V kolektivu oblíbená

V kolektivu oblíbená
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/477747/bmid_v-kolektivu-oblibena-pf9-477747.jpg 4 35 35

Hana a její neobyčejně každodenní cesta mezi knihami Hana Pavla Taussiga, který si v Česku získal pozornost jako Chlapec, který přežil pochod smrti, čtenáře velmi živě přenáší do doby padesátých let, do Státního nakladatelství beletrie, kam mladá Hana souhrou okolností nastupuje jako doručovatelka. Pavel Taussig jako pamětník, který v té době v podobném podniku pracoval, přesně zachycuje období a události v národních podnicích za vedení (nebo řádění) šéfů zvláštního ražení a odhaluje tak zásady (ne)fungování nakladatelství, potažmo celého státního zřízení. Předkládá tak velmi vydařenou momentku tehdejšího světa plnou dobových hlášek a průpovídek, sepsanou lehkým a pestrým jazykem, kterému porozumí i ti, pro něž je tato doba již na hony vzdálená. Toto absurdní vyprávění o absurdních časech je zároveň velmi lidské, pravdivé a smutné, ale zároveň neobyčejně vtipné, kdy ironii a sarkasmus plynule střídá čistý humor, která čtenáře upřímně rozesměje. Vhodné jazykové prostředky pak souladí s barevnými a plastickými charaktery a celý příběh má dynamiku. Hanino mládí a optimismus stojí v přímém kontrastu s tehdejší dramatickou situací, kdy se i ona osobně musí vypořádat s velkým zásahem do života – nuceným odchodem ze školy a zdánlivě bezdůvodným uvězněním otce; její naivita se dostává do sporu s protřelostí a intrikami „kádrovníků“. Přesto není Hana jen příběhem doby, jak by se mohlo zdát, ale příběhem člověka, ve kterém se ona doba odráží a která ho, ať chce, nebo ne, mění.... celý text

Přidat komentář

sporran
10.03.2023 3 z 5

Zajímavá kniha z období socialismu, občas některé věci hnané do extrémů. A celkově lehké psaní o nelehké době.

adela2316
17.01.2023 5 z 5

Kniha se mi líbila, mnohdy jsem se bavila v absurdnosti situací, ale člověka přejde humor, když si představí, ze se tak dělo. Kapitola o příjezdu delegace z Moskvy byla opravdu vtipná, sice ten nejvíc nejhlavnejsi člověk se vůbec neorientuje v knihách, ale to nevadí, hlavně že tam sedí profilově. A ty situace, kdy se přepisují dějiny a mění se historie, jen aby se to soudruhum líbilo, jen proboha žádné zmínky o kapitalistech a podobných zivlech. Vtipne psaná kniha o nelehkem období 50.let...
Při čtení jsem se musela velmi soustředit, občas si nějakou větu přečíst i víckrát, řekla bych, že styl autora je pro mě trochu hůře čitelný. I přesto se mi kniha líbila.


jitka7326
16.07.2022 5 z 5

Příjemná knížka o neveselé době. Hana mi byla sympatická. Zajimavybyl i autorův životopis v závěru knihy

NannyOgg24
13.03.2022 5 z 5

Pěkně zpracované téma. Hlavní hrdinka mi byla velmi sympatická.

bookcase
16.02.2022 4 z 5

Asi nejvíc ocení ti, kteří danou dobu zažili, nebo o ní mají bližší povědomí, současným mladým to asi moc neřekne. Jsem laděná retro, líbilo se mi to.

los
16.12.2021 odpad!

takový utahaný, na první signální vypočítaný ha-ha-humor, víc mne zaujal autorův biogram v závěru, i když počáteční vtip bohužel vystřídal soupis jemu udělených ocenění

Márinka
28.11.2021 5 z 5

Pavel Taussig svůj mini román pojal naštěstí humorně a za hlavní hrdinku zvolil naivní, tvrdou realitou dosud nezasaženou, osmnáctiletou dívku, která by mohla zaujmout i mladé čtenáře. Přesně v duchu slov George Santayany: „Ten kdo zapomene na svoji minulost, je odsouzen ji znovu prožít.“ Text je velmi čtivý. Věcnost, dynamika a sarkasmus posouvá děj v pro nás absurdní době rychle dopředu a čtenář se nenudí. A možná najde paralely i se současností…

IreneP
05.11.2021 4 z 5

Bizarní, vtipné, jako ze života. Docela mi to připomnělo moje 18leté já v 90. letech na jednom z ministerstev. Ten kolektiv! :-))))) Moc se mi líbil životopis autora na konci knížky. Jeho život je až neuvěřitelný.

