Špalíček veršů a pohádek

Oblíbená knížka krásných básniček a pohádek z pera a štětce dvou velikánů literatury pro děti. Krátké, hravé verše o zvířátkách, rostlinách, lidech a věcech kolem nás jsou snadno zapamatovatelné a potěší ty úplně nejmenší. Známé i méně známé pohádky jsou v Špalíčku přebásněné i v próze. Děti se setkají s Červenou karkulkou, Budulínkem, Otesánkem, Palečkem i Smolíčkem, ochutnají Perníkovou chaloupku, Dědečkův koblížek i Velikou řepu, proběhnou se s kuřátkem v obilí a se zvířátky v začarovaném lese. Do dalekých krajů se podívají za pavím králem, Nosáčem, oslí kůží i za Kráskou a Netvorem. A nakonec nahlédnou do Květuščiny zahrádky.Půvabná a nesmrtelná knížka je báječná pro předčítání i první čtení. Ilustrace Jiří Trnka....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/67_/67868/spalicek-versu-a-pohadek-SEe-67868.jpg 4.8236
Pro děti a mládež, Pro nejmenší
Vydáno:, Albatros (ČR)

Kniha Špalíček veršů a pohádek

kara

Moje láska od dětství. Když přijedu na návštěvu k babičce, dost často do Špalíčku nakouknu. Znovu se mi díky ní vrací krásné chvíle, když jsme si ji společně četli, potom i já sama, když mě babička hlídávala, když jsem byla někdy nemocná. Nad touto knihou mám vždycky znovu pocit, že jsem malá holka, všechno je skvělé, bezpečné, z kuchyně voní čerstvě upečené buchty a dědeček je stále ještě naživu s námi.

bukyna84

Hrubínův Špalíček s ilustracemi Jiřího Trnky nesmí chybět v žádné knihovně. Pohádky jsou čtivé, můj tříletý syn je miluje, často se ptá, jestli budeme číst zase pana Hrubína :-) A já mu je ráda čtu, jde to krásně i nahlas, což není u dětských knih pravidlem...

Jirinamac

Tyto krásné pohádky jsem koupila pro své dítě cestou od doktora, když jsem se dozvěděla, že jsem těhotná. Jak ráda jsem z ní četla. :)

sarka9190
10.11.2018

Tato kniha je moje dětská láska.

MartinaMartina
01.11.2018

Poklad v mé knihovně.

MorriconeTheGod
09.09.2018

Takový pohádkový fundament, který by asi v české domácnosti neměl chybět.

SSTknihy
15.06.2018

Kniha, kterou máme doma v polici je tak ohmataná, že není vůbec možné pochybovat o tom, že patřila v dětství k jedněm z našich nejoblíbenějších. Červená Karkulka nebo Paleček a jeho kamarádi jsou nesmrtelná klasika, díky Špalíčku jsem objevila Andersena a pohádky Tisíce a jedné noci, no a veršovanou pohádku o Květušce a její zahrádce si občas z nostalgie přečtu i dnes.

Prazub
22.03.2018

Pravděpodobně tato kniha mne dosti ovlivnila v mém dětství. Ty verše doplněné působivými obrázky mi jaksi utkvěli v paměti. Jen nemohu nikde sehnat vydání z šedesátých let. Kniha se mi dávno kamsi ztratila.

RyonMathrin
26.02.2018

Jak udělat pohádku ještě pohádkovější... napsat ji ve verších. Nádherná záležitost, moc rád na ni vzpomínám. Třeba se ještě někdy bude dělat reedice?

Damato
12.02.2018

Největší poklad z včerejší návštěvy Brna a mého šmejdění v antikvariátu na Kapucínském náměstí. Tuhle knihu jsem jako holka milovala- protože jsem ji četla své kamarádce, která byla o 2 roky mladší, tuhle knihu vlastnila ona a já ji před panelákem měla hlídat. Dokud jsem knihu nepřečetla chudák kamarádka ( promiň Pavlínko, teď už jsi dospělá a určitě ti došlo, že jsem s tebou kamarádila z vyloženě prospěchářství, musela jsi sedět na klepači a potichu poslouchat, jak já čtu - byla jsem mrcha,co? ) , moc jsem ji tuhle knihu záviděla a o to větší radost jsem měla včera, když jsem na ni narazila. A během cesty dom ji prohlížela jako svátost, možná o to hůř jsem nesla, když jsem ji večer začala číst vnučkám a po chvilce zjistila, že si hrají v posteli s panenkami a mě neposlouchají a věta -" .... Babíííi, mě to neba...., vyprávěj radši o tom, jak jsi byla malá a honila" leva". ( Kdysi mi můj děda vyprávěl, že když byl v Africe , potkal lva a já tenhle příběh převyprávěla a s úspěchem vykládala jak dětem , tak vnučkám). Škoda, přesto ale tahle kniha zůstala na pomyslném žebříčku mých TOP knih na hodně vysokém žebříčku.

Bella1
01.02.2018

Další krásná knížka, na které jsem vyrůstala. Jedna z nejkrásnějších.

