba autorky vykreslit zde všechny myslitelné lidské osudy té doby - nacista, komunista, svobodná matka, bezdětná žena, bohatá rodina, chudá rodina, homosexuálové, židé, smíšené manželství... Je to trochu na sílu a vede to k tomu, že jejich životy působí trochu zkratkovitě. Přesto se kniha se čte dobře a rychle.

Noisette73
16.06.2021

(+ SPOILER) Skvělá i když těžce napsaná kniha.
Pořád mi asi Lina byla nejmilejší, Hanny mi něčím lezla na nervy, pořád vykládala jak Luda milovala a pak se vdá znovu, vykládá, že nechce krom Marike další děti, lup ho a má další dítě...
Ten lesbický vztah jedné z hrdinek, aby nechyběl...
My v každé knize musíme mít vzorek nějaké menšiny, aby byla kniha úplná? Neříkám někam se to hodí a dokresluje to děj, ale tady? Tady autorka vyhověla požadavkům, jinak si to neumím vysvětlit. Jinak kniha zřejmě utrpěla na překladu.
Ale historicky velice přesná a propracovaná.

Madelisi
15.06.2021

Báječné. Připadá mi, že německá hyperinflace je strašák pouze v našich zdrojích. Zde si ji člověk téměř ani nevšiml.

Pěkné, lehké čtení. Každá postava mě bavila, sice někdy jsem měla pocit, že se občas chovají jako blbci, nebo že seznámení některých postav bylo pouze zásahem autorky, ale to mi vůbec nevadilo.

koppy
29.05.2021

Na knihu jsem se moc těšila, i když mě trochu odrazovalo ne příliš dobré hodnocení. Začátek byl pro mě trochu nezáživný, hodně postav a rychlé střídání děje. Za půlkou mě naopak toto rychlé střídání začalo bavit, kniha měla spád, k čemuž určitě přispělo i historické období. Opravdu nebyl problém napasovat roky 1919 až 1948 do 389 stran. Na začátku jsem nevěřila, ale to jde, aniž by z příběhu nebyl nesmysl, ale autorce se to povedlo. Oceňuji i vysvětlivky na konci knihy, které omůžou osvětlit třeba řadu místních reálií. Takže já jsem velmi mile překvapena a potěšena. V knize není nic neuvěřitelného, na co by chtěl autor za každou cenu nalákat čtenáře. Tohle se opravdu mohlo stát.