Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288/bmid_hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-gkk-288.png 5 10358 1014

Hobit je v prvním plánu pohádkový příběh o velké cestě čaroděje Gandalfa, družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za pokladem střeženým drakem Šmakem. V plánu druhém je to ovšem jeden z prvních kamenů rozsáhlého a světoznámého cyklu příběhů, legend a mýtů z dávné Středozemě, které svého autora proslavily po celém světě. Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získal celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nikdy nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežíznivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku. Knihu přeložil František Vrba, protože však měl v té době zákaz publikovat pod svým jménem, jako překladatel je uveden Lubomír Dorůžka.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Odeon

The Hobbit, or There and Back Again , 1937

Jill
30.11.-0001 5 z 5

Bohužel jedinná věc, kterou jsem od pana Tolkiena kdy četla. Přesto dokonalost. I přes trochu vleklý začátek prostě pastva pro duši a po stylistické stránce prostě dokonalé.

petr2
30.11.-0001 4 z 5

Celá série Pána prstenů je naprosto vyjmečný počin a zaslouží si poklonu.NÁDHERA.

Fiona
30.11.-0001 5 z 5

Propána to je pohádka! Ale tak pěkná a strašidelná a pořád pohádka! Já si nemohu pomoct, ale to, co teď vysílá ČT v neděli a říká tomu pohádky by se mělo jít zahrabat před, ač fantasy, tak pohádkově utvořeným světem, ve kterém si něco najdou i dospělí. Chytlo mne to od samého začátku a jako procvičení před šifrovačkou jsem si zkusila i přeložit runy. Zkuste to, je to legrace :)

Porto21
30.11.-0001 5 z 5

Začátek byl na mě moc zdlouhavý, ale pak mě to chytlo! :)

Terci
30.11.-0001

Mnohem lepší než trilogie :)

motycek
30.11.-0001 5 z 5

trilogie ne ale tohle žeru:D

G.i.r.a
30.11.-0001 5 z 5

Tolkienovo vrcholné dílo a jedna z mých top knih. :)

Márinka
30.11.-0001 5 z 5

Skvělé entréé do Tolkienova světa.

Jíťa
30.11.-0001 5 z 5

Ač dílko spíše pro mladší ročníky, jde o perfektní ukázku Tolkienova pisatelského umění.

tikend
30.11.-0001 5 z 5

Fantasty príbeh, ktorý sa len tak nevidí.

Lithin
30.11.-0001 5 z 5

Taková pohádková a trošku odlehčená knížka od pana Tolkiena - líbila se mi proto úplně ze všech nejlíp. Člověk se neztrácel ve jménech a snadno se sžil s postavami, ačkoliv byly jiné rasy :))

Sojkicz
30.11.-0001 5 z 5

Pro někoho jen "zahřívací kolo". Já říkám, kéž by se všichni rozehřívali v tomto stylu. Ne, na pána prstenů to nemá, ale lepší pohádkový příběh neznám.

joehot
30.11.-0001 5 z 5

Spíše pohádka než fantasy, ale skvělá "předmluva" pro autorův vrchol v podobě Pána prstenů. SPOILER: Chtěl bych se mít jako Šmak, teda, než byl skolen..

mareq
30.11.-0001 4 z 5

Výborné dílo na pomezí fantasy a pohádky. Rád si zase někdy tuto knihu přečtu.