ZuzanaK. ZuzanaK. komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Poslouchala jsem jako audioknihu skvěle načtenou V. Cibulkovou, která příběhu vůbec nic neubrala, naopak, krásně podtrhla krásu a plynulost textu, uvěřitelnost postav a sílu příběhu. Kniha určitě stojí za přečtení nebo poslech.

03.10.2021 4 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Čtete a čtete a čtete. Nechcete už číst dál, ale musíte. Nejen proto, abyste tu hrůzu už měli za sebou, ale také pro tu strhující a do děje vtahující formu.

30.07.2020 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Se skeptickým přístupem kniha předčila mé očekávání. Už pro to téma bylinkářek a léčitelek, které mne přitahuje, nejen proto, že babička z Poniklé a bez bylinkového čaje si ji nepamatuji.
Závěr je opravdová třešnička.
Postavy působily přirozeně, se všemi svými špatnými a dobrými vlastnostmi, (zlo)zvyky, umanutostí a přesvědčením o své víře/pravdě, pro kterou se stane člověk na chvíli i dlouhý čas třebas i nedobrým.
Interpretka knihy Tereza Bebarová spolu s Miroslavem Táborským byli příjemnými spolucestujícími při ranním a podvečerním cestování. M. Táborský má ale IMHO lepší německou, než slovenskou výslovnost :)

30.06.2022

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Ze začátku jsem si musela zvyknout na styl, ale po pár stránkách jsem byla uhranutá. Ve druhé třetině došlo k mírnému a krátkému poklesu tempa a záživnosti, ale finále opět skvělé.
V knize si to své může najít každý napříč generacemi (od náctiletých po seniory) i pohlavími.

24.07.2020 5 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Znám ten příběh i hrdiny velmi dobře. A přesto. Mám je ráda, odsuzuji je, chápu je, znovu se divím a děsím a ... stejně pořád držím pěsti a doufám, že tentokrát to vyjde ...
Velký obdiv a dík všem bezejmenným a zapomenutým hrdinům, kteří nezištně pomáhali navzdory velké pravděpodobnosti smrti.
(Hodnotím audioknihu načtenou L. Frejem)

20.07.2022 4 z 5

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Silné!
Rozvedu-li to více, lidsky upřímné, hluboké, bolestné, ... stejně jako jakákoli pravda, která nemusí být vždy jedna. Skvěle vystižené charaktery, protože nikoli černobílé, se všemi touhami, mladickou hloupostí i touhou po spravedlnosti, která ale může pro každého být, stejně jako pravda, různá.
Slyšeno na ČRo.

10.11.2022 5 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Dočteno až na druhý pokus. První jsem vzdala po asi 70 stranách. I na druhý pokus mě kniha zpočátku nebavila, pak ale strhla, poté trochu nudila, nakonec jsme kniha i já nabraly druhý dech, abychom dospěly k příjemnému závěru.
Asi je mou chybou, že jsem po všech nadšených doporučeních čekala víc. Přesto je to velice dobrá kniha a jsem ráda, že jsme si k sobě našly cestu.

30.07.2020 4 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

FB mě baví. Ač jsou jeho postavy vlastně neuvěřitelně divné, nesnesitelné a celý příběh sentimentální se všemi klišé, jsou zábavné, dojemné a postavy vlastně i uvěřitelné (ale ano, vím, že si odporuji :), což je možná právě to, co mě na tom všem baví).
Čteno v anglickém překladu, takže hodnotím možná trochu jinou knihu, ale pořád je to pro mne velmi dobrá oddechovka.

30.01.2024 4 z 5

Dášeňka čili Život štěněte Dášeňka čili Život štěněte Karel Čapek

Jak mám to dítě čtením uspat, když se oba hlasitě smějeme nejen textu, ale i skvělým kresbám?

15.12.2020 5 z 5

Kniha, kterou pravděpodobně nebudete chtít číst znovu, ale kterou byste si rozhodně měli přečíst.
Skvělý souhrn dvaceti let předválečných, válečných i poválečných středo a východoevropských států. Citlivost, se kterou se autor snaží vyobrazit neuvěřitelnou krutost páchanou na lidech, nezmírní odpor, hnus i hrůza, které pocítíte při čtení všech konkrétních příkladů, jimiž autor polidšťuje všechna ta ohromující čísla padlých, zavražděných, vyhladovělých, umučených a jinak života zbavených lidí, čímž se z čísel nestávají jen čárky do statistik, ale cítíte za nimi lidské bytosti se svými životy a osudy.

28.07.2020

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

A vlastně proč ne právě takhle ... Dobré pro zamyšlení o době, která nebyla hezká, ač se tak někteří stále tváří a s nostalgií vzpomínají. Nevzomínejte, přemýšlejte.

30.12.2023

Špalíček veršů a pohádek Špalíček veršů a pohádek František Hrubín

Klasika a nádherné ilustrace Jiřího Trnky. Povinná četba do dětských postýlek.

06.08.2020 4 z 5

Anglické listy Anglické listy Karel Čapek

Nemusíte nikam jezdit, jen si sednete na zahradu, přikryjete se dekou, popíjíte černý čaj, čtete a procestujete celé království.

30.04.2024 5 z 5

Chalupa Chalupa Pavlína Křivánková

Obyčejný příběh o obyčejných ženách. Reálných, lidských, plastických. Líbilo.
Posloucháno na ČRo.

15.04.2024

Přijde kůň do baru Přijde kůň do baru David Grossman

Skvěle interpretováno H. Borem na ČRo. Jeho přednes učinil z poslechu neuvěřitelne živý zážitek, mnohem lepší, než kdybych si knihu četla sama. A i tak by to bylo tíživé poslouchání, plné trapnosti, smutku, troše legrace, plné života, který nebyl ani naplněný, ani prázdný. Hluboce lidský příběh.

14.02.2024 4 z 5

Zmizet Zmizet Petra Soukupová

Uf. Tohle jsem nečekala. Bylo to ... lze to o takových příbězích říci? ... skvělé.
Není to letní pohodovka, ale rozhodně se nezdráhejte si knihu přečíst kdykoli. Ale možná lehce lepší na zimu, neb vás příběhy nenechají chladnými.

12.03.2022 5 z 5

Vánoční prasátko Vánoční prasátko J. K. Rowling (p)

Kniha mě mile překvapila nejen zápletkou, ale i velmi příjemným plynutím.
Syn dobrodružství skutečně prožíval a jsem si jistá, že v něm na nějakou dobu zůstane i hlavní poselství knihy.
Pátou hvězdu přidávám za krásné ilustrace.

18.01.2022 5 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Skvěle popsaná atmosféra, skutečné postavy, děj, který neškobrtá, rozhovory, které mají hlavu a patu a odpovídají věku postav ...
Výborné. Bavil se syn i já.

16.02.2024 5 z 5

Venuše ze zátoky Venuše ze zátoky Dominik Dán

Mé první setkání s tímto autorem a to velmi příjemné. Děj má spád, příběh je uvěřitelný, zajímavý a pestrý.
Kladně hodnotím i audiozpracování na ČRo v podání Petra Stacha.

13.04.2023 4 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Mrazivé, úsměvné, děsivé, naivní, nepředstavitelné, neuvěřitelné, syrové, obočí nadzvihující, udivující, nepochopitelné, ... Vše dohoromady, každé zvlášť. Zajímavé.

21.03.2023