zbožňuju_knihy zbožňuju_knihy komentáře u knih

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Zase jedna dobrá stará kniha, co si zaslouží 5*.
Ten konec mě bavil úplně neskutečně. Kniha je celkem tenká a rychle přečtená a i když mě scifi nebere, tohle bylo hodně dobré, taková něžná verze knihy Tma od Neffa :-).
Někdy soudíte knihu podle přebalu a vyhýbáte se knize celá léta a to by se nemělo.. ! Jsem ráda, že jsem do této kultovní knihy šla, začátek a konec bombový.

21.08.2020 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Souhlasím s "HenryOsmý". Knihu jsem přečetla za dvě odpoledne, čtivě psané. Zřejmě jsem už ale otrlá a knih na tuto tématiku jsem četla už desítky, proto bych knihu ohodnotila jako výbornou, ale rozhodně ne nejlepší ze všech. Myslím si, že jsem četla stejně dobré, možná i lepší knihy. Snad je Hana tak dlouho přetřásána, že jdete do čtení s přespříliš vysokým očekáváním..(?) Ale 5* si zaslouží, to ano.
Co za mne bylo v knize nejhorší bylo nepochopení ze strany sousedů a známých: jejich chování k Haně, když se vrátila z Osvětimi. Myslím, že každému musí být jasné, že se o Haně dozvíme nějaké velké utrpení, jelikož mladému člověku nezešediví/nezbělají vlasy jen tak.. I její chování napovídá něčemu otřesnému, co se jí stalo nebo tomu byla svědkem.
Určitě si přečtěte, stojí za to.

27.02.2019 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Vždycky po přečtení těchto knih, nějak nemůžu pochopit, jak to ti lidé zvládli a jak to vůbec mohl někdo dopustit. Napadá mne současně, jestli se každý proměníme v takovou bestii, pokud máme tu moc? A nechala bych si vymýt mozek a byla také tak krutá?
Neskutečná hrůza, dnes žijeme v přepychu, luxusu, nevážíme si a stěžujeme si na hlouposti. Krásných 5*, knihu jsem přečetla jako povídku a to raz-dva.

07.06.2023 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

SPOILERY:
Knížka je taková čtivá, depresivní jednohubka. Přečetla jsem ji asi za 2-3 hodiny.
Už od první stránky je zřejmé, kam to bude směřovat, hlavní postavy mi bylo líto, ale k pláči to u mne nevedlo. Vlastně mě napadalo skoro celou knihu, že to určitě dopadne zle.
Člověk si někdy ani neuvědomuje, co svým jednáním způsobuje, že někomu ubližuje.. Vystresovaná, frustrovaná a hysterická matka ... otec, který je ničemu a ještě by byl svolný k incestu. No hnus. Doporučuji k přečtení a hlavně k pozdějšímu zamyšlení.

02.04.2021 5 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Kniha mě naprosto pohltila.
Nechávám ji doznít a přemýšlím ..
Zasloužených 5*
Pročítám zdejší komenty a divím se těm, kdo se ztráceli v ději. Všechno tak úžasně plyne, ukazuje se nám, jak kdo žil, jak pokračovala linie. Kniha za mě naprosto skvělá, tenhle strohý styl, který se moc nevidí, vykreslení bez emocí, které už jsou na nás.
Mě to nadchlo: slečna, co vyráběla bombu, která spadla na zámek nebo děvče, co se posadilo na lavičku a žádalo o pomoc; nešťastná matka, která se ve stodole oběsí.
Někdy můžete četbu jen nechat plynout a nehledat, kdo má jakou roli v příběhu. Prostě tam je, tak jako se vám někdo vyskytne v životě a zase zmizí..
Také si někdo stěžuje, že se v příběhu často zvrací a kouří. To mě pobavilo a v tomhle příběhu mně to nevadilo.
Pamatuji si ale, jak v knihách s Lisbeth neustále pili kávu. :-D

17.07.2021 5 z 5

Před povodní Před povodní Anna Bolavá (p)

Nebyl to záměr, ale knihu jsem začala číst příhodně na rybách. První stránky mě nějak nechytly, ale pak to přišlo: divoká jízda, od které jsem se nemohla odtrhnout!
Už od začátku mi přicházel na mysl Erben, jehož Kytici mám velice ráda..
Kniha je pro mne naprosto bravurní a skvělá, četbu jsem si užila a těším se na další knihy od autorky. Umí výborně popisovat a přitom to není přemrštěné, zdlouhavé, má to švih a tah.
Tleskám a těším se..

25.05.2021 5 z 5

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Tuhle knihu jsem měla v ruce několikrát. Jednou jsem ji začala číst, když vyšla a nějak mě neoslovila, odložila jsem ji a pustila se do jiné.
Nedávno jsem na ni dostala tip od jedné známé, že si tuhle knížku prostě musím přečíst! První kniha a hned taková pecka prý! A ještě ke všemu Holice a město, kde bydlím - Pardubice! Tak jsem se tedy nechala ovlivnit a dala knížce ještě šanci :-). A dobře jsem udělala. Asi bude všem jasné, jak mě kniha bavila, když jsem včera začala číst a dnes knihu zařadila pod "Přečteno" (prší :-D).
Sledujeme vyšetřování otřesné vraždy, které se několikrát krásně rozbíhá a pokaždé vypadá jako tutovka.
Hezky promyšlené, styl psaní za mě bezva, dvojice hlavních detektivů dobrá a k tomu několik zmíněných reálných ulic - kousek ode mne :-D.
No prostě nádhera! Těším se na Vesnici a dávám 5*.
JEN HOUŠT A VĚTŠÍ KAPKY.

02.04.2023 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Čtivá, úzká kniha. První kniha od této autorky a určitě zkusím další.
Dobře uchopené téma.
"Lidi umí být svině, něco o tom vím."

28.12.2022 5 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Za mne krásných 5*. Knihu jsem začala číst ráno a dočetla večer, chytla a nepustila. Něco mezi Trhlinou a Záhadou Blair Witch? Krátké kapitoly mi sedly, hrdinové na facku, jak už je řečeno, konec pro mne dostatečně výmluvný.
Poslední dobou vídám v knihkupectvích více a více českých autorů, jen houšť a větší kapky!

08.05.2022 5 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Sakra to byl doják! Poslední třetina knihy naprosto pohlcující. Zase si jednou uvědomíte, jak výborně si teď žijeme-jako prasata v žitě..

12.12.2020 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Tak tohle tedy byla sakra jízda!
Po slibném začátku jsem měla knihu rozečtenou několik dlouhých dní, kdy se mi nechtělo pokračovat ve čtení..poněkud se to táhlo. Pak jsem si řekla "Dej tomu ještě šanci" a teď po dočtení nevycházím z údivu a nadšení! Konec naprosto skvělý.
Jo a výlet na Tribeč? Děkuji, nechci :-D!
A jestli je to celé výmysl? No a? Počtení za 5*, tedy kniha splnila účel.
!!!Spoiler: všimli jste si, že hlavní hrdina si s sebou vzal baterku vlastní, pomocí které svítil ve stanu, ale když přestala svítit čelovka, nepadla o dané baterce ani zmíňka? Nó ono v té chvíli člověk zapomene na ledacos, to je fakt..o_O

09.05.2019 5 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Tak jsem si říkala, holt brát si cikáně nebude dobrý nápad, jsou geny, které člověk nezmění.
A ejhle chyba lávky. Bylo mi té Agnes líto, "matka" šílená a kolem spousta předpojatých lidí..
Bohužel i já.
Velice dobrá kniha.

12.07.2021 5 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

SPOILER?:
Pane jo! To byla tak krásná kniha. Prosila bych zfilmovat. Bude se mi teď po Len stýskat. Aljaška mě dostala, musela jsem kouknout na nějaké dokumenty a dokonce na film Zálesák (1966), který loví v Kanadě, ale ono to tak nějak vyjde nastejno.
A co napsat, co již nebylo řečeno? Moje knihovna je spíše temná, ale tato kniha přebalem modrá, ale obsahem červená, tam přesto zapadne. Paní Hannahová svým perem ukázala, že psát umí, už si brousím zuby na Slavíka. U knihy zažijete celou plejádu emocí, hlavně posledních 150 stran je úžasných. Knihu jsem četla skokově, asi prvních 150 stran jsem si říkala, Bože, to je bichle a docela nuda? Potom ale, jak to tak bývá, kniha nabírá rychlý spád a už jen čtete a čtete a říkáte si, co ještě ještě.. "A Ernste ty -*#!*" "Tak co ještě si necháte líbit..?" "Matthew.." A děj běží a běží a vy ztrácíte pojem o čase a čtete a čtete..
Nebude nějaké pokračování? -mě ta Aljaška fakt baví! :-D
Autorka dala dohromady krásný příběh, v úchvatné krajině, do které zasadila skvělé osazenstvo lidí, kteří drží pospolu.. Co se ale stane, když do tohoto prostředí vtrhne rozvraceč, který má na vše svůj vlastní-poněkud zkreslený-názor..? Dojemné, brilantní, zasloužených 5*

03.08.2020 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Kniha se dobře čte a osvěží trochu té historie. Ke konci už to na mne bylo nějaké dlouhé. Cením dobrý doslov.

08.05.2023

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Jednoznačně za 5*.

13.04.2023 5 z 5

Narodili se, aby přežili Narodili se, aby přežili Wendy Holden

To se nedá komentovat, neskutečné, otřesné.. Je s podivem, co lidské tělo dokáže zvládnout, na čem a za jakých podmínek dokáže přežít. Pro mne nepředstavitelné, v dnešní zhýčkané době, kdy máme všechno a stejně chceme víc. Další otázkou je, jak se to mohlo stát a dít, jak jsme to mohli dopustit.
Nejvíce ve mne asi zarezonovala Horní Bříza, ale celá ta kniha je dojemná, strašná. Každý by si ji měl přečíst.

26.09.2022 5 z 5

Čas žít, čas umírat Čas žít, čas umírat Erich Maria Remarque (p)

Po přečtení knihy jsem přehodnotila starý názor na povinnou školní četbu a asi ji začnu pročítat.
Kniha je výborná, má skvělý děj a ve chvíli, kdy hlavní hrdina dostal dovolenku, již nebylo možné přestat číst.
A ten konec?
Chtěla bych dát 6*

21.11.2019 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Tahle tenká brožura si zaslouží rozhodně 5*.
Jsem ráda, že jsem si ji přečetla a zakoupila.
Zanechala ve mně velký dojem.
Určitě doporučuji k přečtení.
Komunista ze mne nikdy nebyl a nikdy nebude...
Prasata.

10.08.2019 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

O téhle knížce jsem slyšela několikrát..už kdysi ve škole.. po letech jsem na ni narazila v levných knihách... Doma jsem se pak od knihy nemohla odtrhnout! Naprosto úžasně popsaný totalitní režim. Bavila mne od začátku do konce, nedávno ji četl přítel a když zrovna knihu odložil, znovu jsem se jen tak začetla, kdekoli v ději... Prostě naprostá bomba, vzhledem k roku kdy byla napsaná.. Myslím, že jedna z nejlepších knih, co jsem kdy přečetla. Nemůžu jinak, než doporučit.

26.02.2017 5 z 5

Ztichlý dům Ztichlý dům Jenny Blackhurst