woodward woodward komentáře u knih

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Jsou to pohádky a pohádky bývají určeny dětem. Jenže do jedné z nich pan Werich napsal:

Dělat jako blázen a do úmoru jen proto, abych se dopracoval zaslouženého odpočinku v pohodlí, to není chytré; ovšem nechtít mít pohodlí k odpočinku a nepracovat tudíž vůbec, to rovněž není chytré. A být pořád jenom chytrý a chtít všechno vědět a mít všechno, to je vlastně hloupost. Největší hloupost pak jest chtít být hloupý. To je ovšem divná hloupost, protože vědět, co chtít, to je vůbec největší chytrost. Čili, ono se stalo uměním už jenom být živ po svém.

Bylo by fajn, kdyby děti tohle přečetly a pochopily. Jenže pokud vůbec něco přečtou, zrovna tohle nejspíš přeskočí. Ach jo...

Dášeňka čili Život štěněte Dášeňka čili Život štěněte Karel Čapek

Jedna z knížek, které bezpochyby patří do rukou českému dítěti nejpozději jakmile se naučí číst.

15.08.2015 5 z 5

Pygmalión Pygmalión George Bernard Shaw

Jedna z mála výjimek, kdy stavím literární dílo na roveň filmu. Možná je to tím, že jde o divadelní hru, nikoliv o román. Rex Harrison a božská Audrey jsou prostě dokonalí. A hlavně všichni teď už vědí, ať již díky četbě nebo z divadla či z kina, že: Déšť dští v Španělsku, zvláště tam, kde je pláň. Nebo taky že: In Halifax Hartford and Hampshire hurricanes hardly ever happen.
Pět hvězd, pane Shaw. I když jste podlejzal ruským bolševikům, ale to za vašich časů skoro patřilo k uměleckému folklóru.

Pán much Pán much William Golding

Ano, přesně takhle to na světě chodí, když lidi buď ještě nemají rozum nebo o něj přijdou.

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Sám už dávám přednost spíš Homérovi, Ovidiovi, Vergiliovi atd., ale rozhodně doporučuji dávat tuto knihu dětem, jako první seznámení s kořeny západní kultury.

15.08.2015 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Nejtemnější ze všech sedmi dílů, včetně posledních dvou. Ale kupodivu mě to příliš neodrazuje a čas od času se k němu vracím. A pochmurnost příběhu přece jen tu a tam prosvětlí jasnější záblesk. Pan Weasley a jeho experiment se "stehy" nebo čarohosteska v nemocnici u sv. Munga, parádní Brumbálovo číslo, když ve své pracovně Popletalovi vysvětlí, že nemá v úmyslu se nechat klidně odvést, zmizení po weaslyovsku, Dorothy Umbridgeová na ošetřovně rozrušená Ronovým napodobením zvuku kopyt atd. atd. Je to významná součást velkého příběhu a podle mého soudu jeden z nejlepších dílů.

Lady Fuckingham Lady Fuckingham neznámý - neuveden

Docela rád bych věděl, jestli to vážně napsal Oscar Wilde. Moc se mi to nezdá. Ale jako porno je to docela roztomilé.

15.08.2015 4 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Když český člověk čte o vyčištění Kraje, nemůže ho nenapadnout, že právě tohle naší zemi (a některým jejím sousedům) chybělo, aby se velký příběh boje s hnusným zlem zakončil opravdovým happyendem. Jo, život není román.

15.08.2015 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Stárnu. Kdysi mě John Wyndham okouzloval každým svým dílem, které se mi dostalo do rukou. Ale ty časy jsou pryč a už se k jeho knihám nevracím, i když je rozhodně doporučuji příznivcům dobré sci-fi.

15.08.2015 4 z 5

Eragon Eragon Christopher Paolini

Snad u každé anotace nekonečné ságy Christophera Paoliniho se připomíná, že příběh o Eragonovi napsal v patnácti letech. Musím říct, že bych rád věděl, jak dlouho mu to trvalo a kolik mu bylo, když skončil. Psát určitě umí, ale řekl bych, že některé stromy, použité na výrobu papíru pro jeho knihy, by světu prospěly víc, kdyby zůstaly na svých kořenech.

15.08.2015 3 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Božena Němcová je velká spisovatelka. Babičku jsem kdysi dávno přečetl dvakrát a zatím (od té doby uplynulo několik desetiletí) bych řekl, že mám dost. Ale aspoň jednou by ji měl přečíst každý, kdo mluví česky.

15.08.2015 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Farma zvířat je podle mého soudu mnohem lepším znázorněním totality než hororový příběh 1984. Zejména proto, že dokonale vysvětluje, jak snadno takový režim, zrozený z "boje za svobodu" vzniká. Docela určitě to není jen alegorie nástupu komunistické diktatury. Koneckonců Britové mají v paměti podobnou zkušenost takřka "z první ruky" s francouzskou revolucí a vším, co přinesla. 1984 je apokalyptická předpověď, která se (zatím) nesplnila. Ale Farma zvířat, to je bajka, předkládající čtenáři, dalo by se říct, důvěrně známý obraz - do čela rozbouřených, nepříliš přemýšlivých davů se nakonec VŽDYCKY postaví prasata.