Knižní střípky
17.10.2021 3 z 5

Hlavní hrdinkou této novely je mladá žena Hana Kováčová, které kvůli zatčení jejího otce nebylo umožněno dostudovat. Nastupuje proto na místo doručovatelky do národního podniku s názvem Slovenské nakladatelství beletrie. A čtenář spolu s ní poznává zákulisí tehdejších národních podniků, kterým málokdy šéfovali odborníci, mnohdy to byli spíše soudruzi s neposkvrněným kádrovým profilem. Myslím si, že se autorovi díky jeho vlastním zkušenostem, kdy před svou emigrací pracoval rovněž v nakladatelství, povedlo celkem věrně zachytit atmosféru, která v takových podnicích mohla být.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

tittanie
12.10.2021

Čtu hodně o komunismu, byť ani komunisty ani tu dobu ráda nemám. Přijde mi, že to bylo jak v kocourkově. Nic nefungovalo a všechno fungovalo. Doba ubíjela osobnosti.
Kniha se četla dobře. Můžu doporučit.

Tatrman
11.10.2021 4 z 5

Zajímavá koláž z "bizarních" let (ne)dávno minulých. Po letošních volbách si ji mohou komunisté aspoň v klidu přečíst, budou teď mít hodně volného času;-)

iceVS
25.09.2021 5 z 5

Nenápadná knížečka - a přitom naprosto kouzelná a vynikající.
Břitký humor a naivně/otrlý pohled na svět mladinké Hany působí na moje centrum smíchu jako rozbuška. Moc mě to bavilo a bylo mi líto, že příběh v nejlepším končil. Strašně jsem chtěla vědět jak to bylo dál. A ten závěrečný románek s jedním z Nejmocnějších byl bezvadný.
Autorův styl psaní je skvělý, úderný, rychlý. Bum, prásk, vymalováno - a ještě se smějete. Jen škoda, že i v téhle opravdové perle korektura nebyla z nejlepších. Takový základní věci...
Závěrečná kapitola o osudu autora byl dost krutý návrat na zem.
Celkový dojem - jedna z nejlepších letošních knih, byť vůbec netuším, jak působí na mladší ročníky, které nezažily všemocnost Strany.

oblakaknih
24.09.2021 4 z 5

Kniha ...v kolektivu oblíbená slibuje příběh odehrávající se mezi knihami a atmosféru padesátých let. Přiznávám se, že mě kniha zaujala především tím prostředím - knihy, nakladatelství,…

Byla jsem poměrně překvapená, že skoro celý příběh se zaměřuje spíše na vztahy na pracovišti. Rozhodně tím nechci říct, že je to negativum, ale přece jen bych ocenila, kdyby bylo v knize zmíněno více knih a autorů.

Musím vyzdvihnout, jak skvěle autor přiblížil dobu, ve které se příběh odehrává. Popsal totiž nejen fungování v podniku, ale také mimo něj a navíc příběh vyprávěl prostřednictvím statečné hrdinky a formou, která odlehčovala vážnost situace. Z celé knihy navíc vyzařuje dobová atmosféra, která čtenáře přenese přímo do příběhu.

Hana mi byla sympatická, dokázala jsem se s ní ztotožnit, ale v určitých momentech bych se ráda dozvěděla, co si myslí.

Autorův styl psaní je osobitý a chvíli mi trvalo, než jsem si na něj zvykla. Čtení mi ale nešlo tak lehce jako obvykle, což se stává málokdy. Upřímně mě to ale láká na autorovy další knihy, abych mohla styl psaní pořádně prozkoumat. Vyhovovaly mi krátké kapitoly.

Na konci knihy je poměrně dlouhá část věnována příběhu samotného autora, která mi zbytek knihy tak trochu zastínila, protože pro mě byla nejzajímavější.

Na závěr bych chtěla vyzdvihnout celkové zpracování knihy. Mapa Bratislavy, barevné ilustrace a fotografie dodaly příběhu zase něco navíc.

Ronnie Sparks
04.09.2021 5 z 5

Na samotném příběhu se mi líbí, že je psaný vtipně. Obsahuje totiž dobové hlášky a průpovídky. Dost jsem se u knihy nasmála a to jsem tu dobu nezažila. Více v mé recenzi.