Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Hobit je v prvním plánu pohádkový příběh o velké cestě čaroděje Gandalfa, družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za pokladem střeženým drakem Šmakem. V plánu druhém je to ovšem jeden z prvních kamenů rozsáhlého a světoznámého cyklu příběhů, legend a mýtů z dávné Středozemě, které svého autora proslavily po celém světě. Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získal celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nikdy nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežíznivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku. Knihu přeložil František Vrba, protože však měl v té době zákaz publikovat pod svým jménem, jako překladatel je uveden Lubomír Dorůžka....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288/big_hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-gkk-288.png 4.69322
Žánr:
Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Odeon
Originální název:

The Hobbit, or There and Back Again, 1937


více info...
Nahrávám...

Komentáře (932)

Kniha Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

poník654
03. srpna

Dlouho jsem se chystala Hobita přečíst, ale neměla jsem odvahu. Pak nakonec jsem se odvážila a knihu přečetla. Musím přiznat, že jsem nechtěla, aby jejich cesta skončila. U téhle knihy by mi nevadilo ji číst vícekrát:)

KateřinaKK
06. července

Hobit je tou knížkou, kterou bych byla schopná číst znovu a znovu :)


Martina291086
05. července

Za mě trochu méně záživné než Pán prstenů, ale to neznamená, že to není skvělá kniha. Nádherný svět, propracovaný do nejmenšího detailu, poutavé vyprávění (byť pro mě místy méně záživné a zbytečně zdlouhavé), dojemný konec příběhu a mezi řádky i slovy vyjádřené opravdové přátelství. Tak to má být.

klaudie.P
07. června

Nádherný svět, do kterého se dostanete a už nechcete zpátky.

Spajdy
01. června

Kouzelný příběh... celou dobu jsem měl pocit, že tam jsem s nimi, těšil jsem se na každou další stránku a přelétl přese mě lehký závan smutku, když Bilbova pouť skončila. Bylo to skutečné, nebo to byl jen sen...? :-)

Hanncha
23. května

To už je klasika. Ráda se k Hobitovi vracím.

Linda007
18. května

Moc hezké.

Charming
13. května

Moc krásně napsaný příběh. Tato kniha se četla opravdu moc hezky a celou dobu mi přišlo, že jsem byl součástí jejich dobrodružství.

1 ...