Chesterton
28.12.2017

Občas začínám snít sen o dětství a začínám se těšit na vnoučata:))

hroneczek
30.10.2017

Jedna z knih, které mě doprovázely snad celé dětství. Ilustrace nádherné, verše snadno zapamatovatelné, některé si pamatuji do dnes, jiné mi okamžitě naskočí při přečtení prvních veršů. Pokud bych měla označit nějakou knihu, jako knihu dětství, pak to bude určitě tato.

ddkk
18.10.2017

Dodnes si pamatuju některé veršované pohádky zpaměti...a ohromuju vnoučka :-)

terezie6086
02.06.2017

Jedna z nejoblíbenějších knih s dětství, hlavně příběh o Palečkovi to je moje nejoblíbenější. Doteď si pamatuji úryvky z Perníkové chaloupky či Červené karkulky :-)
A básničky jakbysmet :-)

whale77
28.02.2017

Až teď, na stará kolena, jsem tuhle knížku dala komplet celou. Včetně všech básniček. VŠECH. Poezii obecně nemám moc ráda, ale dětskou zvládnu. Z téhle Hrubínovy kolekce jsem měla schizofrenní pocit – klasické zbásněné pohádky jako O Palečkovi, Karkulce, Smolíčkovi či Perníkové chaloupce jsou super, klasika kterou člověk odrecituje i po desítkách let. Ale pak hromady a hromady říkánek typu láska-páska, zavánějících grafomanií, vy nás ale zásobujete, pane Karfík!
Zato próza mě nadchla i teď, po letech! Pohádky jsou převyprávěné skvostnou, a přitom stále aktuální češtinou. Z klasických pohádek bych právě Hrubínův Špalíček doporučila pro čtení i menším dětem, protože tam je minimum slov, která by mohla komplikovat pochopení (max. „loubí“).
A obrovským plusem této knížky jsou samozřejmě Trnkovy ilustrace!

jaroslava1
21.10.2016

tuto knihu jsem měla moc ráda od mých dětí - i ti ji měli jako jednu z nejoblíbenějších dětských knížek,... vyrostli a zřejmě si někdo z nich vzal tuto knihu pro svoje děti, a tak mě nezbylo, než si ji koupit, abych mým vnoučatům mohla ukázat a číst z této nádherné knihy, aby se na chvíli dostlali ze světa PC her, které je zavádějí úplně někam jinam, pro mě nepochopitelných oblastí

konicekbily
09.10.2016

Můj velký pomocník při výchově capartů!

Phewell
07.08.2016

Špalíček, to je mé dětství a rané vzpomínky na mou mámu, která mi předčítala.

edith79
09.04.2016

Jedním slovem úžasné.

Lucek
26.02.2016

Kam, Karkulko malá, kam?

bajdulina
08.01.2016

Miluju tuhle pohádkovou knížku. Má ji moje babička a neváhám si ji přečíst ani ve 25. letech, když přijedu na návštěvu.

nikikostadinova
05.12.2015

Klasika, k dětem velmi vděčné :-)

janasim
14.10.2015

Nádherná knížka pro každou příležitost. Verše jsme si četli přes den, pohádky před usínáním. Přestože se jedná o pohádky, kdy by člověk čekal, že je stoprocentně zná, tak v této knížce byla každá nečekaným překvapením.

alef
09.09.2015

Tahle knížka má vše co taková knížka pro nejmenší mít má, umožňuje nám, rodičům společné čtení večer před spaním ... než se děti samy stanou čtenáři, jsme to my (naše vyprávění), kdo jim ukáže „velký svět“, který zatím neznají a pomaloučku poznávají, ... jsou to právě takovéhle říkanky, veršíky a pohádky, které jim umožní přijímat zkušenost ... pomocí symbolů porozumět, vyřešit strachy, úzkosti, problémy, ...

„Pohádka totiž není původně literatura, pohádka je povídání. Pravá lidová pohádka nevzniká tím, že ji národopisný sběratel zaznamená, nýbrž tím, že ji babička povídá dětem. Skutečná pohádka, pohádka ve své pravé funkci je povídání v kruhu posluchačů. Rodí se z potřeby vypravovat a rozkoše naslouchat.“ K. Čapek

Tuhle knížku "povídali" moji rodiče mně, já pak svým dětem a budu ráda, když ji jednou budou i oni vyprávět těm svým :-).

Luccy78
07.08.2015

Nádherná kniha pohádek, která provázela mé dětství a moc ráda na ní vzpomínám.. Jednoduše, literární skvost..

reader.007
19.07.2015

Možná ze mne mluví sentiment, ale podle mne je právě tohle ta nejdokonalejší knížka pro děti. Je v ní prostě všechno: krátká říkadla, delší básničky, veršované pohádky (které mimochodem umím skoro všechny nazpaměť), klasické pohádky, méně známé pohádky a konečně exotické příběhy z Orientu které ocení i ti, pro které je třeba taková Popelka prostě málo akční. No řekněte, která jiná dětská kniha vás provede tolika žánry...

Abbi
17.06.2015

Jsem strašně ráda, že se mi podařilo sehnat vydání z roku 1988, protože ty nové už jsou o několik desítek stran ochuzené. Česká klasika, která by měla být v každé knihovně. Jako dítě jsem ji milovala a těším se, až z ní jednou budu předčítat i svým dětem.

Ali1960
24.02.2015

Tento poklad mám v knihovně 50 let. Dostala jsem ji ve čtyřech letech - s krásným věnováním
od rodičů. Byla mou nejmilejší knížkou až do doby dívčích románků. Nedá se spočítat, kolikrát
asi prošla mýma rukama, kolik nemocí se mnou sdílela...

Samira
22.02.2014

Nádherná kvalitní klasika. Od ilustrací, po verše, přes pohádky až k Květuščině zahrádce - dokonalá. Já jsem jí milovala a teď jí čtu zase své dceři.
Doporučuji!

František Hrubín

František Hrubín
česká, 1910 - 1971

všechny knihy autora

Kniha Špalíček veršů a pohádek je: