zazvorka zazvorka komentáře u knih

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Skvělé!!! S velkým sebezapřením, ale dokázala jsem nezhltnout knihu na posezení. Dávkovala jsem si ji za odměnu a motivace byla velká - pomohla mi vyžehlit kupu prádla a uklidit ve sklepě. Autorka mě mistrně vtáhla do děje, jak to ona umí. Dokáže přesvědčivě vykreslit postavy, prostředí i atmosféru. A já si vše blaženě užívám. Poklidnější plynutí děje v jejích knihách mne nehoní tryskem k závěru, ale k mému potěšení mi umožňuje vychutnávat detaily vyprávění, kvalitu stylu, nové poznatky z daného prostředí (a že tam pokaždé jsou, toho si velmi cením).
Knihu jsem si užila a s pohlazením po hřbetě ji ukládám do knihovny k jejím družkám. Těším se na další!

28.04.2023 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Kniha mne uchvátila, z autorčiných děl se mi líbí nejvíce. Skvělé je, že jde o českou autorku. Cením si její češtiny, krásně se to čte. Smutné téma, pojaté inteligentně a působivě, nesnaží se jen lacině šokovat. Hned po přečtení jsem si hledala historické reálie z Valašského Meziříčí - rozšířila jsem si obzory. Kniha mne zasáhla stejně intenzivně jako knížky Kateřiny Tučkové Vyhnání Gerty Schnirch a také Žítkovské bohyně. Obě autorky jsou úžasné - a co mne fascinuje, že si od nich ráda přečtu i smutnou knížku - tomu se totiž dnes už dost bráním. Říkám si, že těžší literaturu jsem četla v mládí, teď už na to nejsem dost psychicky odolná. Ale jak je vidět, dobrá knížka se dostane pod kůži vždy...

07.02.2018 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Krásná pětka, pane Weire! Některé technické podrobnosti mi v začátcích knihy prošly hlavou beze stop, tak jako přírodní vědy kdysi dávno ve škole. Zvídavé čtenáře ale jistě potěšily. Ovšem sám Rocky a veškeré interakce s ním spojené nemají chybu! Koneckonců - "Dej sem, opravím."- kdo technicky nezaložený by tomuto mohl odolat, otázka.
Jakkoliv nemám střídání časových rovin v knihách příliš v oblibě, zde se uplatnilo výborně. Bezvadně pomohlo dát rámec celému příběhu. Který je napínavý, čtivý, dobře vystavěný i dojemný. Takže rozhodně astropětka, tedy pětka s hvězdičkou!
Jo a jsem ráda i za ten konec, pro někoho možná příliš konkrétní. Mne potěšilo, že si s ním autor dal práci a myslím, že stále ponechává prostor pro úvahy o tom, kde Grace zakotví !

25.04.2022 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Moc pěkně se mi četlo, nemá to žádný akční, strhující děj, přesto se mi nechtělo od knihy odtrhnout. Autorka dokázala věrohodně přiblížit prostředí i seznámit čtenáře s postavami. Příběh je zajímavý a - co mne těší - přestože popisuje i těžké časy, není depresivní. Cítila jsem spíše nostalgii. A zavzpomínala si na dávné časy u babičky a dědečka na vesnici. Pěkná knížka!

20.11.2021 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Čtivé a depresivní. Po vydání Hany jsem s potěšením absolvovala besedu s paní Mornštajnovou. Bylo to tam moc prima. Obzvlášť si pamatuji, jak řekla, že život je těžký sám o sobě - a proto píše tak, aby i u smutného tématu nechyběla naděje. Aby čtenář knihu nedočetl zdeptaný. U Hany se jí to povedlo. Po Listopádu a Cácoře si myslím, že k mé lítosti svůj přístup změnila.

20.04.2023 3 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Kniha se krásně četla a hodně mě poučila. Takových příběhů si mimořádně cením! Čas strávený četbou je pro mne největší relaxace. A pokud se současně dozvím něco nového, je to bonus. Přečetla jsem rychle, ale nezapomenu dlouho. Výborná knížka!

31.10.2023 5 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Autorka má dar nenásilně, leč dokonale přiblížit prostředí a charakterizovat postavy. To je pro mne nesmírně přínosné, neboť sama mám mizernou obrazotvornost, takže vítám, když si někdo dá tu práci a předloží mi tak dokonalé kulisy příběhu. Je pro mne opravdovým potěšením číst její vyprávění. S radostí se vždy ponořím do knihy a vychutnávám si reálie, jako bych byla na místě samém. Někde se mi líbí více, někde o něco méně, ale vždy jsem spokojená - ať je to Šumava, Beskydy, Norsko, či jiný světa kraj. Mám její knihy velmi ráda, stylem psaní mi připomíná mé oblíbené anglické autorky klasických detektivních románů.

07.02.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Kdysi paní Mornštajnová vyjádřila názor, že život není lehký - a ona by si proto přála, aby od jejích knih čtenáři nevstávali zdeptaní. Musím konstatovat, že už to asi neplatí. Škoda.

02.11.2021 2 z 5

Inspektor Prevít Inspektor Prevít František Niedl

Bez váhání za pět. Obdivuji široký záběr autora, baví mne, jak odlišní jsou hrdinové jeho děl a celkově jeho knížky.
Timothy Prévit vůbec není prevít, ale dobrák. Možná - kdyby i doma občas zamával mečounem, měl by větší autoritu.
A tahle knížka je taková trochu bizarní detektivka - vůbec nevím, co o ní napsat. Takže už jen to, že vřele doporučuji, je to báječné čtení!

06.03.2019 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Knížka na mne padla jak těžká, černočerná deka. Dokonce i její úvod - před zvratem - je popsán takovým stylem, že vyznívá neradostně. Což teprve dále... Zřejmě to tak autorka chtěla, aby příběh byl působivější. To se jí podařilo, dočetla jsem opravdu zdeptaná. Jen si říkám, že tomu chyběla aspoň špetka humoru - samozřejmě černého!

23.05.2021 2 z 5

Doktorka z domu Trubačů Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská

Výjimečná žena. Pozoruhodná životní cesta. Neuvěřitelný cíl a ještě neuvěřitelnější, že ho dosáhla! A taková rodinná tragédie, mně by to vzalo chuť i vůli žít. Ale to je právě ten rozdíl, mezi doktorkou Kálalovou a mou slabou maličkostí. Ona byla silná a odolná jako skála, měla jasnou životní vizi a za ní šla. Ve srovnání s ní si připadám jako třtina ve větru se klátící! Nicméně se utěšuji tím, že i cukrová třtina je užitečná. Knihu vřele doporučuji, upřímně řečeno, udivuje a mrzí mne, že se o tak neobyčejné ženě více nemluví - vždyť to, co ve své době dokázala, by si zasloužilo větší publicitu a ocenění. Tak jsem moc ráda, že se toho skvěle chopila paní Borská... Zasloužila by si metál, stejně jako hrdinka knihy i života.

13.02.2021 5 z 5

Černé léto Černé léto M.W. Craven

Prima čtení. První díl se mi přesto líbil o něco více, zdál se mi vyváženější, hladce plynul. Více jsem si vychutnala prostředí a lidi. Tento díl se mi jeví více akční a spletitý, což samozřejmě není na škodu, mně to však vyhovovalo méně. Jde ale zajisté o subjektivní preference, knihu samotnou hodnotím výborně. Koupě nelituji, ráda se k ní někdy vrátím. Vřele doporučuji!

14.12.2020 5 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Cca do poloviny jsem byla hodně spokojená. Pak mne to začalo nudit, bylo to pořád dokola na podobnou notu. Byla jsem ale zvědavá na závěrečné velké odhalení. Kdyby bylo zajímavé, celkový dojem bych měla lepší. Důvod propojení Evelyn a Monique mě však z nudy nevytrhl. Takže za tři.

10.06.2023 3 z 5

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Knížka předčila má očekávání, vřele doporučuji. Dala mi nahlédnout do světa složitějšího, než je ten běžný. Obzvlášť jsem ocenila, že způsob vyprávění dokázal působivě přiblížit problémy autisty i jeho okolí, současně však na čtenáře nepůsobil depresivně. Nevím, co dalšího říci - prostě si to přečtěte, je to skvělé!

26.12.2019 5 z 5

Mrtvola v komíně Mrtvola v komíně Alan Bradley

Tato série mi silně přirostla k srdci. Pokaždé se dlouho těším na nový díl, pak ho bohužel za večer zhltnu - jaká škoda! I tentokrát mě Flavia zaujala, pobavila a poučila.
Děj příběhu je výjimečně situován do internátní školy v Kanadě, kam Flavia ke své (a mé) lítosti byla odeslána. Stýská se jí po domově, rodina na ni kašle, jednou jí napíše aspoň Dogger a Undine. Při zpestření se proto hodí záhadná mrtvola v komíně. Podmínky pro vyšetřování má Flavia v Kanadě ztížené, nicméně není oříšku, který by jí odolal. Naštěstí pro Flavii to v závěru vypadá, že se brzy vrátí domů. Čímž jsem nadšená i já, protože změnou prostředí pro mě příběh ztratil hodně z kouzla, které mu dodává Flaviino domácí prostředí. Obě tedy doufáme, že se příště uvidíme opět v Anglii!
Mimochodem - celá série byla doposud vázaná, tento díl je brožovaný. Mrzí mne to, ale asi mohu být ráda, že vůbec vyšel. Doufám, že budou vydány i další díly...

14.01.2023 4 z 5

Bouře Bouře Kristina Ohlsson

Bouře ve mně žádné bouřlivé emoce nevyvolala. To ale vůbec nevadí, protože se postarala o poklidnou spokojenost. Zdá se, že se rýsuje další série, na jejíž přírůstky se budu těšit. Sympatické postavy, zajímavá zápletka i prostředí. Není to dechberoucí četba, ale tím lépe, dříve zapomenu a mohu si ji užít znovu.

02.12.2022 5 z 5

Ve stínu Hvozdu Ve stínu Hvozdu Naomi Novik

Výborná knížka, báječně jsem si četbu užila. Zaujala mne hned první větou, následně jsem s potěšením vychutnávala zajímavý příběh. Lámala si hlavu nad tajemstvím Hvozdu, tajila dech při jeho útocích a spokojeně ocenila napínavé i překvapivé řešení lesních potíží. U této knihy mi vyhovoval rozsah, délka - tak akorát. Je brožovaná, což je škoda, ale hezky udělaná a čtivost jí dodává i skvělá práce překladatele pana Milana Žáčka. A co je také dobré? Že to není první díl série. Už mne opravdu štve, když přečtu první díl, někdy i druhý, končí to otevřeně a další díly pak nevydají. Kniha se mi opravdu líbila, časem se k ní ráda vrátím.

20.04.2022 5 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

To se nám to všechno komplikuje, není-liž pravda? První dva díly hladce plynuly a četly se s lehkostí. Třetí na mne působí trochu nevyladěně. Jako by brusička měla ještě chvilku brousit, ale nebyl čas. Což nic nemění na skutečnosti, že se těším na další setkání a obdivuji autorčinu obrazotvornost! Jen doufám, že Ilan rozšíří svou slovní zásobu a naučí se nápaditěji klít - proč ji tak okouzlila prasečí řiť, to nechápu.

09.05.2021 4 z 5

Vlaštovky z Černobylu Vlaštovky z Černobylu Morgan Audic

Tak tohle mi utkví v paměti dlouho, což mluví samo za sebe. Vynikající kniha - ve všech aspektech. Jak zápletka, tak prostředí, stejně tak postavy - vše výborně vykresleno, čtenář se nedozvídá jen fakta, ale dýchá na něj atmosféra místa a doby současné i minulé. Tíživé čtení, ale - doporučuji.

(Překvapil mě popis sdíleného bytu - také jsem měla možnost takový kdysi dávno navštívit a rozhodně v kuchyni nebylo více sporáků, byl tam jeden pro všechny - tohle asi byla už komfortnější verze, nebo si to autor takto představil. Ale, pravda, v té kuchyni, kterou jsem viděla já, bylo více lednic - a všechny měly na sobě připevněný visací zámek...)

16.12.2023 5 z 5

Malý dům Malý dům Kjóko Nakadžima

Dočetla jsem tuhle nenápadnou knížku a v paměti mi zůstane. Někdy čtu spoustu květnatých vět a neřeknou mi nic. A někdy je sdělení kratší a prosté, ale mezi řádky je toho tolik, že mi v mysli příběh dlouho doznívá. Tohle je rozhodně ten druhý případ. Anotace i komentáře vystihují Malý dům dobře, já tedy jen dodám, že se mi kniha líbila a doporučuji ji.

03.10.2023 5 z 5