Trosečníci z Vlaštovky Trosečníci z Vlaštovky Arthur Ransome

Ze všech knih o Vlaštovkách a Amazonkách mám tuhle nejraději - a to je mám rád všechny, snad jenom Petr Kachna mi moc nepřirostl k srdci. Pokud jde o literaturu pro děti a mládež, je Anglie opravdu velmocí. Od Alenky a Medvídka Pu, přes Knihy džunglí a zmíněné ransomovky, až po Poklad v jediné růži a Harryho Pottera.
Miluju Ransomovy knížky od dětských let a vracím se k nim i v předdůchodovém věku. Našel jsem si na webu dokonce i jezero Coniston Water v Lake District, na jehož vodách se sám Ransome učil plachtit a kam umístil děj většiny příběhů o Vlaštovkách a Amazonkách.

15.08.2015

Zima v horách Zima v horách John Wain

Tady jsem se kdysi poprvé dověděl, že každý druhý Velšan je Jones. A od doby, kdy jsem přečetl Zimu v horách myslím na to, že by bylo dobře naučit se velšsky nebo gaelsky, případně bretonsky. Myslím na to už dlouho ale zatím jsem s tím nic neudělal...
Příběh je to povznášející. Střet novodobých lumpáren se starobylou zemí, která už zažila lumpárny a protivenství všeho druhu. A dokáže vzdorovat všemu. Dicu Sharpovi jako Gareth, i slepotě jako jeho matka. Pět hvězd.

15.08.2015 5 z 5

Švýcarský Robinzon (převyprávění) Švýcarský Robinzon (převyprávění) Johann David Wyss

Dílko určené dětem, s jasně výchovným záměrem. Dneska už se k němu vracím jen málokdy, vyloženě z nostalgie. Jako kluk jsem to měl rád, i když už tehdy mi ti sloni a mroži žijící v jednom koutě světa vedle sebe trochu šli na nervy.

14.08.2015 4 z 5

Rozmarné léto Rozmarné léto Vladislav Vančura

Vančura byl mistrem slova a celé jeho dílo je jednou velikou poctou češtině. Jazyk vybroušený k starosvětské dokonalosti dovoluje vyjádřit i závažné myšlenky hravě, zpěvně, bez patosu a jalového "tepání nepravostí".

Dovolím si zde poznamenat, že je s podivem, proč autoři některých níže uvedených komentářů navštěvují stránky věnované literatuře, když jim očividně chybí trpělivost i schopnost vnímat krásu jazyka a obrazů, jež autor čtenáři předkládá s jeho pomocí. Přátelé, literatura není film; je to umění mnohem svobodnější a výrazovými prostředky nekonečně bohatší. Ani na tom nejstříbrnějším plátně nenajdete hrdiny, krasavice nebo krajiny, jejichž udatnost, krása čí romantická líbeznost by se mohla měřit s obrazy vyvolávanými v mysli čtenáře pouhým uměním slova. Pokud vám chybí schopnost vnímat krásu jazyka nebo prostě nemáte dost trpělivosti počkat si, co se píše na příští stránce, nemá smysl věnovat se diskusím o literatuře. Jděte do kina.

14.08.2015 5 z 5

Nepříjemnost v klubu Bellona Nepříjemnost v klubu Bellona Dorothy L. Sayers

Jeden ze "slabších" příběhů o lordu Petrovi, s jistým prohřeškem proti detektivkářskému řemeslu - absolutní nedostatek nejen důkazů ale i jakž takž solidních stop. Napsané je to hezky, jak je u paní Sayersové zvykem, ale je vidět, že od jistého okamžiku si s příběhem jaksi nevěděla rady.

13.08.2015

Jedenáctý bílý kůň Jedenáctý bílý kůň Jan Skácel

Básník nás vždycky překvapí, když nám ukáže věci, které dobře známe. Kdyby to neudělal, ani bychom se na ně nepodívali.
Všechno to krásné Skácelovo povídání obsahuje i jedno čistě soukromé překvapení pro mě: Když jsem si tu přečetl černé na bílém slova "maryáš ostrý jako meč", mého zuřivého puritánského svědomí, brojícího proti všem jazykovým novotám a prohřeškům proti pravopisu, se to ypsilon ve slově maryáš nedotklo ani v nejmenším.

12.08.2015 5 z 5

Dovolil bych si podotknout, že všechny komentáře označující tuhle knihu za pohádku, jsou vedle jak ta jedle. Hobit je fantasy, je to příběh napsaný týmž autorem a s týmž záměrem jako pozdější Pán prstenů a Silmarilion. Autor byl filolog, zabývající se především starými germánskými eposy, a ve svých textech se v podstatě pokusil prakticky aplikovat vědecké poznatky a teorie. Zpočátku pro pobavení a poučení svých studentů (a taky kolegů) a později očividně i proto, že prostě zjistil, že "mu to jde", a celý příběh Středozemě měl v hlavě dávno předtím, než dokončil samotného Hobita. Jsou to legendy a mytologické příběhy o zemi, která neexistuje, což řadí jeho díla do žánru fantasy. Ale docela určitě nejde o pohádky, stejně jako nelze mezi pohádky počítat díla Homérova či Vergiliova nebo třeba finskou Kalevalu. Koneckonců ani Staré pověsti české nejsou pohádky.

08.08.2015 5 z 5

Zlatý věk Zlatý věk Vítězslav Nezval

Nezvalovo "souznění" s bolševiky mi vždycky bylo proti mysli, ale básník to byl prostě božský. Ve spojení s Trnkovými ilustracemi je tahle knížka opravdovým pokladem. Skvělý prostředek, jak "navázat známost" s poezií v útlém věku.

Když jedl med, trůn zářil,
když dojedl, trůn zhas.
Ten král se šťastně tvářil
a tak mu plynul čas...

30.07.2015 5 z 5